Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moja antena J-pole na 2m

marcin_oizo 13 Oct 2012 15:27 17832 17
  • Moja antena J-pole na 2m
    Witam! Chciałbym pokazać coś całkowicie innego niż kolejny subwoofer czy wytrawiarka. Jako, że jestem krótkofalowcem stosunkowo niedługo (troszkę ponad rok), postanowiłem uruchomić się na paśmie 2m za namową i po prośbach kolegów z rejonu Cz-wy :) Generalnie interesują mnie bardziej łączności na KF, ale lokalnie warto czasami pogadać na UKFie. Zbudowałem więc antenę typu J wg SP6LB opisaną w "Poradniku ultrakrótkofalowca". Niby nic takiego, ale antena jest bardzo prosta w konstrukcji, nie wymaga skomplikowanego strojenia i dlatego osobiście jestem w stanie polecić ją początkującym ultrtakrótkofalowcom!

Jako główny element nośny anteny służy rura aluminiowa o średnicy około 3,5cm pochodzenia nieznanego, możliwe, że z jakiegoś namiotu czy innego stelaża...
    Za promiennik służy pręt aluminiowy o średnicy 8mm pochodzący ze starego telewizyjnego dipola z anteny Yagi-Uda wieloelementowej.
    Wszystko wykonałem zgodnie z opisem z książki.
    Lamelka, która służy do podłączenia gorącej żyły kabla zasilającego to nic innego jak opaska skręcana na wężyki gumowe różnego rodzaju w samochodach. Do niej przylutowany jest kabel.
    Wszystkie połączenia (promiennik do rury oraz śruby) zostały posmarowane wazeliną bezkwasową, mającą na celu zabezpieczenie połączeń przed korozją.

Całość umieszczona jest na moim maszcie na bloku 2-piętrowym. Dach bloku jest blaszany, lecz badania anteny i łączności pokazują, iż nie ma to wpływu na poprawną pracę anteny. Antena podłączona jest do TRXa za pomocą porządnego kabla antenowego (dokładnego oznaczenia nie znam, dostałem go kiedyś od radiowego kolegi) pochodzącego jeszcze z PRLu, ale na pewno jest on lepszy niż RG58... Długość kabla to około 21m. Niestety musiałem zastosować około 2 metry nieszczęsnego RG58 do połączenia samej anteny z głównym kablem, ponieważ ów kabel nie chciał się poddać układaniu w rurze anteny, był zbyt gruby i twardy...

Strojenie anteny jest bardzo proste. U mnie przesuwanie lamelki nie dało żadnej zmiany WFS, lecz tylko przybliżanie bądź oddalanie promiennika do rury pozwoliło na zestrojenie anteny na WFS praktycznie "niewyczuwalny" przez reflektometr :)

Próby łączności przy mocy około 20W z TRXa dały dobre efekty, na razie najdalej rozmawiałem z kolega oddalonym ok. 15km bez żadnego szumu, sygnał czysty i mocny. Praktycznie całą Cz-wę mam teraz jak na dłoni.

Moja antena J-pole na 2m Moja antena J-pole na 2m

Pozdrawiam wszystkich, 73 de SQ9MYU es cu

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    marcin_oizo
    Level 28  
    73 de SQ9MYU
    Has specialization in: radio i telewizja
    marcin_oizo wrote 1480 posts with rating 163, helped 49 times. Live in city Częstochowa. Been with us since 2005 year.
  • TermopastyTermopasty
    elektryku5
    Level 38  
    Czy taka antenka daje lepsze wyniki niż dipol pół-falowy (jeśli chodzi o odbiór dalekich stacji na UKF)?
    maxxim
    Level 15  
    Jako antena dookólna działa super -sam zrobiłem z rurek miedzianych. Jednak odpowiadając częściowo na pytanie kolegi elektryku5 :

Jeżeli dipol będzie umieszczony wertykalnie to powstanie antena dookólna jednak do odbioru dalszych stacji tylko antena kierunkowa.

I tu gwoli sprawiedliwości napiszę pełną nazwę , czyli Antena Yagi-Uda (Pan Uda jest często pomijany ;) )

Bardzo polecam zacząć od HB9CV ;)
    Prosta wdzięczna antenka Yagi-Uda ( z teleskopowymi elementami jako wypadówka na rowerowe górki) jest fajnym uzupełnieniem mojego ft-817ND
  • TermopastyTermopasty
    DjElano
    Level 15  
    "Jotka" to chyba najpopularniejsza i jedna z najprostszych w wykonaniu anten na pasma UKF. Gdy wejdziesz do garażu i dobrze sie rozejrzysz może sie okazać, że jej wykonanie wyniesie 0 zł. Wykonie twojej nie można nazwać profesjonalnym, ważne że działa. Powiedz jeszcze jakie wskazania SWR ? Strojona na środek pasma?

Edit: Co do pytania czy działa lepiej od dipola w pozycji wertikalnej to myślę, że tak choć mało kto takie stosuje ze względu na słaby zysk.
    HB9CV to też fajne anteny ale bardziej skomplikowane od Yagi Uda. Mimo wszystko ich strojenie nie jest problematyczne.
    User removed account
    User removed account  
    marcin_oizo
    Level 28  
    Witam. Zależało mi na tym żeby antena była dookólna, nie kierunkowa. Czyli Yagi-Uda odpadła na początku. Po rozmowach z KF-cami wynikło iż J-otka będzie lepsza od GP. Może stroi się strasznie szeroko to i tak warto się w to pobawić.
    Profesjonalizmem mojej anteny broń Boże nazwać nie można oczywiście, ale zobaczcie jakiekolwiek konstrukcje krótkofalowców, czasami aż szok człeka ogarnia, że to działa i to super! :) Tylko teraz czym jest profesjonalizm w poskładaniu takiej anteny ze śmieci, chciałbym to zobaczyć.
    Antenę stroiłem na 145,300MHz gdyż jest to Częstochowski kanał lokalny, miernik SWR, jak pisałem wcześniej, ledwo co się wychylił... A różnice w strojeniu (czyli odchylaniu i zbliżaniu promiennika) były baaardzo znaczne!!! SWR wachał się w granicach 1 do 6. Takie zestrojenie mimo obecnej złej pogody nie "zniszczyło" ów parametrów SWR (tudzież WFS... Bo to to samo!). Zobaczymy jak śnieg spadnie.
    Co do zabezpieczenia przed piorunami. Antena jest praktycznie na "dole" połączona z dachem, jak z resztą inne maszty antenowe więc większej chęci dla pioruna nie robi zwłaszcza, że visa-vi mam wysoki Kościół z prawdziwą instalacja odgromową. Mimo wszystko radiostacja (tylko Dragon SY550) jest cały czas odłączona od anteny więc kabel leży na podłodze.
    Pożyjemy, zobaczymy, puki co całość współpracuje OK.
    Następnym krokiem będzie odbudowa TRX wg. SP5WW, który brał udział w akcji powodziowej w rejonie Śląska... Mam ten egzemplarz lecz w strasznym stanie.
    73
    elektryku5
    Level 38  
    No niestety czasem nawet wysoki budynek nie ratuje masztu antenowego, coś o tym wiem, potem ze sprzętów w domu wydobywa się dymek...
    A maszt nawet nie był podłączony, został tylko kabel i narobiło szkód..
    humek
    Level 32  
    Antena typu "J" jest uziemiona gdyż ma taką konstrukcję .Uziemienie daje dużo korzyści gdyż odprowadza do ziemi ładunki elektrostatyczne które się gromadzą przed burzą, zmianami pogodowymi itd. Samo to ze antena ma być "piorunochronem" raczej nie wchodzi w grę ponieważ przy bezpośrednim uderzeniu pioruna antena zazwyczaj ulegnie zniszczeniu w wyniku przepływającego wielkiego prądu.
    neo_dc
    Level 32  
    Zamiast (oprócz) smarowania wazeliną techniczną proponuję naciągnąć jakiś gumowy kapturek (w motoryzacyjnym coś dobrać) tak, by deszcz po nim spływał i nie dostawał się do połączenia elektrycznego.

Zamiast opaski do węża bardziej "profi" byłaby moim zdaniem opaska uziemiająca do rur :)

Pozdrawiam :)
    User removed account
    User removed account  
    HaPe
    Level 17  
    Do CB radia można kupić bezpiecznik gazowy, istnieją takowe?
    Lechuuu
    Level 12  
    Kto z was porównywał PRAKTYCZNIE zasięg tej anteny z anteną GP? Warto budować Jke czy sobie odpuścić? Jakie różnice w zasięgu?
    Foxtrott
    Level 34  
    Lechuuu wrote:
    Kto z was porównywał PRAKTYCZNIE zasięg tej anteny z anteną GP? Warto budować Jke czy sobie odpuścić? Jakie różnice w zasięgu?

Używam anteny typu J "ustawionej-przyciętej,Al" do 146 MHz oraz GP również na 146 Cu do skanera (głównie 159-173), odsłuch zdecydowanie lepszy na J niż GP.
    Lechuuu
    Level 12  
    Foxtrott wrote:
    Używam anteny typu J "ustawionej-przyciętej,Al" do 146 MHz oraz GP również na 146 Cu do skanera (głównie 159-173), odsłuch zdecydowanie lepszy na J niż GP.

A jak wygląda sprawa z nadawaniem? Ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia z J i GP?
    Freddy
    Level 43  
    Lechuuu wrote:

Zasięg zdecydowanie lepszy, lepiej widać, obraz też wyraźniejszy i czystszy :):)

Co za bzdury ludzie piszecie, jaki zasięg w antenie. Ktoś znowu napisał bajki na "pirackich" forach ???
    Za chwilę ktoś będzie pytał o dostrajanie kabla i wtyczek. Tak, dobrze widzicie, takie rzeczy tez były poruszane, a SWR meter dochodził do 6,1 niektórym !
    Przestańcie wierzyć wszystkiemu co jest napisane, bo sobie wbijecie drzazgę !
    JacekCz
    Level 38  
    marcin_oizo wrote:

... Wszystkie połączenia (promiennik do rury oraz śruby) zostały posmarowane wazeliną bezkwasową, mającą na celu zabezpieczenie połączeń przed korozją.
    ...

1. odkopuję wątek po 4 latach, teoretycznie aluminium w kontakcie z miedzią musi korodować, jak to się sprawdza?

2. można prosić o jakiś obraz montażowy, odręczny szkic itd . Być może będę wykonywał J-kę na krótką akcję, prowizorka wskazana i szukam inspiracji :)

humek wrote:
    Antena typu "J" jest uziemiona gdyż ma taką konstrukcję .Uziemienie daje dużo korzyści gdyż odprowadza do ziemi ładunki elektrostatyczne które się gromadzą przed burzą, zmianami pogodowymi itd.

Popularny projekt anteny J nie jest uziemiony *) ale jest zwarty dla składowej stałej. Argumentacja potem jest OK, odbiornik nie dostaje fałszywego (a czasem niszczącego) sygnału z el.statycznej.

*) chyba o żadnej antenie samej w sobie nie można powiedzieć, że jest uziemiona lub nie, zależy czy inwestor ją uziemił.

HaPe wrote:
    Do CB radia można kupić bezpiecznik gazowy, istnieją takowe?

Panuje opinia, że jaki by nie był będzie o ułamki milisekund za wolny
    marcin_oizo
    Level 28  
    Witaj! Połączenie z promiennikiem zostało wykonane w postaci skręconego małego cybanta z wężyka paliwowego i doń przylutowałem gorącą żyłą kabla. Praktycznie prócz kabla zasilającego nie ma tam elementu miedzianego.
    Wszystkie wymiary są przedstawione. Obecnie antenę zdemontowałem na rzecz X510, lecz jest w pogotowiu bo nie ma się tam co zepsuć :)