Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosowanie dla starych lamp

29 Sty 2005 14:36 1301 6
  • Poziom 15  
    Witam wszystkich!

Podczas ostatnich porządków znalazłem na strychu worek lamp,
    które jako dziecko powyciągałem z różnych rzeczy.

Głównie są to EM80, EF82, EF183, ECH21, ECH81, EY86 i EC83.

Byłbym wdzięczny za jakieś pomysły na wykorzystanie tego ustrojstwa.
    Nie chcę ich wyrzucać, bo na pewno do czegoś można je jeszcze wykorzystać. :)

Byłbym wdzięczny za jakieś info, aplikacje bądź choćby pomysły co zrobić z tym towarem :)
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    a wiec sa to głownie triody lampy trioelektrodowe

Dodano po 1 [minuty]:

tego typu lampy wykorzystywane sa do wszelakich celów musisz dorwac odpowiednie schematy

Dodano po 2 [minuty]:

bo zastosowanie tych lamp jest w wzmacniaczach najczesciej koncowych srednich mocy
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    AKUSTYK napisał:
    a wiec sa to głownie triody lampy trioelektrodowe

EM80 - lampa wskaźnikowa
    EF82 - najprawdopodobniej pentoda stosowana jako wzmacniacz małych sygnałów m.cz.
    EF183 - pentoda, ale raczej telewizyjna..
    ECH21 - triodo-pentoda stosowana jako przemiennik częstotliwości lub odwracacz fazy w układach w.cz.
    ECH81 - triodo-heptoda. Część heptodowa jako mieszacz, a triodowa jako oscylator w odbiornikach AM i FM
    EY86 - dioda prostownicza wysokiego napięcia
    ECC83 - podwójna trioda m.cz.

Cytat:
    bo zastosowanie tych lamp jest w wzmacniaczach najczesciej koncowych srednich mocy

Mmmm... Ciekawe jak te lampy, poza ECC83 i może EF82, spisałyby się w układzie jakiegokolwiek wzmacniacza audio, a już tymbardziej mocy :wink:
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Witam.
    Jeżeli chodzi o lampy to polecam stronkę: http://republika.pl/audioton/ .
    Oprócz teorii dotyczącej lamp, sa tez tam przedstawione dobre przedwzmacniacze...

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Możesz zajrzeć też na www.fonar.com.pl i www.trioda.com
    Kombinowanie z lampami wymaga wiele cierpliwości i niekiedy nakładów finansowych (trafa głośnikowe). Nie osiągniesz też raczej takich mocy jak na krzemie. Mimo wszystko polecam daje sporo frajdy jak coś się zbuduje lub wskrzesi.

pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Dzięki za rady i linki! Co do zastosowania, to myślałem właśnie o czymś związanym z audio - może jakiś preamp wzmacniany następnie krzemem ;)