Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elemis westa monitor TC 201 - brak obrazu, obraz pojawia się z opóźnieniem

Kamilo89 13 Oct 2012 20:13 1938 4
 • #1
  Kamilo89
  Level 15  
  Witam,
  W wyżej wymienionym odbiorniku ostatnio pojawiły się problemy z obrazem - od włączenia fonia działa, natomiast obraz najpierw pojawiał się z opóźnieniem - telewizor jak to się mówi musiał się nagrzać". Na chwilę obecną obraz czasem się pojawia, a czasami nie chce w ogóle zaskoczyć, a jak zaskoczy potrafi zniknąć. Ostatnio pomagało kilka mocniejszych uderzeń pięścią lub też wyjęcie i ponowne włożenie wtyczki - wówczas ekran normalnie startuje i zaczyna ukazywać się obraz. Z tego co wyczytałem na forum to wysokie napięcie jest - jest żarzenie i po szybkim włącz wyłącz słychać trzask w głośniku. jakiś rok temu w telewizorze poleciały kondensatory przeciwzakłóceniowe, z racji braku dostępności elementów usunąłem je. Raz udało mi się zauważyć, że na ekranie pojawił się wąski poziomy pasek skaczących pikseli. Z racji wieku odbiornika podejrzewam elektrolity, jednak nie mam pojęcia, którymi dokładnie się zająć. Proszę o pomoc, bo telewizorek mimo, ze leciwy to kolorki i obraz ma ostry i myślę że można go przywrócić do dawnej świetności za parę złotych.
  Pozdrawiam Kamil
 • #2
  bogred
  Moderator of TV
  Kamilo89 wrote:
  Na chwilę obecną obraz czasem się pojawia, a czasami nie chce w ogóle zaskoczyć, a jak zaskoczy potrafi zniknąć. Ostatnio pomagało kilka mocniejszych uderzeń pięścią

  Kamilo89 wrote:
  Raz udało mi się zauważyć, że na ekranie pojawił się wąski poziomy pasek skaczących pikseli.

  Kamilu, z racji wieku TV, nie będę namawiał Cię na serwis, ale pewnie nikt Ci palcem nie pokaże, co masz zrobić. Na początek spróbuj powiązać te dwie informacje powyżej: pewnie trzeba polutować co nieco w układzie odchylania pionowego, a może i gdzieś indziej też. Pukaj, szukaj. Do tego może trzeba będzie nieco zwiększyć napięcie siatki drugiej, ewentualnie sprawdzić działanie wzmacniaczy wizyjnych.
 • #3
  henrykzielinski
  Level 2  
  Jak jesteś początkującym elektronikiem, to proponuję oddać TV do warsztatu.
  Najprawdopodobniej jest zimny lut w układzie zasilacza. Może też siadać przetwornica przy uszkodzonym (ze starości np.) Zasilacz można sprawdzić osobno, włączając w miejsce obciążenia żarówkę 40 W, odpinając wszystkie inne obciążenia.
 • #4
  Kamilo89
  Level 15  
  Dziś rozkręciłem TV poprawiłem różne luty na płycie głównej po czym odkryłem, że układ odchylania pionowego stanowiący moduł MV2031 nie jest dociskany przez taki plastikowy wspornik i może się swobodnie bujać. Przeczyściłem styki, założyłem, docisnąłem i jak na razie TV działa, będę poddawał go obserwacji. Jestem początkującym elektronikiem, a raczej bardziej hobbystą i tylko dlatego bawię się tym TV.
 • #5
  Kamilo89
  Level 15  
  Witam,
  Ostatecznie winny był zimny lut (nawet było widać pękniecie) przy TDA1170S, na wspomnianej wcześniej płytce, której wcześniej niestety nie przelutowałem. Dziękuje wszystkim za zainteresowanie i pomoc.