Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik kotła proton- buczenie dmuchawy

10 Paź 2012 20:50 10023 6
  • Poziom 10  
    Użytkując trzeci sezon sterownik proton pid nastąpił problem z startem dmuchawy, która po starcie buczy przez 20-30 sekund i wchodzi na wysokie obroty. Sterownik ten posiada płynną regulacje nastaw obrotów silnika. Na maksymalnych ustawieniach pracuje dobrze i startuje po kilkunastu sekundach natomiast, gdy ustawie mniejsze obroty silnika, dmuchawa w ogóle nie może ruszyć. Również sterownik nie wyłącza dmuchawy całkowicie po osiągnięciu zadanej temperatury na kotle.Obroty spadają prawie do zera a dmuchawa dalej buczy.
    Zrobiłem reset sterownika, ale problem pozostał.
    Sprawdziłem swoją dmuchawę u znajomego, który posiada taki sam sterownik i okazało się, że działa płynnie na niskich i wysokich obrotach.
    Proszę o jakąś sugestię,który element tego sterownika mógł ulec awarii?
    Pozdrawiam
    Sterownik kotła proton- buczenie dmuchawy
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

• Poziom 28  
    Wymień kondensator w silniku dmuchawy.
  • Poziom 10  
    Napisałem,że dmuchawa pracuje poprawnie bo została sprawdzona i nie posiada ona kondensatora.
    Typ dmuchawy to RV-14.
  • Poziom 32  
    henryxm napisał:
    Proszę o jakąś sugestię,który element tego sterownika mógł ulec awarii?

Sprawdź układ RC gasikowy od triaka sterującego wentylatorem
  • Poziom 10  
    Niestety moja wiedza jest zbyt skromna bym wiedział,który to układ mam sprawdzić?
    Dysponuje multimetrem ale służy mi on tylko do prostych pomiarów.
    Zapytałem,gdyż jutro będę w pobliżu sklepu elektronicznego i zakupił bym sprawny element.
    Pomyślałem,że jak gdy ktoś dobrze pokieruję to i ze "slepaka" może się da naprawić.
  • Poziom 1  
    Żeby nie zakładać nowego tematu o sterownikach, odgrzeję kotleta

Mam sterownik PROTON (bez PID) i z nim mały kłopot, ponieważ na wyjściu na pompę CO jest cały czas podawane napięcie, przez co pompa pracuje cały czas, od chwili włączenie sterownika.
    Czyżby był uszkodzony sterownik, czy ten typ tak ma?

I druga sprawa odnośnie wentylatora, wiadomo sterownik ma regulację siły pracy wentylatora oraz ustawienia przedmuchów.
    Ale czy przy tym sterowniku wentylator powinien zwalniać obroty przed zadaną temperatura czy nie?
  • Poziom 11  
    jest wszystko ok. dmuchawa dmucha do czasu gdy woda na kotle osiągnie zadaną temperature,następnie czujnik daje sygnał na procesor i dopiero wyłącza dmuchawe

Dodano po 8 [minuty]:

sprawdż układ sterowania triaka układ bramkujący