Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magster 280 schemat płytki us-69-1 nie hamuje podajnika

#Andrzej# 14 Oct 2012 17:08 9288 21
  • #1
    #Andrzej#
    Level 10  
    Czy któryś z użytkowników ma może schemat oryginalny płytki sterownika us-69-1 do magstera 280 i czy ktoś próbował to naprawiać bo jest zalany żywicą u mnie problem jest taki że nie hamuje podajnika po spawaniu a może lepiej dorobić układ hamujący np. na przekaźniku jak reszta sprawna a sterownika nie ruszać ? Ukłony dla użytkownika PCTV :D .
  • #2
    PCTV
    Level 14  
    Panie "Andrzej". Żelatyne z płytki usuwa się przez podgrzanie tej żelatyny, gorącym powietrzem, z nagrzewnicy do spawania plastyku. A jeśli chodzi o naprawę tej płytki to schemat jest prosty ,nie będzie problemu z naprawą .Proszę poczekać aż zrobie dokładny schemat podzespołów współpracujących z US-69v1.
  • Helpful post
    #3
    PCTV
    Level 14  
    Na płytce sterującej US 69 są dwa tranzystory MOSFETY IRF 540. Są to tranzystory wykonawcze ,dla silnika podającego drut. Jeden steruje obrotami silnika ,a drugi wyhamowuje silnik .Te dwa MOSFETY IRF540 sterowane są: T2 -mikroprocesorem V32 - PIC 16F819 pin 8, za pośrednictwem układu V1 TLP250 . T1- wysterowują tranzystory:T19,T20,T21 i mikroprocesor V32 z pinu 13. Z chwilą wyłączenia przewodzenia tranzystora T1 ,zaczyna przewodzić T2 co zwiera do masy plus zasilania silnika i rozmagnesowanie stojana silnika .Powoduje to natychmiastowe zatrzymanie silnika podajnika drutu.
  • #4
    Mirek 636
    Level 2  
    Witam. Mam ten sam problem co Pan #Andrzej# MAGSTER 280 4x4 juz trzecia plytka mi poleciala, problemem zawsze ten sam spawarka nie hamuje.. wysylam na gwarancje oni odsylaja po dwoch miesiacach pracy jest to samo i tak dalej... czy jest ktos w polsce kto to naprawi czy muszę sprzedać ten zlom i niech sie ktos inny z tym użera?
  • #5
    #Andrzej#
    Level 10  
    Dorobiłem układ na przekaźniku r15 i hamowanie działa bez naprawy płytki wg rysunku ważne żeby kabelek od silnika dołączyć do styku ruchomego przekaźnika żeby czasem hamowanie nie zadziałało gdy jest podane napięcie do silnika bo spalimy do końca płytkę u mnie jest najlepszy efekt bez opornika ale jeżeli ktoś chce żeby się mu drut więcej wysuwał po spawaniu to można wpiąć rezystor 1 lub 2 omy u mnie na razie to działa pomysł podsunął mi znajomy który naprawia spawarki.Przekaźniki są tanie a w moim migomacie cewka stycznika głównego jest na 24v dlatego w innych modelach trzeba na to zwrócić uwagę i taki przekaźnik kupić. Magster 280 schemat płytki us-69-1 nie hamuje podajnika
  • #6
    tokrzysiek
    Level 2  
    Hamowanie rolki z drutem następuje samoczynnie po wyłączeniu posuwu , W środku ośki na której jest założona rolka z drutem są 2 sprężyny , wykręcając je ,lub wkręcając ośka (a z nią rolka z drutem ) obraca się z mniejszym lub większym oporem. W zależności od wielkości i wagi rolki z drutem trzeba wyregulować opór tak żeby po wyłączeniu silnika od posuwu drutu rolka się zatrzymała - jednak aby opór nie był zbyt duży bo hamuje i obciąża zespół napędowy . Jeżeli jest za lużno to wyłączymy posuw a rozpędzona rolka jeszcze trochę się obraca i drut się plącze .
  • #7
    #Andrzej#
    Level 10  
    Chodzi o hamowanie silnika który na skutek samoindukcji wolno się zatrzymuje do tego służy przekaźnik który zamontowałem żeby nie kupować płytki ok.500 zł a hamownie szpuli za mocno nic nie da bo mechanizm 2-rolkowy tego nie uciągnie a dodatkowo ja mam przewód z uchwytem o długości 5 m.Przy dużych prędkościach podajnika płyną duże prądy przy hamowaniu i elektronika tego nie wytrzymuje pewnie słabo zaprojektowane albo żeby podnieść dochody firmy a koszt przekaźnika to ok 10zł .
  • #8
    tokrzysiek
    Level 2  
    Używam spawarki Fronius Trans Puls Synergic 4000 - kosztowała około 25 000 zł. - ale jak się odpowiednio nie wyreguluje oporu przy obracaniu rolki z drutem to zrobi ona jeszcze np. 1\2 obrotu i drucik spadnie z rolki , przy następnym włączeniu zaciśnie się na ośce i koniec spawania ...Czy w takich spawarkach potrzeba zamontować dodatkową płytkę ? Dodam że odpowiednie wyregulowanie całkowicie załatwia problem ...
  • #9
    smd
    Welding machines specialist
    Kolego tokrzysiek mylisz pojęcia , hamowania szpuli z drutem z hamowaniem drutu. Jeżeli drut po wyłączeniu prądu spawania nie stanie od razu, (nie stanie silnik w miejscu) to wyjedzie z uchwytu z 5cm.
    A kolego Andrzej , przekaźnik załatwia sprawę, tylko niestety często go trzeba wymieniać, bo się skleja- Bester się na US 51 kiedyś przejechał...
  • #10
    #Andrzej#
    Level 10  
    Trwałości przekaźnika na razie nie wypróbowałem bo dużo na nim nie spawałem ale kupiłem kilka r-15 po 5zł za sztukę jak się nie sprawdzi to będę próbował naprawić płytkę.
  • #11
    Mirek 636
    Level 2  
    Witam wszystkich ponownie, chciał bym sie pochwalic ze dziś w mojej ''cudownej'' spawarce MagSter 280 4x4 poleciała 4 płyta! jak zwykle nie działa hamowanie silnika po spawaniu i na dodatek tym razem padły wyswietlacze, dodam ze szanuję sprzet i moj wyglada jak nowy. Ne polecam nikomu przynajmniej tego modelu spawarki! Przy okazji mam pytanie, jakiej firmy spawarka mig/mag do 300A bedzie najbardziej nie zawodna na swiecie, cena nie gra roli.
  • #12
    Los_sandalos
    Level 27  
    Witam, kupiłem to "cudo" (3301 4x4) i trochę się zasmuciłem, tym, o czym piszecie. Co prawda sprzęt jest na gwarancji, ale chciałbym jakoś zabezpieczyć płytkę przed uszkodzeniem. Jest na to jakiś pomysł?
    Rozumiem, że pada tranzystor. Nie wiem tylko czy od przepięć
    (zastosować np. jakiś warystorek) czy od przeciążenia (myślę, aby wpiąć w szereg z silnikiem rezystor 1 ohm - kosztem zmniejszenia trochę prędkości wysuwu).
    Ma ktoś schemat płytki?
  • #14
    #Andrzej#
    Level 10  
    Na razie przekaźnik u mnie się sprawdza trochę już spawałem i nie zamierzam napędzać kasy producentowi a może się uda to nie totolotek to ma chodzić spawałem dużo besterami poprzednich typów i nigdy takich cyrków nie było chodziło lata a u mnie półtorej szpulki drutu od nowości i zonk :cry: a w serwisie wiedzą o tym i nic , zrobili szmelc a taką miałem o nich dobrą opinie .
  • #15
    Los_sandalos
    Level 27  
    No jak spawarka jest potrzebna to oczywiście się zje.. zepsuła. :cry: Wyspawałem nią może ze 3 kg drutu bo cały czas leciałem tigiem ostatnio.

    Czy ktoś wie co ubija te tranzystory - przeciążenie czy jakieś przepięcie? Wpiąć ukłat RC, warystor czy może jakiś 1Ω/5W w szereg z tym T2?
    Podjad e sobie dzisiaj do sklepu po tranzystor a jeszcze nie rozebrałem maszyny - w jakiej obudowie toto jest? Dpak, TO220?
  • #16
    SQ5AZP
    Level 29  
    Założyć tranzystory większej mocy (prąd drenu) przejrzyj listę i wybierz
    Link
    Kupuję u nich - i nigdy się nie zawiodłem.
    A! jeszcze jedno załóż pomiędzy bramkę a źródło dwie diody zenera 0,4W20V połączone back to back. Zabezpieczy to trochę półprzewodnik przed impulsami, które mogą być przyczyną ,,uwiądu'' tranzystorów.
  • #17
    paweloserwis
    Level 11  
    Witam.
    Ja mam natomiast problem innego rodzaju mój sterownik bardzo wolno wkręca silnik podajnika na zadane obroty hamowanie jest ok. posiadam drugą identyczną spawarkę i tam silnik napędu osiąga zadane obroty w ułamku sekundy zamieniłem zatem sterowniki aby wyeliminować uszkodzenie innych podzespołów i okazało się że jest tak samo czyli winny jest sterownik spawarka ma tylko dwa nastawy podajnika: prędkość drutu i czas upalania. Ma ktoś jakiś pomysł na tę usterkę za pomoc z góry Dzięki
  • #18
    mad81
    Level 12  
    Na płytce jest zrobiona kontrola obrotów silnika, jeśli uszkodzona jest noga procesora to może taki być efekt. Nic tam się nie może innego uszkodzić z takim efektem. Stawiam na procesor do wymiany, najczęstsza przyczyna lub następstwo awarii.

    Mogę naprawić, ale dopiero będę na początku grudnia w Polsce, póki co stacjonuję na Antarktyce na stacji badawczej.
    Naprawiam i regeneruje te oraz inne płytki, w 95% wymiana procesora na nowy. Jak do tej porty brak zwrotów gwarancyjnych.
    w razie pytań zapraszam do kontaktu: biuro(malpa)elektrolab.pl

    Pozdrawiam. :)
  • #19
    Nix
    Level 21  
    Witam
    Też mam problem z posuwem drutu ( w ogóle brak posuwu, a niepięcie zasilające płytkę jest) w półautomacie Powertec 271C, jest tu płytka co prawda US-70, a nie US-69, ale to podobne płytki.

    Czy ma ktoś schemat US 69 lub US-70 ?

    pzdr Nix
  • #20
    mad81
    Level 12  
    Witaj chętnie bym się jej przyjrzał ;)
    Naprawiam płytki US69 US51 oraz mierniki WAV1

    Jeśli masz czas i się nie pali z naprawą.
    Pozdrawiam Andrzej
  • #21
    #Andrzej#
    Level 10  
    Witam
    Czy oferta naprawy płytki dalej aktualna?
  • #22
    mad81
    Level 12  
    Tak nadal naprawiam płytki tel 880295942