Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Manta HD DVB-t - Brak sygnału

12 Paź 2012 22:22 19038 60
  • Poziom 12  
    Witam,

Problem jest dość złożony a mianowicie mieszkam w Ochotnicy Dolnej niedaleko Szczawnicy gdzie na górze Prehyba umiejscowiony jest nadajnik RCTN. Nie widzę go od mojego domu jednak odległość wynosi max 20km. Wiem,że ten nadajnik ma już uruchomiony MUX-2 zgodnie z tym co podaje strona cyfryzacja.gov.pl. Zakupiłem tuner CTN jak z tematu Manta HD DVB-T. Do tego mam antenę typu Yagi. W plastikowej puszcze jest płytka na której napisane jest 20db ( o ile się orientuję jest to wzmacniacz). Próbowałem tym zestawem "złapać" sygnał CTN jednak ciągle brak sygnału. Próbowałem też tą samą antenę z tunerem PC USB HDTV USB DVB-T i programami blaze hd i progfinder jednak dalej to samo. Gdy wpisywałem parametry nadajnika z Prehyby pojawiła się informacja o 100% jakości i braku sygnału. Może muszę wymienić płytkę z anteny na symetryzator? Co o tym sądzicie?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Jest to podstawowa czynność jaką należy wykonać, zasilacz również do usunięcia. Przy takiej odległości wzmacniacz?
  • Poziom 33  
    Wymiana wzmacniacza na symetryzator a zasilacza na zwykły wtyk antenowy męski.
  • Poziom 12  
    Dobrze, jutro postaram się kupić symetryzator. Wzmacniacz był już przy tej antenie. Jutro dam odpowiedź odnośnie efektów.
  • Poziom 12  
    Dopiero dzisiaj udało kupić symetryzator i zwykły wtyk. Podłączyłem pod komputer gdyż chyba najlepiej sprawdzić sygnał progfinderem. Kiedy antena leży na podłodze wskazuje 10% jakości, pasek poziomu ani drgnie. Próbowałem kręcić anteną ale tylko na moment wskazało 80% jakości, pasek poziomu dalej w pozycji 0. Coś może jeszcze powinienem zmienić? w symetryzatorze kabel miedziany docisnąłem śrubką, ale tak ściągnąłem pancerz, żeby aluminiowa powłoka nie wystawała z pancerza, czy to też może jest błąd?

Moderowany przez _PREDATOR_:

Nie pisz posta pod postem!

• Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Poprawiłem błędy montażu. Anteną kręcę stojąc na balkonie z którego widok jest wprost na Prehybę (zasłoniętą przez inną górę). Lepiej antenę przykręcić prowizorycznie do jakiegoś masztu i wtedy nią kręcić czy lepiej powoli trzymając ją w rękach?
  • Poziom 33  
    Kierować antenę musisz bardzo powoli żeby "mierniki" załapały sygnał.
  • Poziom 12  
    Próbuję, ale robi się późno więc pewno jutro będę do końca z tym walczył. Tak BTW, tak wygląda moja antena: Manta HD DVB-t - Brak sygnału
    Nie jest czasem trochę "lipna"?
  • Poziom 39  

To typowa logoperiodyczna w układzie combo, czyli na VHF + UHF. Do DVB-T wystarczyłaby przednia część, ta z węższą "choinką". W razie czego możesz spokojnie odciąć tę część VHF, parametry odrobinę mogą 'siąść', ale dużo łatwiej ją mocować...

Co do wykonania, to na zdjęciu faktycznie wygląda jakoś tak trochę dziwnie, ale może to zniekształcenie od perspektywy. Wszystkie element poprzeczne powinny być w swoich płaszczyznach oraz ich długości powinny się stopniowo zmniejszać ku przodowi anteny.
  • Poziom 12  
    Antena jest taka jak opisałeś, na zdjęciu wygląda trochę nierówno. Dalej męczę się z ustawieniem anteny. Jakbym jej nie ustawił to ciągle 0-10% jakość i 0% poziom. Nie wiem już co robię źle ale zaczyna mnie to dobijać.

edit:

Dogadałem się z tym wreszcie chociaż nie do końca. Ustawiłem antenę tak,że miernik wskazuje 80% jakości i wyszukało mi 7 programów. Jednak nie za bardzo da się oglądać gdyż obraz się zacina a co jakiś czas słychać tylko sam głos a obrazu brak. Do tego co kilka sekund spada wskaźnik jakości..Jak temu zaradzić? Dalsze ustawianie anteny czy może trzeba coś jeszcze zastosować?
  • Poziom 12  
    Udało mi się ustawi antenę na mux-1 w jakości 100%. Odbiór na prawie wszystkich kanałach bez zakłóceń..Szukam mux-2 który z Prehyby jest nadawany od zeszłego roku i za żadne skarby nie potrafię złapać chociażby 30% jakości. Ciągle od 0-10%. Próbowałem zarówno strojenia ręcznego i automatycznego na tunerze tv jaki i na tunerze pc. Efekt taki sam. Trzeba wypróbować jakiś słaby wzmacniacz?
  • Poziom 39  
    SpringstilII napisał:
    Trzeba wypróbować jakiś słaby wzmacniacz?
    W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia. Jakiś FTE albo APL przykładowo. Ja bym unikał wzmacniaczy dedykowanych do logów.
  • Poziom 12  
    Dobrze,zastosuję taki wzmacniacz. Doradź mi który lepszy:

APL czy FTE?

W swojej instalacji nie mam zasilacza antenowego 12V wiec jeślii APL to brać ten zasilany 5V? Rozumiem,że montuje się go na kablu przed symetryzatorem?
  • Poziom 39  

Wzmacniacze liniowe (inaczej "przelotowe"), takie jak APL montuje się pomiędzy odbiornikiem a anteną (notabene, w logu nie ma symetryzatora).

Lepiej wybrać oczywiście wzmacniacz zasilany z +5V, aby móc go zasilić z dekodera. Na początek powinno się spróbować wzmacniacz 15...20dB wzmocnienia.
  • Poziom 12  
    Nie rozumiem? To znaczy,że mam usunąć symetryzator po zainstalowaniu APL na kablu?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    SpringstilII napisał:
    Nie rozumiem? To znaczy,że mam usunąć symetryzator po zainstalowaniu APL na kablu?
    W antenie logoperiodycznej, której zdjęcie jest powyżej, nie ma symetryzatora. Montujesz na kablu pomiędzy anteną a odbiornikiem - w miejscu, gdzie to pasuje.
  • Poziom 12  
    @cheetah

Jest symetryzator w puszce na końcu anteny bo sam go tam zamontowałem. Już rozumiem, nie wiedziałem od której strony patrzysz, od anteny czy dekodera. APL zamontowany, włączone zasilanie anteny z dekodera, MUX-1 działa ale czasami obraz "szarpie", MUX-2 dalej nieosiągalny? Jakieś rady?
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    SpringstilII napisał:
    Jakieś rady?

Moja rada jest taka:
    Jeśli nie chcesz się męczyć nadal z tym wszystkim to kup antenę kierunkową (na przykład taką: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-69_dvb-t_A1610.htm )
    +symetryzator (na przykład taki: http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm ) i do tego jakiś dobry kabel koncentryczny czarny (dostępny w każdym sklepie z antenami).
    Na takim zestawie jest 98% pewności,że będziesz odbierał MUX1 i MUX2.Z MUX3 mogą być problemy ponieważ ten multipleks ma słabą moc nadajnika.

Tak na uboczu: ;)
    Ja od nadajnika w linii prostej mam 31km i na zestawie który jest powyżej odbieram MUX1,MUX2 i MUX3. :)
  • Poziom 12  
    Witam ponownie,

@elektryk_siedlce

Zamontowałem antenę i powiem Ci,że nie mogę na niej złapać sygnału powyżej 10%. Zarówno dla MUX-1 i MUX-2. Instalacja wykonana poprawnie. Nie wiem czy antena nie ma zbyt małego zysku bo u mnie teren górzysty. Mam wzmacniacz APL jednak nie montowałem go do nowej instalacji bo przy starej nie dawał żadnego zysku w jakości sygnału MUX-1 a MUX-2 w ogóle nie złapał sygnału. Zastanawiam się nad polecanym przez dipol wzmacniaczem sygnału LNA - 177

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-177_30db_ekranowany_B4009.htm

Nie wiem jednak czy nie będzie on za mocny. Wiem,że za mocne wzmacniacze przy bliskiej odległości dają efekt odwrotny. Ewentualnie zastanawia mnie też antena:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uh...9_tri_digit_ze_wzmacniaczem_lna-177_A2675.htm

Co radzicie? Muszę wreszcie odbierać spokojnie oba MUX-y gdyż odległość nie jest wielka a pieniędzy już dosyć dużo w to włożyłem.
  • Użytkownik obserwowany
    SpringstilII napisał:
    Zastanawiam się nad polecanym przez dipol wzmacniaczem sygnału LNA - 177

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-177_30db_ekranowany_B4009.htm

Witam ponownie.Według mnie wzmacniacz lna-177 byłby za silny w stosunku do twojego terenu ponieważ jego wzmocnienie wynosi max 30dB czyli w przeliczeniu (na oko)od 30 do 70km.
    Na początek zaproponowałbym zastosowanie wzmacniacza typu LNA-101 który ma troszkę mniejsze wzmocnienie i w twoim terenie nadawałby się idealnie ponieważ jest na odległości 10-30km ale u ciebie jest odległość 20km od nadajnika+teren górzysty=wzmacniacz lna101 powinien się sprawdzić.
    Pozdro.
  • Moderator
    Zadam dość nietypowe pytanie:

Jakiej anteny używasz obecnie: YAGI czy LP?
  • Poziom 39  
    SpringstilII napisał:
    Jest symetryzator w puszce na końcu anteny bo sam go tam zamontowałem.
    Jeśli w tej antenie logoperiodycznej (ze zdjęcia) miałeś zamontowaną jakąkolwiek "płytkę", to był to wzmacniacz, czyli antena musiała by być zasilana. Po włożeniu APL-a, odciąłeś zasilanie od anteny, a APL odbierał na samym kablu. Nie dziwota, że ledwo co działało.

SpringstilII napisał:
    Zamontowałem antenę i powiem Ci,że nie mogę na niej złapać sygnału powyżej 10%. Zarówno dla MUX-1 i MUX-2. Instalacja wykonana poprawnie. Nie wiem czy antena nie ma zbyt małego zysku bo u mnie teren górzysty
    No i prawidłowo, bo wygląda, że możesz mieć bardzo trudne warunki odbioru, w zależności od miejsca w którym mieszkasz.
    Tu masz mapy zasięgów mux-ów ze Szczawnicy (włącz opcję 'Satelita' - znajdziesz swój dom):
    mux-1
    mux-2
    Kolor zielony: dobry odbiór, kolor żółty - odbiór warunkowy (antena ze wzmacniaczem typ.), kolor biały - brak odbioru.
    Mapy są teoretyczne i ostrzejsze niż rzeczywistość, ale dają pogląd.

Dodatkowo, mux-2 to niska moc (4x mniejsza niż mux-1) plus bardzo wysoki kanał (k62) i do tego jeszcze SFN, co dodatkowo potrafi utrudniać odbiór.

Więc raczej nie jest dziwne, że na antenie pasywnej nie masz mux-ów.

SpringstilII napisał:
    Mam wzmacniacz APL jednak nie montowałem go do nowej instalacji bo przy starej nie dawał żadnego zysku w jakości sygnału MUX-1 a MUX-2 w ogóle nie złapał sygnału.
    To go włącz.

SpringstilII napisał:
    Zastanawiam się nad polecanym przez dipol wzmacniaczem sygnału LNA - 177
    Jeśli nie da rady odebrać na APL-u, to pozostaje taki LNA, albo jeszcze jakiś inny z większym wzmocnieniem.

A w ogóle to antenka za słaba na takie warunki - tu powinno być coś w stylu UHF-200 lub ATX-91.

Sąsiedzi odbierają ten mux-2?
  • Moderator
    Dodam tylko ze próba założenia wzmacniacza LNA do anteny LP zakończy się wzbudzeniem całej instalacji.
  • Poziom 26  
    Taka antena + wzmacniacz i zasilacz

ZAKAZANY LINK

Moderowany przez Tracer2:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym). 3.1.10. Zabronione jest rozpowszechnianie, bez zgody Usługodawcy, reklamy w każdej postaci, w tym kryptoreklamy.

• Moderator
    Dobrą zasadą odbioru w warunkach górskich i przy braku widoczności nadajnika jest stosowanie anten o małej kierunkowości a nawet anten dookólnych.
    W górach nigdy nie wiesz z jakiego sygnału będziesz korzystał, czasami jest to odbicie z jednej strony, czasami wykorzystuje się całość mocy sygnału odbitego ze wszystkich kierunków. To co w analogu było herezją w cyfrze jest jednym z kanonów działania.

Niestety, w naszych sklepach nie ma anten dookólnych do zakresu UHF i w polaryzacji poziomej.