Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

podgrzewanie wody bateriami s這necznymi

ratkes 14 Pa 2012 16:43 11064 33
  • #1 14 Pa 2012 16:43
    ratkes
    Poziom 2  

Witam!
    Szukam informacji jak w temacie, ale kiepsko mi idzie.
    Za堯禦y, 瞠 mam 2 baterie s這neczne 100W (Napi璚ie max. 18,00 V, Pr康 max. (Imp) 5,56 A, Napi璚ie ja這we 21,7 V) i chcia豚ym mini podgrza wod w bojlerze np, 80l w okresie letnim. Czy jest to mo磧iwe? Czy potrzebowa豚ym wi璚ej paneli, jaki akumulator, mo瞠 inwerter? Jestem zielony w temacie, dla tego prosz o wyrozumia這嗆.
    Pozdrawiam!

0 29
  • #2 14 Pa 2012 17:00
    2077864
    U篡tkownik usun掖 konto  
  • #3 14 Pa 2012 17:01
    BILGO
    Poziom 38  

ratkes napisa:
    (Napi璚ie max. 18,00 V, Pr康 max. (Imp) 5,56 A, Napi璚ie ja這we 21,7 V) i chcia豚ym mini podgrza wod w bojlerze np, 80l w okresie letnim. Czy jest to mo磧iwe? Czy potrzebowa豚ym wi璚ej paneli, jaki akumulator, mo瞠 inwerter? Jestem zielony w temacie, dla tego prosz o wyrozumia這嗆.

To chyba jakie nie porozumienie u篡wa paneli fotowoltaicznych do podgrzewania wody...
    Jak ju co to kolektor闚 s這necznych u篡wa w tym celu...

0
  • #4 14 Pa 2012 17:01
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    Owszem, mo積a podgrza w taki spos鏏 wod, ale 100W, to za ma這.
    Akumulatory i przetwornice, s tu nie potrzebne. Akumulacja energii cieplnej w zbiorniku z wod, b璠zie du穎 bardzie ekonomiczna, i wi璚ej energii zakumulujesz, ni w postaci elektrycznej w akumulatorach. Grza趾 na niskie napi璚ie w szereg przez termostat pod陰czy do paneli, i gotowe.
    Je郵i to ma by grzane w lecie, to pomy郵 o solarach, za miast paneli fotowoltaicznych. B璠zie du穎 taniej, i ekonomiczniej, oraz uzyskasz du穎 wi璚ej energii cieplnej, z tej samej powierzchni panelu. Ponadto nawet prowizoryczne solary, mo積a wykona samemu bardzo niskim kosztem. Ja mia貫m par lat na dzia販e tak konstrukcj wykonan z jednego grzejnika p造towego i zbiornika 80 litr闚. W ci庵u s這necznego dnia woda by豉 dogrzewana nawet do 70蚓.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 14 Pa 2012 23:03
    ratkes
    Poziom 2  

My郵a貫m nad prowizorycznym solarem, ale musz mie pompk, zbiornik wyr闚nawczy i inne zabezpieczenia. Nie wiem jak to b璠zie zachowywa這 si w zim, czy mi rurek nie rozsadzi itd. Poczytam jeszcze na ten temat, mo瞠 da si co tanim kosztem wykombinowa. Wracaj帷 jeszcze, tak czysto teoretycznie - dwa panele + grza趾a 24v + termostat i powinno zadzia豉?

0
  • #6 15 Pa 2012 03:05
    irekgat
    Poziom 11  

Witaj
    Jest mo磧iwe podgrzanie wody w bojlerze za pomoc baterii s這necznych.
    Moja elektrownia s這neczna podgrzewa wod w bojlerze 100 litrowym za pomoc grza趾i 1500W.
    Mam ogniwa o 陰cznej mocy 1410W po陰czone szeregowo. Rekordem jak dotychczas by這 osi庵niecie pod obci捫eniem mocy 1180W 200V/5,9A (zazwyczaj 850-950W). Grza趾a jest na napi璚ie znamionowe 230V, dlatego nie uzyskuj pe軟ej mocy. W 豉dny s這neczny dzie woda nagrzewa mi si do 76 st.C, ale zajmuje to przynajmniej 6-8h (rzadko jest bezchmurne niebo).
    Sam widzisz, 瞠 200W, to za ma這. Mo積a by這by si pobawi, ale z bojlerem 20-30l, szybciej osi庵niesz przyrost temperatury wody, poza tym du篡 bojler 80l wi璚ej wytraca ciep豉 ni jeste w stanie mu dostarczy.
    Pomy郵 o wi瘯szych ogniwach lub mniejszym bojlerze, ale wydaje mi si, 瞠 najlepiej by這by wykorzysta t energi na o鈍ietlenie.
    Jest te inne rozwi您anie, m鏬豚y zgromadzi energi w akumulatorach i pod陰czaj帷 np. inwerter 1500-2000W wtedy zasili豚y grza趾 odpowiednim napi璚iem. Pami皻aj tylko, 瞠 energii masz tyle ile zgromadzisz w ci庵u dnia w akumulatorach.
    Jak by nie patrze ma這 tej mocy.

1
  • #7 15 Pa 2012 21:40
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.

ratkes napisa:
    My郵a貫m nad prowizorycznym solarem, ale musz mie pompk, zbiornik wyr闚nawczy i inne zabezpieczenia. Nie wiem jak to b璠zie zachowywa這 si w zim, czy mi rurek nie rozsadzi itd.

Da si to wykona tanim kosztem, i bez pompy. Warunek - zasobnik musi by wy瞠j solaru. W mojej prowizorycznej konstrukcji tak by這. Jako zbiornik wyr闚nawczy, s逝篡豉 butelka po napoju. Uk豉d by zalany wod, wi璚 na zim by豉 spuszczana.
    Ta prowizorka dostarcza豉 wystarczaj帷 ilo嗆 ciep貫j wody przez ca貫 lato (z wyj徠kiem niekt鏎ych wyj徠kowo pochmurnych dni), dla czterech os鏏 (wyk徙a si wieczorem pod prysznicem), i s逝篡豉 oko這 10 lat.
    Jak znajd, to wstawi zdj璚ia.
    ratkes napisa:
    Wracaj帷 jeszcze, tak czysto teoretycznie - dwa panele + grza趾a 24v + termostat i powinno zadzia豉?

Tak, b璠zie dzia豉這, ale moc takiego zestawu b璠zie za ma豉, aby dostarczy przyzwoite ilo軼i ciep貫j widy, nawet dla wyj徠kowo oszcz璠nego u篡tkownika.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 02 Lip 2014 15:57
    2452725
    U篡tkownik usun掖 konto  
  • #9 02 Lip 2014 23:30
    putas
    Specjalista - odnawialne 廝鏚豉 energii

SteamEngine napisa:
    (kiedy najlepsze panele s這neczne osi庵aj 40% a te, kt鏎e ty masz zapewne 20-25%)

Gdzie Ty znalaz takie panele???
    Przeci皻ne panele maj sprawno嗆 14-16%.
    20% maj mie dopiero najnowsze wprowadzane do produkcji Link

0
  • #10 03 Lip 2014 02:53
    mikolaj.
    Poziom 13  

Witaj, je瞠li przymierzasz si do monta簑 PV do ogrzewania wody w okresie letnim to zak豉dam 瞠 masz mo磧iwo嗆 wykorzystania po豉ci terenu od po逝dnia. Ok, PV to jednak do嗆 droga sprawa, jak wy瞠j pisali Panowie wygodniejszym i ta雟zym jest wykorzystanie bezpo鈔edniego przekszta販enia energii s這鎍a na ciep陰 wod.
    Od siebie dodam 輳 super-bud瞠towym pomys貫m jest rozwini璚ie np 50 metr闚 w篹a ogrodowego o ma貫j 鈔ednicy, pomalowanie go na czarno i i roz這瞠nie na dachu (od po逝dnia), dla lepszego efektu w捫 mo積a zabudowa warstwami szk豉, starych szyb czy tym podobnych. Ja tak zrobi貫m i na jeden obieg woda z 20 stopni C w basenie podgrzewa si do 70 C ale warto pami皻a 瞠 豉twiej b璠zie podgrza wod o temperaturze w okolicy 7 stopni do 45 ni blisk temperaturze powietrza do np 70.
    a koszta zamkn si w nieco ponad dwustu z這tych podczas gdy jedno ogniwo PV tyle nie kosztuje

0
  • #11 03 Lip 2014 09:17
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Rysio4001 napisa:
    ratkes napisa:
    Wracaj帷 jeszcze, tak czysto teoretycznie - dwa panele + grza趾a 24v + termostat i powinno zadzia豉?

Tak, b璠zie dzia豉這, ale ...

Nie tak szybko, termostat bimetaliczny pracuj帷 przy pr康zie DC si spali, w najlepszym przypadku zespawaj si styki, gorzej je郵i wywo豉 po瘸r ...
    Jedyne pocieszenie, 瞠 100W nie zagotuje na koniec bojlera :D
    Piotr.K

0
  • #12 03 Lip 2014 10:03
    putas

Termostat spali si, to fakt. Ale termostat mo瞠 za陰cza przeka幡ik lub "na kr鏒ko" sterowa MOSFET'em.

0
  • #13 03 Lip 2014 10:16
    2452725
    U篡tkownik usun掖 konto  
  • #14 03 Lip 2014 10:51
    putas

SteamEngine napisa:

Dobra, a poka gdzie i za ile mo積a kupi panele zrobione z tego.
    Na r騜nych pokazach te si prezentuje samochody, kt鏎e pal 2,5l/100km, tylko poka mi dealera u kt鏎ego mo積a to kupi. Kupisz nowy samoch鏚, a on i tak pali jakie 5-7l/100.
    Obecnie normalnie dost瘼ne s "zwyk貫" panele o sprawno軼i 14-16%.
    A drukowanie paneli na papierze, czy farby elewacyjne produkuj帷e pr康 to tylko eksperymentalne projekty naukowc闚 - niedost瘼ne dla zwyk貫go Kowalskiego.

0
  • #15 03 Lip 2014 10:53
    2452725
    U篡tkownik usun掖 konto  
  • #16 03 Lip 2014 11:35
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Ju teraz koszt paneli o sprawno軼iach 20-22% np Sunpower'a to oko這 1-1,2 E/Wp

Kto przep豉ci dwa razy 瞠by mie wi瘯sz wydajno嗆, jak mo積a kupi 2 razy wi璚ej paneli o sprawno軼i 14-15% i mie wi璚ej mocy za t sam kas?

Dachu raczej przy naszym sposobie rozliczania energii nie braknie - bo kto si targnie na 30 kWp na dachu 瞠by sprzeda za 14,5 grosza kWh? :-)

0
  • #17 03 Lip 2014 11:45
    putas

安i皻e s這wa. Lepiej kupi wi璚ej paneli za mniejsz cen za Wp.

0
  • #18 16 Maj 2018 12:19
    Fred_01
    Poziom 10  

Mam pytanie do kolegi irekgat.
    Czy u篡wasz jeszcze paneli do podgrzewania wody w bojlerze? Ciekawi mnie jak to si sprawuje po kilku latach?
    Te my郵a貫m nad takim pomys貫m, ale narazie zrezygnowa貫m z tego, pono panele pracuj帷e tylko z grza趾 ulegaj szybkiemu uszkodzeniu.
    Nie wiem jak to jest, przecie pr康 zwarciowy jest niewiele wi瘯szy, a przy s豉bszym nas這necznieniu pr康 maleje, napi璚ie te spada na tej samej rezystancji zgodnie z prawem oma. W ko鎍u nie spadnie do 0 tylko b璠zie si utrzymywa na jakim poziomie.
    Ja mia貫m w planach za這篡 3 panele 280W szeregowo, co by da這 90V oko這 9A w punkcie mocy, co daje moc oko這 840W, a grza趾 chcia貫m zastosowa o mocy 600W 90V, pr康 pobierany by豚y w okolicach 6,7A.
    Je郵i w takim uk豉dzie panele wytrzymywa造 by bez problemu to by這by lux.
    Mo瞠 ma kto takie instalacje d逝窺zy czas, i ma do鈍iadczenie jak to wygl康a.
    Pozdrawiam.

0
  • #19 16 Maj 2018 13:09
    edmin71
    Poziom 11  

Obecnie sporo os鏏 grzeje wod w bojlerze w lecie poprzez panele PV posiadaj帷 bojler elektryczny z w篹ownic CO.
    Nie potrzeba 瘸dnej instalacji hydraulicznej, pompek i innego osprz皻u. Wystarcz dwa przewody z gniazdem i panele PV.
    U kilku znajomych to nawet nie ma 瘸dnego sterownika tylko bezpo鈔ednie po陰czenie paneli do grza趾i osi庵aj帷 temperatur ponad 60 stopni w s這neczny dzie. Oczywi軼ie niekt鏎zy stosuj sterowniki aby poprawi efektywno嗆.
    Jak z nimi rozmawia貫m to 瘸den by nie zamieni na kolektory s這neczne ale to ju indywidualna sprawa jak kto my郵i.
    Pozdrawiam

0
  • #20 16 Maj 2018 19:57
    Leon444
    Poziom 18  

Musi by sterownik przynajmniej PWM mi璠zy panelami a grza趾...
    Je郵i dobierzesz grza趾 do mocy nominalnej paneli to w pochmurny dzie lub przy tylko s豉bszym 鈍ietle panele b璠 tak obci捫one grza趾 ze „wejd” w zwarcie i b璠ziesz z nich mia mo瞠 z 5% gdzie np przy PWM wyci庵n掖 by z nich np 70%...
    Dobry sterownik na dwie grza趾i mo積a ju kupi za 400zl :)

0
  • #21 16 Maj 2018 21:26
    gaz4
    Poziom 28  

Fred_01 napisa:
    Mam pytanie do kolegi irekgat.
    Czy u篡wasz jeszcze paneli do podgrzewania wody w bojlerze? Ciekawi mnie jak to si sprawuje po kilku latach?
    Te my郵a貫m nad takim pomys貫m, ale narazie zrezygnowa貫m z tego, pono panele pracuj帷e tylko z grza趾 ulegaj szybkiemu uszkodzeniu.
    Nie wiem jak to jest, przecie pr康 zwarciowy jest niewiele wi瘯szy, a przy s豉bszym nas這necznieniu pr康 maleje, napi璚ie te spada na tej samej rezystancji zgodnie z prawem oma. W ko鎍u nie spadnie do 0 tylko b璠zie si utrzymywa na jakim poziomie.

Zajrzyj na m鎩 w徠ek o bojlerze i dwu grza趾ach, wyja郾i貫m tam problemy zwi您ane z bezpo鈔ednim po陰czeniem. Od kilku lat (pierwsze PV do cel闚 grzewczych instalowa貫m w 2013r) u篡wam takiego pod陰czenia i wszystko jest OK. Oczywi軼ie od pewnego czasu mam sterownik dwu grza貫k co poprawia wsp馧prac z PV i rzadko widz kilkadziesi徠 V bo obci您enie jest zbyt du瞠. A w豉軼iewie dwa sterowniki: bojler obs逝guje ten prostszy z komparatorem (pe軟ego sterowania 2 grza貫k ci庵le nie wykona貫m) + wiosn ogrzewanie w/g ostatniego schematu z diodami zenera. Ten prosty i tani uk豉d sprawuje sie tak dobrze, 瞠 planuj przerzucenie jak najwi瘯szej ilo軼i ogrzewania na PV i sterowanie jego za陰czaniem i wy豉czaniem przez sterowniki z zenerami. Wystarczy poustawia odpowiednie napi璚ia i histerezy, a ca造 dom b璠zie si trzyma bardzo blisko Umpp. Bez 瘸dnej cyfr闚ki czy komunikacji m璠zy oddalonymi od siebie grzejnikami co dla mnie jest olbrzymi zalet.

0
  • #22 16 Maj 2018 21:39
    Kwazor
    Poziom 30  

Leon444 napisa:
    Je郵i dobierzesz grza趾 do mocy nominalnej paneli to w pochmurny dzie lub przy tylko s豉bszym 鈍ietle panele b璠 tak obci捫one grza趾 ze „wejd” w zwarcie i b璠ziesz z nich mia mo瞠 z 5% gdzie np przy PWM wyci庵n掖 by z nich np 70%...

Prosz o konkrety : Czyli zdj璚ie 4 miernik闚
    2 po stonie PV
    2 od strony grza趾i.

Gdyby by這 to MPPT to bym si zgodzi... ale nie przy zwyk造m PWM..

0
  • #23 16 Maj 2018 22:21
    Leon444
    Poziom 18  

Kwazor napisa:
    Leon444 napisa:

2 po stonie PV
    2 od strony grza趾i.

I co jeszcze ? Zdj璚ie dowodu i aktu chrztu?
    Bez przesady, mam 11kW paneli w lecie prawie wszystkie podpi皻e do sieci a jesieni pod grza趾i, przez sterowniki Brizo HV...
    bawi貫m si w r騜ne konfiguracje i to jest najlepsze...

0
  • #24 16 Maj 2018 23:34
    BocianXX
    Poziom 14  

Ja si wcale nie dziwi pytaniu Kwazora, bo on wed逝g mnie ma pe軟 鈍iadomo嗆 tego o co pyta... Podniecacie si prowizorycznymi, zgrubnymi rozwi您aniami typu: zabawna gra w dopasowanie sta貫go obci捫enia, PWM (tylko troch lepsze ni DD), kaskad grza貫k etc. a to s tak naprawd imitacje prawdziwego rozwi您ania problemu wydajnego zbierania zmiennej parametrami energii elektrycznej, generowanej przez PV...

1
  • #25 17 Maj 2018 09:33
    Fred_01
    Poziom 10  

My郵 nad sterownikiem PWM do tego celu, mog sobie takowy zrobi w w豉snym zakresie. W wolnej chwili zobacz jeszcze pomys kolegi gaz4, bardzo mnie ciekawi.
    Nie chc tak na sztywno spina paneli z grza趾, przy ma造m na鈍ietleniu spada b璠zie napi璚ie w obwodzie zgodnie z prawem ohma, rezystancja grza趾i prawie si nie zmieni.
    Dzi wieczorem postaram si wrzuci schemat mojego pomys逝 na regulator PWM.

0
  • #26 17 Maj 2018 09:43
    gaz4
    Poziom 28  

BocianXX napisa:
    Ja si wcale nie dziwi pytaniu Kwazora, bo on wed逝g mnie ma pe軟 鈍iadomo嗆 tego o co pyta... Podniecacie si prowizorycznymi, zgrubnymi rozwi您aniami typu: zabawna gra w dopasowanie sta貫go obci捫enia, PWM (tylko troch lepsze ni DD), kaskad grza貫k etc. a to s tak naprawd imitacje prawdziwego rozwi您ania problemu wydajnego zbierania zmiennej parametrami energii elektrycznej, generowanej przez PV...

A jak wygl康a wydajne zbieranie energii z PV? Dla uproszczenia zosta闓y tylko przy CWU.

1) kot這wnia w kt鏎ej jest poziomy bojler 100l i brak miejsca na co wi瘯szego. W豉軼iciel ma dosy palenia latem by mie ciep陰 wod i postanowi u篡 PV.
    2) pionowy bojler + II-ga taryfa wspomagane zim kominkiem. Tu PV ma po prostu zaoszcz璠zi pr康. To m鎩 przypadek, stawiam g堯wnie na ekonomi.
    3) du瘸 kot這wnia i kupa kasy wi耩 mo積a zrobi wszystko. Tylko ten przypadek da si wpasowa w "najwydajniejsze rozwi您anie" chocia niekoniecznie ekonomicznie uzasadnione.

Pomin p. 1 kt鏎y jest niereformowalny i cho熲y u篡 sterownika dajacego zawsze 100% wydajno軼i ci庵le b璠zie si m璚zy z zimn wod nad ranem oraz koniecznosci ropalania gdy jest pochmurno. A jak zwi瘯szy moc w s這neczne dni woda zacznie si gotowa... Przypadek z p. 2 jest 豉twiejszy o ile wstawi si tam 2 grza趾i na r騜nych wysoko軼iach. Spos鏏 sterowania jest drugorz璠ny, mo瞠 by prze陰cznik o ma貫j 鈔edniorocznej wydajno軼i, PWM czy jaki full wypas MPPT. Bez drugiej grza趾i w pochmurne dni nie mo積a zagrza wody do wysokiej temperatury i od czasu do czasu zostaje wyb鏎: albo wtyczka do kontaktu albo rozpalenie w kotle.

Pozostaje punkt 3 czyli wstawiamy du篡 bufor ciep豉 i montujemy sterownik kt鏎y b璠zie go obs逝giwa. Ale tu te s pewne fizyczne ograniczenia i grzanie ca貫j obi皻o軼i niekoniecznie b璠zie najwydajniesz metod. O wiele lepszym rozwiazaniem jest kilka grza貫k i co wa積e producenci takich bufor闚 przewidzieli to. Wiele (wi瘯szo嗆?) modeli ma miejsce na kilka grza貫k na r騜nych wysoko軼iach. A wi璚 aby m闚i o wydajno軼i nale篡 zapomnie o wyciskaniu max z PV bo jak nie ma S這鎍a nie ma energii. Najwa積iejsze jest takie sterowanie dost瘼n energi aby zawsze mie wod o 膨danej temperaturze. Do tego dochodzi aspekt ekonomiczny, je瞠li za sterownik mam zap豉ci dajmy na to 600 z, a w tej cenie mog da na dach dodatkowe 300W zaczn mocno si zastanawia co wybra. Przy za這瞠niu, 瞠 MPPT ma 90% i obecnie mam 2 kW w skali roku wytworz 1800 kWh energii. Ale jak b璠 mia 2.3 kW to t sam ilo嗆 energii wytworz z u篡ciem sterownika o 鈔edniorocznej efektywnosci 80%. Tyle da si wycisn望 ze zwyk貫go prze陰czania odpowiednio dobranych 2 grza貫k. W豉郾ie dlatego zdecydowa貫m si nie wchodzi w 瘸dne PWM-y czy MPPT i id w moc na dachu. A mo磧iwo嗆 豉twego wpasowania w ten system rozproszonego ogrzewania jest du篡m bonusem. Mam szans na ciep造 dom i wod w s這neczne dni w okresie przej軼iowym (marzec-maj oraz wrzesie-pa寮ziernik) bez koniecznosci inwestowania w skomplikowane i drogie sterowniki. A 瞠 鈔ednioroczna wydajno嗆 wyniesie max 80% to zaden problem. Instalacja zwr鏂i si w ok. 10 lat, a na dachu mam dodatkowe kilkaset wat kt鏎e w pochmurne dni s na wag z這ta - IMHO s cenniejsze ni najlepszy na 鈍iecie MPPT ;)

0
  • #27 17 Maj 2018 16:53
    Kwazor
    Poziom 30  

Leon444 napisa:
    Kwazor napisa:
    Leon444 napisa:

2 po stonie PV
    2 od strony grza趾i.

I co jeszcze ? Zdj璚ie dowodu i aktu chrztu?
    Bez przesady, mam 11kW paneli w lecie prawie wszystkie podpi皻e do sieci a jesieni pod grza趾i, przez sterowniki Brizo HV...
    bawi貫m si w r騜ne konfiguracje i to jest najlepsze...

Mo瞠 i by akt chrztu ( tylko to prosze na PW).

Po prostu TAK chc tobaczy te ~70% ( niekoniecznie od ciebie mo瞠 by inny kolega z elektrody ).

BocianXX te dobrze wie o czym ja m闚i bo temat PV zg喚bi znacznie mocniej ni wielu ( no mo瞠 tylko ja mam jeszcze wi瘯sze poj璚ie o tym tzn jak powinien wygl康a prawdziwy sterownik do grza貫k )

Bo w豉郾ie robi hybrydowy sterownik MPPT do grza趾i / akumulatora..

I I wej nie = I wyj ( PWM) tylko I wej < I wyj..(MPPT)

0
  • #28 17 Maj 2018 19:34
    edmin71
    Poziom 11  

Przy ma造ch instalacjach jest zawsze dylemat czy kupi sterownik za 500 - 600 z czy dwa u篡wane panele.
    Dlatego ludzie stosuj rozwi您ania po鈔ednie typu zwyk貫 PWM co jest du穎 ta雟ze.
    Sporo os鏏 wykonuje samodzielnie z takich pomys堯w jak kolegi Futek2 gdzie schemat jest dost瘼ny na elektrodzie.
    Ciekawy jest te pomys kolegi Gaz4 je瞠li mamy odpowiedni bojler na wstawienie dodatkowej grza趾i

0
  • #29 18 Maj 2018 09:21
    gaz4
    Poziom 28  

edmin71 napisa:
    Przy ma造ch instalacjach jest zawsze dylemat czy kupi sterownik za 500 - 600 z czy dwa u篡wane panele.
    Dlatego ludzie stosuj rozwi您ania po鈔ednie typu zwyk貫 PWM co jest du穎 ta雟ze.
    Sporo os鏏 wykonuje samodzielnie z takich pomys堯w jak kolegi Futek2 gdzie schemat jest dost瘼ny na elektrodzie.
    Ciekawy jest te pomys kolegi Gaz4 je瞠li mamy odpowiedni bojler na wstawienie dodatkowej grza趾i

Niekoniecznie u篡wane. W ub. roku kupi貫m nowe CIGS 130W za ok. 1.8 z/W wliczajac koszty dostawy. Zajrza貫m na ofert tego sprzedawcy i widz wyprzeda. Oferta dotyczy CIS Bosch 70W, cena 139 z, a zosta這 mu 100 sztuk. Wystarczy na aledrogo wpisa MODU FOTOWOLTAICZNY BOSCH by na ni trafi. Pisze tak瞠, 瞠 ma jeszcze 5 palet Solibro 130W (takie kupowa貫m) oraz 3 palety 125W (nie poda ceny ale na 100% b璠zie poni瞠j 2z/W).

70% to 瘸den wyczyn, wystarczy dobrze dopasowana grza趾a by si do tego zbli篡. Gdy jest zbyt ma貫 nas這necznienie moc z PV te jest ma豉 i straty liczone w kWh nie s du瞠. Gdy S這鎍a jest du穎 i wychodzimy ponad Umpp napi璚ie na PV zaczyna rosn望 co powoduje wzrost mocy wydzielanej na grza販e i ograniczenie strat. Podstawowy warunek dla pojedy鎍zej grza趾i to osi庵niecie Umpp przy nas這necznieniu w okolicy 500-600W/m2. Dwie grza趾i z 3-ma mo磧iwymi konfiguracjami po陰cze (a nawet 4 bo mo積a doda po陰czenie szeregowe) daja na tyle du膨 dynamik, 瞠 >70% jest standardem. Ostatnio pogoda si zepsu豉 i od czasu do czasu s "o這wiane" chmury oraz deszcz. Wtedy napi璚ie na grza販e spada mi do 70V co oznacza 50% wydajno嗆. Ale przy takiej pogodzie max. m鏬豚ym wyci庵n望 100W, utrata 50W jest nieistotna. Jednak wystarczy, 瞠 przestanie pada i ju napiecie wzrasta do 100V czyli ok. 70% energii jak mog wytworzy PV trafia do bojlera. I dalej sterownik pilnuje by wydajno嗆 nie spad豉 poni瞠j tego poziomu. Poniewa przy lepszym nas這necznieniu waha si w zakresie 70-100% (gdy przypadkowo osi庵nie Umpp) nadrobienie 50W strat z deszczowego nieba nie jest trudne.

Na ostatnim schemacie tematu o 2 grza趾ach przedstawi貫m banalnie prosty prze陰cznik 3 grza貫k. Je瞠li b璠ziemy mieli 200l bojler i grza趾i daj帷e 300W, 500W oraz 1 kW grzejace odpowiednio 70l, 140l oraz pe軟e 200l z豉 pogoda nie jest problemem. Przy 100W/m2 (czyli pe軟e zachmurzenie) i 2.2 kW (dodatkowe 200W zoszcz璠zli鄉y na sterowniku) PV mo瞠 da 220W. Jednak przy 300W grza販e wyst徙i niedopasowanie i w rzeczywisto軼i uzyskamy ok. 150W co przy 70 l wody daje nam grzanie z szybkosci 1.7 stopnia na godzin. Po 10h nagrzejemy o 17 stopni, je瞠li woda z sieci ma 13 stopni w kranie b璠ziemy mieli 30 stopni. Gdy grzejemy ca陰 pojemno嗆 bojlera to przy full wypas sterowniku posiadaj帷ym 100% wydajno嗆 z 2 kW PV uzyskamy 0.8 stopnia na godzin czyli 30 stopni w kranie osi庵niemy gdy woda z sieci ma a 22 stopnie - nierealne.

Ka盥y 豉鎍uch jest tak silny jak najs豉bsze ogniwo, w przypadku PV i CWU najs豉bsze ogniwa to konstrukcja bojlera (pionowy/poziomy), pojemno嗆 ogrzewanej wody oraz nas這necznienie decyduj帷e o mocy uzyskiwanej z PV. Na ostatnie nie mamy wp造wu wi璚 warto zacz望 od bojlera. Wydajno嗆 z jak czerpiemy energi z PV jest wa積a ale nie kluczowa.

0
  • #30 19 Maj 2018 12:52
    Fred_01
    Poziom 10  

Wstawiam obiecany schemat pogl康owy mojego pomys逝.

podgrzewanie wody bateriami s這necznymi

Na wykresie obok pogl康owa zasada dzia豉nia regulatora PWM.
    Nie wiem na ile taki pomys jest dobry. Docelowo my郵 o trzech lub czterech panelach 290W w po陰czeniu szeregowym a grza趾a z trzema obwodami 400W/60V x 2 i jeden 200W/30V. Tak, 瞠by mie mo磧iwo嗆 spi璚ia od dw鏂h do pi璚iu paneli.
    Wymiennik mam 300l stoj帷y Galmet SGW(S)B, grza趾 mog wkr璚i w po這wie lub na dole zbiornika.
    Teraz wa積e, ile potrzeba paneli 瞠by to funkcjonowa這 w miar dobrze, jak moc dysponuj panele w dni lekko pochmurne i przy du篡m zachmurzeniu.

0
  Szukaj w 5mln produkt闚