Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tranzystor MOSFET przetwornicy zamiennik

12 Paź 2012 11:44 4653 8
  • Poziom 15  
    Witam nie bardzo wiedziałem gdzie umieścić pytanie więc umieszczam tu.
    Mam do naprawy kilka identycznych ramek cyfrowych ze spalonym tranzystorem przetwornicy. Przetwornica zasila podświetlenie LED 8-calowej matrycy i daje ok. 15V na wyjściu /wejściowe 5V/.
    Stosowane są tranzystory SMD z opisem:
    A8E4D
    C009T
    A69T

nie wiem czy prawidłowo ale zidentyfikowałem C009T jako SI2300C009T
    20 V N-Channel Enhancement Mode MOSFET
    http://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=SI2300%20C009T
    zakupiłem w TME tranzystory które wydają mi sie odpowiednikiem:
    IRLML2030TRPbF
    http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&search=23...4777%3B266%3A24602%2C26501%2C26610%2C25093%3B

Po wlutowaniu zamiennika i włączeniu ramki podswietlenie przygasa co jakiś czas, tranzystor sie nagrzewa - co kończy sie jego spaleniem.
    Po wlutowaniu oryginalnego ta sama ramka działa poprawnie.

Prosiłbym o pomoc gdzie popełniłem błąd - w identyfikacji czy doborze zamiennika.
    A może ktoś z kolegów podpowie jakie przypuszczalne parametry krytyczne powinien mieć pracujący w takiej przetwornicy tranzystor MOSFET ?
    W podanych linkach są pdf z parametrami.
  • PCBway
  • Poziom 17  
    Witam. Moim zdaniem szukałem przez weekend ale ten A8E wg alldatasheet to NPN z rezystorami a nie N-MOSFET więc całkiem inny niż ten z TME. Poszukaj kodowania elementów SMD i upewnij się jaki to tranzystor, a najlepiej jeśli piszesz, że masz oryginał to zmierz go omomierzem z symbolem diody. Podaj wartości.....Poza tym napięcia powinny być powyżej 30V.
  • Poziom 15  
    Z tego co wiem MOSFET można łączyć równolegle bez rezystorów wyrównawczych:
    http://www.elportal.pl/pdf/k01/54_07.pdf
    Ale pytanie czy można również połączyć równolegle bramki ?
    I czy można to robić jeśli pracuje w przetwornicy?
    Wtedy dałbym po dwa i pewnie byłoby ok :)
  • PCBway
  • Poziom 17  
    Ale to są całkiem inne tranzystory!!!
  • Poziom 15  
    Chyba jednak MOSFET. Zakładając że tak,

ten dobry tranzystor mierzony poza układem:
    D-S minus omomierza na D 470
    D-S plus omomierza na D 1600
    G-S i G-D nic w obie strony
    O ile pamiętam w tym trybie zwykły miernik mierzy spadek napięcia na złączu w milivoltach ?
  • Poziom 23  
    ego3000n napisał:
    O ile pamiętam w tym trybie zwykły miernik mierzy spadek napięcia na złączu w milivoltach ?

Tak, ale nie przy ustawieniu pomiaru na omy(kΩ, MΩ), lecz przy ustawieniu na test diod. Symbol diody na mierniku. Mierzy spadek napięcia na złączu, z reguły przy prądzie pomiarowym 1 mA.
  • Poziom 15  
    Dla porządku wartości podane w trakcie pomiaru "z symbolem diody" - poza układem, więc spadki napięcia. Wg mnie pomiar wskazuje na MOSFET z diodą tak jak na datasheet SI2300. Dlatego zastanawiam sie nad polaczeniem równolegle dwóch sztuk ... nawet jak jeden odciąży o 50% podstawowy to powinno być oki - tylko czy to tak zadziała :). Przeglądając fora o łączeniu MOSFET dużej mocy wywnioskowałem że są specjalnie sterowane ...

Zamiast teoretyzować połączyłem dwa równolegle - narazie nie grzeją sie zbyt mocno :) na wszelki wypadek pcb położyłem na płytce ceramicznej :D żeby nie było pożaru :D ale czy to profesjonalne rozwiązanie ? Czy tak mogą pracować ?
  • Poziom 15  
    Witam kolegów ponownie :D
    Pozwoliłem sobie drążyć temat, bo mam do zaprezentowania ciekawostke.
    W siedmiocalowych ramkach tego samego producenta jest bardzo podobna przetwornica na tranzystorze npn D965A /2SD965A/ w obudowie SOT 89
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/173407/UTC/2SD965A-Q-AB3-B.html

- pomierzyłem jest to napewno npn :) .
    Przelutowałem kilka na próbe do naprawianych przetwornic / baza w miejsce bramki i odpowiednio kolektor emiter/ nie zmieniając nic w układzie - wszystkie działają tylko troszke jaśniej !

Co koledzy na to - z tego co widze przetwornica sterowana jest z generatora w procesorze, więc tranzystor jest tylko kluczem - ale żeby zastąpic MOSFET zwykłym npn :D .

Oczywiście jeszcze pięć razy sprawdzałem oryginalne / też działają tylko troszke ciemniejsze podświetlenie/ na 99% MOSFET na 101% nie npn.

Opisuje to jako ciekawostke - bo gdyby mi ktoś kazał zaprojektować układ w którym zamiennie mogą chodzić tranzystor unipolarny i bipolarny zastanawiałbym sie czy to możliwe ... Wiwat Chiny i Korea - / wyjaśniam sprzęt który robie pochodzi z dalekiego wschodu, jak znalazłem producenta płytki strona była w samych "robaczkach" / :D Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Witam. A nie mówiłem, że w tej sztuce jest npn z rezystorami, pomiary na to wskazywały, że coś tu jest nie tak. A jaśniejsze czy ciemniejsze trochę podświetlenie to ok. bo każdy tranzystor posiada inne wzmocnienie. Jako kluczujący npn przy małych napięciach, prądach mocach w specyficznych warunkach można zastąpić MOSFET-em.