Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termografia DIY? A dlaczego nie - termoscaner - eksperymenty

remzibi 13 Oct 2012 23:49 42375 80
  • Termografia DIY? A dlaczego nie - termoscaner - eksperymenty Termografia DIY? A dlaczego nie - termoscaner - eksperymenty Termografia DIY? A dlaczego nie - termoscaner - eksperymenty
    Jako, że w wolnych chwilach zajmuję się modelarstwem oraz że jakiś czas temu znalazłem w szufladzie walające się czujniki IR z Ardupilota (autopilota), kopia sensora FMA, postanowiłem je w jakiś sposób zagospodarować. Tu jest opis takich sensorów.

http://paparazzi.enac.fr/wiki/Other_Infrared_Sensors

Teraz z racji stosowania żyroskopów i akcelerometrów w jednostkach IMU (immersion unit), tego typu rozwiązań optycznych do odczytu położenia już się nie stosuje. Pomysł więc zasadniczo był jednoznaczny.
    Jak wiadomo - czujnik widzi temperaturę, więc można by tę właściwość wykorzystać, aby stworzyć obraz termiczny otoczenia. Nie będę wspominał, że tego typu czujnik się do tego zasadniczo nie nadaje, ale uznałem, że warto by porobić eksperymenty w tym kierunku.

Konstrukcja zatem byłaby bardzo prosta, mikrokontroler sterujący dwoma silnikami krokowymi w osi X i Y oraz do odczytu analogowego wyjścia “termopila” wejście ADC. Potem przekaz danych do komputera PC i odtworzenie tego na ekranie w postaci obrazka.
    Złożyłem na szybko prototyp mechanicznego skanera osi X i Y, dołożyłem płytkę prototypową z mikrokontrolerem do sterowania sterowników silników krokowych. Silniki krokowe z przekładniami, pracując w trybie 1-2 zapewniały 1024 kroki na 90 stopni kąta obrotu, czyli zasadniczo bardzo dużą dokładność jak na takie zastosowanie.
    Napisanie programu na mikrokontroler było łatwiejszą częścią zadania. Dane z mikrokontrolera przesyłane do peceta za pomocą kabelka USB.
    Pozostało tylko napisać programik na PC, aby dane odbierał i formował z nich obrazek, szkielet programiku powstał bardzo szybko, na razie tylko pokazując obraz czarno-biały.
    Jak wiadomo - czujnik ma FOV, czyli field of view 90 lub 120 stopni, trzeba było go zredukować do około 5-10 stopni na początek.
    Ponieważ nie dysponuje soczewkami na pasmo podczerwone, a takie soczewki byłyby najlepsze, musiałem w inny sposób pokonać ten problem i dorobić urządzeniu “optykę” redukującą 90 stopni do około 10 stopni. Aby skompensować wyraźny spadek czułości sensora, potrzebna była mała przeróbka wzmacniacza, który standardowo dodawany był do Z sensora czujnika położenia autopilota. Do prototypu zastosowałem płytkę z sensora z usuniętym jedynym czujnikiem “termopilem” (normalnie są dwa) i przerobionym/zmodyfikowanym wzmacniaczem sygnału.
    Ostatnią kwestią było zapewnienie izotermiczności całego układu pomiarowego, aby usunąć wpływ temperatury samego układu wykonawczego oraz zapewnić stały odczyt promieniowania tła, styropian jest wręcz idealny do tego celu.

Termografia DIY? A dlaczego nie - termoscaner - eksperymenty Termografia DIY? A dlaczego nie - termoscaner - eksperymenty

Pozostało tylko znaleźć cieplejszy obiekt i przeprowadzić próbne skanowanie, na początek był to mój synek. Pierwszy obraz nie był doskonały, ale jednak idea sprawdziła się w praktyce, bo coś tam było widać, z wyraźnym naciskiem na “coś tam”- jest to na załączonym obrazku:

Okazuje się że czujnik ma swoją bezwładność i trzeba było to również skompensować za pomocą cofnięcia poszczególnych pikseli linii obrazu względem siebie, dodałem zatem odpowiednią kontrolkę w programie, tym sposobem obraz od razu się poprawił. Uznałem też, że rozdzielczość skanowania 40x30 będzie wystarczająca do eksperymentów. Takie skanowanie zajmuje około 1':40'', czyli prawie dwie minuty. Nie jest to ani krótko, ani długo jak na taki prototyp.
    Tu konkretnie małżonka, trochę niepodobna, ale to nic :)

Następny etap to dodanie koloru, efekt był coraz lepszy.
    To ja patrzący spode łba :)

Oto przykład obrazu kominka, szału nie ma, jak widać, ale “jakiś” zarys kominka jest.

Termografia DIY? A dlaczego nie - termoscaner - eksperymenty Termografia DIY? A dlaczego nie - termoscaner - eksperymenty

Z powyższych obrazków widać cały problem, że ciągle kąt widzenia czujnika jest za szeroki, należałoby go jeszcze zawęzić.
    Mam w domu chiński tani pirometr i jego kąt widzenia to 5 stopni, to bardzo dobry wynik, soczewkę ma zrobioną z białego plastiku, takiego samego jak na czujnikach ruchu IR. Niestety soczewek nie posiadam.

Tak czy siak, trzeba próbować poprawić optykę w prototypie. I znowu się udało, kolejne polepszenie obrazu i zarys szczegółów kominka - jego cieplejszych miejsc.
    Niewątpliwie następnym przydatnym krokiem byłaby interpolacja, zatem pojawiła się następna kontrolka w programie - “interpolacja”.

Do tej pory rezultaty są bardzo zachęcające, zwłaszcza że koszty w porównaniu do rezultatów wydają się być znikome.
    Krótki filmik prezentujący możliwości prototypowego programu - wrzucę, jak będzie gotowy.
    EDIT - filmik juz gotowy

Link

Na przyszłość pozostaje zdobycie czujnika o większej czułości i kącie widzenia 2-5 stopni, a efekty powinny być wyśmienite, przy naprawdę niskich kosztach (okolice 250zł).
    Lub zdobycie soczewek pracujących w paśmie podczerwonym i stosowanie dotychczasowego czujnika, bo szkło jak wiadomo odpada, podczerwień tłumi maksymalnie - nic nie przepuszcza, soczewki szklane niestety odpadają.
    Może ktoś ma takie soczewki dla pasma IR albo ma dojścia do takowych? Mogą być plastikowe Fernsela.

Kwestie termowizji okazały się na tyle ciekawe, że w międzyczasie zakupiłem prawdziwą kamerę termowizyjną Flir i7. Ta ma sensor 140x140 i obraz też jest interpolowany.
    Tak wygląda ten sam kominek w tej kamerze.

Jak widać z porównania, jakość obrazu jest wprost proporcjonalna do kosztów urządzenia :)

Po zakupie kamery zapał mi trochę opadł do projektu, ale myślę, że to nie koniec i będzie dalszy ciąg domowej taniej termowizji.

Do zrobienia pomiar emisyjności tła dla prawidłowego oszacowania temperatury przy założeniu współczynnika emisyjności dla danego materiału.
    Wtedy można by rozbudować edytor o analizę temperaturową poszczególnych punktów obrazu.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    remzibi
    Level 24  
    remzibi wrote 1321 posts with rating 687, helped 34 times. Live in city Rumia. Been with us since 2002 year.
  • OptexOptex
    studzin
    Level 17  
    Jako baza do modyfikacji bardzo fajnie Ci to wyszło.

Już wcześniej ktoś przetarł ten szlak i muszę przyznać, że zrobił to naprawdę porządnie http://www.cheap-thermocam.tk/ . Autor tego projektu wykorzystał gotowe, scalone czujniki o FOV 5st. O cenie takiego sensora można powiedzieć, że jest przystępna (ok. 40$), ale niestety wysyłka już taka nie jest (60$). Jedynym wyjściem był by zakup grupowy, ponieważ powyżej 200$ wysyłka jest darmowa.
  • OptexOptex
    max-bit
    Level 28  
    Ciekawe
    Ale
    Soczewki są wykonywane z monokryształu germanu (co na ogół stanowi 75-80 %) ceny urządzenia :)
    Zadna plastikowa sie nie nada bo dla termowizji a raczej tej długości fali stanowi to nic innego jak zasłonkę :)
    Ale tak se kupić kamerkę dla sportu no kolega jest dziany :)
    Bardzo dziany :)
    submariner
    Level 32  
    Bardzo fajny pomysł, co do optyki długofalowej podczerwieni to można użyć soczewek od laserów CO2. Tanie nie są (ok 400zl)ale wybór w ogniskowych dość duży
    studzin
    Level 17  
    Pytanie po co kupować (w tym przypadku) dedykowane soczewki skoro za 150zł można mieć gotowy sensor z optyką?
    remzibi
    Level 24  
    Tak , te sensory MLX90614 - DCI (czyli 5') mogly by sie nadac , pracuja po I2C i zawieraja w srodku komplet wzmacniacz i conditioner od razu do pomiaru temperatury .
    Ich wada - sa wolne , wyjdzie ponad 100ms na pixel - skanowanie bedzie sie slimaczyc .

Serva jako X i Y od razu odrzucilem , jako , ze zajmuje sie modelarstwem wiem , ze serwa potrafia dawac "jitering" , trzasc sie i byc niedokladne , maja tez martwy kat.

Calkiem fajnie wygladaja te MLX90620 termopile array , cena tez przystepna a mamy matryce 16x4 , tylko te znowu maja problem z duzym FOV , wiec nie nadadza sie do skanowania - no moze przy odpowiedniej obrobce obrazu .

Mimo wszystko tesknie za mozliwoscia zdobycia soczewek , bo jednak ten tani chinski pirometr ktory mam daje rade - jeszcze go nie rozbieralem ale chinczycy skads te biale plastikowe soczewki musza brac .

Zmniejszajac FOV mamy ogromne mozliwosci zwiekszenia rodzielczosci, a przy okazji nie koniecznie musi sie zwiekszyc czasu skanowania .
    max-bit
    Level 28  
    Niestety ani taką metodą nie podniesiesz rozdzielczości
    Ani szybkości
    Pamietaj też o dokładności :)
    Zabawka fajna i ucząca to fakt ale nic po za tym :) no by sobie ktoś nie myślał że zrobi tą metodą prawdziwą kamere termo :)
    W latach 60 - 70 i 80 stosowało sie też pojedyńczy przetwornik :) i zestaw zwierciadeł (a tak naprawdę pryzmatów) które skanowały obiekt no ale scan pojedynczego obrazu zajmował mniej niż sekundę
    Niestety tu też stosowane były materiały z germanu :)
    Dodatkowo te czujniki były chłodzone azotem :) oczywiście ciekłym
    Dziś stosuje sie czujniki bolometryczne :) czasem w tych dokładniejszych kamerach chłodzone są kaskadą pletiera :)
    Moze jak by sie chinczyki wzieli za produkcję :) to by moze ceny spadły ale myśle ze przeszkodą stoi ten german z tego co pamiętam kilo takiego monokryształu to kilka tyś dolców a to później trzeba jeszcze wyszlifować :)
    Więc na tanije i łatwej bym nie liczył
    studzin
    Level 17  
    Pytanie do czego chcemy to wykorzystać. Jeśli do obiektów które mają dużą bezwładność termiczną i z reguły nie uciekają - czytaj dom to projekt jak znalazł.
    Citek
    Level 22  
    Tak z ciekawości, za ile kupiłeś Flir'a i7, na szybko znalazłem w cenie za "jedyne" ~14k zł?
    saly
    Level 32  
    A soczewka z optyki z lasera CD, laser ten pracuje w zaresie światłanie niewidzialnego. DVD ma laser o świetle czerwonym o krótszej długości fali, światło widzialne.
    remzibi
    Level 24  
    Citek wrote:
    Tak z ciekawości, za ile kupiłeś Flir'a i7, na szybko znalazłem w cenie za "jedyne" ~14k zł?

No i to jest chyba podstawowy powod dlaczego warto by rozwijac dalej ten projekcik.

Dodano po 1 [minuty]:

saly wrote:
    A soczewka z optyki z lasera CD, laser ten pracuje w zaresie światłanie niewidzialnego. DVD ma laser o świetle czerwonym o krótszej długości fali, światło widzialne.

No niestety laser pracuje w pasmie czerwonym bodajże 433nm , ale faktycznie wypruje zaraz soczewke z jakiegos dawcy organow i zobacze czy przepuszcza IR .
    Na szczescie ma jak i czym to sprawdzic :) .

ERRATA - czerwony ma 650 albo 635 (nanometrów), podczas gdy niebieski tylko 405 nm.
    andrzejlisek
    Level 28  
    Ciekawy projekt, jak na pierwsze próby, to rezultat moznaby powiedzieć, że jest dobry.

Mam taką sugestię, ale pytanie, czy bezwładmość przetwornika nie będzie problemem.

Drugi problem, to wiedzieć, jakie powierzchnie odbijają podczerwień. Wydaje się, że zwykłe lustro odbija bliską podczerwień tak samo, jak światło widzialne.

Z takich luster byłby graniastosłup foremny błyszczącą stroną na zewnątrz i podczas obracania go zmieniałoby się pole widzenia w poziomie, a sam czujnik przemieszałby sie wahadłowo w pionie. Oczywiście jest tu potrzebny przetwornik z jak najmniejszym kątem widzenia

W taki sposób zasada skanowania byłaby podobna do telewizji analogowej. Jeden obrót lustrzanego graniastosłupa to zeskanowanie tylu linii, ile jest lustrzanych scian bocznych.

Jedyną wadą byłoby to, że na obrazie byłyby poziome smugi i cienie podobne do 9 lub 10 generacji na tym filmie http://www.youtube.com/watch?v=mES3CHEnVyI

Drugim problemem byłoby zsynchronizowanie skanowania pionowego z obrotami bębna i określanie początku i końca każdej linii, program musiałby przewidywać przesunięcie linii w poziomie, które rozjadą się w przypadku niedokładności wykonania graniastosłupa.
    remzibi
    Level 24  
    andrzejlisek wrote:
    ...
    Drugim problemem byłoby zsynchronizowanie skanowania pionowego z obrotami bębna i określanie początku i końca każdej linii, program musiałby przewidywać przesunięcie linii w poziomie, które rozjadą się w przypadku niedokładności wykonania graniastosłupa.

Synchronizacja to pikus .
    Ale mowiac o zwierciadlach fajnie bylo by mic takie zwierciadlo albo dwa paraboliczne ktore ogniskowalo by na przetworniku i mozna by je obracac .

Okazuje sie , ze ktos juz robil takie rozwazania tutaj http://www.youtube.com/watch?v=R-6b2pCTJsw

Ciekawe gdzie mozna by dostac takie zwierciadelka paraboliczne ?
    andrzejlisek
    Level 28  
    remzibi wrote:
    Okazuje sie , ze ktos juz robil takie rozwazania tutaj http://www.youtube.com/watch?v=R-6b2pCTJsw

Wygląda na to, że może być zwykła blacha ze stali nierdzewnej, tak wygląda na tym filmiku.
    remzibi
    Level 24  
    andrzejlisek wrote:
    remzibi wrote:

Wygląda na to, że może być zwykła blacha ze stali nierdzewnej, tak wygląda na tym filmiku.

To jak najbardziej , tylko kto by tę balchę tak ładnie parabolicznie wygiął .
    User removed account
    User removed account  
    remzibi
    Level 24  
    rafal.220 wrote:
    Na jednym ze zdjęć widać zakres temperatury od 19°C - 63°C
    W centrum kominka występuje "żar" którego temperatura z pewnością przekracza 800°C jednak dla kamery termowizyjnej elementy kominka emitujące największą ilość energii (ciepła) są oznaczone jako 63°C a nie przekroczenie zakresu pomiarowego.

Napisalem przeciez , ze szklo nie przepuszcza IR, dotyczy to oczywiscie tez szyby kominkowej, mimo , ze to szyba kwarcowa .
    Kominek jest z plaszczem wodnym wiec nie jest specjalnie goracy , jest jak grzejnik - i dlatego wlasnie nie ma standardowej obudowy tylko azurowa . Kominek sam z sibie daje przyjemne ciepelko - ale nie goraco , mozna go spokojnie dotykac golymi dlonmi :) , nie bylo wiec sensu go zabudowywac .
    BTW - kazdemu polecam kominek z plaszczem - wszystkie grzejniczki w domu sa przez niego zasilane a drewno jest okolo 10 razy tansze od gazu, oleju opalowego, pradu czy innego szajsu obarczonego akcyzami i podatkami, wymyslonego do wydawania pieniedzy na ogrzewanie.
    Lepiej wydac zaoszczedzone ciezko zapracowane pieniazki na cos fajnego :) .
    Urgon
    Level 37  
    AVE...

Ja bym zasugerował zrobić matrycę 4-64 czujników, każdy w jednej "komórce" skrzynki o ściankach ze styropianu lub innego materiału o własnościach izolacyjnych albo o wyjątkowo dobrym przewodnictwie cieplnym. Jeśli czujniki będą gęsto rozmieszczone, to poprzez interpolację da się zwiększyć rozdzielczość obrazu i dokładność pomiaru. Będzie jak z tomografią komputerową z fotopowielaczami...

IMHO projekt świetny...
    User removed account
    User removed account  
    remzibi
    Level 24  
    rafal.220 wrote:

remzibi wrote:
    Kominek jest z plaszczem wodnym wiec nie jest specjalnie goracy , jest jak grzejnik - i dlatego wlasnie nie ma standardowej obudowy tylko azurowa . Kominek sam z sibie daje przyjemne ciepelko - ale nie goraco , mozna go spokojnie dotykac golymi dlonmi , nie bylo wiec sensu go zabudowywac .

Czy może kolega napisać kilka słów jak by wyglądał pomiar w przypadku "standardowego" kominka?

Dobre pytanie , jutro jak rozpalę to zrobię fotke termowizyjna z i7 kominka z otwartymi dżwiczkami i tu wkleje . Sam jestem ciekaw :) .
    Niby nie powinno sie wystawiac czujnika kamery bezposrednio na slonce i materialy odbijajace slonce ani na ekstremalne temperatury , ale sprobujemy.
    User removed account
    User removed account  
    remzibi
    Level 24  
    rafal.220 wrote:
    remzibi wrote:
    Niby nie powinno sie wystawiac czujnika kamery bezposrednio na slonce i materialy odbijajace slonce ani na ekstremalne temperatury

soczewka winna pracować dynamicznie, by nie doszło do stopienia struktury "elementu" pomiarowego. >>(zabezpieczenia)<<
    Na wypadek przekroczenia punkt "ogniskowej" winien zmieniać swoje położenie w którym to skupiona emisja nie spowoduje zniszczenia "półprzewodnika"

A nie wiem co "powinna" robic soczewka - wiem co pisze w instrukcji kamery co powinien robic wlasciciel :) .
    szulat
    Level 23  
    remzibi wrote:
    Niby nie powinno sie wystawiac czujnika kamery bezposrednio na slonce i materialy odbijajace slonce ani na ekstremalne temperatury , ale sprobujemy.

w końcu kosztuje tylko 14k więc nie ma strachu ;)

a jeżeli chodzi o elementy optyczne to ~30mm soczewkę germanową udało mi sie kupić kiedyś na ebayu, za kilkadziesiąt $ - niestety drogo, i wszystko z germanu będzie zawsze dużo droższe niż zwykła optyka... ale jak ktoś zauważył, przy optyce lustrzanej ten problem nie występuje bo nie trzeba jej robić z egzotycznych materiałów, i na przykład typowe lustra paraboliczne lub sferyczne w teleskopach astronomicznych z aluminiową warstwą odbijającą na wierzchu (w odróżnieniu od "zwykłych" luster światło nie przechodzi tutaj przez szkło żeby się odbić) powinny doskonale nadawać się do skupiania podczerwieni.
    najtańszego dawce takiego lustra znalazłem tu: http://astromedia.eu/Hands-On-Astronomy/The-Newton-Reflecting-Telescope::59.html u nas najtańszy byłby celestron firstscope 76 ale i tak droższy. chyba że znajdziesz coś z drugiej ręki.
    FalkoN_Pl
    Level 12  
    remzibi wrote:

Dobre pytanie , jutro jak rozpalę to zrobię fotke termowizyjna z i7 kominka z otwartymi dżwiczkami i tu wkleje . Sam jestem ciekaw :) .

Ekstremalnych temperatur w kominku nie znajdziesz, nie jesteś w stanie zwykłą kamerą zaobserwować płomienia, bo dla podczerwieni jest on transparętny.
    Będziesz jedynie w stanie zaobserwować energie cieplną emitowaną przez materiały rozgrzane przez płomień.
    Do obserwacji płomienia musiał byś kupić kamerę Flir typu GasFinder.

Co do soczewek w kamerach IR, to dla zakresów promieniowania wykorzystywanych przez te kamery transparentne są chyba tylko german i selen, z czego nie spotkałem się jeszcze z soczewkami i wizjerami selenowymi.

Jeśli chodzi o zbyt szeroki kąt widzenia diody, to spróbował bym skolimować wiązkę promieniowania na którą patrzy dioda.

Jeśli chodzi o budowę lustra dla promieniowania podczerwonego, to wykorzystuje się do tego materiały o bardzo niskiej emisyjności (np. polerowana stal nierdzewna) można też wykorzystać folię aluminiową....

Ogólnie projekt bardzo mi się podoba ... :D

Edytka:
    Można by wykorzystać lustro skupiające z dowolnego materiału, ale poddanego chromowaniu galwanicznemu.

Dodano po 18 [minuty]:

Citek wrote:

I7 kosztuje ~8k PLN .... w promocjach można dostać nawet za ~6k PLN

A tańsze kamery o podobnych parametrach pomiarowych nawet za 4k PLN
    j570
    Level 13  
    Kiedyś czytałem o tym jak kolesie budowali gazowy laser CO2 na podczerwień. Było to dość dawno, ale pamiętam że stosowali soczewki wykonane z dużego kryształu soli kuchennej ( NaCl). Może ta informacja komuś pomoże.
    Chlorek sodu NaCl w podczerwieni pracuje do 25 μm. Jak z tego zrobić soczewkę nie wiem.
    Pokrentz
    Level 21  
    Te plastikowe soczewki to chyba coś takiego:

http://search.newport.com/?x1=sku&q1=AMPX013

W detalu u źródła, jakie podałem - cena zabójcza (i jeszcze mówią, że to najtańsze).

Oczywiście, optyka podczerwona od laserów diodowych, czy diod IR się nie nadaje, podczerwień "pilotowa", czy laserowa to w najlepszym razie okolice 900 nm a termowizja to zakresy od kilku do gdzieś kilkudziesięciu mikrometrów długości fali. Stąd soczewki germanowe (czasem stosuje się szafir, fluoryt, krzem, ZnSe, czy inne takie półprzewodniki)

Optyka refleksyjna - jak najbardziej jest to dobry pomysł, pod warunkiem, że lustra są pokryte gołym aluminium, niestety, w teleskopach komercyjnych bywaja one jeszcze dodatkowo utwardzane warstwą fluorku magnezu albo kwarcem, który w zakresie powyżej 10 mikronów juz nie przepuszcza (a kwarc "wykłada się" juz na kilku mikronach). I nie wolno, oczywiście, używac teleskopów katadioptrycznych (Maksutow, czy Schmidt, bo korektory sa w nich ze szkła - albo z... plexi).

Jest jednak wyjście z sytuacji, choć pracochłonne: wyszlifowac sobie lustro z kawałka aluminium samemu. Bierzemy kawałek okrągły aluminium i szlifujemy tak, jakbyśmy szlifowali lustro szklane. Zabawy z tym w pierniki, ale powinno się dać. Na pewno jest to dużo łatwiejsze niz szlifowanie lustra ze szkła. Wzglednie mozna takie lustro paraboliczne wytoczyć na (precyzyjnej, z dokładnościa max kilku mikronów) tokarce CNC a potem wypolerować. Czujnik umieścić w ognisku zwierciadła i mamy co chcemy. Lustro metalowe ma pewne wady, między innymi rozszerzalnośc termiczną, ale w tym zakresie długosci fal i rozdzielczości skanu na poziomie 200 pixeli na linię to może nie mieć większego znaczenia jeśli je ustabilizujemy i doprowadzimy do równowagi cieplnej z otoczeniem. Gdyby czujnik był tak duży, że zasłaniałby lustro za bardzo, to można odbić światło w bok jak w teleskopie Newtona kawałkiem płaskiej, wypolerowanej blachy alu. Niestety, światłosiła takiego sprzętu będzie bliższa 5 niż 1 (dla przeciętnej soczewki termo-IR). Albo zrobić lustro kilkakrotnie większe od czujnika...

Do zabawy modelowej mozna użyć jakiegos wklęsłego denka od piwa, czy pianki do golenia (jak ma puszke aluminiową).
    Urgon
    Level 37  
    AVE...

Ja mam taką sugestię z teleskopów do umieszczenia na orbicie lub z lustrem ustawionym poziomo: wykonać szybko wirujący bęben metalowy, ustawiony poziomo, rozpędzić go do 600-1500obr/min i wylać na jego środek roztopione aluminium. Siła odśrodkowa utworzy gładkie lustro o odpowiedniej krzywiźnie. W teleskopach używa się rtęci, a bęben ma średnicę nawet kilku metrów...