Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tyrystor na Atmelu. Czy ma ktoś układ sterowania tyrystorem?

29 Sty 2005 12:39 2336 9
  • Poziom 14  
    Czy ma ktoś układ sterowania tyrystorem na atmelu lub innym mikrokontrolerze
  • Poziom 19  
    Witam
    Podaj o jaki rodzaj sterowania chodzi.

AB
  • Poziom 14  
    Chodzi mi o możliwość załączania tyrystora w dowolnym punkcie przebiegu sinusoidy,od całkowitego zamknięcia do całkowitego otwarcia. Wskazana jest teraz możliwość zadania czasu w jakim ten proces ma się odbyć, np.10sek lub 40sek itp.
  • Poziom 27  
    Cytat:
    Chodzi mi o możliwość załączania tyrystora w dowolnym punkcie przebiegu sinusoidy,od całkowitego zamknięcia do całkowitego otwarcia

Myśle że chodzi Ci o regulator mocy w czasie np.w kinie oświetlenia czy o to biega ??
  • Specjalista techniki cyfrowej
    No tak, ale tyrystor przewodzi tylko w jednym kierunku, więc pełnego otwarcia i tak nie uzyskasz, trzeba by dwóch tyrystorów, a lepiej triak.
    Poszukaj materiałów o sterowaniu grupowym, było kiedyś w EdW, albo EP
    Tam był układ generujący impulsy w "zerze" i właściwie z całego urządzenia tylko on powinien Cię zainteresować.
    Dalej. Wyjście z tego układu podłączasz do wejścia zewnętrznego przerwania w µC. Gdy nastąpi przerwanie czekasz ustaloną długość czasu (20000-(n*20000)µs) i włączasz tyrystor/triak. n - współczynnik wypełnienia (0..1). Drugi timer w procku zajmuje się zliczaniem czasu i na jego podstawie ustala odpowiednią wartość n.

Np. masz przerwanie timera wykonywane co 500µs, zaczynasz z n=0 w każdym przerwaniu zwiększasz wartość n o jeden.
    W procedurze zewnętrznego przerwania czekasz 20000-n µs
    W efekcie w czasie 10s wykonasz płynne przejście od całkowitego zamknięcia do całkowitego otwarcia (oczywiście pod warunkiem zastosowania triaka).
    A, teraz dopiera się zorientowałem. Chcesz sterować prądem przemiennym(np. żarówka), czy zmiennym(np. zasilacz tyrystorowy)?

Mam podobny układ w planach, ale jest on częścią większego projektu, a ten czeka sobie w kolejce, więc raczej teraz się za to nie będę zabierał. Jakbyś miał jakieś wątpliwości co do programu to pytaj. Kto pyta, wielbłądzi :D
  • Poziom 14  
    Tak „Dioda” myślę o takim regulatorze oczywiście na dwóch tyrystorach.
  • Spec od samochodów
    Do regulatora na 2 tyrystorach potrzebujesz transformatora w obwodzie sterowanaia tyrystora.
    Lepiej zastosuj mostek gretza i na napieciu stalym wepnij 1 tyrystor bedzie on pracował 2 razy częściej niż bez mostka.
  • Poziom 14  
    Czy ma ktoś program napisany w Bascomie do "cyfrowej stacji lutowniczej" art. był w "Elektronice dla wszystkich".

Dodano po 1 [minuty]:

Orginał jest napisany w "C"
  • Poziom 2  
    Chodzi Ci o sposób synchronizadji w zerze ?