Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja lutownicza - 3-sekcyjna

ziguś 20 Paź 2012 22:37 40632 46
    badworm
    Poziom 18  
    [quote="ruido"]
    ziguś napisał:
    Tak myślałem, ale było warto się przyłożyć. Czy blachę gdzieś kupowałeś (gdzie ?), czy też pochodziła ona za jakiegoś niepotrzebnego sprzętu. W jaki sposób robiłeś obrabiałeś blachę (i jakich narzędzi użyłeś) ? Pytam, bo "zgłębiam" elektronikę (i nie tylko) i pojawiła się kwestia konstrukcji jakichś dobrze wyglądających obudów.

Za blachą warto pochodzić po firmach zajmujących się usługami ślusarskimi bądź wykonującymi konstrukcje metalowe. Długo chodziłem po złomowcach za większym kawałkiem blachy Al 6mm na front do wzmacniacza a ostatecznie kupiłem ją w Gdyni w pewnej firmie wykonującej m.in. zbiorniki. Bez problemu docięli mi kawałek pod wymiar na prasie, aczkolwiek jej operator się śmiał, że takie kawałki to oni na złom oddają :) Jak się okazało, nie byłem też pierwszą osobą, która u nich nabyła blachę pod jakieś urządzenie własnej konstrukcji.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    kozak 22
    Poziom 13  
    Jaką średnicę ma owa butelka zastosowana do nadmuchu powietrza ?
  • PCBway
    piterek215
    Poziom 9  
    Jeżeli można to bym prosił więcej szczegółów o transformatorze.
    ziguś
    Poziom 23  
    Wartości napięć na uzwojeniach wtórnych są podane na schemacie. Trafo to toroid o mocy 200W. W warsztacie leżało mi takie trafo więc odwinąłem wtórne i nawinąłem nowe wg. potrzeb.

Butelka na turbinę ma średnicę 8,8 cm
    ziguś
    Poziom 23  
    Nie mierzyłem tego. Nawijałem drutem 1,7 mm2
    Blonii
    Poziom 1  
    ziguś napisał:
    Uszczelniłem oryginalny kompresor silikonem RTV i 0,9 bara ciągnie.

Mógłbyś opisać dokładniej na czym polegało to uszczelnienie. Mam podobny kompresor (od stacji PT803). Zmierzyłem jego "ssanie" i wychodzi ok 0,17 bara podciśnienia, dużo gorzej niż Twój, chciałbym to poprawić.
    elektryku5
    Poziom 38  
    Witam, jak spisuje się kolba hot air? Ostatnio kupiłem sobie do budowy taką za 58zł, wpiąłem do testu przez regulator fazowy skręcony na minimum i poszła w jakieś 6sek, paląc przy tym bezpiecznik w listwie. Rozebrałem to coś i w środku była grzałka z "oczkami", wszystkie się rozdzieliły i nie ma przejścia, mój znajomy miał tak samo. Te grzałki to jakieś badziewie czy za mały przepływ powietrza? (Jakieś 8l/min miałem i regulator mocy grzałki na min.)
    Czytając inne tematy widzę że wiele ludzi tak ma...
    Czyżby oczka się zwarły i to spowodowało upalenie?

Czy dobrym wyjściem będzie kupno grzałki do stacji "Yihua" nawiniętej zwykłym spiralnym drutem grzewczym na mikowym karkasie, czy też się tak szybko sfajczy?
    Albo zrobić samemu, tylko skąd drut?

EDIT:

Bardzo chciałem sobie polutować i do środka wrzuciłem spiralny drut grzejny zgięty w połowie, obie połówki oddzieliłem miką, dałem grubszy kabel, zasiliłem to z transformatora 20V/250W, grzałka ma może 4R, bo mój chiński miernik nie potrafi mierzyć tak niskiej rezystancji zbyt dokładnie.
    Gdyby opór się zgadzał to byłoby jakieś 100W, ta moc + agregat lodówkowy + dysza 4mm i lutuje się bardzo fajnie, nawet RoHS daje radę.
    Nie mam jeszcze termostatu, bo z braku odpowiedniego izolatora nie zamontowałem termopary, ale jak zdobędę coś niepalnego to może spróbuje, choć nie chce tego ruszać, bo jest niemal idealnie.

Gdyby ktoś był ciekawy, to w środku do izolacji jest oryginalnie szklana rurka + mika na niej.

Fajna sprawa, teraz to dopiero można popracować z płytami głównymi, brakuje mi jednak chwytaka, ale na "chama" można popychać wkrętakiem.
    Lighter1
    Poziom 10  
    Jak spisuje się kolba rozlutownicy po dłuższym okresie użytkowania? Czujnik posiada wyjście ze zmieniającym się napięciem w zależności od podciśnienia?
    ziguś
    Poziom 23  
    Tak - posiada wyjście ze zmieniającym się napięciem w zależności od podciśnienia. Czujnik podciśnienia wytargałem ze starego komputera z Audi S4. Brat uwalił komputer ale czujnik ocalał :D . ... A kolba spisuje się dobrze.
    Lighter1
    Poziom 10  
    Czy agregat z lodówki nadał by się zamiast kompresora od hotaira? Myślę dołożyć jeszcze 6l zbiornik , elektrozawór (od LPG się nada?) i jakieś proste sterowanie przez jakiś czujnik.
    elektryku5
    Poziom 38  
    Ja mam na agregacie którego wyjście bezpośrednio zasila kolbę w powietrze, z tym że wydajność jest niewielka i pozwalam sobie co najwyżej na dyszę 4mm i do niej wydajność pasuje idealnie, dysz do BGA by nie uciągnął, ale za to do robienia małych SMD jest bardzo fajnie, bo cicho.
    Lighter1
    Poziom 10  
    To hota sobie odpuszczę a zrobię tylko agregat połączony z rozlutownicą. Czy elektrozawór od LPG nada się do podciśnienia?
    elektryku5
    Poziom 38  
    Używam takiego w połączeniu z filtrem paliwowym i jest ok, tylko zwróć uwagę na to, że pomiędzy elektrozaworem a wejściem agregatu powinien być element dopuszczający niewielką ilość powietrza, w przeciwnym razie po dłuższym czasie agregat może się zajechać. Ja mam to zrobione ze zwykłego zaworu hydraulicznego, gdzie zamiast głowicy dałem sprężynę, która dociska grzybek.
    Lighter1
    Poziom 10  
    A masz jakieś zdjęcie? Bo jakoś nie mogę sobie wyobrazić tej modyfikacji zaworu
    elektryku5
    Poziom 38  
    Ze zdjęć ciężko byłoby się domyślić, tutaj mocno uproszczony poglądowy rysunek, "do kompresora" wpięte ma być do trójnika pomiędzy wejściem agregatu a elektrozaworem.
    Stacja lutownicza - 3-sekcyjna
    Co do konstrukcji mechanicznej, musiałem jeszcze dołożyć mufę, ponieważ tak akurat pasowało do mojej sprężyny.
    Jeśli są jakieś wątpliwości, dodam tylko, że działa to na zasadzie odwrotnej do zaworu bezpieczeństwa z bojlera.
    Teraz tak jeszcze myślę, że ciekawym pomysłem byłby zawór zwrotny do zwykłych instalacji hydraulicznych za jakieś 10zł, też jest sprężyna z grzybkiem, więc może udałoby się tak wykorzystać.
    bb84
    Poziom 21  
    Ciekaw jestem, czy przepływ powietrza na poziomie 5 l/min byłby wystarczający do pędzenia kolby hot air w celu wylutu elementu wielkości przykładowo TQFP128. Dostępne są akwarystyczne pompy powietrza/brzęczyki/napowietrzacze, które są małe, ciche, niezawodne i wytwarzają stosunkowo wysokie ciśnienie, dostępne są też zestawy naprawcze i membrany. Przykładowo Aquael APR-300 posiada dwie membrany i wydajność około 300l/h. Jaką wydajność może mieć taka turbina z odkurzacza jak w temacie ?