Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnik CO w piwnicy - czy potrzebny

Jasiek3023 11 Paź 2012 08:58 1920 13
  • #1 11 Paź 2012 08:58
    Jasiek3023
    Poziom 13  

Witam.
    Mam projekt na instalację CO z kotłem w piwnicy, do ogrzania cztery pomieszczenia, dwa pokoje, kuchnia i łazienka. Projektant zaprojektował również piąty grzejnik w piwnicy i stąd pytanie czy jest ten grzejnik w piwnicy konieczny, a jeśli tak to dlaczego. Proszę o pomoc i poradę.

0 13
  • Sklep HeluKabel
  • #2 11 Paź 2012 09:05
    stanislaw1954
    Poziom 41  

To Ty sam musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie. Projektant "tylko" zaprojektował,a Ty jako inwestor decydujesz,czy chcesz zainstalowania tego grzejnika.A dodatkowo za mało danych,aby się wypowiedzieć,co do potrzeby jego zainstalowania.Jakiś cel jednak musiał zaistnieć,skoro projektant go tam wrysował.

0
  • #3 11 Paź 2012 09:36
    Jasiek3023
    Poziom 13  

Jest to mieszkanie na parterze i pierwszy pokój do ogrzania właśnie nad piwnicą w której ma byc kotłownia, nastęnie pokój kolejny, kuchnia i łazienka czyli w mieszkaniu cztery grzejniki i piąty w piwnicy, wszystkie grzejniki połaczone szeregowo, naczynie wzbiorcze nad ostanim grzejnikiem w łazience, gdyż nad kotłem nie mam mozliwości bo naczynie musiało by być w pokoju :).
    Jeszcze jedno pytanie dotyczące samej instalacji zasilanie mam od kotła do ostaniego grzejnika rurą DIN 20 bez żadnego stopniowania, a powrót DIN 25. Czy to zasilanie bez stopniowania jest prawidłowe?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 11 Paź 2012 10:05
    grzesiek234
    Specjalista - systemy grzewcze

Według mnie projektant dobrze zrobił, że wrysował grzejnik w piwnicy: kocioł sam w sobie pomieszczenia nie ogrzeje, dlatego też jest tam grzejnik-można zamontować na nim głowice i ustawić np na 1 aby nie dopuścił do wychłodzenia pomieszczenia lecz delikatnie minimalną temperaturą dogrzewał piwnice.

0
  • #5 11 Paź 2012 10:26
    vodiczka
    Poziom 43  

Czy masz jedną piwnicę czy dwie? Jaka duża? Jeżeli ma być w niej kocioł grzewczy to nie widzę sensu grzejnika. Projektant to nie Duch Św. Nie obawiaj się zapytać go i poprosić o wyjaśnienia. Ty płacisz, projektant projektuje w uzgodnieniu z tobą i zgodnie ze sztuką inżynierską. Ma obowiązek wytlumaczyć twoje watpliwości.
    Stopniowanie można robić lub nie, zależy ile zaoszczędzisz na różnicy cen rur.
    Niepokoi mnie Twoja wypowiedź:

Jasiek3023 napisał:
    wszystkie grzejniki połaczone szeregowo,

Chyba miałeś na myśłi równolegle. Przy szeregowym nie masz możliwości niezależnej regulacji grzejników a stopniowanie przekroju nie ma sensu.

grzesiek234 napisał:
    kocioł sam w sobie pomieszczenia nie ogrzeje,

Zależy od długości i stopnia izolacji przewodów w piwnicy. U nas (CO zasilane z elektrociepłowni, węzeł w oddzielnym pomieszczeniu nie sąsiadującym z piwnicami) temperatura w największe mrozy nie spada poniżej 12stopni. Grzejników nie ma, przewody izolowane na całej długosci, dwie piwnice okolo 50m2 każda.

0
  • #6 11 Paź 2012 11:20
    Jasiek3023
    Poziom 13  

Mam jedną piwnicę około 10 m kw. Jeśli chodzi o podłaczenie grzejników to miałem na myśli, że jedna rura zasilająca i powrotna też jedna, a od tych rur odejścia na grzejniki (podłączenie dolne VK). Jaką średnicą podłączyć te grzejniki bo w projekcie tego niema, chodzi mi o same odejścia od rury zasilającej czyli długość tych podłączeń to około 10 cm.

0
  • #7 11 Paź 2012 11:59
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Po co ogrzewać piwnicę? Po to, by psuły się w niej ziemniaki, jabłka czy inne zapasy. Jeśli przechowuje się zapasy na zimę, to piwnica musi być zimna (w blokach wszystko się psuje, gdyż nie dość, że piwnice to maleńkie komórki, ale też są zbyt ciepłe).

0
  • #8 11 Paź 2012 12:48
    Jasiek3023
    Poziom 13  

Jasiek3023 napisał:
    Mam jedną piwnicę około 10 m kw. Jeśli chodzi o podłaczenie grzejników to miałem na myśli, że jedna rura zasilająca i powrotna też jedna, a od tych rur odejścia na grzejniki (podłączenie dolne VK). Jaką średnicą podłączyć te grzejniki bo w projekcie tego niema, chodzi mi o same odejścia od rury zasilającej czyli długość tych podłączeń to około 10 cm.

Czy pomoże ktoś w powyższym temacie?

0
  • #9 11 Paź 2012 13:52
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Podłączenie poszczególnych grzejników robi się rurką o przekroju rur doprowadzających,bądź cieńszymi.

0
  • #10 11 Paź 2012 14:15
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 11 Paź 2012 14:20
    grzesiek234
    Specjalista - systemy grzewcze

Zamontuj tam mały grzejnik z głowicą na której ustawisz niską temperaturę ogrzewania i koniec tematu.

0
  • #12 11 Paź 2012 14:24
    cirrostrato
    Poziom 36  

Łatwiej grzejnik w piwnicy zakręcić niż, jeśli będzie taka potrzeba, domontować, teraz koszt jakiś, potem znacznie wyższy. Rada minimum: jeśli nie chcesz teraz grzejnika daj trójniki i je zaślep, potem ewentualnie domontowanie dodatkowego grzejnika można zrobić od ręki tylko wystarczy spuścić wodę z instalacji.

0
  • #13 11 Paź 2012 17:13
    vodiczka
    Poziom 43  

cirrostrato napisał:
    Rada minimum: jeśli nie chcesz teraz grzejnika daj trójniki i je zaślep

Rozsądna propozycja. Dogrzewanie piwnicy o powierzchni 10m2 w której stoi kocioł grzewczy to moim zdaniem przesada ale zawsze może być jakieś ale...

0
  • #14 12 Paź 2012 09:15
    Jasiek3023
    Poziom 13  

Dziękuję za Wasz czas poświęcony mojemu tematowi, za wszystkie podpowiedzi i sugestie, były mi bardzo pomocne. Jeszcze raz dziekuję i pozdrawiam.
    Zamykam temat.

0