Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

maszyna do oddzielenia ¶ruty od m±ki

14 PaĽ 2012 14:24 5766 12
 • Poziom 10  
  Witam
  Problem o którym chciałbym się z wami podzielić jest z pierwszego punktu widzenia banalny.
  Mam w sumie 40 kur. ¦rutuje kurom pszenicę, pszenżyto w ¶rutowniku tupu "b±k". Niestety kury wybieraj± ¶rutę, a m±ka, która jest efektem ubocznym, pozostaje niezjedzona. Dlatego od jakiego¶ czasu przesiewam ¶rutę od m±ki sitkiem. Zajmuje mi to mnóstwo czasu.
  Tak więc potrzebuję jakiego¶ schematu maszyny, by ja zbudować, albo jakiego¶ nakierowania. Może macie tak± maszynę.
 • Moderator Samochody
  Obawiam się, że będziesz musiał wymienić ¶rutownik - w typowych konstrukcjach z żarnami, kamieniami czy walcami możesz regulować stopień zmielenia poprzez ich poluzowanie/¶ci¶nięcie. Co do oddzielania pozostaj± jedynie sita - pracochłonne niestety.
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Witam.
  Potrzebujesz po prostu sita mechanicznego, kiedy¶ były takie sprzęty jak wialnia w nich możesz podejrzeć zasadę napędu i zawieszenia sita. Generalnie potrzebujesz wialni bez wentylatora no i nachylenie sita przydałoby się większe.
  Pozdrawiam.
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Zbiornik do stożka, sito ustawione pod skosem, napęd mimo¶rodowy i zrobione. Ale faktycznie lepszy od bijakowego miał by¶ ¶rutownik żarnowy.
 • Poziom 10  
  seweryn7701 napisał:
  Zbiornik do stożka, sito ustawione pod skosem, napęd mimo¶rodowy i zrobione. Ale faktycznie lepszy od bijakowego miał by¶ ¶rutownik żarnowy.


  Wszystko prawie jasne...
  W czym zamocować to sito? Łożyska? Silnik od "pralki", a może zwykły 2 kw? Wiesz może jaki ruch w cm powinno wykonywać sito? Jak szybko musiałoby się poruszać kolo pasowe poruszaj±ce sito ruchem mimo¶rodkowym? Sito? My¶lę, że 30x60cm powinno wystarczyć? Masz może fotke takiej maszyny b±dĽ co¶ podobnego?
  Mniej więcej mam to przed oczami tylko drobiazgi s± najważniejsze, a ich niestety nie znam. Szkoda marnować czas na poprawki...
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Co¶ podobnego mam. Wialnię do wiania zboża. Jutro mogę zrobić foto. Zbiornik ma cztery ¶ciny pod k±tem, podłoga jest ruchoma pod skosem a w jej najniższym punkcie jest otwierana szczelina reguluj±ca przepływ. Dalej sito, też ma spad jaki¶ centymetr na dwudziestu długo¶ci. Robi ruchy na boki. Jutro ci film pode¶lę jak to wygl±da w czasie pracy. Chyba że znajdę co¶ na necie to linka wstawię.

  Posłałem ci linka. Pisz jak chcesz co¶ wiedzieć i napisz czy pasuje.
  W twoim przypadku będzie to prostsze urz±dzenie bo nie będzie wialni.

  Ewentualnie może tu co¶ podpatrzysz.

  https://www.google.pl/search?q=wialnia&hl=pl&...QS3mIHIAQ&sqi=2&ved=0CB4QsAQ&biw=1024&bih=653
 • Poziom 10  
  maszyna do oddzielenia ¶ruty od m±ki

  O... Mnie interesuje sam ¶rodek. Niestety nie widać nic z drugiej strony. Jak to tam działa. Je¶li by¶ mógł zrobić film "dokumentalny" z dokładnym okazaniem jej wnętrza byłoby super. Fajnie by było jakby¶ pokazał też j± w trakcie pracy.
 • Pomocny post
  Specjalista Maszyny Rolnicze
  Ok. Jutro nakręcę ci film. Ale ogólnie to z przodu jest zamocowane na łańcuszkach, z tyłu centralnie na ¶rodku i porusza się na boki za po¶rednictwem dĽwigni id±cych od mimo¶rodu. Widać to na innym zdjęciu. To co widać to sita a dalej za nimi jest podłoga zbiornika. Rusza się to razem zsypuj±c zborze przez szparę i rozprowadzaj±c je po sicie. Mniej więcej tak to wygl±da.
 • Poziom 10  
  A może wałek wibracyjny byłby idealnym rozwi±zaniem?
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Witam My¶lę że powiniene¶ sobie zrobić taki "czepak" ruchome sito w pionie takie co¶ jak na zdjęciach poniżej tylko że o mniejszych rozmiarach. Maszyna ta zrobiona w 80% z złomu więc kłopot miał by¶ tylko z sitem u mnie oczka 2,5mm znakomicie się to sprawdza do odpylania przeróżnych rzeczy w tym przypadku granulatu.


  maszyna do oddzielenia ¶ruty od m±ki

  maszyna do oddzielenia ¶ruty od m±ki

  maszyna do oddzielenia ¶ruty od m±ki

  maszyna do oddzielenia ¶ruty od m±ki


  Jak potrzebujesz więcej informacji to pytaj.
 • Poziom 10  
  Ciekawe rozwi±zanie.
  Mam kilka pytań.
  Z tego co wynika, to wałek który jest skrzywiony przekłada drgania na sito. Jakie masz obroty na tym wałku? Starałe¶ się je zmniejszać czy "robiłe¶ i wyszło jak wyszło".
  Klamry, które masz zamocowane na końcu służ± do podtrzymania worka?
  Rozwi±zanie jest idealne z tym, że ja musiałbym zabudować maszynę by kurz i m±ka nie rozprzestrzeniałyby się po pomieszczeniu. Choćby w jakiej¶ czę¶ci.
 • Poziom 19  
  Witam Urz±dzenie to prototyp wiec na pewno wiele rzeczy można zrobić lepiej, ale rzeczy.
  Na końcu wałek ma wykorbienie. Obroty dobierane do¶wiadczalnie, przeliczę przekładnie i podam ilo¶ć obrotów na wale z wykorbieniem. Klamry rzeczywi¶cie do trzymania worka ale ten pomysł jest taki sobie nie zawsze wygodny. Co do zabezpieczenia przed pyłem to nie będzie to takie łatwe, lepszym rozwi±zaniem było by wydzielenie częsci pomieszczenia w którym ma być opylana ¶ruta.
  Wpisz sobie w Google sito wibracyjne co¶ na pewno wypatrzysz. np:
  http://www.ua.all.biz/pl/sito-wibracyjne-do-suchego-materialu-pszowego-g826795
 • Poziom 19  
  matai123 napisał:
  Jakie masz obroty na tym wałku? Starałe¶ się je zmniejszać czy "robiłe¶ i wyszło jak wyszło".

  Witam Z obliczeń wyszło 603 obr/min.