Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet Ecocondens Crystal 20 - przewód spalinowo-powietrzny

clamence 14 Oct 2012 02:57 7347 5
    clamence
    Level 1  
    Mam pytanie do osób ogarniających temat pieców kondensayjnych.
    Muszę zmienić stary kocioł gazowy Termeta, który ma ponad 15 lat i wciąż niedomaga. Zdecydowałem się na Termeta Ecocondens Crystal 20.
    Kocioł już mam, a ponieważ z pewnych wględów nie mogę wykorzystać istniejącego komina to teraz muszę zorganizować przewód spalinowo-powietrzny.

Przeanalizowałem wiele opcji i wyszło, że najrozsądniejszą opcją będzie koncentryczny przewód pionowy poprowadzony wprost od kotła do dachu (2.5 metra) i zakończony 0.5 metra nad nim.
    I w związku z tą koncepcją pojawiają się pytania, na które nie znam dobrych odpowiedzi. Otóż:
    - czy nie będzie problemu, gdy od kotła będzie biegł po prostu przewód pionowo do góry tzn. bez kolana o długości całkowitej około 3 metry?
    - czy przewód ten nie musi być izolowany termicznie jeśli jego 2.5 metry biegną od kotła znajdującego sie w pomieszczeniu nieogrzewanym, w którym temperatura nie spada poniżej 5 stopni C, a ostatnie 0.5 jest po prostu nad dachem?
    Czy po prostu może to być po całości zwykły przewód koncentryczny nie izolowany?
    Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
    WoŹnY
    Level 28  
    Z tym prostym kominem to chyba nie będzie tak kolorowo, bo chyba nie ma w takiej konfiguracji odskraplacza. Jak dla mnie przesuń komin w stosunku do kotła o powiedzmy 50cm i wszystko będzie "grać". Do kotła i tak musisz zakupić adapter kupisz więc kolanowy. Potem dojdzie koszt jednego kolana koncentrycznego i reszta jak opisałeś. Kolano koncentryczne bądź adapter z odskraplaczem. Co do termoizolacji jeżeli będziesz miał łatwy dostęp do tego przewodu to można go doizolować w razie potrzeby. Sam jestem ciekawy co zaproponują inni koledzy z forum.
    Pozdrawiam
    bro2004
    Level 29  
    Odskraplacz do kotła kondensayjnego ?
    Cennik TERMET http://www.termet.com.pl/upload/cennik/cennik_sierpien_2012.pdf

Strona 20
    Przykład podłączenia B.
    Adapter nie posiada odskraplacza, lecz tylko króciec pomiarowy do analizatora spalin.

Wyczystka nie jest wg mnie obowiązkowa, to jest wymysł "chorych" przepisów, bo co tam będzie czyszczone :) To nie kocioł węglowy.
  • Helpful post
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    clamence wrote:
    - czy nie będzie problemu, gdy od kotła będzie biegł po prostu przewód pionowo do góry tzn. bez kolana o długości całkowitej około 3 metry?
    - czy przewód ten nie musi być izolowany termicznie...

Komin będzie OK. Potrzebny jest tylko adapter z króćcami pomiarowymi i wyczystka. Skropliny i tak "pojadą" przez kocioł.
    Nie musi być izolowany termicznie :)

bro2004 wrote:
    Wyczystka nie jest wg mnie obowiązkowa, to jest wymysł "chorych" przepisów, bo co tam będzie czyszczone :)

Czasem ptaszek lubi sobie zrobić gniazdko, lub tylko "wpaść" na zwiady.
    Termet Ecocondens Crystal 20 - przewód spalinowo-powietrzny
    borbet
    Level 13  
    bro2004 wrote:
    Wyczystka nie jest wg mnie obowiązkowa, to jest wymysł "chorych" przepisów, bo co tam będzie czyszczone :)

Czasem ptaszek lubi sobie zrobić gniazdko, lub tylko "wpaść" na zwiady.
    Termet Ecocondens Crystal 20 - przewód spalinowo-powietrzny[/quote]

W dobrze zakończony komin o średnicy 80mm ptaszek nie ma jak wpaść. Poza tym w przewodzie spalinowym panuje co najmniej 50-60 st*C.

Gorzej jeśli mamy niezabezpieczony dolot powietrza i wentylator zaśsie coś do wnętrza...

PS Ten kocioł z fotki to nie jest chyba kondensat? :?:
    McKwacz
    Level 16  
    odpowiedż na pierwsze pytanie
    - nie , będziesz zalewał piec skroplinami z wylotu, stracisz gwarancję
    - nie trzeba izolować przewodu koncentrycznego
    -