Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt zwrotnicy pod woofery DLS R6

bogus1984 13 Oct 2012 11:51 2112 18
 • #1
  bogus1984
  Level 26  
  Witam, prosił bym o pomoc w sprawie zrobienia zwrotnicy pod woofery DLS R6, które chcę połączyć na górze z Carpower DT284. Carpowera będę ciął zgodnie z zaleceniami, czyli 2 kHz 12 dB bezpośrednio ze wzmacniacza Hifonics Hawk. Pytanie jak można ładnie zgrać R6, jaką zwrotnicę zastosować ? Mam starą wyprutą z toru tweetera zwrotnicę od HSK 165.3, został tam sam tor woofera, który składa się z cewki 0,56 mH, kondensatorka 15 uF 100V i rezystora 5W1Ohm - czy w jakiś prosty sposób dało by radę złożyć na jej podstawie zwrotnicę pod nowy woofer R6 ? Chodzi mi o względnie ładne zgranie wooferka z CP 284. Ewentualnie jakie elementy nowe były by mi potrzebne do zrobienia takiej zwrotnicy ? Fachowcem odnośnie projektu zwrotnicy nie jestem, ale lutownicę mam i potrafię ją obsługiwać, więc elementy na płytce polutuję Dziękuję z góry serdecznie za pomoc, będę winien duże piwo :) Serio :)
 • #2
  powalla
  Moderator of CarAudio
  http://dls.se/files/60/2/specR6A_T25_2008.pdf

  Tu masz ori zwrotkę DLSa i polecam Ci ją kupić całą , bo trafiają się po 50zł , a zakup wszystkich elementów luzem drożej wyjdzie ;)

  Sprawa druga , to wiesz że zgranie to się robi albo przez odsłuchy (piekielnie trudna sprawa , bo trzeba być osłuchanym) albo poprzez pomiary i potem dobór (zaprojektowanie zwrotek) . Nie ma sensu kupować (robić) pasywki na podstawie ori zwrotki DLSa , bo ucinając aktywnie ten tweeter na 2kHz pewnie będziesz miał mega górkę ...ori tweeter jest wyżej cięty w zestawie DLSa , więc nałożysz grę woferka i tweeterka i wyjdzie górka .

  PS: pomyśl nad zakupem radia z procem , bo to ułatwi sprawę (na początkowym etapie tej choroby oczywiście) ;)
 • #3
  bogus1984
  Level 26  
  Właśnie wiem o tej górce i o nałożeniu się pasm, dlatego r6 chciał bym inaczej uciąć, tylko tak jak piszesz - wiem kiedy mi się podoba, a kiedy nie :) ale już jakie częstotliwości się wybijają, nakładają na słuch - nie ma szans :) Ciekawi mnie, czy wymieniając jakiś element jestem w stanie względnie to zgrać, wiadomo, że nie idealnie, ale żeby nie było tej mega górki w średnicy. Chciałem podnieść średnicę na deskę (3 way na chwilę obecną - nie ma szans :P, jeszcze nie pora), dlatego decyzja zapadła na CP DT284, tylko jak zjechać tym wooferem ?
 • #4
  powalla
  Moderator of CarAudio
  Wiaderko elementów(cewki, kondensatorki, oporniki) i metodą prób i błędów dojdziesz do tego lub

  powalla wrote:
  PS: pomyśl nad zakupem radia z procem
 • #5
  bogus1984
  Level 26  
  Tak było by najszybciej, a jak ma się sprawa ze zwrotnicą aktywną ? Czy jest możliwość pocięcia tak woofera, żeby nie właził z pasmem na górę ?
 • #6
  qstosz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zapraszam jutro do Wawy
 • #7
  bogus1984
  Level 26  
  Chętnie bym wpadł, ale jestem umówiony na wędkowanie i polowanie na grubego szczupaka :) Co do głośników jeszcze sklep nie zamówił niestety... przegapili moje zmówienie i muszę uzbroić się w cierpliwość :(
 • #8
  lklukasz
  Level 13  
  Przy 2kHz ten CP będzie sie darł jak ... małe dziecko :)
 • #9
  bogus1984
  Level 26  
  Mówisz ? Myślałem, że producent wie co robi, dając projekt zwrotnicy o właśnie takim cięciu... teraz mnie zmartwiłeś... Mam możliwość zrezygnowania z niego i może na razie tak zrobię ? Byłem nastawiony na wymianę przodu, czyli HT25 zastąpić CP z racji tej średnicy i niskiego cięcia, a na dół R6 za HV165 (tutaj wiem, że będzie lepiej, bo gra R6 jest mi już znana). Pojawiło się także światełko w sprawie ogarnięcia aktywnego podziału :) Pisałem na SCA z Kolegą Perez, on miał taki piecyk, który mi wpadł w łapki, czyli Hifonics Hawk. Powiedział, że ten piecyk załatwi podział przodu, czyli :
  - z radia sygnał do Hifona, na nim cięcie powiedzmy te 2 kHz na zwrotnicy i zasilam górę
  - z Line Out jadę sygnałem na XMa i tędy ponoć idzie pasmo do 2 kHz na woofer
  i jest to w miarę ogarnięte.
  Bardzo by mi to uprościło sprawę, w tygodniu nabędę druty do Hifona i sprawdzę, czy tak to działa. Zmartwiło mnie to darcie Łukaszu, chciałem tą średnicę sobie podnieść nad deskę, a tu ma być taka niespodzianka... Spróbuję HSK puścić inaczej, powiedzmy zamiast oryginalnego 3,3 kHz, to 2,5 kHz ? Nie wiem, czy dobrze kombinuję, czy błądzę ?
 • #11
  bogus1984
  Level 26  
  Domyślałem się z tym Selecktorem (mam takie coś w XM7557). Możesz przybliżyć działanie i zastosowanie tego "Cross Shift" ? Jakieś odwracanie fazy, możliwość "podniesienia sceny" ? Pewnie trzeba będzie jechać do Wawki z browarkiem na jakieś pokręcenie potencjometrami :) Co do CP DT284, to jeszcze do sklepu nie przyszły i nie wiem, czy z nich nie zrezygnować... Rozmawiałem z pewnym człowiekiem i on twierdzi, że z hsk można dużo wycisnąć na bi ampie i aktywnym podziale (twierdzi, że zwrotnica hertza to pomyłka) i żeby nie skreślać tego przyzwoitego zestawu, a HT25 ponoć też można nisko przyciąć (przy nachyleniu 12 dB można spróbować poniżej 2,5 kHz (niewiele poniżej, ale jednak, na SCA ktoś tnie je 2 kHz, ale 18 dB).
 • #13
  bogus1984
  Level 26  
  Może być to krok w tył, bo HT w sumie mi pasują, pobawię się cięciami z tymi hsk. Woofer r6 zagości i tak w najbliższym czasie, bo tutaj wiem czego się spodziewać w stosunku do hv :)
 • #14
  lklukasz
  Level 13  
  Ja ostatnio poprawiałem dls nobelium więc wszystko da radę poprawić ;)
 • #15
  bogus1984
  Level 26  
  Jasna sprawa ;) Jeżeli Kolego mówisz, że przy takim cięciu ten CP będzie darł się, to jak mam go ciąć wyżej (2,5 -3 kHz), to równie dobrze da sobie z tym radę Hertz (tak wnioskuję z jego manuala), a CP jest do tego dość sucho grający i trochę mniej detaliczny (pewnie wina rozmiaru, opinie zasięgnięte od ludzi używających tego tweetera). Zresztą najlepsze będzie słuchanie, słuchanie i jeszcze raz słuchanie :D Mam nadzieję, że dzisiaj znajdę chwilę i będą pierwsze odsłuchy :)
 • #16
  powalla
  Moderator of CarAudio
  bogus1984 wrote:
  to równie dobrze da sobie z tym radę Hertz


  Wiesz "dać radę" to całkiem inna bajka od "zagra" . HT ma taki denerwujący charakterek i jak nie trafi od razu w Twój gust , to co byś nie robił , to tego nie zmienisz .
 • #17
  bogus1984
  Level 26  
  Powalla, wiesz, źle się trochę wyraziłem "dać radę", chodziło mi o możliwość cięcia, bez zagrożenia dla głośnika i jego ewentualnego uszkodzenia niskim cięciem. Właśnie dotarły jednak do mnie przed momentem CP DT284, więc może się sprawdzi co one warte, ale najpierw duszę dalej Hertze.
 • #18
  qstosz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Powałka u Gilotyny nie darł się ;)
 • #19
  bogus1984
  Level 26  
  Po pierwszym odsłuchu CP zostaje, a HT na sprzedaż. Nie ma co debatować o klasie tweetera, bo ht jest bardzo detaliczny, ale po podłączeniu CP widzę w nim potencjał, wreszcie przy dużej głośności nie boli mnie głowa (podobnie było kiedyś z t25), gra chłodno, w wokalach nie ma tego szci, śśś itd. Jak na HT25 gain działa fatalnie - na minimum jak cię mogę, ale brak trochę detaliczności przy niskiej głośności, jak głośno - to dość nieprzyjemnie, tak przy CP wręcz odwrotnie - jak cicho, to gra przyjemnie, ruszyłem lekko gainem - dużo detaliczniej, ale nawet jak głośno, to nic mnie nie drażni. Oczywiście to pierwszy krótki odsłuch, kiepskie ukierunkowanie, na zasileniu 2 kanały z Sony XM-7557, cięcie 4 kHz i nieco niżej zszedłem, sporo, naprawdę sporo średnicy się pojawia przy niższym cięciu, jutro dopiero podepnę pod Hifona, wtedy precyzyjniej ustawię cięcie CP i zejdę z wooferem.