Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Procesor audio - trzy warianty na TDA7313, TDA7318, TDA7439

Stiepanowna 12 Paź 2012 20:28 15423 5
  • Prezentowany procesor audio wyróżnia się maksymalną funkcjonalnością przy minimalnej ilości elementów. Jest łatwy w montażu, prosty w konstrukcji i wygodny w korzystaniu. Steruje się nim za pomocą trzech przycisków, enkodera i pilota zdalnego sterowania.

Krótkie pytanie - jak często podchodzicie do telewizora, żeby go włączyć lub przełączyć kanał? Z pewnością bardzo rzadko, bo korzystacie z pilota. Idea minimalnej ilości przycisków w urządzeniu stacjonarnym jest właśnie stąd zaczerpnięta.

Również często spotykałem się z prośbą dotyczącą projektu, zakładającego użycie jednego z trzech różnych procesorów audio. Rzeczywiście, nie zawsze uda się dostać konkretny model układu scalonego. Teraz to nie problem, bo procesor audio składa się z modułów.

Na powyższej fotografii przedstawiono blok sterowania i bloki procesorów audio. Blok sterowania został zbudowany na mikrokontrolerze PIC16F628A, bloki procesorów audio zaś na TDA7313 (lub TDA7318; z lewej na poniższym zdjęciu) i na TDA7439 (z prawej). Poniżej zdjęcie bloku sterowania.

Wszystkie płytki są dość zgrabne i bez problemu będą pasować do każdej obudowy. Konstrukcję bloku sterowania prezentuje część przedniego panelu obudowy. Brakuje na niej elastycznych przewodów łączących. W ten sposób pozbyłem się odwiecznego problemu z płytką na przewodach. Zdecydowałem również, aby konstrukcja była cienka (lub o niewielkiej wysokości). Patrz rysunek poniżej.

Dla wygody część elementów została przylutowana od strony ścieżek płytki drukowanej. Dzięki temu wybrane elementy łatwiej przylutować.

Możliwości poszczególnych procesorów są zebrane w tabelce poniżej:

Część z ich możliwości pokazano na poniższych zdjęciach.

W trybie standby podświetlenie wyświetlacza jest wyłączone.

Korzystanie z TDA7313 (TDA7318) jest powszechne, a sam układ dość popularny. Wspomniany układ rozdziela zwykłe stereo na dwa kanały (czyli cztery głośniki). Mnie wystarczyła tylko para głośników.

W związku z tym drugim elementem doświadczalnym jest TDA7439. Po wysłuchaniu jak pracują oba procesory audio, odniosłem wrażenie, że TDA7439 gra ciszej, a barwa dźwięku jest bardziej nasycona pomimo że wbudowany przedwzmacniacz powinien pogarszać dźwięk. Przy okazji zaobserwowałem, że zarówno z włączonym, jak i wyłączonym przedwzmacniaczem jakość dźwięku nie uległa zmianie. Postanowiłem zwiększyć wzmocnienie przedwzmacniacza, co w konsekwencji spowodowało zwiększenie czułości.

Każdy procesor audio został zmontowany na osobnej płytce. Patrz rysunek poniżej (widok od strony elementów i od strony ścieżek).

Zdalne sterowanie umożliwia pilot pracujący w kodzie RC5. Czyli jak większość pilotów od telewizorów marki Philips. Niech będzie taki:

Praktycznie wszystkie przyciski pilota umożliwiają szybki i intuicyjny dostęp do sterowania barwą dźwięku. Kolorowe przyciski też do tego służą. Wybieranie źródła dźwięku za pomocą pilota jest bardzo wygodne.

Schemat bloku sterowania

Schematy podłączania procesorów audio są typowe, co wynika z dokumentacji.

Po włączeniu zasilania urządzenie znajduje się w trybie standby. Przejście z trybu standby do trybu pracy następuje za pomocą przycisku podłączonego do wyjścia 11 mikrokontrolera PIC16F628A (ten przycisk jest wbudowany w enkoder). Urządzenie można włączać i wyłączać również za pomocą przycisku „Power” na pilocie. Następnie płynnie włącza się podświetlenie wyświetlacza i automatycznie ładują się wszystkie wcześniejsze ustawienia (głośność, barwa dźwięku etc.).
    Urządzenie domyślnie znajduje się w trybie ustawienia głośności.

Do wcześniejszego lub kolejnego trybu przechodzimy za pomocą przycisków „next” i „prev”. Enkoder umożliwia realizację wybranego ustawienia. Jeśli użytkownik w ciągu 10 sekund od określenia ustawień nie podejmie żadnej akcji, wprowadzone parametry zostaną automatycznie zapisane i urządzenie przejdzie do trybu „głośność”.

Przycisk „mute” zaprojektowałem oddzielnie, bo czasem trzeba szybko wyłączyć dźwięk, a szukanie odpowiedniej opcji menu jest czasochłonne. Tryb „mute” w żaden sposób nie blokuje pozostałych funkcji - w tym trybie można zmieniać wszystkie pozostałe ustawienia i włączyć ponownie dźwięk z nowymi ustawieniami.

Wszystko to można zrobić z poziomu pilota, co jest zdecydowanie wygodniejsze niż korzystanie z przycisków w samym urządzeniu. Główna funkcja przycisków to włączyć, przyciszyć, ustawić poziom głośności. A więcej w codziennym użytkowaniu nie potrzeba.

Tekst, który wyświetla się na wyświetlaczu można zastąpić innym dowolnym. Jest on zapisany w pamięci EEPROM mikrokontrolera. Każde wyrażenie kończy kod 0x00 (znacznik końca słowa).

Wszystkie zmiany można przetestować za pomocą programu Proteus (co prawda trochę oszukuje przy odwzorowaniu symboli na wyświetlaczu).

Źródło: http://radiokot.ru/circuit/audio/filter/05/

Pliki:
    Projekt w Proteus
    Płytki drukowane w formacie SL4.0
    Wsady do mikrokontrolera ze źródłami

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    dirtrider
    Poziom 10  
    Procesorem bym tego nie nazwał... raczej prostym equalizerem.
  • Computer Controls
    rollcage
    Poziom 15  
    Szkoda tylko że nie ma napisanego programu w języku angielskim, bo myślę że projekt znalazłby duże zainteresowanie.

Moderowany przez androot:

Jakbyś czytał uważniej tłumaczenie: "Tekst, który wyświetla się na wyświetlaczu można zastąpić innym dowolnym. Jest on zapisany w pamięci EEPROM mikrokontrolera. Każde wyrażenie kończy kod 0x00 (znacznik końca słowa)."

LA72
    Poziom 40  
    Tutaj znajduje się modernizacja tego projektu z użyciem uC Atmega32, Atmega8 i Atmega 16.

Repozytoriun na GitHub.
    mateo4488
    Poziom 1  
    Fajny projekt. Z doświadczenia wiem, że połączenie przedwzmacniacza (procesora dźwięku), wzmacniacza, układu sterującego jest niełatwą sprawą, bo słychać buczenie sieci, stację radiową na AM, albo zakłócenia pochodzące od układu cyfrowego.
    Czy mógłbyś podrzucić schemat, jak poszczególne bloki są ze sobą połączone przewodami? (wzmacniacz, przedwzmacniacz, zasilacz) Chodzi mi o prowadzenie zasilania i masy oraz jakie przewody zostały użyte do sygnału (ekranowane, czy nie).

Aaa, i jeszcze jedno: jaka jest separacja między poszczególnymi wejściami? Np. wejście 1 jest niepodłączone (wisi w powietrzu), a na wejście 2 jest podawany sygnał (nawet dość silny), to czy przy wybraniu jako źródła wejścia 1 (tego niepodłączonego) słychać sygnał z wejścia 2?
    Nie chodzi mi o dane katalogowe TDA7xxx, bo one są bdb., tylko jak to wyszło w praktyce?