Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pic16f84a - Nie działa jako alarm gsm, potrzebny prawidłowy wsad.

robert147-k 14 Paź 2012 07:53 2697 8
  • #1 14 Paź 2012 07:53
    robert147-k
    Poziom 14  

Zbudowałem alarm gsm prezentowany na forum i niestety nie mogę go uruchomić, czy ma ktoś z Was prawidlowy wsad do Pic 16f84a , aby to działało? Ewentualnie ,jak mógłbym go sam stworzyć? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1421196.html

0 8
  • #3 14 Paź 2012 10:41
    robert147-k
    Poziom 14  

niestety nic to nie daje. Czy w opcjach programowania trzeba dodatkowo coś ustawić,aby go wzbudzić, wgrywam jako program (inaczej nie przyjmuje)? Przy odczycie zapisu wszystko pamięta. Po podłączeniu zasilania do płytki nic się nie dzieje, zasilanie do pic dochodzi. Telefon można uruchomić (zasilanie jest, ale ono działa osobno, bez sterowania chipa).Korzystam z telefonu simens a65, ma małą wadę - po uruchomieniu, trzeba potwierdzić włączenie, bo ma zabezpieczenie przed lotem samolotem. Piny wg schematu:
    http://pinouts.ru/all/siemens_c55_pinout.shtml
    Ścieżki sprawdzone, wygląda jakby układ nie mógł się wzbudzić.

Doczytałem się, że pic ten musi mieć w ustawieniach programatora zaznaczony invert - D out, ale jak to zaznaczam to programator pokazuje błąd 24, a jak nie jest to zaznaczone, to mogę wszystko wgrać i pic wszystko zapisuje, lecz chyba nie działa.
    Jak chcę mu wgrać all write, to pokazuje sukces, ale przy odczycie są wgrane same zera, a jak osobno wgrywam program i dane to wgrywa dobrze (bez zaznaczonego invert D out, bo z nim błąd 24).
    Wszystko wgrywam na komputerze stacjonarnym (xp) z dodatkowym zasilaniem 9v, bo na laptopie cały czas był błąd 24.

0
  • #4 14 Paź 2012 15:34
    Gienek
    Poziom 35  

Jeżeli dobrze wykonałeś płytkę i dobrze zaprogramowałeś procesor, to po podłączeniu zasilania do modułu (przy podłączonym telefonie) powinna zadziałać dioda (sygnalizuje komunikację z EEPROM procesora i z telefonem). Jeżeli dioda nie miga, to mogą być dwa powody:
    1. źle wlutowana
    2. brak komunikacji z telefonem. W tym wypadku też może być dwie przyczyny: zamieniłeś wyprowadzenia TXD i RXD, albo telefon Siemens A60 nie przyjmuje wszystkich komend AT (na jakimś nie polskojęzycznym forum przeczytałem, że telefony Siemens z literką A na początku nie "rozumieją" 80% komend AT).
    Dlatego proponuję:
    1. Dokładnie sprawdzić montaż (szczególnie linie RXD i TXD)
    2. Upewnić się, że procesor jest dobrze zaprogramowany
    3. Pożyczyć od kogoś telefon Siemens C60, MC60 lub z literkami S i sprawdzić komunikację procesora z tym telefonem.
    Więcej mógłbym podpowiedzieć, gdybym widział zdjęcie (dokładne, z obu stron)Twojego modułu i zrzut ekranu z programu podczas programowania procesora.

Pokaż, jak korzystasz z ponyproga i jaki masz programator. Czy ustawione masz na kwarc zewnętrzny?

0
  • #5 14 Paź 2012 20:28
    robert147-k
    Poziom 14  

Wina była programowania. Przy odczycie pokazywał zera, ale normalnie się wgrało i coś działa, tylko coś nie mogę dojść z nim do ładu. Jak odpowiednio skonfigurować telefon, aby wysyłał sms i jak ustawiać te włączniki, bo troszkę mi coś nie pasuje. Nie wiem jak go wyłączyć, jak jest uzbrojony, bo dioda miga cały czas jednostajnie. Czy może mi ktoś to przetłumaczyć, jak prawidłowo z tego korzystać?

0
  • #6 14 Paź 2012 22:18
    Gienek
    Poziom 35  

Myślałem, że masz problem sprzętowo-programowy, ale się pomyliłem. Widzę, że "rzuciłeś się na głęboką wodę", a nie byłeś do tego dobrze przygotowany.
    Dodatkowo, nie chcesz nawiązać "normalnej rozmowy". Dlatego pomoc dla Ciebie będzie bardzo problematyczna. Aby zaprogramować SMS-y, należy je zapisać na karcie SIM. I tu pojawią się kolejne pytania: jak to zrobić? itp. Wszystko opisane jest dokładnie na stronie autora (http://www.elektronika.ba/666/tiny-gsm-alarm-system/), wystarczy tylko poczytać ze zrozumieniem.
    Jak poczytasz i będziesz miał konkretne, sprecyzowane (a nie ogólnikowe) pytania, to mogę pomóc.

0
  • #7 14 Paź 2012 22:34
    robert147-k
    Poziom 14  

Nie działa mi tak jak opisuje autor projektu, bo są pewne nieścisłości. Może to wina tego telefonu, bo ma inne komendy AT? Alarm włącza się po zwarciu styku i wydzwania na mój numer, raz krótko, a raz długo i mogę wyłączyć tą procedurę dzwoniąc na ten telefon (trochę problem uchwycić przerwę w dzwonieniu). Pozostaje cały czas włączony alarm i jakbym chciał wejść do pomieszczenia , znowu by zadziałał. Na przykładowym filmie widać jak autor uzbraja alarm , dzwoniąc na telefon centrali, niestety u mnie tak nie działa. Centrala jest cały czas uzbrojona. Muszę przetestować na telefonie, który on poleca.

0
  • #8 14 Paź 2012 23:28
    Gienek
    Poziom 35  

Code:
    Nie działa mi tak jak opisuje autor projektu, bo są pewne nieścisłości. Może to wina tego telefonu, bo ma inne komendy AT? Alarm włącza się po zwarciu styku i wydzwania na mój numer, raz krótko, a raz długo i mogę wyłączyć tą procedurę dzwoniąc na ten telefon (trochę problem uchwycić przerwę w dzwonieniu). Pozostaje cały czas włączony alarm i jakbym chciał wejść do pomieszczenia , znowu by zadziałał. Na przykładowym filmie widać jak autor uzbraja alarm , dzwoniąc na telefon centrali, niestety u mnie tak nie działa. Centrala jest cały czas uzbrojona. Muszę przetestować na telefonie, który on poleca.

Prosiłem, abyś zadawał sprecyzowane pytania i pisał "jak uczyli w szkole" - zrozumiale. Twoja wypowiedź, to jeden bełkot.
    1. Jakie są nieścisłości w stosunku do tego co opisuje autor?
    2. Na jaki "telefon centrali" dzwoni autor?
    Takie zachowanie jest normalne.
    1. Po włączeniu alarmu, dostajesz powiadomienie na swój telefon, że alarm został uzbrojony.
    2. Po Twoim oddzwonieniu (?) system dalej jest uzbrojony.
    3. Rozbroić alarm możesz przełącznikiem DIP lub z innego telefonu (ale ten numer telefonu musi być zapisany w książce telefonicznej telefonu alarmowego.

A wszystko dzieje się tak dlatego, że nie wiesz do czego służy przełącznik DIP, jakie realizuje funkcje. Ponadto, nie "wyczyściłeś" karty SIM ze zbędnych wpisów w książce telefonicznej i nie zapisałeś odpowiednim SMS-ów.

0
  • #9 15 Paź 2012 08:22
    robert147-k
    Poziom 14  

Może rzeczywiście trochę namieszałem w swoich wypowiedziach.
    Jeśli chodzi o telefon centrali , miałem na myśli ten podłączony do niej.
    Książka i sms na karcie zostały wyczyszczone oraz wprowadzony mój nr telefonu.
    Przepraszam za zamieszanie, dzisiaj jeszcze raz przeanalizuje wszystkie ustawienia i wprowadzę wszystko, tak jak powinno być na kartę sim.
    Nie będę już zaśmiecał forum, ponieważ mikrochip działa, natomiast pozostaje kwestia obsługi urządzenia,a to już kwestia nie związana z tym działem.

0