Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Choroba cynowa (zaraza, trąd)

11 Paź 2012 15:53 3513 6
 • Poziom 2  
  Nie wiem, czy piszę w odpowiednim dziale, ale proszę o nieprzenoszenie i nieusuwanie wątku, póki nie otrzymam odpowiedzi.

  1. Choroba cynowa zawsze "uaktywania się" poniżej temperatury ok. 13 stopni, czy zależy to od czasu przebywania cyny w tej temperaturze?

  2. W związku z powyższym, czy jeśli sprzęt, przy którym użyto cyny bezprzewodowej mógł "zachorować", jeśli przebywał ok. 1 godzinę w temperaturze 9-10 stopni? Cyna zaczęła zmieniać swą postać, choć będzie to trwało baaardzo długo? Czy jest możliwość, że jej stan pozostał nienaruszony?

  Moderowany przez Błażej:

  Użyto CZEGO???

 • Poziom 34  
  No prawda dziwny rodzaj cyny. Tak się boisz o ten sprzęt, a co mają zrobić właściciele samochodów w których nie tylko radyjka stoją godzinami na mrozie? Pewnie trąd wylewa się wszystkimi szczelinami. Kolego bez paniki.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  Ajć, ale fail. Wynik pisania posta na szybko, bez późniejszego jego przeczytania. Bynajmniej nie jest to oznaka tak rażącej niewiedzy/głupoty. ;) Jeśli już, to oczywiście bezołowiowej.

  Pytam, bo w internecie to zagadnienie nie jest do końca sprecyzowane.
  Na takim forum jest chyba największa szansa na rzeczową odpowiedź. Różne źródła w internecie podają odmienne informacje.

  Nie tyle panikuję, co po prostu dobrze takie rzeczy wiedzieć.
  Konkretnie mam na myśli konsolę PS3. Generalnie stąd moje pytanie - podobno jest to jedna z przyczyn usterek typu YLOD/RRoD, a z obiema po razie się spotkałem, więc teraz staram się możliwie zapobiegać (obecnie konsola nowa).

  dj-MatyAS@ Dzięki za odpowiedź. A ile do rzeczy ma tutaj procentowa zawartość ołowiu/srebra? Jeśli chodzi o ołów, jest to maksymalnie 0,1%, zapewne sporo mniej niż wcześniej było dozwolone. A skoro kiedyś używano więcej, chyba nie bez powodu. Srebro zastąpiło ołów i ma podobne właściwości?

  W temacie nie siedzę praktycznie w ogóle, stąd moje pytania mogą wydawać się Wam "podręcznikowe".
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  Tzn. cyna taka (60/40) stosowana jest jedynie prywatnie? Czy jeszcze nie wycofano jej całkowicie? Oczywiście mam na myśli tę nieszczęsną ustawę z 2006 roku.

  Cytat:
  Po 1 lipca 2006 w związku z wycofywaniem w krajach Unii Europejskiej produktów zawierających ołów przechodzi się na lutowanie bezołowiowe, zastępując ołów niewielkim dodatkiem srebra, miedzi i bizmutu.

  W elektronice najczęściej jako stop lutowniczy używany jest stop cynowo-ołowiowy. Jednakże od 1 lipca 2006 w Unii Europejskiej wprowadzono ograniczenie używania substancji niebezpiecznych w sprzęcie elektronicznym (dyrektywa RoHS), w tym ołowiu w stopach lutowniczych.
  Dopuszcza się domieszkę poniżej 0,1% ołowiu.


  No ale mniejsza o to, generalnie jest tak jak napisałeś - takie czasy i chyba faktycznie nie ma co sobie głowy zawracać - co ma się zepsuć to się zepsuje. ;)

  Dzięki wielkie, pozdrawiam. :)
 • Użytkownik usunął konto