Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATMega32][BAS]LCD 20x4 WC2004A-2 - niepoprawna inicjalizacja

holgan22 11 Paź 2012 15:35 2547 6
  • #1 11 Paź 2012 15:35
    holgan22
    Poziom 9  

Witam
    Od razu napiszę, że forum elektroda przeszukałem i wszystkie tematy podobne ku mojemu mi nie pomogły, chodź je przećwiczyłem. Jeżeli temat dodałem w niewłaściwie, bądź w złym miejscu to przepraszam.

Problem polega na braku inicjacji wyświetlacza LCD 20x4.Problem miałem już wcześniej z wyświetlaczem 16x1 i tam pomogła zmiana wyświetlacza w programie na 16x1a. Teraz jednak już załamuję ręce.

Wszystko podłączyłem wg. schematu:

Program mam banalny i nie powinno z nim być żadnych nieprawidłowości:

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Efekt jaki ciągle uzyskuję to:

Czytałem w jednym z postów, że linia 3 to przedłużenie linii 1 a linia 4 to przedłużenie linii 2. Testowa zmiana w programie wyświetlacza na inny (np 16*2) nie daje żadnego widocznego efektu.
    Proszę o pomoc.

0 6
  • #2 11 Paź 2012 16:14
    zumek
    Poziom 39  

holgan22 napisał:
    ...Od razu napiszę, że forum elektroda przeszukałem i wszystkie tematy podobne ku mojemu mi nie pomogły, chodź je przećwiczyłem.

Niestety, ale nie mogę się z Tobą zgodzić. Temat 'działającego inaczej' portu "C" w ATMegach 16/32, był poruszany wielokrotnie, a winnym całego zamieszania jest interface JTAG, który jest domyślnie włączony.

PS
    Popraw tytuł tematu.

0
  • #3 11 Paź 2012 18:25
    holgan22
    Poziom 9  

Po przerzuceniu wszystkiego na PORTB problem występuje nadal. Używam programatora ISP Cable 2 i dedykowanego Pony Prog-a.Problem z fuse bit-ami w tym programatrorze był już poruszony na elektrodzie, jednak brak w nim odpowiedzi

Link

0
  • Pomocny post
    #4 11 Paź 2012 20:28
    MArSTER_1
    Poziom 18  

Próbowałeś przed Config Lcd = 20 * 4
    umieścić instrukcję Initlcd?

0
  • #5 14 Paź 2012 01:05
    RomanFilipecki
    Poziom 17  

44780 i klony wrażliwe są na poprawność, również czasową, sekwencji inicjalizacji. Jeśli masz czym to zarejestruj przebieg sterowania lub wprowadź maksymalne wymagane opóźnienia pomiędzy kolejnymi krokami init . Jeśli sprzęt sprawny towinno pomóc.

Roman

0
  • #6 24 Paź 2012 14:16
    bty
    Poziom 10  

A piny D0-D3 z lcd nie powinny wisieć luźno zamiast być podpięte do masy?

0
  • #7 25 Paź 2012 20:51
    holgan22
    Poziom 9  

Witam

Po wielu próbach i przerwie czasowej udało się uruchomić wyświetlacz. Wielkie podziękowania dla "MArSTER_1" za instrukcję "Initlcd"

Do tego warto zwrócić uwagę na podłączenie kwarcu. Bez niego układ w ogóle nie ruszył (nawet przy zadeklarowaniu oscylacji wewnętrznej procesora).

Co do podpięcia pinów D0-D3, to wszystko pozostaje podpięte zgodnie ze schematem

Jeszcze raz dziękuję. Temat zamykam

0