Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić prosty alarm z powiadomieniem GSM

kalu 14 Oct 2012 13:46 26226 12
Optex
 • #1
  kalu
  Level 9  
  Witam,
  Posiadam bardzo prosty alarm z czujnikiem ruchu i sygnałem dźwiękowym.
  Jak zrobić prosty alarm z powiadomieniem GSM

  Pamiętam, że dawno temu czytałem gdzieś o możliwości "dorobienia" do tego alarmu powiadomienia GSM. Jak pamiętam polega ono na dolutowaniu przekaźnika który załączy telefon. W telefonie polega to na zwarciu przewodów wlutowanych w klawisz. Przekaźnik zwierając przewody dokonuje tzw. szybkiego wybrania numeru zapisanego pod tym klawiszem. Urządzenia takie widywałem na portalach aukcyjnych - hasła wyszukania np. ALARM, GSM, POWIADOMIENIE, BYTOM , jednak koszt ich to ok. 130 zł natomiast sam alarm kosztuje 20 zł, stary telefon każdy ma, karta PLAY na rok 5 zł.
  Proszę o pomoc, najlepiej o instrukcję, co i gdzie trzeba wlutować, żeby to miało szansę działać. To zdjęciach wnętrze alarmu.

  Jak zrobić prosty alarm z powiadomieniem GSM Jak zrobić prosty alarm z powiadomieniem GSM

  Niestety nie znalazłem w całych googlach pomocnych instrukcji stąd nowy post
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  jdubowski
  Tube devices specialist
  kalu wrote:
  Proszę o pomoc, najlepiej o instrukcję, co i gdzie trzeba wlutować, żeby to miało szansę działać. To zdjęciach wnętrze alarmu.
  Jesli jest dioda sygnalizująca wykrycie ruchu to się zainteresuj napięciem pojawiającym się na niej - niech ono posłuży do uruchamiania klucza tranzystorowego, ten zaś może uruchomic przekaźnik. Inna alternatywa - transoptor, z tym że nie z każdym telefonem zadziała (tranzystor transoptora to w końcu nie kontakt styków przekaźnika).
 • #3
  kalu
  Level 9  
  Alarm działa według zasady:
  uzbrojenie pilotem -15 sekund mruga dioda zielona, czas na opuszczenie pomieszczenia,
  wykrycie ruch -5 sekund mruga dioda czerwona (co sekundę), czas na rozbrojenie,
  alarm nie rozbrojony - włącza się wycie syreny i świeci dioda czerwona przez 50 sekund.
  Telefon, jaki planuję podłączyć to nokia 3310, szybkie wybieranie włącza się w nim po jakichś 2 sekundach, więc teoretycznie, jeśli dobrze zrozumiałem odpowiedź istniej szansa, że to się uda. Nie znam się na elektronice ale spróbuję transoptora. Dziękuję za podpowiedź, jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły lub uwagi proszę o wypowiedź.
 • Optex
 • #4
  kalu
  Level 9  
  Powracam z tematem, otóż spróbowałem do wyzwolenia klawisza użyć transoptora podłączonego w miejsce czerwonej diody - zastosowałem PC817 i zadziałał jednak pojawiły się kolejne problemy.
  1. Czujka, jak pisałem wcześniej po wykryciu ruchu mruga przez pięć sekund dając czas na rozbrojenie bądź ewentualnie później uruchamia sygnał alarmowy-dioda świeci.W każdym razie mruganie jest problemem. Powoduje zadziałanie transoptora i kilkakrotne wstukanie w telefonie klawisza (cyfry) pod którym zapisany jest numer szybkiego wybierania, i to już uniemożliwia zadziałanie szybkiego wybierania kiedy klawisz jest dłużej wciśnięty - świecąca dioda.
  2.Potrzebuję rozwiązanie które pozwoli wyeliminować działanie transoptora w momencie mrugania diody - i spowoduje działanie kiedy dioda będzie świecić.
 • #5
  dzolo35
  Level 21  
  transoptor steruje tranzystorem,a on przekażnikiem z wykonanym zatrzaskiem,poczytaj jak zrobić zatrzask z przekażnika,akurat ten twój na fotce się
  nie nadaje.
 • #6
  kalu
  Level 9  
  A czy istniała by możliwość rozwiązania problemu po stronie diody transoptora, myślałem o czymś w rodzaju opornik + kondensator który będzie ładowany w momencie mrugania wykrycia ruchu przez alarm, jednak za słabo aby zaświecić diodę transoptora, po uruchomieniu alarmu, naładowanie będzie wystarczając, zaświeci diodę transoptora i fototranzystor w transoptorze załączy klawisz telefonu? Z góry przepraszam jeśli napisałem herezje, inaczej będę kombinował po stronie fototranzystora, z przekaźnikiem etc.

  Poczytałem troszeczkę i myślę o czymś takim, jak na schemacie nie wiem jednak jak dobrać kondensator i potencjometr (chciałbym zachować regulację w celu dostrojenia) no i czy to w ogóle może zadziałać i pozwoli osiągnąć cel?

  Jak zrobić prosty alarm z powiadomieniem GSM

  Nikt się nie wypowie, czy ma to sens...? Zamówiłem już części, więc pozostaje mi metoda prób i błędów. Ewentualnie jeszcze myśle o drugim rozwiązaniu, tym doradzanym, coś jak w tym wątku Link tylko z wpiętym kondensatorem w obwód z przekaźnikiem. Metoda chyba pewniejsza, tylko skomplikowana bardziej. Na plus jest odseparowanie "cudeniek" od obwodów czujki.
 • #7
  kalu
  Level 9  
  Ostatecznie załączanie postanowiłem zbudować na układzie z tego postu Link, tylko w moim wygląda to tak:
  Jak zrobić prosty alarm z powiadomieniem GSM
  układ uzupełniłem o diodę Schottky na przekaźniku.
  Sam układ działa tak jak powinien, natomiast nie wiem jak wysterować go za pomocą transoptora (PC817) - gdzie wpiąć aby działał popreawnie. Proszę o pomoc.
 • #8
  SKEINET
  Level 10  
  Witam Szanownego Kolegę

  Czy udało Ci się z sukcesem przerobić ten alarm na alarm z powiadomieniem GSM przez komórkę. Planuje sam wykonać taką przeróbkę ale przed tym wole się upewnić czy warto.
 • #9
  Wlodzmin
  Level 11  
  Rozwiązaniem problemu z diodami jest bezpośrednie podłączenie się do układów scalonych. Układ, BISS0001 odpowiada za wykrycie ruchu i jest ciągle aktywny, detekcja jest pod nóżką nr 2, brak detekcji 0V, podczas detekcji daje około 3,5V. Układ, który jest bez napisów odpowiada za odbiór sygnału z pilota i aktywację alarmu sygnał zazbroienia alarmu jest pod nóżką nr 9 nie jest ona przylutowana do płytki, gdy alarm rozbrojony 0V, gdy zazbroiony około 3,5v.
  Sygnał z detekcji ruchu należy wykorzystać do aktywacji szybkiego wybierania a sygnał zazbrojenia i rozbrojenia do włączania całego układu układu odpowiadającego za obsługę telefonu.
  Trzeba pamiętać, aby powiadamianie działało prawidłowo potrzebna jest pewna sekwencja.
  Najpierw na moment musi zostać wciśnięty przycisk odłożenia słuchawki, aby skasować z ekranu smsy z sieci i nieodebrane rozmowy a potem na stałe przycisk szybkiego wybierania np. klawisz nr1.
  Jak ma ktoś jakieś pomysły co do sekwencyjnego wciśnięcia klawiszy czerwonej słuchawki i klawisza nr 1 dajcie znać.
  Pozdro
 • #11
  keczu
  Level 10  
  Witam
  Temat "troszkę odgrzany", ale ciekaw jestem bardzo, czy udało się zrealizować taki alarm.
  Ja sam jestem na etapie uruchomienia podobnego "ustroistwa": z Nokii 3210 "wyciągnąłem" trzy przyciski: uruchamiania, coś jakby Esc (po lewej stronie ekranu) i "3". Zastanawiam się nad sterowaniem: czy przekaźnik podczas zwierania wyzwoli mi tylko raz "3" (wydaje mi się jednak, że nie powinno wystąpić trzepotanie styków). W miejscu instalacji nie ma prądu, stąd potrzeba uruchamiania całego modułu tel. i oszczędzanie akumulatora. Zastanawiam się nad akumulatorem żelowym od skutera, jakieś 5 -7 Ah. Sterowanie z zestawu podobnego do wskazanego na zdjęciach.
 • #12
  killerus
  Level 11  
  Ja planuje to rozwiazac tak. Mam alarm Satel DT-3. W momencie wyzwolenia alarmu na wyjsciu ALM pokazuje sie napiecie 12V zasilające syrene.
  Do tego wyjscia chce podłączyć przekażnik, który będzie stykal przycisk w komorce z przypisanym numerem szybkiego powiadamiana.
  Jako telefon uzyje Samsunga 1170i. Jego przewagi nad Nokia sa takie, ze po otrzymaniu SMSa np. z reklama itd. czy nieodebraniu polaczenia, nie trzeba czyscic ekranu z komunikatow, by jednym przycisnieciem klawisza numerycznego wybrac przypisany numer telefonu.

  Odpada wiec kombinowanie z ukladami opozniajacymi i symuluijacymi najpierw wcisniecie czerwonej sluchawki, a potem klawisza z zaprogramowanym nr tel.

  W Nokii niestety po przyjsciu polaczenia, czy tez smsa, trzeba ekran wyczyscic (czerwona sluchawka), a dopiero potem wcisnac klawisz szybkiego wyboru...

  Uklad sprawdziłem i działa :D Uzylam przekaźnik kontraktonowy 5V z niepotrzebnej czujki. Jedynie musialem dodac stabilizator 5V i kondensator i wszystko działa jak należy :D :D
 • #13
  mati1991ziom
  Level 9  
  Poniżej zamieszczam schemat budowy alarmu dla laików. Całkowity koszt nie przekroczy 15zł (nie licząc ceny telefonu).
  Jak zrobić prosty alarm z powiadomieniem GSM


  Jako telefon sugeruję użyć Siemens A52 (opcja szybkiego wybierania nie jest blokowana przez przychodzące połączenia lub sms'y. A nawet jakby coś wyskoczyło na ekranie to i tak ten telefon po minucie wszystko "schowa" i będzie czysty ekran startowy.
  Tak jak na zdjęciu: Dwa przewody od przekaźnika wlutować pod wybrany klawisz szybkiego wybierania (przekaźnik zamyka obwód i symuluje naciśnięcie klawisza). Pod klawisz szybkiego wybierania trzeba przypisać nr telefonu do którego nasz alarm będzie dzwonić. Jeżeli chodzi natomiast o kartę sim to polecam taką, gdzie środki na koncie są ważne przez rok (np. w Orange po wysłaniu odpowiedniego sms'a lub w Play).
  W warunkach gdzie nie mamy stałego dostępu do prądu polecam akumulator samochodowy oraz dwie ładowarki samochodowe, jedna ładować będzie telefon, a druga zasilać nasz czujnik ruchu. Mi akumulator wytrzymał rok zanim się rozładował.

  Ktoś kto nie chce czujnika ruchu może go pominąć, wtedy do przewodów od klawisza szybkiego wybierania należy podłączyć: kontaktron,włącznik, płytę naciskową na podłodze itp. (byleby zamykały obwód klawisza)