Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silniki do rolet Mobilus Motor - programowanie pilota

Marcink870 13 Paź 2012 13:58 14127 16
  • #1 13 Paź 2012 13:58
    Marcink870
    Poziom 9  

Witam,

Postanowiłem zakupić do swoich rolet silniki sterowane radiowo.
    Niestety mam problem z ich zaprogramowaniem.

Zakupione silniki to: Mobilus Motor Pico Ursus Cosmo
    Zakupiony pilot do zdalnego sterowania Mobilus Cosmo HTC

Z silników wychodzą dwa przewodu zasilające + antena. W związku z tym, nie da się tego źle podłączyć. Po podłączeniu próbuję wykonać procedurę programowania, która kończy się niepowodzeniem. Silniki nie odpowiadają.

Czy ktoś może miał do czynienia z tymi silnikami i wie w czym może tkwić problem?

Z góry dzięki za pomoc.

0 16
  • Sklep HeluKabel
  • #2 16 Paź 2012 20:43
    islander
    Poziom 11  

Witaj,

aby wejść w tryb programowania siłownika należy najpierw go zasilić, a następnie wył/wł/wył/wł. Silnik powinien wówczas wykonać krótkie ruchy "góra" "dół" - jest to potwierdzenie wejścia w tryb programowania (może się zdarzyć, że siłownik zareaguje już po pierwszym wył/wł).
    Następnie na pilocie HTC (po wybraniu odpowiedniego kanału) wciskasz i przytrzymujesz przyciski STOP i GÓRA (najlepiej najpierw wcisnąć STOP i trzymając go wciśniętego docisnąć GÓRA). Po kilku sekundach siłownik potwierdzi wczytanie poprzez ponowne mikroruchy "góra" "dół".

-1
  • Sklep HeluKabel
  • #3 16 Maj 2015 14:39
    grzegorz11051979
    Poziom 6  

Witam
    Posiadam silniki mobilusa i pilota cosmo w 7. 8 Kanałowego
    Na chwilę obecną podłączonych pięć silników
    Moje pytanie jest następujące
    Czy pomimo tego, że na każdym kanale od 1 do 5 pracuje osobny silnik to czy na kanale przykładowo nr 6 mogę zaprogramować dodatkowo wszystkie pięć silników by za pomocą tego kanału podnosiły się i opuszczały za jednym razem wszystkie?
    Bo albo popełniłem błąd podczas programowania i jak tak zrobiłem to automatycznie kanały od 1 do 5 przestały działać i był już tylko kanał 6 poruszający wszystkimi roletami jednocześnie. Nie chce drugi raz próbować w ciemno, bo jednak trochę pracy to kosztuje otwierać wszystkie skrzynki wypinać silniki i latać do bezpiecznika:) Proszę o pomoc

0
  • #4 16 Maj 2015 15:54
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

A instrukcję kolega przeczytał .
    Cytat;
    Ze względu na wygodę
    programowania zaleca się,aby każdy siłownik miał własnego,oddzielnego pilota MASTER
    (oddzielny kanał w przypadku pilotów wielokanałowych).
    Należy unikać sytuacji, w której kilka siłowników będzie miało wspólnego pilota (wspólny kanał) MASTER

1
  • #5 16 Maj 2015 17:44
    islander
    Poziom 11  

Najpierw wgrywasz kanały indywidualne:
    - Dwukrotnie wyłączasz i włączasz napiecie w aktualnie programowanym siłowniku (siłownik potwierdza wejście w programowanie krótkim ruchem góra-dół
    - przytrzymujesz na wybranym kanale STOP i GÓRA do ruchu góra-dół siłownika

Programowanie kanału centralnego odbywa sie już BEZ ODŁĄCZANIA NAPIĘCIA:
    - przytrzymujesz STOP i GÓRA na kanale indywidualnym X (do ruchu siłownika)
    - przytrzymujesz STOP i GÓRA na kanale centralnym (do ruchów siłownika)
    - prztrzymujesz STOP i GÓRA na kanale indywidualnym X (do ruchu siłownika)

Następnie przechodzisz do kolejnej rolety i powtarzasz procedurę (zmienia się tylko kanał indywidualny)

1
  • #6 16 Maj 2015 21:44
    grzegorz11051979
    Poziom 6  

Czytał czytał i faktycznie tak jest napisane
    Ale na początku jak wylaczylem i wlaczylem bezpiecznik a silniki przeszly w stan programowania i kliknalem stop klawisz w górę to wszystkie działały jednoczesnie I po zaprogramowaniu juz dobrym czyli silnik kanal pomyslalem ze dobrze by bylo gdyby po nacisnieci jednego guzika otwierały badz zamykaly się wszystkie Dlatego ciekawi mnie czy tak pójdzie pomimo tego ze zalecane jest inaczej jak w instrukcji No i co sie moze stac i czy w ogole tak pojdzie ? :)

0
  • #7 16 Maj 2015 22:20
    islander
    Poziom 11  

Zrób tak jak pisałem w poście wyżej i będziesz miał tak, jak chcesz.
    W instrukcji masz to opisane w punkcie: "Programowanie drugiego i każdego kolejnego pilota".

Co do zaleceń z instrukcji to chodzi o to, że pierwszy wgrywany do siłownika pilot/kanał staje się z automatu jego pilotem/kanałem MASTER. Dzięki MASTERowi możesz wprowadzać siłownik w tryb programowania i dogrywać kolejne piloty/kanały. Wyłączając i włączając bezpiecznik na całej linii, wprowadziłeś w programowanie wszystkie siłowniki jednocześnie i do wszystkich wgrałeś jeden kanał, który z automatu stał się MASTERem do wszystkich siłowników. W takiej sytuacji nie możesz np. dograć innego pilota/kanału tylko do wybranego siłownika bo przytrzymując STOP i GÓRA na MASTERze, wprowadzisz w stan programowania wszystkie siłownik, a nie tylko ten, do którego chcesz coś dograć. Stąd właśnie zalecenie aby najpierw wgrywać kanały indywidualne - każdy siłownik będzie miał wtedy swojego MASTERa.

Mam nadzieję, że za bardzo Ci nie namieszałem.

1
  • #8 16 Maj 2015 22:51
    grzegorz11051979
    Poziom 6  

Mam nadzieje ze dobrze zrozumialem dla pewnosci napisze jak :-)
    miianowicie tak jak teraz juz mam jest ok by przejsc do kolejnego kroku a mam piec silnikow i kazdy na indywidualnym kanale. Teraz tak Podchodze do rolety nr jeden robie stop gora roleta porusza sie potem zmieniam kanal na 6 obecnie wolny i wykonuje ta sama czynnosc mianowicie stop i gora Potem wracam na kanal 1 i znowu stop i gora a nastepnie cala operacje powtarzam na kolejnych roletach
    Dobrze rozumiem ? :)
    Bardzo dziekuje za cierpliwosc :-) i porady :-)

1
  • #9 17 Maj 2015 10:39
    grzegorz11051979
    Poziom 6  

Działa :-) !!!
    Bardzo ale to bardzo dziekuje :-)
    Pozdrawiam serdecznie i zycze milego weekendu :-)

0
  • #10 15 Cze 2015 19:10
    WampiR88
    Poziom 10  

Witam. Podłączę się do tematu.
    Silniki Mobilus Ares senso + Cosmo HTC.
    Silniki programują się poprawnie. Problem polega na tym, że żeby zamknąć rolety muszę cały czas trzymać klawisz zamykania, nie działa automatyka czasowa ani pozycje komfort.
    Spotkał się ktoś z takim przypadkiem?
    Siedem silników i siedem tak samo pracuje.
    Pozdrawiam

I po temacie , okazało się , że "fachowcy" zostawili rolety w trybie serwisowym bez zaprogramowanych krańcówek ... ehh ci "fachowcy"

2
  • #11 14 Sie 2016 14:43
    Realista1974
    Poziom 1  

Witam. Mam podobny problem z programowaniem rolet mobilus cosmo z wbudowanym radiem. Pilot h24, czyli 24 kanały. 10 sztuk rolet. Najpierw odlączyłem wszystkie 9 rolet a zostawiłem jedną. 2 razy odłączając i podłączając prąd wprowadziłem w tryb programowania. Na pilocie przycisnąłem klawisze Stóp i Góra jednocześnie przez kilka sekund i roleta zrobiła 2 półobroty i została zaprogramowana na kanale 1. Następnie odpiąłem od zasilania tę roletę i podpiąłem nr 2. I te same czynności. Po zaprogramowaniu wszystkich 10 rolet każdą z osobna podpiąłem je wszystkie i działają każda osobno jak należy. I teraz. Gdy podpięte są wszystkie bezpieczniki głównym 2x wyłączając i i włączając programuje je wszystkie na kanale 24. I oczywiście wszystkie inne z osobna już nie działają tylko wszystkie naraz. Chyba się pokasowały.
    Robię czynności od nowa. Programuje z osobna każdą. Działają. I teraz już żeby działały wszystkie na kanale 24 już nie odłączam 2x razy prądu i niestety nic się nie dzieje. Nie mogę zaprogramować jeśli nie odłącze prądu 2x.
    Może ktoś pomoże. Będę jeszcze dzwonił na infolinię do mobilusa bo na razie nikt nie odbiera telefonu. Pewnie wszyscy mają długi weekend. W międzyczasie może ktoś mi podpowie.
    Jeśli uda mi się zrobić to podzielę się tą informacją. Pozdrawiam wszystkich.

3
  • #12 30 Sty 2018 11:33
    siloj
    Poziom 9  

jak ci się sprawują te silniki mobilusa bo jestem na etapie wyboru napędu i biorę pod uwagę zestaw:
    - silnik MOBILUS 10NM SENSO z Radiem detekcją i elektronicznymi krańcówkami M35 ERS 10/14 - 10 sztuk
    - pilot Mobilus COSMO HCT 24 kanałowy do Rolet - 1 sztuka
    - Centralka Sterująca MOBILUS COSMO GTW - 1 sztuka
    Czy miałeś już jakąś awarię? jeśli tak to jak jest z serwisem ? na ile masz gwarancję ?
    z góry dzięki za opowiedź
    pozdrawiam
    Jacek

2
  • #13 17 Lut 2018 20:56
    Giena24
    Poziom 8  

Witam
    Chciałbym podzielić się z Wami moim problemem z programowaniem COSMO H5, otóż:
    Wprowadzam siłownik w TRYB PROGRAMOWANIA:
    * 2-krotnie wyłącz i włącz zasilanie siłownika ERS - PRZYCISK PROGRAMOWANIA zaświeci się na zielono, a napęd wykona zauważalną, słyszalną jedną sekwencję mikro ruchów dół/góra.
    * Na pilocie MASTER równocześnie wciśnij i przytrzymaj przyciski STOP i GÓRA, aż zgaśnie
    zielona dioda w główce napędu ( napęd jednocześnie wykona zauważalną, słyszalną jedną
    sekwencję mikro ruchów dół/góra ).
    I do tego momentu jest wszystko ok, lecz już nie mogę z pilota opuścić ani też podnieść rolety.
    Baterię sprawdzałem miernikiem, wszystko ok. Nie mam pojęcia, co może być nie tak. Jakieś podpowiedzi z Waszej strony. Proszę o sugestię.

3
  • #14 21 Maj 2018 15:58
    Wit_old1
    Poziom 10  

siloj napisał:
    jak ci się sprawują te silniki mobilusa bo jestem na etapie wyboru napędu i biorę pod uwagę zestaw:
    - silnik MOBILUS 10NM SENSO z Radiem detekcją i elektronicznymi krańcówkami M35 ERS 10/14 - 10 sztuk
    - pilot Mobilus COSMO HCT 24 kanałowy do Rolet - 1 sztuka
    - Centralka Sterująca MOBILUS COSMO GTW - 1 sztuka
    Czy miałeś już jakąś awarię? jeśli tak to jak jest z serwisem ? na ile masz gwarancję ?
    z góry dzięki za opowiedź
    pozdrawiam
    Jacek

Użytkuje Mobilusa od 2011 roku. 10 silników radiowe ZEPHIR i jeden radiowy PROTON. Do tego piloty W1, W7,HT, HTC. W tym czasie padł jeden silnik ZEPHIR (po upływie 5lat) i cztery piloty w tym jeden drogi HTC.
    W pilotach często padają mikroswitche - kruszą się, pękają... od przyciskania. W jednym zwiększył się pobór prądu na tyle, że bateria żyła max dwa dni.. itd
    Jak jest na gwarancji i sprzedawca od którego kupiłeś sprzęt to jest OK (bo to sprzedawca tarmosi się z producentem). U mnie sklep wypowiedział umowę dostawcy (jak sami przyznali ze względu na niską jakość sprzętu) i dwa piloty mimo, że były na gwarancji reklamowałem bezpośrednio do producenta (padły po 20 miesiącach).
    I tu zaczynają się schody - ignoranctwo totalne, zero odpowiedzi na maile. Straszenie rzecznikiem praw konsumenta mają w nosie. Jak dla mnie firma krzak chwaląca się, że produkuje sprzęt w Polsce, co nie jest do końca prawdą. Piloty nawet nie są składane w Polsce, jedynie jak już to silniki, na częściach wiadomo skąd.

Kuszą ładnymi pilotami, komunikacją dwustronną... , ale ja bym się głęboko zastanowił, gdym miał tą wiedzę co teraz. Dostępu do części zamiennych nie ma - sprawdź sam!!! Naprawa polega ma "kup nowe"

Witold

1
  • #15 13 Wrz 2018 12:57
    Wit_old1
    Poziom 10  

Padł mi właśnie kolejny silnik (ten najdroższy), a dokładnie radiolinia w nim wbudowana, bo silnik kręci. Tak wygląda elektronika MOBILUSA po 6 latach pracy

Silniki do rolet Mobilus Motor - programowanie pilota

0
  • #16 24 Wrz 2018 22:54
    siloj
    Poziom 9  

witam
    W maju tego roku zamontowałem 10 silników rdiowych mobilus senso, do obsługi pilot HTC i centralka GTW. Co do trwałości pilotów to nie mogę się jeszcze wypowiedzieć jednak dzięki centralce nie będę miał tego problemu bo mam zainstalowaną aplikację na tel i głównie tel używam do sterowania roletami. Ile tel w domu tyle pilotów więc to chyba dobre rozwiązanie, a poza tym mogę z dowolnego miejsca na świecie zamykać i otwierać rolety mając jednocześnie podgląd ich otwarcia/zamknięcia w procentach.
    Niestety muszę przyznać że po 3 miesiącach użytkowania mam już problem z jednym silnikiem a mianowicie sam się rozprogramował i mimo ponownego zaprogramowania po upływie pół godz sytuacja się powtarza i silnik nie reaguje na polecenia. Pisałem do mobilusa i kazali mi odesłać silnik do ekspertyzy i ewentualnej wymiany

0
  • #17 25 Wrz 2018 07:39
    Wit_old1
    Poziom 10  

To Cie spotkał zaszczyt, że Ci odpisali. Silniki z detekcją przeszkód to chyba największe padalce. Ja u siebie jak padnie lektronika to sam ją usuwam z silnika i daję zewnętrzny sterownik.

0