Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega - Jaka atmega/attiny ?

Cieślik 10 Paź 2012 22:12 2073 14
  • #1 10 Paź 2012 22:12
    Cieślik
    Poziom 7  

Witam.

Mam pewien problem, i chciałbym uzyskać radę. Jestem w trakcie projektowania sterownika silnika o następujących właściwościach :
    1. Zapamiętywanie jednej pozycji programowalnej i powrót do punktu wyjściowego.
    2. Sygnał o liczeniu czasu opuszczania i zakończeniu liczenia poprzez naciśnięcie guzika.
    3. Możliwość skasowania ustawień (reset)
    4. Naciśnięcie switch'a powoduje albo stan 0 lub 1, w zależności od stanu wyjściowego.
    Podsumowywując mamy pozycję zero, naciskamy switcha i uczymy układ. Następnie naciskamy innego switcha i silnik kręci się czasowo z pozycji 0 do 1 kolejne naciśnięcie tego switcha powoduje powrót do 0.
    Zależy mi na dość trwałej pamięci pozycji powiedzmy do 6 miesięcy bez zasilania. Myślę o wykorzystaniu atmegi/attiny bo zależy mi na cenie i wielkości w układzie docelowym.
    Mam nadzieję że dobrze wszystko opisałem bo to mój pierwszy post.

Pozdrawiam, Cieślik.

0 14
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 10 Paź 2012 22:32
    excray
    Poziom 39  

attiny2313? Posiada wbudowaną pamięć EEPROM. Tani.

0
  • #3 11 Paź 2012 09:50
    Cieślik
    Poziom 7  

Dziękuję za odpowiedź. Zastanawia mnie tylko czy da się go zaprogramować w sposób który opisywałem krok po kroku. Niestety to bardzo istotna sprawa. Cena bardzo dobra moim zdaniem, nie chcę generować kosztów.

0
  • Pomocny post
    #4 11 Paź 2012 10:10
    excray
    Poziom 39  

To jest mikroprocesor więc możliwości programistyczne wyznacza tylko umiejętności i wyobraźnia programisty oraz rozmiar pamięci a ten model ma 2kB FLASH. A co do samego programowania to ma całkiem sympatyczny asembler, ale też możesz pisać w C. Oprogramowanie jest darmowe.

0
  • Relpol
  • #5 11 Paź 2012 14:34
    SylwekK
    Poziom 29  

Prawdę mówiąc logika tego sterownika spokojnie w attiny13 się zmieści...
    W jakim języku programujesz?

0
  • #6 11 Paź 2012 19:04
    Cieślik
    Poziom 7  

Właśnie Attiny13 brałem na początku pod uwagę choć różnica w cenie między 2313 to ok 1zł. Jednak wielkość Attiny13 wygrywa. Ja się zajmuję stroną ogarnięcia spraw hardware i tym podobnych z kolei mój brat z racji lepszej znajomości C zajmie się softem.

0
  • Pomocny post
    #7 11 Paź 2012 20:44
    SylwekK
    Poziom 29  

Attiny13 kupuję po 2,5zł/szt. Jakbym te 2313 znalazł w smd po 3,5zł to byłbym rad :D, a jak patrzę to najniższa cena oscyluje coś koło 6zł...

0
  • Pomocny post
    #8 11 Paź 2012 22:12
    excray
    Poziom 39  

Dziwne. Wydawało mi się że attiny2313 jest dużo tańszy. Poza tym wybrałem attiny2313 bo attiny13 może mieć dla Ciebie trochę za mało wyprowadzeń. Ewentualnie weź pod uwagę atmega8 bo są tanie i "wszystkomające".

0
  • Pomocny post
    #9 11 Paź 2012 22:32
    piotrva
    Moderator na urlopie...

atmega8 tanie?
    Poza tym nie do końca jasno rozumiem ideę działania. Jeśli chodzi o zapamiętywanie pozycji i potem oscylowanie po naciśnięciu switcha między pozycją neutralną i zapamiętaną to jeszcze musisz określić rodzaj silnika (krokowy, DC, BLDC, ...).
    Moim zdaniem atmega8 to za dużo jak na taki projekt, choć wtedy zawsze masz zapas pamięci FLASH.

0
  • #10 11 Paź 2012 22:41
    excray
    Poziom 39  

piotrva napisał:

atmega8 tanie?

Tanie, tanie. Jak na procek z 8kB FLASH i 1kB SRAM + dużo peryferii w cenie ok. 4zł to jest tani.
    piotrva napisał:
    Moim zdaniem atmega8 to za dużo jak na taki projekt, choć wtedy zawsze masz zapas pamięci FLASH.

Jeśli atiny13 będzie zbyt ubogi w piny to lepiej kupić atmega8 za 4zł niż uboższy attiny2313 za 6zł. A tym że procek będzie pracować na ułamek swoich możliwości to ja już bym się nie przejmował.

0
  • Pomocny post
    #11 11 Paź 2012 23:35
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Hmm, to ostatnio wypadłem chyba z rynku tych maluchów, jak ostatnio kupowałem to mega8 były po 10-16zł, teraz pewnie w smd te wersje atmega8a są takie tanie, więc jeśli tak to kupować i flasha i innych ustrojstw na pewno starczy.

0
  • Pomocny post
    #12 12 Paź 2012 08:58
    SylwekK
    Poziom 29  

excray napisał:
    Dziwne. Wydawało mi się że attiny2313 jest dużo tańszy. Poza tym wybrałem attiny2313 bo attiny13 może mieć dla Ciebie trochę za mało wyprowadzeń. Ewentualnie weź pod uwagę atmega8 bo są tanie i "wszystkomające".

Zgadza się... zadziwiająco dziwne :D Zupełnie nie rozumiem dlaczego układ o dużo mniejszych możliwościach jak tiny2313 jest dużo droższy od poczciwej amtegi8, którą można kupić z 4zł z groszami. Dlatego też jeśli już nie tiny13 to zdecydowanie bardziej opłacalne mega8 - oczywiście rozpatruję ceny w smd.

Jednak w tym konkretnym projekcie, o którym pisze autor tematu zdecydowanie tiny13 wystarczy... i jeszcze zostanie nawet pisząc program w Bascom, a tu widzę, że w C docelowo będzie :-)

0
  • #13 12 Paź 2012 09:38
    Cieślik
    Poziom 7  

Ja pisałem o cenach dip'ów. Silnik taki sam jak w lusterkach samochodowych, nawet zasada działania taka sama. Niestety największym problemem jest wielkość układu i zarazem koszty. A jeśli chodzi o ilość wyprowadzeń to attiny 13 będzie na 90% dobry, aczkolwiek muszę brać różne możliwości pod uwagę. Zwłaszcza opcję wyprowadzenia dodatkowego sygnału dla np. drugiego silnika ale w teorii można wziąć jeden sygnał rozdzielić. Prototyp obnaży wszystko.

0
  • Pomocny post
    #14 12 Paź 2012 10:47
    SylwekK
    Poziom 29  

Hehe, czyżby pamięć dla lusterek ? :-) Myślałem kiedyś o czymś takim żeby na serwach zrobić i właśnie tiny13 wykorzystać, ale mi przeszło... Na pewno CI wystarczy końcówek - zamiast np. dwóch przycisków wykorzystaj dwie funkcje pod jednym czyli krótki/długi. Długi może służyć jako pamięć - będzie bezpieczniej :D
    Pozdrawiam.

0
  • #15 14 Paź 2012 12:03
    Cieślik
    Poziom 7  

Kurczę zgadłeś, ja chcę zaadaptować rozwiązanie znane z Saaba 9-5 czyli opuszczanie lusterka podczas cofania po naciśnięciu switch'a. Notabene chyba to pierwszy samochód z tym rozwiązaniem, zresztą wiele innych rzeczy właśnie z Saaba jest w wielu samochodach ;) Martwi mnie tylko podłączenie ale z tym sobie poradzę.

0