Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Logitech Cordless Mediaboard - Klawiatura przestaje działać przy poruszeniu

tylkopytam 13 Oct 2012 01:52 1407 2
    tylkopytam
    Level 2  
    Witam

Mam pytanie do osób na forum bardziej obeznanych z wnętrznościami urządzeń typu klawiatura, ale od początku.

Jakiś czas temu bezprzewodowa klawiatura (Logitech Cordless Mediaboard Pro, na zdjęciu) zaczęła odmawiać współpracy, przy najmniejszym poruszeniu jej lampka gasła i dopiero specyficzne przekręcenie i przyciśniecie w odpowiednim miejscu pomagało. Nie muszę pisać jak uciążliwe to było - klawiatura przestająca działać zawsze jak akurat 'coś się robi'.

Bez większego doświadczenia w temacie uznałem że rozkręce ją, i tak nie mając wiele do stracenia. Poziom frustracji sięgnął takiego już takiego pułapu że wolałem ją nawet kompletnie popsuć i kupić nową (inną!) niż znów się z nią szarpać. Tak więc rozkręciłem a tam:

Gąbka.. byłoby mi kompletnie obojętne co siedzi w środku i czy jest to gąbka czy cokolwiek innego gdyby nie fakt że klawiatura działała wyłącznie gdy gąbka ta była (dość mocno!) przyciśnięta od góry.

Jako że akurat przyciskanie miejsca w którym znajdowała się gąbka pomagało przy wcześniejszych przerwach w działaniu - wsystko wskazywało na to że to właśnie ta gąbka jest głównym winowajcą usterki. Tak właśnie było - naprawa polegała w moim przypadku na wsadzeniu w to miejsce złożonej kartki (wreszcie się do czegoś przydała ulotka) i skręceniu powrotem obudowy...

Tak więc wszystko pięknie klawiatura znów działa, za rok lub dwa pewnie znów ją będę musiał rozkręcić w celu wkitrania jescze jednej karki (bo pewnie znów gąbka się 'zużyje' rozłażąc jeszcze bardziej na boki), tylko jednak sprawa nie daje mi spokoju - po jasną cholere jest tam ta gąbka? Czy nie jest to przypadkiem bezczelne celowe postarzanie produktu? Dodam jeszcze że orientowałem się w cenach i wychodzi na to że ta klawiatura kosztuje więcej niż jak ją kupowałem! :D

Będę wdzięczny za rozwikłanie zagadki bądź potwierdzenie teorii o świadomym postarzaiu produktu czy też jakikolwiek głos w tej kwestii.

(piszę to też dlatego że może ktoś będzie miał podobny problem z tą klawiaturą i doceni że się rozpisałem ;))

Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    jasinski214
    Level 15  
    tylkopytam wrote:
    po jasną cholere jest tam ta gąbka?

Widzisz obok gąbki oznaczenie elementu U7 ? Możliwe że pod tą gąbką jest układ przylutowany którego luty puściły i docisk sprawiał iż się dociskał do płyty co za tym idzie połączenie znowu było i klawiatura działała.
    tylkopytam
    Level 2  
    Jasne że widzę, tylko po co w takim razie przykrywać taki układ gąbką? Dodam że normalnie obudowa ma takie wymiary że dociskanie gąbki od góry jest naturalnym stanem rzeczy, tzn nie musiałem dokładawać kartki żeby w ogóle powodować nacisk na nią - a po to żeby nacisk był większy.

Ogólnie cała sprawa z gąbką wygląda mi na przełącznik powodujący że klawiatura działa tylko gdy obudowa jest zamknięta.. tylko czemu akurat taki a nie inny? Przecież jest pewnie parę innych sposobów na taki mechanizm, każdy na pewno mniej zawodny.