Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase

jaskiniowiex 13 Paź 2012 18:44 59955 57
  • Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase
    Temat co jakiś czas aktualizuję, w ciągłym dążeniu do doskonałości :D . Obecnie jestem w trakcie tworzenia własnych projektów obudów, które wizualnie oraz konstrukcyjnie będą na poziomie fabrycznych klocków za grube tysiące . do których będzie można montować skonstruowane moduły .

Gotowa końcówka mocy, wzmacniacz praktycznie w całości przeze mnie zaprojektowany oprócz radiatorów, bez przykręconych pokryw góra,dół i stopek . Układ bazuje na platformie do której wkłada się stopnie napięciowe, można je wymieniać niczym karty graficzne w komputerze, wymieniając je można zmieniać parametry układu . Możliwości praktycznie nieograniczone .
    Potężny układ stabilizatorów. Technicznie ciężko było by opisać ten układ , dlaczego tak a nie inaczej , potrzebne było by kilka stron A4 albo lepiej . Układ powstał po kilku latach eksperymentów i drążenia tego tematu . Robiąc ten układ zagłębiałem się w takie aspekty audio-woodu, jak niektórzy to nazywają, że głowa boli większość tego rozgryzłem głownie przez eksperymenty. Platforma z accuphase nie ma nic wspólnego poza tym ze można włożyć stopnie vas które odzwierciedlą podobną topologie jaką maja ich klocki .
    Symulacje nie maja odniesienia do realnych aspektów tego co się osiągnie. Powiedział bym ze ich wcale nie należy uwzględniać w audio maja maja małe odniesienie do realiów i finalnego efektu . Jeżeli ktoś tego nie rozumie to efekt wbrew oczekiwaniom będzie średni albo marny .
    Mogę powiedzieć iż ten wzmacniacz gra fenomenalnie, mało powiedziane.

Co do ciekawostek mogę dodać iż płyty konstrukcyjne są zrobione z kwasówki 2mm i nie maja właściwości magnetycznych . Jedyna wada konstrukcyjna jaka mnie denerwuje, to to iż nie przewidziałem na tylnej ściance gniazda pod USB, bez odkręcania spodu można by było podpiąć się pod sterownik .

Zamierzam te układy legalnie produkować na mała skalę,

W 2017 mam zamiar się wystawić audio show i nieźle namieszać tej sitwie firm produkujących sprzęt za grube miliony. Jak się okaże iż system który przygotuje z moja końcówka która wyceniłem na 15 tys zł , zagra lepiej od systemów z górnej półki to będzie z tego niezła polewka :D . Nie pomogą im reklamy, ludzie to ocenią, zresztą już nam oceny .

Do tego czasu zamierzam jak się uda zrobić taki hard super monstrualny wzmacniacz . Zasada prosta :D Wszystko przemnożyć razy trzy :D .

Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase

Filmik pokazujący działanie sterownika .
    https://www.youtube.com/watch?v=TAQA1CZLkhE

X-2 :D . Uniwersalny moduł . Płytka bazowa - czyli zasilacz, oraz stabilizatory , drivery i tranzystorki końcowe - jest to wszystko prosto zrobione . Do tego są wpinane pcb z rożnymi stopniami napięciowymi . Układ tak obmyśliłem że można na tym złożyć wszystkie topologie accuphase nawet w klasie A, a nawet inne wzmacniacze które maja identyczny układ stopnia końcowego . Ograniczeniem są tylko trzy pary końcowe . Właściwie układ zastępuje wszystkie moduły i pcb które są pokazane poniżej . Wymieniając stopnie napięciowe, można testować jak graja itp . Pcb są nieco nietypowe ale takie rozmieszczenie wszystkiego jest maksymalne optymalne . Można na tym zrobić na parach różnicowych Np - E -406 a przekładając stopień vas w parę sek zrobić z tego E-460 . Wystarczy tylko zaprojektować więcej wariacji stopni vas, przy czym takie pcb są niewielkie i niedrogie, wymieniając te stopnie nie trzeba odkręcać pcb bazowej od radiatora itp .

Układ niebawem znacznie rozbuduje o różne wariacje :D

Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase

Konstrukcja na bazie accuphase P-7100 z 2014 roku, schemat wstawiłem w wątku poniżej . Kolejny wzmacniacz który ukończyłem , chociaż jeszcze doczeka się kilku poprawek , Laminat na którym są złożone końcówki mocy jest w pełni złocony . W zasilaczu główne kondensatorki po 47000 tyś uF Nippon . Całość jest zasilana niewielkiej mocy transformatorkiem który sam robiłem . Stopień końcowy ma wspólne zasilanie , z kolei zasilanie dla stopni napięciowych jest dual mono dla każdego kanału . Wzmacniacz posiada wszystkie zabezpieczenia , zadziałanie powoduje odcięcie głośników oraz samoistne wyłączenie . Zabezpieczenie przeciążeniowo-zwarciowe jest ustawione na 3,1 A na parę . Resztę widać na zdjęciach . Wzmacniacz można było obejrzeć na Audio show w 2014 roku :D :D.
    Wzmacniacze na bazie topologi AccuphaseWzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase

Konstrukcja na bazie P-4100 , układ klasyczny jak na tego tupu konstrukcje .
    Pierwsza wersja modułów . Jednak sam projekt posiada sporo nie dociągnięć .
    Wersja druga konstrukcyjnie znacznie poprawiona .
    Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase

Układ bazujący na modelu E-450 . Zgrabny kom-pakcik do niewielkiej obudowy , topologia identyczna ja poprzednie egzemplarze z drobnymi zmianami .
    Bardzo udany wzmacniacz , stosunkowo tani przy budowie i świetnie grający .

Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase

Układ na bazie p-5000 . Wzmacniacz niezwykle trudny przy budowie ze względu na dobór tranzystorów, w stopniu wejściowym wszystkie tranzystory muszą być idealnie dobrane npn-pnp , w pozostałych stopniach podobnie , wszystko musi być idealnie parowane, inaczej układ niestabilny , przechyla się i nie da się zbić dc na wyjściu , nawet przez układ serwa . Wzmacniacz bardzo trudno naprawialny . Tego tupu topologia nie jest dobrym rozwiązaniem, przy odsłuchach wzmacniacz znacznie gorzej buduje scenę, na dodatek podbija górne pasmo. Jednak bardzo dobrze spisuje się na basie .
    Jednym osobom może się podobać ten charakter dźwięku tego układu, drugim nie .

Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase

Końcówki mocy z modelu E-550 . Pcb do tego modelu narysowałem przeglądając zdjęcia w internecie, są drobne zmiany ale zamierzone . Bez większych przeróbek można zmodyfikować ten układ pod wersję symetryczną czyli A-35 .
    Topologia układu klasyczna jak na tego typu wzmacniacze .
    Na zdjęciu egzemplarze zrobione całkowicie na oryginalnych stosowanych fabrycznie tranzystorach , nie ma w nich zamienników .

Wzmacniacz MDKG-V-4 . Wzmacniacz dopracowany pod każdym względem, topologia klasyczna jak na tego tupu układy. Pierwowzorem jest Accuphase A-45 .
    Układ posiada zmieniony układ stabilizatorów i filtrów oraz kilka drobnych zmian .
    Śmiem tutaj twierdzić ze wzmacniacz stoi na wyższym poziomie niż oryginał .
    Na razie moja najbardziej udana konstrukcja na mosfetach .
    Oczywiście grubo złota :D :D

Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase

Sterownik do obsługi wzmacniaczy audio, wersja trzecia tego układu. Układ zapewnia komplet zabezpieczeń oraz kompletna obsługę manualna oraz zdalną . Protektorki oparte o dwa upc1237 jeden w razie wykrycia DC na wyjściu wzmacniacza odcina jego zasilanie drugi głośniki , Opóźnione załączanie głośników po wykonaniu rozruchu transformatora , zabezpieczenie zwarciowe , niezależne wejście na czujniki bimetalowe . Protektorkami-zabezpieczeniami steruje procesor ale pracują one niezależnie od niego , także w razie jego uszkodzenia zabezpieczenia nadal będą sprawne .
    Układ posiada listwę do sterowania pcb wzm instrumentalnego , przełączania wzmocnienia , gniazd , trybu pracy bridge , mono .
    Jeżeli tego nie wykorzystujemy to wyjścia te są zdublowane i bezpośrednio przez uln-a możemy obsłużyć czterokanałowy selektor oraz mamy do dyspozycji cztery wyjścia zał- wył .
    -Sterowanie analogowymi Vu-metrami możemy je wyłączyć i załączyć pilotem oraz ich niepodświetlenie tak samo .
    -Zdalne sterowanie silnikiem potencjometru .
    -Dwukanałowy pomiar temperatury na termistorach próg działania ustawiony na stałe programowo .
    -Dodatkowe wyjścia 230 V, zdalnie sterowane - możemy sobie na tył wzmacniacza dobudować wyjścia 230 V, którymi możemy włączać inny odbiornik
    -Wejście optyczne typu zał-wył , jeden sterownik może włączyć drugi . Niektóry fabryczny sprzęt posiada wyjście na którym po załączeniu pojawia się 12 volt .
    Spinając to, zaczajając np CD włączy się także wzmacniacz .

Układ jest tak skonstruowany że możemy wszystkim sterować manualnie za pomocą przycisków mono stabilnych umieszczonych na panelu przednim i enkodera jak i z pilota .

Układzik, soft startu transformatora sterowanego przyciskiem monostabilnym ze zdalnym sterowaniem , możliwość uczenia w standardzie RC-5 .
    Na Attiny 13 , myślę że fajny, tani a zarazem praktyczny gadżet dla kogoś kto buduje wzmacniacz .
    Filmik jak to działa https://www.youtube.com/watch?v=oTo01hKNowc

Co do łatwych projektów które każdy może sobie poskładać to jest końcówka z modelu E-307 . Poniżej znajduje się dokumentacja do tego modelu oraz mój wzór pcb . Pliki należy otworzyć w microsoft office dokument imaging - myślę że jakość pod termo-transfer jest bardzo dobra . Należy pamiętać ze projekt jest stworzony pod metalizację otworów , przez to robiąc pcb termo-transferem należy elementy zalutowywać od góry . Opis pcb jest zgodny z dokumentacją .
    Złożony układ - błędów nie ma żadnych ;
    Wzmacniacze na bazie topologi AccuphaseWzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase

Układ na bazie E-350, projekt powstał czysto eksperymentalnie.
    Układ gra bez jakieś rewelacji . Układ identyczny co w modelu E-250 tylko na elementach przewlekanych .
    Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase

Co do dokumentacji i projektów pcb - na razie nie zdecydowałem się na ich dalsze publikowanie. Sporo materiałów zakupiłem z własnej kieszeni, a drugiej strony dokumentacje które zakupiłem i które zamieściłem tutaj za free , zostały wykorzystane przez niektórych do dalszej sprzedaży .
    Inne dokumentacje każdy może zakupić za ok 40 US na Ebay .

Dokumentacje które udostępniłem to E-212 , e-213 , e-307 + pcb , p-7100 , m-8000 , ps1210 .

W tej części tematu chciałem pokazać jak się robi transformator do takiego wzmacniacza .
    Wpierw należy kupić rdzeń, w tym celu udajemy się do fabryki i wybieramy sobie rdzenie odpowiedniej jakości o dobrej indukcyjności 1,6T lub lepiej .
    Przeliczamy, wzory są ogólnie dostępne lub możemy sobie skorzystać ze wzorów wpisanych arkusz ekcela "trafo-cad'' . Tylko lepiej taki transformator nieco przezwoić. Nawinąć większe ilości zwoi na uzw pierwotnym i analogicznie na wtórnych, tak zrobiony transformator ma znaczne mniejsze skłonności do buczenia. Zakłócenia z sieci nie maja takiego wpływu na taki transformator , rdzeń tak łatwo się nie nasyca . Rdzeń taki należy jeszcze zaimpregnować, najlepszym sposobem według mnie jest całkowite jego przewiniecie przy jednoczesnym smarowaniu lakierem i odpowiednim uciągu .
    Przez to ze w fabrykach rdzenie są tylko impregnowane powierzchniowo, zwykle lakiery nie penetrują całkowicie zwojów blach . Efekt bynajmniej średni .
    Osobiście zrobiłem sobie taka przewijarkę wykorzystując tokarkę
    Co do samego nawinięcia , najlepiej jak by poszczególne warstwy zwojów posiadały przekładki izolacyjne a wyprowadzenia w miarę starannie zrobione żeby przewody się nie krzyżowały - Tutaj wszyscy producenci traf robią maksymalna fuszerę z zewnątrz fajnie wygląda a pod warstwą taśmy jest czysta apokalipsa. Zwłaszcza przy transformatorach które maja kilka uzwojeń .
    Wystarczy czasami lekko uderzyć takim trafem i może dostać przebicia . Co do izolacji najlepsza jest bazie nomexu , później izolacje na bazie włókien szklanych - szkłoflex, następnie poczciwy preszpan, na końcu folie .
    Nie ma się tu co rozczarowywać, wszystkie folie jakie by nie były ulegają zawsze wytopieniu, szybciej niż temperatura uszkadzania się emalii drutu nawojowego .
    Po izolacji zostają tylko gluty . Ale takie są powszechnie stosowane .

Obecnie udało mi się doprowadzić do tego ze potrafię sobie produkować własne trafka do tych wzmacniaczy. Głownie ze względu na jakość i koszt .
    Takie nawijarki to nie jest jakiś astronomiczny koszt 12 tys zł plus sprowadzenie z Chin i są lepiej zrobione od tych robionych w polskich firmach .
    Do tego skrzynka części zamiennych, a gdyby coś uległo uszkodzeniu, części za śmieszne pieniądze .
    Oczywiście można kupić lepsze, a nawet spół automatyzowane linie produkcyjne - sprowadzeni do polski kilku takich zestawów do masowej produkcji, przypuszczalnie nieźle dało by w kość polskim firmom produkującym transformatory . :D .

Fajne!
  • #2 13 Paź 2012 23:26
    dzwiedziu
    Poziom 17  

Bardzo fajnie grająca końcóweczka (mam identyczną).
    Bardzo szczegółowa a i jak trzeba to potrafi "kopnąć".
    Myślę że zostanie ze mną na dłużej.
    Co do twojej konstrukcji to widziałem na żywo, więc mogę stwierdzić iż jest przemyślana - no, może nie do końca z zabezpieczeniami.
    Ale mam nadzieję, że myślisz w tym kierunku :-)

• #3 14 Paź 2012 09:01
    redliniak1996
    Poziom 15  

Wydaje się trochę ciasno. xDD Mogłeś w wieku zrobić otowry ciepłe powietrze by się unosiło do góry i wylatywało.

• #4 15 Paź 2012 15:34
    Andrev1991
    Poziom 12  

Witam,
    bardzo ładny wzmacniacz, uporządkowany i przemyślany.
    Co do kondensatorów z zasilacza. Nie boisz się zwarcia? Są stosunkowo dość blisko siebie.
    Jeszcze jedno pytanie. Gdzie zakupiłeś takie radiatory? Sam przymierzam się do zrobienia "tranzystorówki" z chłodzeniem pasywnym o podobnym wyglądzie (radiatory po bokach).

I na koniec:

Cytat:
    Jest zalewany specjalną zalewą która jest stosowana do muf kablowych 6KV - mam to za free

Widzę że kolega elektryk z kopalni:)

• #5 15 Paź 2012 16:35
    maxrider
    Poziom 20  

Wygląda super, pewnie zachwyca brzmieniem .
    Gratuluję!
    Jest szansa na udostępnienie Schematu oraz wzoru płytki?

• #6 15 Paź 2012 17:02
    dzwiedziu
    Poziom 17  

Andrev1991 napisał:
    Jeszcze jedno pytanie. Gdzie zakupiłeś takie radiatory?

FISCHER ELEKTRONIK SK56/150/SA dostępne w TME.

• #7 15 Paź 2012 19:51
    jaskiniowiex
    Poziom 13  

Witam , od spodu są otwory wentylacyjne zaraz przy radiatorach , są one zasłonięte końcówkami mocy , a na górnej pokrywie to '' białe '' to jest drobna siateczka .
    Otworów nie robiłem po bokach ze względu że na wzmacniaczu umieszczę kolejny wzmacniacz i stopki wbijały w otwory wentylacyjne .

Co do kosztów zakupów części , już od dłuższego czasu chciałem zrobić kilka klonów accuphase i co najmniej cztery sztuki zrobić w wersji ukończonej w obudowie , przez to zaopatrując się w części kupowałem tyle żeby uzyskać maksymalnie korzystny rabat .

Co do schematów i dokumentacji możliwe że zacznę je systematycznie wstawiać na to forum , zaczynając od najniższych modeli , kończąc na tych najnowszych .
    Do dziewięciu modeli nam dopracowane , sprawdzone gotowe projekty pcb , i ale na razie nie opublikuje wszystkich , mam do tego swoje powody .
    Sporo ich zakupiłem z własnej kieszeni , ale i tak nie będę tego komasował na wieczność na kompie i zacznę to wstawiać .
    Jak pochwalę się ukończonym P-5000 to na dokładkę wstawię dwie dokumentacje
    wraz z wzorami pcb do budowy - ok .

Jak chcecie to możecie sobie pooglądać schemat audiofilskiego
    " Ulepszacza napięcia sieciowego " do wzmacniacza audio . :D

Załączniki:
  • #8 22 Paź 2012 17:01
    spirol
    Poziom 11  

Bardzo fajne i przemyślane. Od dawna przymierzam się do zrobienia "Accuklona" z rodziny 21... ,wyboru jeszcze nie dokonałem (sprzeczne opinie na temat brzmienia). Chciałem zapytać czy próbowałeś stosować we wzmacniaczach accupodobych tranzystory z serii BC5... ,i OPA z rodzin NE..,TL..,LM..? Wrzucam schemat 7100 dla ambitnych.

• #9 22 Paź 2012 19:47
    jaskiniowiex
    Poziom 13  

Witam , zbudowałem chyba większość tych układów jakie są stosowane przez tą firmę , tylko że w większości w formie modułowej , bez obudowy i porządnego zasilania , przy czym układy z modeli E-407 , 307 , 408 itp . charakteryzuje inny rodzaj dźwięku - bardziej słodki . tam jest klasyczny stopień wejściowy , bez żadnych op .
    Mocniejsze modele już zaczynając od 3 par tranzystorów końcowych mają lepszy DF i to jak te układy kontrolują głośnik to jest czysta poezja .
    Tylko tanie głośniki o niskiej sprawności tego nie wytrzymują przegrzewają się im cewki - pala się . Wzmacniacz robi swoje a głośnik nie wyrabia .
    Wszystkie są super- to brzmienie . Parametry podawane przez ta firmę są stanowczo zaniżane , a nie zawyżane w kosmos jak to robi większość komercyjnych firm .

Co zamienników na jakich budowałem te układy
    2sc3478 - 2sc2240 , 2sa1376 - 2sa970
    2sc3902 - ksc2690 , 2sa1507 - ksa1220
    2sc4685 - 2sc3964 .
    Pozostałe można bez problemu kupić .
    Właściwie innych tranzystorów nie sprawdzałem nie było takiej potrzeby . Bardzo należy uważać , na zamienniki i podróby tych oryginałów - to nie wybacza .
    Na oryginalne tranzystory które siedzą w stopniach wejściowych było zamówienie na AS - sprowadzone z Japonii .
    Co do tych OPA to sprawdziłem kilka rożnych typów , i to pod względem parametrów znacznie lepszych niż te jrc - njm - w konsekwencji doszedłem do wniosku ze te typy które są stosowane przez ta firmę , w tych aplikacjach są najlepsze . Wzmacniacze operacyjne stosowane w tych aplikacjach muszą mieć jeszcze odpowiednia wydajność prądową , jak włożysz jakiegoś opa 627 to daje mu minutę pracy - i się ugotuje . No i wcale lepiej nie będzie grało wręcz odwrotnie .

Mam takie plany ze ten P-5000 będzie napędzał , dwa tiv 250 xs na kolumnę , a 4100 średnio-tonowe i wysoko-tonowy - Scan-Speaki , podział pasma na wejściach .
    Jedynie co będzie należało zrobić to filtr górnoprzepustowy do wysoko tonowego głośnika .
    Po za tym prawie całkowity brak cewek zwrotnic itp .

Mam jeszcze części do budowy dwóch końcówek radiatory kondensatory itp .
    Także bardzo mnie swędzi zbudowanie tego p-7100 . no i jeszcze jakiegoś A-65 albo P-6000 na mosfetach . Tylko że na razie nie mam gotowych projektów pcb .
    Na razie ukończę na 100 proc to co zacząłem , ale po kościach czuje że zrobię te wzmacniacze , tylko to będzie wymagało trochę więcej czasu .

• #10 25 Paź 2012 18:51
    spirol
    Poziom 11  

Dzięki za cenne wskazówki. Fajnie byłoby założyć osobny wątek poświęcony klonowaniu sprzętu z najwyższych półek, to umożliwiłoby wymianę doświadczeń na bieżąco.

• #12 11 Gru 2012 18:38
    zalus13
    Poziom 10  

Jaskiniowiex

Dzięki za serwisówki :D good job!

Będziesz może robił PCB do P7100 lub M8000?

• #14 29 Gru 2012 17:50
    woyteksirocki
    Poziom 1  

Jaskiniowiex świetna robota accu wygląda imponująco.
    Właśnie kończe składać 307 według twojego projektu ale juz mi chodzi po głowie kolejny.Chciałbym złożyć coś w klasie A więc czy 550 była by dobrym wyborem??
    Mógłbyś wrzucić na forum serwisówke do 550 i twoj projekt pcb do termotransferu??

• #16 26 Sty 2014 16:51
    Bartoszkojot1979
    Poziom 1  

Witam i na dzień dobry proszę o pomoc. Bardzo mi zależy na kontakcie z jaskiniowiex. Mój email bartoszkojder(malpa)poczta.fm

• #17 09 Mar 2014 18:06
    jaskiniowiex
    Poziom 13  

Dla osób które maja klony mojej konstrukcji , bardzo polecam upgrade wzmacniaczy operacyjnych które tworzą razem ze stopniem końcowym tworzą wzmacniacz instrumentalny z oryginalnych jrc4580D na produkt tej samej firmy " New Japan Radio '' czyli serie MUSES 02D , 01D , 8820 , 8920 .
    Te wzmacniacze operacyjne wręcz rewelacyjnie pracują i sprawdzają się w tej aplikacji . Miedzy sobą różnią się w niewielkich aspektach dźwiękowych jednak sama podmiana tego jrc4580 na któregoś z muses to jak przesiadka z fiata 126p do BMW .
    Mogło się wydawać ze te końcówki graja bardzo dobrze jednak ten jrc był pieta achillesowa, jednak po takim małym wręcz upgrade te końcówki potrafią zagrać radykalnie lepiej .
    Nie będę się rozpisywał o dźwięku w sposób audiofilski ( nie to forum ) ale różnica jest kolosalna a poziom jaki reprezentują te końcówki tranzystorowe niezwykle wysoki.
    Po takim upgrade bez trudu taki klon p-7100 przy ślepych testach odsłuchowych powinien wygrać konfrontacje z oryginalnymi egzemplarzami accuphase .
    Polecam także taki upgrade w oryginalnych egzemplarzach, chociaż większości osób posiadających oryginały może na to patrzeć sceptycznie .

Innych egzemplarzy wzmacniaczy operacyjnych nie radze stosować , może się to zakończyć nieciekawie .

• #18 04 Maj 2014 18:52
    dzwiedziu
    Poziom 17  

Za namową autora, to i ja pokaże swój P-7100:
    Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase

Co do samego grania to fakt, najlepsza konstrukcja jaką miałem dotychczas (to samo twierdzą koledzy audiofile, którzy mieli niższe modele oryginałów accuphase, jak i przekopali sporą ilość sprzętu za nie małe pieniądze).
    Słabszym i tańszym, ale brzmieniowo bdb jest model e-450, który do miesiąca powinienem skończyć (transformator się robi).

450 będzie grała z monitorami i dac'kiem pod komputerem, a 7100 z podłogówkami w drugim pokoju, lecz muszę jeszcze zakończyć temat przedwzmacniacza.

• #19 04 Maj 2014 21:11
    freedi
    Poziom 9  

To i ja się pochwalę :) , bo znam temat klonów kolegi Jaskiniowiex i już kilka jego konstrukcji poczyniłem.
    I fakt , P7100 to już topowy i referencyjny wzmacniacz,nigdy nie słuchałem co prawda oryginału ale myślę , że ten nie ma się czego wstydzić.Potężna dynamika,kontrola basu,szczegółowość i holograficzna scena a przy tym naturalność to najważniejsze czym charakteryzuje się ta końcówka.I daleko mi do audiofilskich zachwytów ale ten piec powala,to co wyprawia z moimi bardzo trudnymi Infinity RE90 jest imponujące ! Kto słyszał , ten wie o czym mówię...Teraz wcale się nie dziwię dlaczego oryginał tyle kosztuje i jeśli ktoś ma ciut pojęcia o elektronice i szuka docelowego wzmacniacza gwarantuję,że się nie zawiedzie.

Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi AccuphaseWzmacniacze na bazie topologi Accuphase
    Wzmacniacze na bazie topologi AccuphaseWzmacniacze na bazie topologi AccuphaseWzmacniacze na bazie topologi Accuphase
    Wzmacniacze na bazie topologi AccuphaseWzmacniacze na bazie topologi AccuphaseWzmacniacze na bazie topologi Accuphase

Ostatnie fotki to zestawienie bodajże klonów P7100,P5000,P4100 i E450.
    P7100 czeka jeszcze wymiana frontu z panelem za szybą(stąd zastępczy button power) i napisy , a z czysto technicznych informacji:
    -obudowa full alu,czarna szczotkowana anoda 5U z włoskiego modushop
    -toroid fullaudio 1,5 kVA+kubek made by Dźwiedziu :D
    -Mundorf Mlythic 94000µF/100V na stronę
    -pełna ochrona głośników i wzmacniacza projektu Jaskiniowiex
    -okablowanie 4 i 6 mm Klotz
    -na wej Muses 8820,wkrótce 02D
    -regulacja gain,bridge,dualmono,RCA-XLR,zdalne sterowanie on/off
    -waga ok. 50 kg
    -koszt elementów ok 10% ceny oryginału

• #20 18 Wrz 2014 21:09
    Jobej
    Poziom 18  

Świetny kawał wzmacniacza, wykonanie podziwiam.
    Jednak ostrzegam, iż z orginalnym Accuphase P7100 ma to nie wiele wspólnego.
    O czym dalej.

Z racji, że jestem elektronikiem, i projekt mnie zaintrygował miałem już na niego chęć i zacząłem rozglądać się za płytkami, cześciami.
    Prześledziłem schemat z pokazaną tu płytką i dostępnymi zdjęciami w internecie.

I niestety to projekt zupełnie inny! Nawet nie leżał koło orginalnego Accuphase.
    Bazuje na jego schemacie i tylko tyle.
    Nie tylko inaczej wykonana płytka, ale zmieniona topologia wzmacniacza, według czyjegoś "widzi mi się"

W skrócie:
    Po pierwsze zupełnie inaczej prowadzone masy, co jest gwarancją sukcesu wzmacniacza. (mówie w stosunku do orginału).
    Dodane do każdego tranzystora lokalne kondensatory na zasilaniu, zmieniona koncepcja zasilania stopni sterujących i "rozdwojona", widać nawet osobne mostki.
    Niektóre elementy jak dc-servo umieszczone w zupełnie innym miejscu, inaczej prowadzone ścieżki.
    I kluczowa kwestia, na dokładkę zupełnie inne tranzystory wyjściowe.

Jeśli komuś się podoba i gra dobrze - OK. Jak mówie wzmacniacz ładnie wykonany.
    Nie mniej, bez cienia wątpliwości ktoś ewidentnie dostosowywał pod siebie końcówki mocy, chciał przy okazji poprawić fabrykę. Zwłascza, że projekt kosztowny poprosiłem o zdjęcie płytki jeszcze od dołu.
    Sam projektuje urządzenia elektroniczne i przy rzuceniu okiem już coś było nie halo,po prostu zacząłem analizować.

Pozdrawiam.

• #21 20 Wrz 2014 11:29
    dzwiedziu
    Poziom 17  

Jobej napisał:
    Nawet nie leżał koło orginalnego Accuphase.

Tego nie wiesz.
    Po za tym rozumiem że złożyłeś klona i zaopatrzyłeś się w oryginał w celu porównania - przemierzyłeś, obsłuchałeś.

Jobej napisał:
    I kluczowa kwestia, na dokładkę zupełnie inne tranzystory wyjściowe.

Przejrzałeś chociaż pdf obydwu typów - czym się różnią?

Tu popatrz, ostatnio składałem:

• #22 20 Wrz 2014 21:08
    jaskiniowiex
    Poziom 13  

Jobel , sorry ale zmiany które wymieniłeś przemawiają na niekorzyść - czego .??? .
    Jak chcesz to sobie sam podrabiaj ich pcb razem z ich logo, co cie od podejdą os strony sadowej .
    Pcb są moim projektem , układy posiadają drobne zmiany, które przemawiają na korzyść moich projektów . Tym samym z od strony teoretycznej z klonami nie maja nic wspólnego , po prostu klon jest to taka nazwa potoczna która się przyjęła .
    Jeżeli chciał byś wiedzieć nigdy mi nie zależało na kopiowaniu ich płytek, nie widzę w nich nic rewelacyjnego . To jest tylko zwykła firma która sobie wyrobiła renomę, dla mnie to nie jest żadne bóstwo, czy coś w tym stylu .
    Przetestowałem rozwiązania , sporo się przy temu nauczyłem, wyciągnąłem wnioski .
    Projekty pcb miałem lepsze i gorsze do niektórych układów zoptymalizowane optymalnie, i nie widzę już fizycznej poprawy połączeń .
    Brak problemów z przydźwiękiem , układy ruszają od kopa , i graja też rewelacyjnie .

Oficjalnie nigdy nikt ich nie porówna takiego 7100, ponieważ mogła by wyskoczyć niesmaczna kompromitacja .

• #23 12 Paź 2014 14:48
    sajytam
    Poziom 11  

Wzmacniacze ACCUPHASE to dosyć dobre konstrukcje, aktualnie ze sprzężeniem prądowym, wiele par tranzystorów wyjściowych- co zapewnia sumaryczną małą rezystancję wyjściową. Równoległe stopnie napięciowe zmniejszają szumy i poprawiają trochę liniowość. Jednak to są proste układy, przeważnie bez złożonych źródeł prądowych jak i brak układów w postaci koskad poprawiających liniowość i zwiększających szerokość przenoszonego pasma. Ale najgorsze w ich konstrukcjach to bardzo przeciętne i tanie wzmacniacze operacyjne, przeważnie rodzimej firmy JRC. Bo przecież w tak drogich konstrukcjach było by uzasadnione zastosowanie wyższej klasy układów, takich jak: OPA627, LM4562, OPA2134 i wiele innych o bardzo dobrych parametrach. Ja osobiście wolę stosować szybkie układy, czasem może o gorszych parametrach stałoprądowych i większych zniekształceniach mierzonych(podawanych). Ale w praktyce przetwarzają lepiej złożone sygnały. Do nich zaliczyć można: LME49713, LM6171, LM6172. Bardzo ważną rzeczą jest dobrze zaprojektowane PCB, a Accuphase robi to wzorowo.

• #24 12 Paź 2014 21:33
    jaskiniowiex
    Poziom 13  

Nie ma czegoś takiego jak grające płytki , chociaż projekt pcb jest ważny , prowadzenie ścieżek prądowych , masy , oraz poprowadzenie ścieżek tak aby układ miał jak najmniejsze tendencje do wzbudzania, jednak tutaj jest to sporna kwestia ponieważ układ można celowo wprowadzić tak żeby się lekko wzbudzał i pojawiały się oscylacje - wybrzmiewanie , w audiofilskim slangu poprawa przestrzeni w ten sposób kształtować dźwięk .
    Robiłem takie testy z oryginalnymi pcb accu w prawdzie starszymi modelami .
    Zakończyły się one totalna klęska teorii grających płytek, grono miejscowych audiofili totalnie się pogubiło który jest który .
    Najlepiej coś takiego oczywiście sprawdzać na kolumnach szerokopasmowych i bardzo dużej skuteczności, wysokiej klasy .

Stosowanie wyrafinowanych źródeł prądowych po za teoretycznymi aspektami jest kompletnie bezcelowe . Nie poprawia kompletnie to niczego, po za samopoczuciem projektanta i niepotrzebnym skomplikowaniem układu .
    Stosowanie układów korekcji błędów tak samo jest bezcelowe .

Głownie w tych układach chodzi o to żeby uzyskać jak najmniejsza stratność sygnału, wysoka czułość oraz wysoki DF, oraz odpowiednia zawartość harmonicznych w sygnale - klucz do udanej super dobrze grającej konstrukcji .
    Równoległe łączenie stopni wejściowych nie jest po to żeby uzyskać teoretyczne niższe szumy .

Kiedyś bardziej siedziałem nad końcówkami , kolega znowu rozpracował to ich całe aava , właściwie to już są działające przedwzmacniacze oparte o aava .
    Tylko swojego nie miałem czasu złożyć, mam pcb - pokarze jest to jeden kanał ..
    Układ składa się z bufora wejściowego o wzmocnieniu zero - poprawiającego w znaczącym stopniu czułość wejściowa, następnie kluczy, czyli wzmacniaczy operacyjnych o ustawionym na stałe wzmocnieniu, oraz przedwzmacniacza wyjściowego .
    Układ kluczy jest pracuje na 8 bitach czyli 256 krokach, tyle skoków ma ten potencjometr , układem steruje procesor a regulacja odbywa się enkoderem .

Oryginalnie inżynierowie z accu ten układ skomplikowali kompletnie bezcelowo,
    do regulacji wykorzystując potencjometr, z czytując z niego wartość napięcia i na tej podstawie procesor dopiero ustawia układ kluczy w zależności od pozycji potencjometr. Ma to tylko same wady .

Całe zadanie takiego przedwzmacniacza to odpowiednia modulacja dźwięku, czyli wprowadzenie zniekształceń, tym samym taki przedwzmacniacz naprawdę gra rewelacyjnie, i jest to tak odbierane przez słuch .
    Tym samym odpowiednia modulacja dźwięku odbywa się w przedwzmacniaczu skąd biegnie na końcówkę .
    Tutaj się kłania marketing - żeby taki wzmacniacz dobrze zagrał musisz dokupić przedwzmacniacz za drugie 100 tys zł . Tym samym ta firma celowo nie stosuje lepszych wzmacniaczy operacyjnym na wejściu końcówek mocy, tylko jrc4580. Każdy wzmacniacz operacyjny musi być dostosowany do aplikacji, i szastanie nimi, podmienianie jak to większość robi jest śmieszne .
    Czym szybszy tym lepszy - ma lepsza przestrzeń - szczegół że jest to uzyskane przez to ze się wzbudza :D .

Tym samym taki przedwzmacniacz a aava zagra lepiej od każdego od każdego układu pasywnego , drabinek rezystor-owych i innych bajerów . Jeżeli ktoś zada pytanie najlepszy przedwzmacniacz - to brak przedwzmacniacza .
    Jednak cały audiofil-izm opiera się na tym żeby odpowiednio ten dźwięk ukształtować - w skrócie, tak żeby ludzkie ucho odbierało go jak najbardziej pozytywnie, pomijając aspekty wyłudzeń i żerowaniu na audiofilach przez rożne firmy sprzedające swoje absurdalne produkty .

• #25 19 Paź 2014 16:46
    sajytam
    Poziom 11  

Ale nikt tu nie mówi o grających płytkach, zwróciłem tylko uwagę na prawidłowo (optymalne) zaprojektowane PCB. A jeśli chodzi o źródła prądowe to są potrzebne by prawidłowo utrzymać wzmacniacz w stanie stabilnie nie zmiennym. Zmienna temperatura jak i wielkość sygnału powoduje zmianę offsetu, a tym samym zmianę napięcia stałego na wyjściu. Dobrze zaprojektowany układ nie potrzebuje integratora(tzw. DC SERVA). Jednak większość producentów stosuje taki układ jeśli pozbywa się kondensatora w sprzężeniu zwrotnym, bo nie jest łatwo tak precyzyjnie z kompensować cały układ. Wtórniki emiterowe jak i układy kaskodowe znacząco poprawiają szerokość pasma, liniowość i szybkość narostu napięcia na wyjściu. A dzieje się to głównie przez eliminację pojemności wejściowej następnych stopni (tzw. efekt Millera) przez szybkie rozładowanie tej pojemności. Układy wzmacniaczy, choć pozornie nie zbyt skomplikowane, ale kryją w sobie wiele różnych trudnych zagadnień które stwarzają problemy z prawidłową pracą, ze stabilnością.

• #26 20 Paź 2014 17:57
    jaskiniowiex
    Poziom 13  

Sajytam nawet sobie nie zdajesz sprawy ile jest rożnych szczególików, które maja wpływ na układ tylko sporo firm które siedzą już długo w branży nie pochwali się dlaczego to tak skonstruowali a nie inaczej . Ja podchodzę do tego bardzo luzacko lubię poeksperymentować, co wprowadzi do układu takie a nie inne rozwiązanie .

Praktycznie już doszedłem do tego ze początkiem roku będę w stanie już wyprodukować pełnowartościowe końcówki mocy , zaprojektowane od podstaw , obudowa , radiatory - ich odlewy i ogólnie wszystko . Obsługiwane z wyświetlacza TFT - dotykowo .
    Raczej to będzie zwieńczenie tego tematu, praktycznie mocno na pograniczu diy .

• #27 25 Paź 2014 00:17
    Daris
    Poziom 20  

Śledze twoje poczynania już od dawna. Gratuluję zapału. Poczekam jak już zaprojektujesz gotowca w klasie A :) Wiem, że były takie zamiary. Pozdrawiam

• #28 29 Paź 2014 10:50
    freedi
    Poziom 9  

Nie wiem na ile projekt kolegi jaskiniowiex jest wierny oryginałowi,raczej nie ma szans na sprawdzenie tego porównując obie konstrukcje organoleptycznie...
    Nie wiem jak gra fabryczna końcówka Accuphase P7100,więcej:nie słyszałem jakiegokolwiek wzmacniacza tej marki ! Dla mnie to nieistotne.
    Znam jednak ludzi i jestem z nimi w kontakcie ,którzy takie porównania robili,bądź to z innymi końcówkami Accuphase albo z podobnej półki cenowej piecami.
    Ten"klon" nie ma się czego wstydzić ! Wręcz przeciwnie:jest lepszy od niektórych droższych końcówek fabrycznych!Są to opinie ludzi którzy ich używają i nie bawią się w DIY a klona słyszeli gdzieś tam przypadkowo..Sam kupując jakiś czas temu koło Stuttgardu moje kolumny,testowałem je u sprzedawcy na jakimś potężnym piecu Mcintosha-kolumny kupiłem ale dopiero z klonem 7100 pokazały to czego od nich oczekiwałem.
    Tamten wzmacniacz zagrał jak odtwarzacz mp3 przy tym wyrobie DIY !
    Kolega , z którym wówczas byłem,osłuchany z naprawdę drogimi wzmacniaczami (min.lampowe Spark,Audio Research,BAT...) miał takie same odczucia.I od roku słucha klona p7100,a lada dzień będzie miał mostek na nim-właśnie skończyłem 2 szt dla niego...Przykładów mam więcej ale nie w tym rzecz.Nikomu nie próbuję nic udowodnić. I nieważne ,że nie jest to kopia,klon p7100 Accuphase,bądźmy realistami,jest to niemożliwe.Istotne,że projekt jest sprawdzony i zdobył uznanie wśród ludzi,którzy go słyszeli.Dla wielu jak i dla mnie jest to już ostatni wzmacniacz.Hi-End w DIY.Referencja w domowym systemie.

Fotki 2szt do systemu w mostku.

Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase

• #29 19 Lis 2014 20:36
    jaskiniowiex
    Poziom 13  

Witam chciałem pokazać jak wygląda taki przedwzmacniacz oparty aava , jest to opracowanie mojego kolegi, razem mocno współpracujemy i powoli powstają pierwsze prototypy .

Obudowa nie jest to żaden modu shop itp , projekt własny, produkcja w chinach .
    Wykonanie perfekcyjne, gałki łożyskowane itp . tylko jest troszkę staroświecka .
    Tą kwestie niebawem rozwiążemy i w obudowy będą wkomponowane dotykowe 4 calowe wyświetlacze z bajerami :), w końcówkach mocy oraz przedwzmacniaczach .
    Jest z tym troszkę roboty , kwestia oprogramowania itp .
    Pcb - elementy smd są lutowane metoda stencil, także wychodzi to wszystko jak z fabryki .
    Także to tak w mocnym skrócie .

• #30 23 Sty 2015 17:28
    spirol
    Poziom 11  

A ja sobie słucham jeszcze nieskończonej 212-stki i jestem mile zaskoczony. Zasilanie mam trochę wyższe jak w oryginale +/-60V i +/-70V stopień napięciowy a tranzystory wyjściowe to 2sc5200/2sa1943.

Dodano po 7 [minuty]:

Powoli powstaje mutant 350-tki, a w przyszłości planuję płytkę z MCS+ i do niej różne stopnie wyjściowe. Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase Wzmacniacze na bazie topologi Accuphase

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME