Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie do anteny Long Wire.

pietach 15 Oct 2012 08:13 3603 2
 • #1
  pietach
  Level 22  
  Witam.
  Przy czytaniu tematu o wieszaniu anteny Long Wire 160m pojawił się problem nt. uziemienia.
  Nie chcąc zaśmiecać wątku koledze napiszę w osobnym temacie.

  Za chwil kilka będę wykonywał odwodnienie wokół domu - żółta rura drenarska zakopana na głębokości około 60cm.

  Gdybym razem z rurą zakopałbym około 50mb jakiegoś drutu ocynkowanego albo z kwasówki - byłoby wystarczające jako uzieminie do anteny.
 • #2
  WP_elewator
  Level 25  
  Witam,
  Wydaje mi się że uziomy wykonuje się raczej jako pionowe pręty o długościach od 1,5 m i dużo więcej, jak potrzeba . Oczywiście o głębokości uziomu decyduje osiągnięta rezystancja a ta ma bardzo wiele czynników.
  Poziome ułożenie bednarki na głębokości 0,6m można zastosować do połączenia paru uziomów pionowych, ale jako główny element może nie spełnić oczekiwanych warunków
  Uziom prętowy nie jest w końcu aż taki drogi.
  Instalacja paru uziomów pionowych połączonych za pomocą bednarki przy okazji robienia odwodnienia, które notabene negatywnie wpływa na wartość rezystancji tego obwodu to będzie odpowiedni kierunek moim, skromnym zdaniem.

  Troszkę materiału do analizy:
  http://www.erico.com/public/library/fep/LT1340.pdf
 • #3
  kondensator
  Level 36  
  pietach wrote:
  Za chwil kilka będę wykonywał odwodnienie wokół domu - żółta rura drenarska zakopana na głębokości około 60cm. Gdybym razem z rurą zakopałbym około 50mb jakiegoś drutu ocynkowanego albo z kwasówki...
  Stal ocynkowana po pewnym czasie znika, w ziemi czy w betonie nieraz nawet szybciej. Lepsza stal nierdzewna, a jeszcze lepiej kwasoodporna. Taśma lepsza niż drut - większa powierzchnia i mniejsza indukcyjność; ze względów cenowych i wykonawczych wcale nie musi być gruba, ale jak najszersza. Połączenia spawane lub skręcane kwasoodporne (A4) - połączenia elektryczne (także masy, ochronne) muszą być trwałe i wolne od korozji także z powodów w.cz. (-> rusty bolt effect). Wyprowadzenia na rogach domu (kwasoodporne) to minimum do podłączenia ew. instalacji odgromowej i -> sieci masy budynku (+ przejścia do wewnątrz), bramofon/alarm/kamery itp. (+ metalowe ogrodzenia, wolnostojące maszty) też trzeba podłączać, chyba że ma być celowo łatwo uszkadzalny (LEMP) i zakłócalny (detekcja obwiedni od pola w.cz.)... (-> ekwipotencjalizacja, sieć masy posesji).
  (Bezpieczeństwo stosowania anten i poziom zakłóceń przy odbiorze na skutek takiego a nie innego ich wyboru - to osobny temat, choć wiąże się bardzo z powyższymi).
  Poczytaj Charoy'a (cz.1/2/3/4, po polsku) i to co pisałem (nie tylko na tym forum). Temat obejmuje zarówno technikę antenową, odgromową (LPS, SPD, LEMP), przeciwzakłóceniową (EMC) - nie jest "na 3 posty i 5 minut"...
  Ważne słowa: ekwipotencjalizacja, połączenia wyrównawcze.