Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z rozdziałem sygnału. -

dnnowak 13 Oct 2012 19:49 1338 11
Wago
    dnnowak
    Level 9  
    Witam.
    Mam pewien problem natury technicznej. Nie do końca wiem jak rozwiązać rozdział sygnału internetowego w moim domu.
    Poniżej przedstawiam schemat budynku. Reszta w opisie.

Jak widać na schematycznym rysunku kabel od dostawcy internetowego wchodzi do domu do rozdzielni. Na chwilę obecną bezpośrednio do kabla jest podłączony router. W ścianach biegną 3 skrętki UTP (przerywane linie).
    Docelowo chciałbym aby sygnał internetowy dochodził do gniazd RJ45 w gabinecie i salonie. W gabinecie podłączony będzie PC, a w salonie router WiFi. Kabel internetowy mogę połączyć z niebieskim poprzez beczułkę w rozdzielni. W tym momencie sygnał dociera na poddasze. I tu zaczyna się cały mój problem. Jakim urządzeniem mam sparować 3 kable na poddaszu (niebieski, żółty, i zielony), switchem? Dodatkowym problemem jest to iż mój dostawca internetu udostępnia sygnał z kabla dla jednego adresu MAC tj. na chwilę obecną jest to adres routera. Tak więc kabel internetowy musi być podłączony do urządzenia o konkretnym adresie MAC (który będę mógł zgłosić u dostawcy). Następnie może już być rozdzielony. Tak więc czy switch posiada swój własny adres MAC? Jeżeli nie to jakie inne urządzenie? Czy jest taka możliwość że w sieci będą pracowały 2 urządzenia o tym samym adresie MAC, tj. sklonuje adres z PC to routera?
  • Wago
    jimasek
    Moderator of Networks, Internet
    Jak masz dostarczony internet do mieszkania (jaki kabel)? Jaki router masz w rozdzielni?
    dnnowak wrote:
    . Kabel internetowy mogę połączyć z niebieskim poprzez beczułkę w rozdzielni.
    dnnowak wrote:
    Kabel internetowy mogę połączyć z niebieskim poprzez beczułkę w rozdzielni.

Jakie kable chcesz łączyć (beczułką)?
  • Wago
    dnnowak
    Level 9  
    jimasek wrote:
    Jak masz dostarczony internet do mieszkania (jaki kabel)? Jaki router masz w rozdzielni?

Wszystkie kable to skrętki UTP.
    Router to TP-LINK, najtańszy, 1xWAN, 4xLAN.
  • Helpful post
    jimasek
    dnnowak wrote:
    Dodatkowym problemem jest to iż mój dostawca internetu udostępnia sygnał z kabla dla jednego adresu MAC

Problem ten załatwia router w rozdzielni który na WAN-ie ma wpisany ten mac. Na górę możesz kupić sobie switch-a 4 portowego.
    dnnowak
    Level 9  
    jimasek wrote:
    dnnowak wrote:
    Dodatkowym problemem jest to iż mój dostawca internetu udostępnia sygnał z kabla dla jednego adresu MAC

Problem ten załatwia router w rozdzielni który na WAN-ie ma wpisany ten mac. Na górę możesz kupić sobie switch-a 4 portowego.

Trochę niedokładnie sprecyzowałem, router niestety musi zniknąć z rozdzielni. Kable muszą zostać połączone beczułką.
    jimasek
    dnnowak wrote:
    Kable muszą zostać połączone beczułką.

Nie rozumiem motywu "beczułki"?
    Router nie może zniknąć z instalacji, jeżeli chcesz mieć dostęp do internetu z większej ilości komputerów, możesz go przenieść na strych.
    dnnowak
    Level 9  
    jimasek wrote:
    dnnowak wrote:
    Kable muszą zostać połączone beczułką.

Nie rozumiem motywu "beczułki"?
    Router nie może zniknąć z instalacji, jeżeli chcesz mieć dostęp do internetu z większej ilości komputerów, możesz go przenieść na strych.

tutaj przykładowa beczułka:
    http://allegro.pl/lacznik-beczka-rj45-8p8c-gniazdo-gniazdo-i2710692772.html

Router chce podłączyć pod gniazdo RJ45 w salonie, a do routera kilka urządzeń.
    Na strychu chciałbym switacha, tylko nie wiem czy switch posiada własny MAC, a jeżeli nie posiada to czy mogę mieć w sieci 2 urządzenia o tym samym adresie MAC. (Tym który jest zgłoszony u operatora)
  • Helpful post
    jimasek
    dnnowak wrote:
    tutaj przykładowa beczułka:

Mi jako staremu instalatorowi "beczka" kojarzy się z kablem koncentrycznym ;)
    dnnowak wrote:
    Na strychu chciałbym switacha, tylko nie wiem czy switch posiada własny MAC,

Tak jak pisałem, kabel od dostawcy musi być podłączony do routera, więc na strychu router z portem WAN (tam clonowanie mac), reszta kabli do 4 portów LAN-owych. Co podłączysz sobie na dole w gniazdkach to już twoja sprawa (komputery, następny router bezprzewodowy, drukarka, itp).
    dnnowak
    Level 9  
    jimasek wrote:

Tak jak pisałem, kabel od dostawcy musi być podłączony do routera, więc na strychu router z portem WAN (tam clonowanie mac), reszta kabli do 4 portów LAN-owych. Co podłączysz sobie na dole w gniazdkach to już twoja sprawa (komputery, następny router bezprzewodowy, drukarka, itp).

Reasumując, mam rozumieć że coś takiego odpada?
    (przy założeniu że PC i Router mają ten sam adres MAC)
  • Helpful post
    kkf
    Level 13  
    aby rozdzielić sygnał musi być ruter - jako pierwsze urządzenie wpięte do kabla od dostawcy - kabel może być przedłużony "beczułką" ale każde takie połączenie to ryzyko pogorszenia sygnału. Router ma swój mac - i ten zgłaszasz do dostawcy. z routera możesz puścić sygnał jednym kablem do switcha lub kilkoma kablami tam gdzie chcesz. To jakie adresy mac będą miały kolejne urządzenia (a każda karta sieciowa takie ma - więc każdy podłączony komputer będzie miał własny mac) nie ma już znaczenia.
  • Helpful post
    jimasek
    Teoretycznie może być, musisz jednak wtedy wykupić u dostawcy dostęp dla drugiego mac-a, tego z komputera. Pytanie zasadnicze po co wydawać pieniądze.
    dnnowak
    Level 9  
    kkf wrote:
    aby rozdzielić sygnał musi być ruter - jako pierwsze urządzenie wpięte do kabla od dostawcy - kabel może być przedłużony "beczułką" ale każde takie połączenie to ryzyko pogorszenia sygnału. Router ma swój mac - i ten zgłaszasz do dostawcy. z routera możesz puścić sygnał jednym kablem do switcha lub kilkoma kablami tam gdzie chcesz. To jakie adresy mac będą miały kolejne urządzenia (a każda karta sieciowa takie ma - więc każdy podłączony komputer będzie miał własny mac) nie ma już znaczenia.

jimasek wrote:
    Teoretycznie może być, musisz jednak wtedy wykupić u dostawcy dostęp dla drugiego mac-a, tego z komputera. Pytanie zasadnicze po co wydawać pieniądze.

Dziękuję bardzo.