Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadstawka 2x10" + 1" STX

wrubcio 14 Paź 2012 14:21 10794 21
  • Nadstawka 2x10" + 1" STX

Wstęp

Od dawna interesuję się wszystkim, co jest związane z nagłośnieniem, jednak nigdy nie miałem okazji zakręcić się w tym kręgu jakoś bardziej. Pomysł, by zbudować własne kolumny wpadł mi do głowy w lipcu podczas koszenia trawy. :) Chciałem zbudować coś, co może zagrać głośno, bo lubię głośną muzykę. To coś miało nadać się też na małe imprezy ze znajomymi, no i tak zaczęła się 3 i półmiesięczna walka z nadstawką. :)

Opis konstrukcji

Konstrukcja jest bardzo prosta. Paczka wykonana z płyty OSB wzmocniona od środka około 75/80L. Skręcona wkrętami, dodatkowo uszczelniona klejem do drewna. Obita kocem obiciowym, do dokręcenia jeszcze narożniki oraz krata. Użyte przetworniki to: 2x GDE-25-300-8-SE + D-800-8-Ti-S.

Kosztorys

Płyta: 70zł;
    Głośniki: 330zł;
    Zwrotnica: 65zł + Flaszka wódki + Piwo;
    Obicie: 60zł;
    Rączki, narożniki: 23zł;
    Kleje i śrubki miałem.

Foteczki:

Nadstawka 2x10" + 1" STX Nadstawka 2x10" + 1" STX Nadstawka 2x10" + 1" STX Nadstawka 2x10" + 1" STX Nadstawka 2x10" + 1" STX

Filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=7LGwoWf5oA8&feature=g-upl

Odsłuch

Generalnie nigdy w życiu nie miałem jakiejś większej styczności z nadstawkami oraz z firmą STX. Ale jak na moje niedoświadczone ucho, gra bardzo ładnie, czysto i głośno. Średnie i wysokie tony dobrze współgrają, słuchanie nie męczy uszu i wszystkim się podoba, więc nie mam co narzekać.

Podsumowanie

Jestem zadowolony z tej nadstawki. :) Szkoda, że na razie jest tylko jedna, niestety na drugą zabrakło pieniędzy, ale na pewno będzie. :) Wielkie podziękowania dla Granata za dostarczenie schematu zwrotnicy oraz dla Luke15 za pomysł z BR'ami.

To chyba tyle. :) Czekam na opinie, pozdro. :)

Fajne!
  • #2 14 Paź 2012 18:25
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Wykonanie, rzekłbym tradycyjne.

Zamaluj te BR-y w środku na czarno, bo strasznie razi w oczy "goła płyta".

Jak ma to mieć bardziej "estradowe" zastosowania, wymień gniazdo zaciskowe na speakon (szybciej się zapina, pewniejsze i większość "przypadkowych osób" nie umie odpiąć :D )

Można było pokusić się o solidniejsze rączki, takie jak masz są dosyć delikatne, ale póki się nie rozlecą- rączka, jak rączka... :)

Możesz się podzielić schematem zwrotnicy?

Jaki wzmacniacz napędza nadstawkę?

Czy horn do D800-ki to 215-215 STX-a ?

• #3 14 Paź 2012 19:01
    wrubcio
    Poziom 11  

Heh, już chyba 7 osoba mi mówi o tych br'ach. Tak będą zamalowane ale dopiero jutro kupię spray :) Nad gniazdem pomyślę, rączki miały być inne jednak nie znalazłem nigdzie mniejszych niż 20cm a to wciąż za dużo nie pasowało by..:)

Schemat zwrotnicy oczywiści dorzucam, nadstawka póki co gra z ONKYO Integra A-8850 to jest jakiś 90W RMS x4 kanały. Szału ni ma ale jest wystarczający póki co :) W planach jakaś końcówka mocy od t.amp :) Co do horna to tak to jest horn od stx'a.

Nadstawka 2x10" + 1" STX Nadstawka 2x10" + 1" STX Nadstawka 2x10" + 1" STX

• #4 14 Paź 2012 21:24
    sebek555cool
    Poziom 16  

Witam.

Kolumna bardzo ładna, mam nadzieję, że wrzuci kolega zdjęcie po wykonaniu drugiej paczki. Tak jak wyżej muszę się doczepić niezamalowanych BR :) Popraw to jak najszybciej. Rączki do przenoszenia możesz dostać u STXa ( rączka 44 ) na pewno się zmieści na kolumnie, a uwierz mi - znacznie ułatwi Ci to przenoszenie kolumny. Jeszcze jedną rzeczą o którą się doczepię są izolowane kable wewnątrz obudowy - kup troszkę kabla i wymień je. Mam też kilka pytań:
    1. Na jaką częstotliwość są strojone paczki?
    2. Jaki jest podział zwrotnicy?
    3. Czym to chcesz napędzać?
    4. Masz w planach budowę subwoofera?
    5. Jak z wagą kolumny?

Życzę powodzenia w budowie kolejnej paczki ;)
    Pozdrawiam.

• #5 14 Paź 2012 22:15
    wrubcio
    Poziom 11  

Dzięki za opinie :) Kabel będzie wymieniony to tylko tymczasowe rozwiązanie a nad rączkami pomyślimy.

1. Prawdę mówiąc paczki były robione "na oko" dlatego, że nigdy tego wcześniej nie robiłem to pierwszy projekt. Jeśli się nie myle około 80Hz.
    2. Tego nie wiem, zwrotnicy nie dotykałem schemat dostarczył mi granat a poskładał znajomy.
    3. Jak wyżej napisałem narazie grają z onkyo. Im dużo nie potrzeba zastanawiam się nad TA600 albo czymś wiele mocniejszym, by nie kupować drugiej dla subów np t.amp TSA 4-700 tam jest regulacja na każdy kanał więc wydaje mi się że bedzie w sam raz. Ale to daleka przyszłość..:)
    4. Oczywiście, planuje złożyć 2 suby tylko narazie nie wiem czy będzie to zwykłe br czy tuba.
    5. Ciężka :) Nie mam wagi w ręce ale wydaje mi się, że koło 15 / 20 Kg będzie :)

• #6 15 Paź 2012 14:07
    sebek555cool
    Poziom 16  

Nie wiem dlaczego wielu "młodych" konstruktorów uczepiło się tego t.ampa? Zamiast kupować nowego TA600 kup używanego ADS lx800 który ma prawdziwe 2x400W i gra wiele lepiej niż t.amp ( nie słyszałem tego modelu ale miałem okazje posłuchać TA1050 vs lx1100 i E800 vs lx800 ) to taka moja sugestia. Budując suby musisz wiedzieć, że tuba ( odwrotka ) gra kierunkowo i nadaje się bardziej do imprez plenerowych, a ustawienie jej na sali wymaga doświadczenia. Paczka 15-20kg to nie taki ciężar :) Ja budując paczki nie miałem tej samej wiedzy, którą mam teraz i budy zrobione z wiórówki ważą 42,5kg/sztuka na 2x15+1 :) Wiesz już może na jakich głośnikach chciałbyś zrobić suby?

Pozdrawiam.

• #7 15 Paź 2012 15:00
    wrubcio
    Poziom 11  

Temat końcówki mocy jest otwarty i dość odległy tak że 100 razy coś może się jeszcze pozmieniać :) Z tego co wiem, br gra bardziej miękko i schodzi niżej więc chyba będę bardziej celował jednak w BR.

Głośnik? A no owszem :) http://www.stx.pl/sw-stx-15-3-800-8-f-a-mc.html Piszą że, w tej cenie najlepszy

• #8 15 Paź 2012 21:19
    Dj Blue-Master ;)
    Poziom 15  

No no kolego bardzo fajnie Ci wyszła ta paczuszka.
    Co do tego wzmacniacza to dobrze radzi kolega sebek555cool , nawet to, że Ads ma crossover to już coś , kupujesz 2gą końcówkę do basów z wbudowanym crossem i nie musisz kupować oddzielnego crossovera co za tym idzie niby tak niewiele ale jednak zawsze 1u miejsca w racku więcej ;)

Kolega wisnia_lwa pisze : Jak ma to mieć bardziej "estradowe" zastosowania, wymień gniazdo zaciskowe na speakon (szybciej się zapina, pewniejsze i większość "przypadkowych osób" nie umie odpiąć ) : co do tych speakonów to jeżeli ktoś by był natrętny to by przekręcił i zerwał za bezpiecznie w wtyku więc jak ktoś chce to zrobi na złość i sobie wypnie, ale wiadomo że speakon jest speakon i z gniazdami +/- niema co porywać się na imprezy nawet te mniejsze ;)

Pozdrawiam Dj Blue-Master ;)

• #9 15 Paź 2012 21:54
    wrubcio
    Poziom 11  

Dzięki wielkie za opinie :) Skoro tak radzicie to jak będzie jakaś kaska to wymienię te gniazda. Te i tak inteligentnie zamocowałem do góry nogmai..:D Skapłem się 3 dni temu ale stwierdziłem że juz tak zostawię bo znów musiał bym przedłużać kabel w zwrotnicy do terminalu bo jest na styk :)

• #10 17 Paź 2012 12:23
    DJRadioActive
    Poziom 18  

Kontrukcja jak na pierwszy raz, bardzo fajna.

Zastanawia mnie tylko czy nie lepiej zabrzmiałyby te głośniki w konstrukcji MTM.

• #11 17 Paź 2012 14:24
    sebek555cool
    Poziom 16  

DJRadioActive napisał:

Zastanawia mnie tylko czy nie lepiej zabrzmiałyby te głośniki w konstrukcji MTM.

Skąd takie wnioski? Nie, że się czepiam - po prostu pytam z czystej ciekawości ;)

• #12 17 Paź 2012 22:31
    wrubcio
    Poziom 11  

A co to jest konstrukcja MTM?

• #15 18 Paź 2012 17:50
    wrubcio
    Poziom 11  

Dzięki koledzy, za lekturki :) Właśnie tak myślałem, że o to chodzi ale nie byłem pewny. To dopiero początek moich przygód "na poważnie" z estradą tak że, muszę się jeszcze dużo i długo uczyć :)

Temat od zaq widziałem już jakiś czas temu i właśnie zastanawiało mnie to rozwiązanie gdyż sądziłem, że tak dźwięk słychać znacznie gorzej zakładając, że kolumna będzie stać pionowo. Chyba żeby postawić ją poziomo wtedy jest jak w systemach liniowych o ile się nie mylę. Ktoś z kolegów ma praktyczną wiedzę na temat tych dwóch konstrukcji? Ciekawy jestem czy rzeczywiście jest słyszalna różnica :)

• #16 19 Paź 2012 11:29
    DJRadioActive
    Poziom 18  

Zmienienie położenia z wertykalnego na horyzontalny nie zamienia kolumny w LineArray.

System liniowy zaczyna działać dopiero przy dużej liczbie modułów/głośników.
    Paradoksalnie kolumna LineArray grająca pojedyńczo będzie się zachowywać jak klasyczna kolumna.

Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie:)

• #17 19 Paź 2012 15:16
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Cytat:
    Paradoksalnie kolumna LineArray grająca pojedyńczo będzie się zachowywać jak klasyczna kolumna

Mylisz się. Samo zestawienie kilku (nastu) kolumn w "banana" nie uczyni z systemu- liniowego. W "liniówce" zachodzą dużo bardziej skomplikowane zjawiska decydujące o tym, że system jest liniowy.

Tak samo jeden element od "liniówki" nie zachowa się jak tradycyjna kolumna. Powiem więcej- ze względu na kąty promieniowania (szeroko w poziomie i bardzo wąsko w pionie)- nie nadaje się jako samodzielna kolumna do nagłośnienia. I przy 2, 3 sztukach/ stronę- ciężko cokolwiek "zagrać".

• #18 22 Paź 2012 23:15
    DJRadioActive
    Poziom 18  

Jeśli chodzi o konty promieniowania to wiem o tym.

Niby ciężko, ale bywają całkiem ładnie brzmiące koncerty na 2-3 sztukach na stronie.

• #19 24 Mar 2014 21:33
    jgrupa
    Poziom 15  

Wiem, że temat nie był dawno poruszany, ale planuję zrobić podobne estradówki. Mam pytanie do kolegi Granata:
    -jak brzmią te kolumny w porównaniu do Twoich B&C?
    -można w ogóle porównać, czy to jest zupełnie inna liga?

Pozdrawiam

• #20 24 Mar 2014 22:58
    sebek555cool
    Poziom 16  

Przyrównanie STXa do B&C - mistrzostwo :) :) :)

Niestety chcąc mieć naprawdę dobrą jakość musisz sporo dołożyć i kupić B&C lub chociaż jakąś Beyme, Celestiona... Jeśli chcesz tanio, to STX owszem, ale proponował bym odłożyć troszkę więcej kasy i zrobić raz a konkretnie ;)

Pozdrawiam.

• #21 25 Mar 2014 15:06
    Granat :)
    Poziom 34  

sebek555cool napisał:
    Przyrównanie STXa do B&C - mistrzostwo

Taak, znowu fanboje stx będą mieli używanie. Nie zamierzam jednak kłamać. Zatem do rzeczy.
    Dostałem jedną paczkę z tego tematu na pomiary w celu zaprojektowania zwrotnicy. Zauważyłem, że głośniki GDE mają wysoki poziom zniekształceń przy dużych sygnałach i/lub poniżej 150Hz. Prosto mówiąc, puszczając na głośnik sinusoidę 60Hz było słychać dodatkowo brzęczenie. Poinformowałem więc o tym właściciela głośników, który zignorował tę informację. Później z tego co wiem, co najmniej jeden z głośników przestał grać, lub grał inaczej - nie pamiętam, o szczegóły trzeba spytać autora tematu. Uszkodzone głośniki zostały wymienione, lub naprawione.
    Później kolega skarżył się że kolumny inaczej grają. Kiedy ponownie przywiózł je na oględziny, okazało się że GDE maja teraz inny przebieg charakterystyki niż na początku. W związku z czym powstała dziura w punkcie podziału. Poza tym, dwa egzemplarze D800 również zachowują się inaczej. Jeden z nich ma duży pik przy 2kHz.
    Tak wygląda więc zastana sytuacja.

Odpowiadając na pytania:
    jgrupa napisał:
    -jak brzmią te kolumny w porównaniu do Twoich B&C?

kiepsko
    jgrupa napisał:
    -można w ogóle porównać, czy to jest zupełnie inna liga?

Zarówno brzmieniowo jak i z powtarzalnością i trwałością jest to zupełnie inna liga.

• #22 25 Mar 2014 16:10
    jgrupa
    Poziom 15  

Ok, dziękuję za odpowiedź, przemyśle sprawę, ale raczej zrezygnuje z STX'a.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME