Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant auroMATIC 620/3 - Jak automatyka steruje pompami?

15 Paź 2012 13:49 1824 4
  • Poziom 11  
    Witam,
    ecoTEC 126/3-5 + sprzeglo + auroMATIC 620/3.
    Grzejniki w sypialniach + podlogowka w salonie i kuchni + solar w przyszlosci.
    Panel w salonie.

Interesuje mnie , kiedy auromatic podaje zasilanie na pompy do obiegów grzejników i podłóg.

Pytam , bo:
    w przypadku obiegu podłogówki - nie ma problemu. Jak się domyślam , zawór 3d będzie dopuszczał zimną wodę i uzyska zadaną temp., a pompa będzie śmigać cały czas i robić obieg.
    Ale w przypadku grzejników w których chciałem pozakładać termostaty,
    może dojść do sytuacji, gdy wszystkie obwody zostaną zamknięte i pompa nie będzie miała jak przepychac cieczy...jeśli dobrze myśle.

Czym kieruje się auromatic załączając i wyłączając pompy ?
    Może na obwodzie grzejników powinno się zrobić coś w rodzaju bajpasu, który utrzymał by przepływ cieczy i pozwolił pompie normalnie pracować, a ciepło nie odebrane przez grzejniki skierował spowrotem na sprzęgło?

A jak to powinno być zrealizowane , żeby było zgodnie ze sztuką i żeby Pan Vaillant w grobie się nie przewracał ?
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Tam gdzie wisi panel, na grzejnikach nie może być głowic termostatycznych i wtedy nic Ci sie nie pozamyka.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 11  
    zgadza się, tak też jest w instrukcji do 620, ale:
    panel będzie wisiał w salonie i odbierał temperature z pomieszczeń zasilanych z podłogówki (HK2).
    Nie byłoby tematu gdyby dom składał się tylko z salonu "otwarty".
    Natomiast są pokoje (sypialnia , pokój dziecka, całe poddasze) które są osobnymi czyli zamkniętymi pomieszczeniami wymagającymi osobnej regulacji temp.
    Te właśnie pomieszczenia ogrzewane sa z obiegu HK1 - czyli grzejnikowy.
    Obieg ten, jak sam zapewnie dobrze wiesz, będzie miał osobną pompe obiegowa, zasilaną bezpośrednio ze sprzęgła.
    I tu , taki elektryk samochodowy jak ja, zastanawia się nad konsekwencjami zupełnego zatrzymania się przepływu na rozdzielaczu grzejników - bo termostaty się pozamykały ...

Ciekawi mnie też - jak zareaguje na taką sytuacje sterownik.
    A przedewszystkim - co decyduje o załączaniu i wyłączaniu HK1P i HK2P

Do odpowiedzi pewnie będe potrzebował kogoś kto mocno siedzi w vaillancie.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jeśli panel wisi w salonie i nie masz załączonej opcji TERMOSTAT lub KOREKTA, pompy obiegów HK1 i HK2 będą zawsze pracowały (poza momentami kiedy grzana będzie cwu). Obiegi wówczas pracują tylko wg krzywych grzewczych. W przypadku zamknięcia się wszystkich termostatów grzejnikowych, faktycznie pompa zaczyna mielić w miejscu. Należałoby zastosować zawór nadmiarowo-upustowy (czyli bypass).
  • Poziom 11  
    Pompy pracują cały czas ? A gdy w pomieszczeniach nie ma odbioru ciepła ?
    Pewnie kocioł zejdzie z mocą aż w końcu wyłączy się. Rozumiem że wtedy się wyłączą ?

OK, bypass.
    HK1 rozgałęzia się na rozdzielacz dla parteru[4] i rozdz. dla poddasza[2].
    Mogę bypass zrobić w rozdzielaczu poddasza ? Jakieś 3.5m od pompy, pex20.
    Może to być po prostu kawałek pex'a z jednej belki do drugiej ?
    Mógłbym wtedy zaworkiem kulowym regulować przepływ :)