Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mocowanie grota lutownicy 79350

13 Paź 2012 19:23 2199 8
  • Poziom 20  
    Witam,
    Dziś zakupiłem sobie lutownicę Toya 79350. Pewnie napiszecie, że to szmelc. Owszem wiem, że to szmelc bo miałem kiedyś coś podobnego :) na codzień lutuję albo Lutolą, albo Wellerem albo oporówką 20W/130W. Lecz to coś kupiłem by mieć czym od czasu do czasu polutować poza domem żeby nie nosić mojego wiekowego inwentarza. Do rzeczy: Ustrojstwo ma badziewne mocowanie grota, na nakrętki, które ograniczają dobór grubości grotów. Zazwyczaj używam 1.5mm2 niestety tutaj nie pasuje. Najmniejszy jaki do tego pasował do 1.7mm2. Fabryczny był 2mm2 lecz za cholerę to nie chciało się grzać, jak na chiński szajs przystało. Czy macie na to jakiś patent jak to obejść i zrobić jakieś sensowniejsze mocowanie ? Owszem można to rozwiercić i nagwintować lecz mam ogromny problem - deficyt wiertarki stołowej. Jest to bardzo uciążliwe rozwiązanie. Wolę mocowanie jak w starych poczciwych LT 75. Moja poprzednia Toya miała mocowanie na śrubki lecz wtedy nie przeczytałem w instrukcji ile to powinno grzać a ile odpoczywać ;P no tak bylem wtedy młody teraz to już się nabyło doświadczenia :) Pozdrawiam :)
    PS.Tak wygląda owe ustrojstwo Mocowanie grota lutownicy 79350
  • Poziom 29  
    Masz rację że to szmelc. Najciekawsze jest to, aby wymienić grot trzeba użyć drugiej lutownicy.Ile za to zapłaciłem, ile to ma Watów.
    Czy to miało sens kupować. :not:
  • Poziom 20  
    Nie no aż tak tragicznie ze zmianą grota nie ma :) odkręca się go i przykręca w rękach :D nawet szczypcami nie trzeba męczyć. 10zł za 100W ustrojstwo to można dać :) tylko nie wiem jak obejść te mocowanie grota by szło zamontować drut 1.5mm2. Ten 2mm2 za długo się nagrzewa czyli 10s nagrzewania a 12s może działać maksymalnie, więc chciałem nieco oszukać ten czas nagrzewania. Do pracy typu wymiana wyłącznika, wtyczki itp. jest idealna, do profesjonalnej roboty używam też profesjonalniejszgo sprzetu.
  • Poziom 13  
    Jedynie co możesz zrobic to jakaś prowizorka. Proponowałbym użyc zacisków izolowanych pojedynczych. Z jednej strony zacisku przykręcasz tą rurkę z wyjścia lutownicy a z drugiej strony wkręcasz grot z drutut o takim przekroju jaki chcesz. Niestety przy kazdej wymianie grota potrzebować bedziesz wkrętaka no i estetyka nie będzie zachwycać, ale działać będzie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ja w jednej lutownicy przez pewien czas miałem taki patent, że zamocowałem wnętrza kostki połączeniowej na 2.5 mm^2 - te zaciski mosiężne z dwiema śrubkami. I mogłem na szybko mocować, z pomocą śrubstaka groty, jakie potrzebowałem. W twoim przypadku trzeba by tylko jakoś zamocować je w miejsce dotychczasowych zacisków.
  • Poziom 29  
    To powiadasz ,że 100 W za dyche. To musi być szajs.
    Ja za lutole 100 W bodajże 70zł dałem
  • Poziom 13  
    Zgadzam się Lutola jest niezniszczalna. moja ma już z 15 lat i dwa razy już musiałem przegwintowywć otwory do przekręcania grota. Poządny sprzęt.
  • Poziom 20  
    W końcu to przewierciłem i założyłem śruby m3 z nakrętkami i 2 rodzajami podkładek. Wszystko byłoby idealnie jakby nie to że łeb ze śruby się ukręciła i trzeba było rozwiercić :/ Odnośnie Lutoli to nie zgadzam się iż są one niezniszczalne gdyż moja prlowska jest wciaż na chodzie chodź naprawiałem ją już parę razy. Niestety lutola ta sama tylko kupiona w 2008 r pochodziła tylko pół roku i szlag ją trafił, trafo strzeliło iskra wypaliła obudowę i tyle ją widziałem. Wg. to zależy jak się trafi. To szajstwo z chin kupiłem za 10 zł, lecz była cena 30 :D tylko babka na kasie wbiła 10 :o nie wiem co tam mają za burdel z cenami ale przecież kłócić się nie będę ;) A teraz z grotem 1.5mm2 nagrzewa się w 6 sekund i lutuje, że tak powiem ładnie :)
  • Poziom 20  
    Muszę przyznać, że chyba nie doceniłem tego żółtego ustrojstwa :) dziś udało mi się tym shitem przylutować kilka power ledów 1W do płytek MCPCB. Lutola nie dała im rady i zawsze grzałem na piecu a tutaj niespodzianka :o tylko, że wszystko na grocie 1.5mm2. Na tym fabrym 2mm to można ewentualnie plastik dopić i to przez całe 2 sekundy bo potem trafo skwierczy. Porażka

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze zapomniałem się was zapytać. Czy można zamontować białą lub pomarańczową diodę LED zamiast tej beznadziejnej żarówki co świeci pod lutowany przedmiot zamiast nań? Na żarówce pisze 2.2V więc troszkę mnie to nurtuje. Zawsze mnie korciło by zmierzyć jakie tam jest napięcie lecz po bliskim kontakcie z trafem starego Extra Lutu wolę już tam paluchów nie wkładać.