Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siarczek germanu pomoże stworzyć lepsze baterie i panele słoneczne

panlis2010 14 Paź 2012 19:18 2445 1
 • Siarczek germanu pomoże stworzyć lepsze baterie i panele słoneczne Ten niezwykły kwiat, który widać na obrazku obok to efekt pracy naukowców z Uniwersytetu w Północnej Karolinie współpracujących z Biurem Badań armii amerykańskiej. Jest zbudowany z siarczku germanu, półprzewodnika, który zdaniem swoich twórców ma szansę przyczynić się do zwiększenia wydajności baterii i paneli słonecznych.

  Naukowcy otrzymali nanokwiaty poprzez podgrzewanie tego związku, dopóki nie zaczął przechodzić w stan lotny. Następnie powstały gaz był "zdmuchiwany" na obszar o niższej temperaturze, gdzie siarczek germanu zamarza, tworząc cienkie warstwy o grubości 20-30 nanometrów. Proces był powtarzany tak, aby na powstałym materiale nakładały się kolejne warstwy, aż utworzą strukturę przypominającą kwiat. Założenie naukowców przewiduje powielanie ich do momentu powstania powierzchni zapewniającej zadowalającą pojemność dla ogniwa.

  Ponadto, struktura atomowa siarczku germanu zapewnia dobrą absorpcję promieni słonecznych, z których produkowana jest energia elektryczna w panelach. Im więcej "nanowarstw", tym więcej punktów, w które promienie światła mogą uderzyć i zostać wchłonięte.

  Jak mówi Linyou Cao, jeden z członków zespołu badawczego, "to wspaniałe, ponieważ używany przez nas materiał pozwala nam uzyskać więcej przestrzeni na mniejszej powierzchni, co może znacznie powiększyć wydajność m.in. baterii litowo-jonowych, których struktura będzie w stanie przechowywać więcej jonów".


  Źródło: Link

 • #2 25 Paź 2012 18:49
  hirogen
  Poziom 33  

  No właśnie regularnie pojawiają się zapowiedzi lepszych bardziej pojemnych aku a tym czasem w ciągu ostatnich 10 lat praktycznie nic nie ruszyło jedynym krokiem było wprowadzenie jakiś rok temu przez sony ogniw 18650 o 20% większej pojemności TYLE.