Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja transmitera FM

Hetzer 11 Paź 2012 22:36 8715 2
 • Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM
  W tym artykule mam zamiar zaprezentować transmiter FM, który nabyłem kilka miesięcy temu na eBay-u. Z zakupu byłem zadowolony tylko do czasu, aż nie okazało się, że gadżet ten ma pewną wadę. Po pierwsze, transmiter zasilany jest bateriami AAA, które jak wiadomo są mało wydajne i bardzo szybko rozładowują się. Po drugie i najważniejsze, zasięg nadajnika na otwartej przestrzeni wynosił do 30 metrów, natomiast w budynku jeszcze mniej, bo zaledwie 10 metrów. Dlatego postanowiłem ulepszyć moje urządzenie. Po przeszukaniu zasobów Google okazało się, że model transmitera który posiadam to typowy "chińczyk" i nie ma na jego temat nic konkretnego. Ja jednak zdobyłem pewne informacje i chciałbym się nimi podzielić.
  Moje podstawowe cele były następujące:
  1. Źródło zasilania powinno być bardziej wydajne.
  2. Powinna istnieć możliwość zasilania transmitera zarówno z zewnętrznego zasilacza, jak i z baterii.
  3. Mobilność powinna być podobna, jak w przypadku każdego innego multimedialnego urządzenia.
  4. Urządzenia powinno być łatwe w transporcie podczas podróży.
  5. Ostatecznie, zasięg powinien być znacznie zwiększony w stosunku do tego, co podaje specyfikacja urządzenia.
  Modyfikacja transmitera FM
  Jak doradzono mi na http://www.instructables.com, aby otworzyć transmiter, wystarczy odkręcić tylko jedną śrubkę, a następnie otworzyć obudowę. Ale w moim przypadku, co bardzo mnie zaskoczyło, nie było żadnych śrubek mocujących obudowę. Próbowałem po prostu otworzyć obudowę, jednak bez skutku. Starałem się znaleźć jakiekolwiek ukryte zamocowanie, niestety, okazało się, że takowe nie istnieje. Nie przebierając w środkach postanowiłem otworzyć transmiter w sposób brutalny, rozbijając obudowę. Włożyłem klin w szczelinę obudowy, a następnie wcisnąłem drugi klin, próbując jednocześnie dostrzec jakąś śrubę. Użyłem jeszcze większej siły i ostatecznie obudowa rozeszła się, wydając głośny odgłos pęknięcia. Dopiero teraz okazało się, że faktycznie nie było żadnych śrub, czy też zamocowań... Firma, która wyprodukowała to urządzenie, wyszła z założenia że będzie ono "nienaprawialne", więc nikt nie powinien otwierać obudowy transmitera. Wewnątrz urządzenia zauważyłem połamane wsporniki oraz to, że w żaden sposób nie da się go złożyć tak, aby wyglądał identycznie jak przedtem. Ale z drugiej strony patrząc, nareszcie udało się dostać do wnętrza transmitera. Myślę, że wykonanie nierozbieralnej obudowy było celowe, aby nikt taki jak ja, nie był w stanie jej otworzyć. Mnie jednak nic nie powstrzyma. Ostatecznie otworzyłem obudowę, jednak radzę, aby każdy kto będzie próbował tego dokonać był ostrożny, tak aby nie uszkodzić płytki PCB wewnątrz urządzenia.
  Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM
  Po otwarciu obudowy nareszcie mogłem zobaczyć płytkę przewodnika. Zamieszczam zdjęcie zarówno przedniej, jak i tylnej jej części. Znacznie różniła się od tych, które widziałem na http://www.instructables.com Przyjrzałem się numerom elementów umieszczonych na płytce, a w szczególności mikrokontrolerowi. Przeanalizowałem obwód i zanotowałem gdzie znajduje się wejście do sygnału audio oraz gdzie podłączona jest bateria. Następnie usunąłem wszystkie połączenia przewodów z płytką i rozpocząłem ponowne poszukiwania numerów elementów transmitera w internecie. Mogłem dostrzec dwa mikrokontrolery na płytce PCB, 1. i 2.
  Niestety nie byłem w stanie znaleźć żadnych informacji na temat pierwszego mikrokontrolera, jednak dowiedziałem się nieco o drugim. Udało mi się znaleźć dokumentacje chipu nadajnika, jest ona dostępna pod tym linkiem:
  https://skydrive.live.com/#cid=1EA0AF6D5EE30BC0&id=1EA0AF6D5EE30BC0%216841
  Z dokumentacji dowiedziałem się tego, że drugi mikrokontroler jest "mózgiem" układu. Jest on nadajnikiem. Jego dokumentacja nie jest zbyt szczegółowa, jednak byłem w stanie dowiedzieć się jak skonfigurowane są poszczególne wyprowadzenia, a w szczególności wyprowadzenie do anteny. Był to pin numer 5. Po prześledzeniu ścieżki doszedłem do wyprowadzenia RF, wtedy też okazało się, że anteną była jedynie cewka wbudowana w płytkę PCB transmitera.
  Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM
  Po znalezieniu rezystora ograniczającego RF zdecydowałem się na całkowite usunięcie go z płytki. Chciałbym zasugerować wszystkim czytelnikom usunięcie go, ponieważ sądzę, że może on powodować straty w sygnale RF. Jeśli pozostawimy rezystor, sygnał RF będzie podzielony pomiędzy jego i antenę, co na pewno spowoduje straty w zasięgu transmitera. Jeśli chcesz uzyskać jak najsilniejszy sygnał z anteny polecam całkowite usunięcie owego rezystora. Użyłem miniaturowej lutownicy, którą dostałem w prezencie urodzinowym od siostry, w celu wylutowania go. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z tego procesu. Zacząłem od uniesienia dolnej części rezystora, a następnie powoli podnosiłem cały opornik. Po pomyślnym jego usunięciu zaczerpnąłem pomysłu od jednego z użytkowników http://www.instructables.com na modyfikację anteny.
  Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM
  Czas na przylutowanie anteny do płytki. Spróbuj znaleźć cienki drucik, jednak nie tak cienki jak nitka. Powinien być idealnie pocynowany, tak aby podczas obracania anteny nie powodował przerw w transmisji. Teraz należy na końcu anteny zamontować mały oring, podkładkę lub coś w tym rodzaju. Po przymocowaniu anteny do przewodu oraz uchwytu, należy połączyć ją z płytką transmitera, tak aby miała ona minimalny luz. Ja osiągnąłem to dołączając przewód do anteny i mocując jego kawałek w obudowie. Popatrzcie na obrazki. Pamiętajmy, aby cały proces przeprowadzić bardzo precyzyjnie i dokładnie, gdyż jest on kluczową częścią naszego projektu.
  Nadszedł czas na zamontowanie gniazda Audio w naszym transmiterze.
  Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM
  Jako, że jest to transmiter stereo i ma możliwość przesyłania dźwięku dwukanałowo, bardzo ważne jest więc aby odpowiednio podłączyć gniazdo audio. W moim przypadku przewody były koloru białego, czerwonego i czarnego.
  Biały = lewy kanał
  Czerwony = prawy kanał
  Czarny = masa i antena
  Podłączyłem biały i czerwony przewód do płytki, ale nie łączyłem ich z wewnętrzną anteną, gdyż tak jak myślałem, sygnał byłby w takim wypadku dzielony dodatkowo na wewnętrzną antenę, a przez to osłabiany.
  Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM Modyfikacja transmitera FM
  Myślałem również nad dodaniem możliwości zewnętrznego zasilania, gdyż nie chciałem aby tansmiter zasilany był z małych, niewydajnych baterii. W dokumentacji mikrokonktrolera znalazłem notatkę o tym, że nie może być on zasilany napięciem większym niż 5V. Musiałem zrobić więc własny zasilacz. Przy pomocy prostego regulatora 7805 oraz kondensatorów filtrujących (które nie były wymagane, ja jednak postanowiłem je zastosować). Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu nie było konieczności stosowania transformatora, gdyż układ zasiliłem napięciem 12V z jednego z wielu adapterów-zasilaczy, które posiadam w domu uzyskując w ten sposób przy pomocy zbudowanego wcześniej regulatora oczekiwane 5V.
  I tak oto posiadam transmiter o dalekim zasięgu!

  Źródło:Link

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Hetzer
  Poziom 13  
  Offline 
  Hetzer napisał 123 postów o ocenie 42, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Września. Jest z nami od 2012 roku.
 • PCBway
 • #2
  stroggo81717
  Poziom 31  
  Niezbyt to mi się podoba.
  Pytanie - jak długi jest ten zasięg po przeróbce transmitera? Informacji odnośnie długości po "modernizacji" nie znalazłem. Pytam z czystej ciekawości.
 • PCBway
 • #3
  kotuniunia
  Poziom 29  
  Podpowiem tylko tyle . Po podobnych modyfikacjach działanie tego badziewa sprawia, że działa on jak prawie profesjonalny nadajnik (bez RDS). To zadanie jest dla bardziej wtajemniczonych w w.cz. co najważniejsze nie sieje i jest stabilny w częstotliwości.