Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch GBH 2-24 DFR - diagnoza

12 Paź 2012 22:44 13329 23
  • Poziom 14  
    Witam, młoto-wiertarka jak w tytule. Przy próbie uruchomienia ''wybija'' bezpieczniki.
    Po rozebraniu jedyny widocznie uszkodzony element to kondensator przeciwzakłóceniowy (nr 12 na schemacie - w podobnym poście)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2339650&highlight=&sid=.
    Czy to może być przyczyną zwarcia? Jeśli nie - jak można zdiagnozować usterkę?
  • Poziom 34  
    marekpc napisał:
    Czy to może być przyczyną zwarcia?

Tak.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Wystarczy, że wytniesz ten kondensator, a wiertarka wystartuje bez problemu, jedynie będzie ,,siać" zakłócenia do sieci, dlatego warto wstawić nowy element (C).
  • Poziom 14  
    Dzięki za odpowiedź, kondensator właśnie zamawiam.
    Kondensator ma 2 styki, które wsuwa się we włącznik i jeden kabel idzie do stojana. Wydaje mi się, że trzeba wyjąć stojan z obudowy wiertarki żeby się dostać do połączenia kondensator-stojan.
    Podpowiedzcie jeszcze czy pójść na łatwiznę - obciąć kabel starego i zmostkować z nowym czy trzeba wyciągać stojan, a po chwili siłowania się widzę, że łatwo nie pójdzie (śrubki mocujące od środka wykręciłem).
  • Poziom 23  
    Nie musisz go ucinać ten kabel to uziemienie i jest tylko wciśnięty w otwór w obudowie stojana. Najzwyczajniej w świecie wyciągnij go.
  • Poziom 2  
    Miałem ten sam przypadek - w sierpniu wysiadl mi ten filtr - gdybym do konca doczytał w szczegolach lub gdybym zawczasu zapytal to bym nie rozbierał - rozpoławiał wiertarki. A po prostu wystarczyło wyciągnąć ze stojana uziemmienie - pojedynczy kabelek idący do filtra, a potem je należycie wcisnąć!!!

a tak to mam rozebraną wiertarkę i nie moge złożyć poprawnie udaru - oczywiscie chodzi o przełącznik rodzaju pracy - zadna z rad na tym forum nie dała rezultatu.

Problem w tym że ustawienie pod katem 45 stopni od pionu w prawo w stronę "podkuwanie", zgodnie z wytłoczeniem nie daje mozliwości zdjecia przełacznika.
    Próbowałem powdażać, lecz tylko porysowałem obudowe, kombinerkami sciągałem przełacznik - ten sam mierny efekt

Może ma ktoś pomysł jak taką wiertarkę złożyć
    bede wdzięczny za rady...
    PZDR SieMioN
  • Poziom 17  
    Żeby wyjąć przełącznik musisz ustawić go na podkuwanie (poziomo skierowany w prawą stronę), wcisnąć czerwony przycisk do środka, np. śrubokrętem, i wtedy obrócić o 45 st. w kierunku ruchu wskazówek zegara. Składanie tak samo tyle że w odwrotnej kolejności

Pozdrawiam i powodzenia :)
  • Poziom 2  
    Dziekuje za rade - 100 % skuteczna, skladanie powiodlo sie, a wiertareczka znow hula
    PZDR SieMioN
  • Poziom 10  
    panowie kupiłem na allegro młotowiertarkę Bosch GBH 2-24 DFR jednak ma główkę sds krótką jak w GBH 2-24 DSR, dokupiłem uchwyt do zwykłych wierteł GBH 2-24 DFR i nie wiem jak zdjąć główkę tą krótką?

pozdrawiam
  • Poziom 17  

Pierścień zaznaczony strzałką czerwoną wciśnij w kierunku zaznaczonym strzałką zieloną i ściągnij uchwyt SDS. Analogicznie załóż uchwyt do zwykłych wierteł. Pamiętaj że przy pracy na uchwytach cylindrycznych należy pracować bez udaru.

Pozdrawiam i powodzenia :)
  • Poziom 10  
    kolego ale ja nie mam takiej długiej główki, tylko krótką jak GBH 2-24 DSR
    poniżej zdjęcie
  • Poziom 17  
    To wrzuć jeszcze foto uchwytu który dokupiłeś. Z tego co widzę to ten uchwyt SDS jest niewymienny. Daj, jeśli masz, 10-cyfrowy numer katalogowy maszyny. Jest od spodu na tabliczce znamionowej.

EDIT
    Bosch GBH 2-24 DFR to model z wymiennym uchwytem. To oznacza że Twoja młotowiertarka to najprawdopodobniej nie 2-24 DFR. Może DSR? Albo nie oryginał? Tak jak mówiłem, daj numer katalogowy jeśli masz
  • Poziom 10  
    nie mam tej tabliczki znamionowej jest osunięta (zdarta).
    oto uchwyt

a to moja młotowiertarka
  • Poziom 17  
    Uchwyt który kupiłeś rzeczywiście jest do 2-24 DFR, bo, tak jak wspomniałem, DFR-ka to model z uchwytem wymiennym i wygląda tak jak na zdjęciu, które wrzuciłem. Maszyna z Twojego zdjęcia to albo nie oryginał albo "składak" - naklejki i tył od DFR, a przód od DSR.
    Tak czy inaczej, tego uchwytu tutaj nie założysz
  • Poziom 17  
    W stanie takim jak na zdjęciu z postu #13 nie założy. Trzeba by rozebrać ten kupiony uchwyt. A jeżeli ma być montowany przez taką przejściówkę to proponuję zwrócić tamten uchwyt do sklepu jeśli nieużywany a kupić sobie przejściówkę i normalną główkę. Wyjdzie kilka razy taniej
  • Poziom 10  
    miałem już taka przejściówkę ale bardzo luźno siedzi w główce SDS i ciężko jest precyzyjnie wywiercić otwór

będę zmuszony zwrócić sprzęt lub wymienić na DFR
  • Poziom 17  
    Jeżeli luźno lata w uchwycie SDS to pewnie do wymiany cała tuleja ustalająca, nr 821 na tym rysunku:

Cena katalogowa netto wg cennika Bosch: 145 zł. Jak widać nie jest to tania rzecz...

PS. Rozkładówka jest od GBH 2-24 DSR
  • Poziom 10  
    Witam
    Sprzedawca wymienił mi na DFR wszystko ok ale zauważyłem że mocno iskrzy w środku przy uruchomionej młotowiertarce, czy to o czymś świadczy? kończy się jej żywot?
  • Poziom 17  
    Możliwych przyczyn jest wiele. Od łożysk wirnika, przez szczotki, wirnik, stojan, aż na uszkodzeniu kół zębatych kończąc. Na początek możesz sprawdzić szczotki i łożyska
  • Poziom 17  
    Zależy o co pytasz, nie wiadomo co jest uszkodzone.

Tutaj masz link do rozkładówki na stronie Boscha: Link

Podane ceny to ceny katalogowe netto.
  • Poziom 13  
    Może ktoś będzie wiedział co jest przyczyną palenia filtra przeciwzakłócaniowego.Mam taką wiertarkę,normalnie chodzi nie iskrzy ale po wywierceniu kilku otworów topi się ten filtr.Wymieniłem go na drugi i znowu to samo.