Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brother - error 4F - usuwanie błędu

dbr259 29 Aug 2017 22:00 182481 156
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #122
  Rozer
  Level 9  
  Pełny Edit :

  Skuteczna metoda naprawy błędu 4f (w moim przypadku podziałało, dla dcp-j715w) :
  Zadziałała w konkretnym przypadku - po włączeniu drukarki (musi być otwarta a pokrywa głowicy zdjęta), po zainicjowaniu wszystkich czynności należy nasłuchiwać głowicę. W sprawnej drukarce słychać dwa szybkie, specyficzne cyknięcia (dźwięk podobny do przekaźnika). W tej z 4f między tymi dźwiękami słychać przerwę, około 0,5-0,7 sekundy po czym natychmiast wywala 4f.
  Żeby uruchomić drukarkę bez pokrywy, należy podłączyć skaner oraz aktywować dwa czujniki (pokrywa, tusze) w panelu sterowania (tym z wyświetlaczem). Znajdują się one po prawej stronie. Skuteczne jest wciśniecie ich i zablokowanie wykałaczką.
  Przyczyną jest zatkanie się dyszy i wlewanie się tuszu pod tasiemkę (może to być nawet jedna kropla, która spowoduję 4f).

  Jeżeli objawy z cyknięciami się potwierdzą, można przystąpić do naprawy. Przyda się :
  - 200ml alkoholu izopropylenowego
  - Strzykawka 10ml
  - Gruba igła
  - Pistolet z klejem
  - Cienki śrubokręt
  - Kropelka
  - Sprężone powietrze

  1) Najpierw należy rozebrać głowicę do zera, głowicę i transporter wyczyścić z tuszu (szczególnie wymoczyć głowicę).
  Po tej operacji na 99% odpadnie ten biały plastik co jest dookoła tej miedzianej płytki (będzie innego koloru uwalona tuszem). Tu pomoże ostrożna dawka kropelki przy jego przyczepieniu. Wcześniej polecam usunąć ten sparciały silikon.

  2) Założyć transporter. Po kolei w każdy otwór wstrzykiwać strzykawką bez igły izopropanol. Należy robić to do momentu aż będzie ładny, regularny "prysznic" z każdego z czterech otworów. Po tej operacji poczekać aż głowica wyschnie.

  3) Delikatnie podważyć tą metalową, srebrną blaszkę co jest pod transporterem. Pomaga tu kołysanie na boki z każdej strony. Silikon pod nią jest zapewne tak samo kiepski jak w pozostałych elementach, więc gdy już poczujecie luz, można lekko podważyć śrubokrętem do góry.
  Przy tej operacji należy szczególnie uważać, aby nie uszkodzić taśmy !
  Celem nie jest wyjęcie czy też dostanie się do tasiemki, ale lekkie podniesienie całego elementu, pod którym jest chyba gąbka.
  Nie należy odrywać tasiemki od płytki, ani jej naciągać, tylko lekko unieść !

  4) Wlewamy tam izopropanolu od serca, aż będziemy mieli pewność, że wszystko się rozpuściło. Tutaj będzie przydatna strzykawka z igłą. Po tej operacji należy dokładnie przedmuchać wszystko sprężonym powietrzem i zostawić na 6-8 godzin aż wszystko dokładnie wyschnie.
  Następnie polecam użyć gorącego kleju do uszczelnia tej płytki i można wszystko poskładać do kupy.

  5) Po zamontowaniu wszystkiego powinno być ok.
  Polecam tu napełnić karty izopropanolem i odpalić czyszczenie 76/4 jak dla pierwszego uruchomienia drukarki. Jeżeli by trzeba było coś poprawić, to nie musicie się bawić w tuszu. Zostawić na 1-2 dni z alkoholem w układzie. Jeżeli wszystko będzie ok, to można śmiało poskładać i zalać zamiennikami :D

  Jak wiadomo zamienniki zatykają głowicę, więc od czasu do czasu (raz na rok) warto zalać wszystko izopropanolem i dokładnie przedmuchać.

  by rozer
 • #123
  MaRciNoOs
  Level 26  
  Wiem, że to może być tzw. "odgrzewanie kotleta", jednak mimo wszystko chciałbym się wypowiedzieć w tym temacie. Jeżeli kogoś urażę to na wstępie przepraszam.

  Nie chciałbym się wywyższać tutaj ponad kogokolwiek, bo po to jest forum, aby problemy wspólnie rozwiązywać, jednak trochę tych drukarek przeszło już przez moje ręce i przez ręce kilku moich znajomych, którzy serwisują Brothery, więc jakieś pojęcie mamy. Spędziliśmy wiele godzin na próbie udrażniania głowic, nad błędami 4F i przez ten czas nauczyliśmy się jednego.

  Jeżeli głowica wypluła już 4F albo 48, 49 to jest to jej uszkodzenie. I jeżeli nawet będziecie próbowali ją ożywić, np. izopropanolem (osobiście odradzam do tego typu zabiegów, bo nie najlepiej rozpuszcza on zamienniki dostępne na rynku i możecie bardziej zaszkodzić głowicy i jej drożności) to jest wielce prawdopodobne, że ten błąd po pewnym czasie powróci. Nigdy nie ma pewności czy będzie to 5 kartek czy 50 ryz. Tego ostatniego oczywiście Wam życzę. Ale skoro głowica już raz przeciekła do chipa i wyrzuciła 4F to po takim zabiegu usuwany jest jedynie problem, a nie powód problemu.

  Chciałbym oszczędzić niektórym kłopotów z rozkręcaniem drukarek, zakupowania dodatkowych płynów do czyszczenia itd.

  Regenerowane głowice są po ok 35$ i zdają egzamin i takie rozwiązanie zostawiam każdemu z Was do rozważenia, ponieważ nie ma idealnego sposobu na 4F.

  Podnoszenie aluminium z głowicy, w większości przypadków prawdopodobnie skończy się urwaniem chipa od głowicy.

  Mimo wszystko wytrwałym i żądnym nowych doświadczeń majsterkowiczów, życzę powodzenia i niech wasze drukarki służą jak najdłużej ;) ;)
 • #124
  bart241
  Level 10  
  Ja po spędzonym tygodniu na czyszczeniu głowicy poddałem się i założyłem nową.

  Choć średnio teraz jestem zadowolony z wydruku bo od samego początku kupiłem i drukowałem na zamiennikach i mam problemy z kolorem czerwonym tak jak by przytykało mi głowicę. (za gęsty tusz?). Na wydruku czerwonego są smugi tak jakby pewne dysze były przytkane ale okazuje się że test wychodzi dobrze. Są widoczne wszystkie kwadraty tylko niektóre z nich są przesunięte tak jak by nie w linii.

  Jaki tusz stosujecie do Brothera. Szukam jakiegoś dobrego zamiennika.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #125
  dr.master
  Level 38  
  Tusze najlepsze w butlach, przy uzupełnianiu dolewać kapkę płynu do udrożniania głowic - nie ma lepszego patentu.
 • #126
  bart241
  Level 10  
  Dobrze mówi dr. master

  Też tak robię że wlewam trochę płynu żółtego OCP do udrażniania do pojemników z tuszem i nie zatykają mi się głowice. Wcześniej co chwilę musiałem robić czyszczenie aby udrożnić głowice.

  Wygląda tak jak by cząsteczki tuszu zamienników były zbyt duże i zapychały się w dyszach głowicy?
 • #127
  Norbas78
  Level 12  
  A jak dolać tego płynu do kartridża?
  I jaki płyn? Link mile widziany.
 • #128
  dr.master
  Level 38  
  Płyn tak naprawdę obojętny, link przykładowy Link
 • #130
  dr.master
  Level 38  
  Norbas78 wrote:
  A jak go dolewacie ?

  Strzykawką do pojemnika z atramentem :?:
  Jakaś inicjatywa własna wskazana.... :|
 • #131
  Norbas78
  Level 12  
  Czy zrobienie igłą dziurki by dolać płynu nie spowoduje, że ten zacznie wysychać?
  Drukarkę naprawiałem już dwa razy. Raz głowica , drugi raz padł zasilacz po burzy.
  Używam zamienników i drukarka drukuje średnio 2-3 kartki co dwa miesiące. Jak nie mam nic do drukowania to i tak co te miesiąc/dwa puszczam jakąś grafikę do druku by się tam nic nie zapchało.
  Teraz zauważyłem, że są do niej "wieczne kartridże" i tusze w butlach.
  Warto dla kogoś używającego drukarki bardzo sporadycznie do drukowania?
  JEśli warto to czy ten zestaw będzie dobry zarówno pod względem kartridży jak i tuszu w butlach?:
  Link
 • #132
  endriuf
  Printers specialist
  Norbas78 wrote:
  drukarka drukuje średnio 2-3 kartki co dwa miesiące

  Przy takim wykorzystaniu drukarki to tusze starczą ci na 100 lat. Zainwestuj w oryginalne i miej włączoną cały czas do prądu drukarkę to nie powinno być problemów.
 • #133
  Norbas78
  Level 12  
  Może źle to ująłem.
  Pracę mam taką , że bywam w domu średnio co miesiąc. Drukuję kilka kartek. Raz na kilka miesięcy z kolei drukuję kilkanaście zdjęć, grafik itp. Wtedy potrafi połknąć tuszu.
  Tusze zamienniki kosztują około 2zł szt. Ale...trafiają się różne. Przykładowo staram się kupować zawsze wizualnie takie same. Raz kupiłem ciut inne ( od innego sprzedawcy ) i po miesiącu się okazało, że głowica najpierw nie mogła się doczyścić , a dzień później 4F.
  Zmieniłem głowicę i wróciłem do poprzedniego sprzedawcy.
  Jednak nie o to mi chodzi.
  Pytam z punktu widzenia jakości tuszu czy te we wskazanym linku ( przy okazji z wiecznymi kartridżami ) to jest dobry produkt, sprawdzony pod zględem jakości i właśnie ewentualnego zasychania tuszu. Jeśli byłyby opinie, że ten tusz w butelkach "BARVA" jest dobrym produktem to chętnie zamiast kupować zamienniki kupiłbym te tusze w buteleczkach i do tego oczywiście wieczne kartridże.
  Chodzi mi o jakość.
  W zamienniku z alledrogo tusz może się trafić różny...tutaj jakaś firma się pod tuszem z kolei podpisuje.
  Do tej pory większość drukowania mono załatwiały mi dwie drukarki laserowe.
  Jednak w kolorze się teraz zacznie częściej drukować bo mam dwie pociechy w trakcie edukacji i już zaczynają korzystać z mojej J415W bo do szkoły potrzebne to czy tamto w kolorze.
  Tak więc jak jest z jakością tego co w linku? Warto czy może jest jakaś inna polecana firma która również sprzedaje wieczne kartridże i dobry, nie zatykający dysz tusz który sprawdza się też w jakości wydruków? Przy okazji tego, że drukuję czasem zdjęcia na błyszczącym papierze foto nie chciałbym by się okazało że tusz nie zasycha na nim i się rozmazuje...
  Drukarka u mnie stoi non stop podłączona do prądu...głowice sobie czyści...ale jak widać wystarczyło raz dać tusz "nie sprawdzony" w zamienniku i poszło 160zł na nową głowicę.
 • #134
  succub
  Level 12  
  Mam pewien problem...
  Mialem 4f.
  Wyczyściłem głowicę na różne sposoby i teraz po wstępnym złożeniu mam error 50...
  Czy ktoś ma pojęcie gdzie szukać rozwiązania na ten error?
  Czytałem, że to niby jakieś zacinanie sie papieru, ale to nie ma związku... coś gdzieś musiałem mechanicznie popsuć, albo może jakiś czujnik.... ale nie wiem, ma ktoś pomysł gdzie szukać?
 • #135
  MaRciNoOs
  Level 26  
  succub wrote:
  Mam pewien problem...
  Mialem 4f.
  Wyczyściłem głowicę na różne sposoby i teraz po wstępnym złożeniu mam error 50...
  Czy ktoś ma pojęcie gdzie szukać rozwiązania na ten error?
  Czytałem, że to niby jakieś zacinanie sie papieru, ale to nie ma związku... coś gdzieś musiałem mechanicznie popsuć, albo może jakiś czujnik.... ale nie wiem, ma ktoś pomysł gdzie szukać?  Musisz kolego przede wszystkim napisać jaki masz model drukarki. Błąd 50 może powodować brak płynnego podawania papieru. (do wymiany silniczek, przy stacji czyszczącej, ew. czujnik, który wykrywa kartkę jak wjeżdża na rolki.)
 • #136
  succub
  Level 12  
  No tak, zapomniałem o modelu :)

  DCP-195c

  Silniczek kręci, rolki się kręcą.
  Rozbieralem to dziadostwo całe, w poszukiwaniu zabrudzonego czujnika, ale nic nie przykuło mojej uwagi...

  Gdzie mogą się ewentualnie znajdować czujniki które trzeba sprawdzić?

  A czy w ogóle możliwe jest, aby ten błąd wynikał ciągle z uszkodzonej głowicy, czy niezbyt?
  Miałem zamiar już zamawiać sobie z ebaya, ale jakby się okazało, że to nie głowica to bym się wściekł :P
 • #137
  MaRciNoOs
  Level 26  
  Silniczek będzie kręcił, ale jeżeli zdemontujesz go to zobaczysz że się płynnie nie obraca. Na nim razem jest enkoder optyczny z folią podzieloną na krateczki. Jeżeli nie ma płynnej pracy a wirnik jakby przeskakiwał o np 1/10 obrotu to silniczek jest do wymiany. Mam kilka DCP-145C, które praktycznie są identyczne. Jakbyś był zainteresowany zapraszam na priv.
 • #138
  succub
  Level 12  
  Ok, sprawdzę to za jakiś czas.
  Przed moim demontażem działał, może go uszkodziłem jak kombinowałem.
  Odezwę się za jakiś czas jeszcze.
 • #139
  Rozer
  Level 9  
  MaRciNoOs wrote:
  Wiem, że to może być tzw. "odgrzewanie kotleta", jednak mimo wszystko chciałbym się wypowiedzieć w tym temacie. Jeżeli kogoś urażę to na wstępie przepraszam.

  Nie chciałbym się wywyższać tutaj ponad kogokolwiek, bo po to jest forum, aby problemy wspólnie rozwiązywać, jednak trochę tych drukarek przeszło już przez moje ręce i przez ręce kilku moich znajomych, którzy serwisują Brothery, więc jakieś pojęcie mamy. Spędziliśmy wiele godzin na próbie udrażniania głowic, nad błędami 4F i przez ten czas nauczyliśmy się jednego.

  Jeżeli głowica wypluła już 4F albo 48, 49 to jest to jej uszkodzenie. I jeżeli nawet będziecie próbowali ją ożywić, np. izopropanolem (osobiście odradzam do tego typu zabiegów, bo nie najlepiej rozpuszcza on zamienniki dostępne na rynku i możecie bardziej zaszkodzić głowicy i jej drożności) to jest wielce prawdopodobne, że ten błąd po pewnym czasie powróci. Nigdy nie ma pewności czy będzie to 5 kartek czy 50 ryz. Tego ostatniego oczywiście Wam życzę. Ale skoro głowica już raz przeciekła do chipa i wyrzuciła 4F to po takim zabiegu usuwany jest jedynie problem, a nie powód problemu.

  Chciałbym oszczędzić niektórym kłopotów z rozkręcaniem drukarek, zakupowania dodatkowych płynów do czyszczenia itd.

  Regenerowane głowice są po ok 35$ i zdają egzamin i takie rozwiązanie zostawiam każdemu z Was do rozważenia, ponieważ nie ma idealnego sposobu na 4F.

  Podnoszenie aluminium z głowicy, w większości przypadków prawdopodobnie skończy się urwaniem chipa od głowicy.

  Mimo wszystko wytrwałym i żądnym nowych doświadczeń majsterkowiczów, życzę powodzenia i niech wasze drukarki służą jak najdłużej ;) ;)


  Na początku września zakończyłem prawie dwumiesięczny bój z drukarką i błędem 4f, uzyskując oczekiwany rezultat.
  Wyciągnąłem przy tym mnóstwo wniosków i ogromne doświadczenie.
  Co istotne moja drukarka miała bardzo mały przebieg, a błąd 4f nie zdążył się w pełni ujawnić.
  Do dnia dzisiejszego po wydrukowaniu kilku ryz papieru działa jak nowa.
  Na początku nie wszystkie punkty były pełne, jednak z czasem (po około miesiącu użycia) dysza sama się wypełniła.
  Na obecną chwilę drukarka ma lekki problem z ostrością na średniej jakości (na wysokiej jest super), ale to wynika z zanieczyszczenia paska pozycjonującego i braku czasu oraz chęci na zajęcie się tym...
  W grudniu z czystej ciekawości podjąłem się uratowania dwóch drukarek z tą samą głowicą i wadą (większy przebieg, świeży 4f) i rezultat jest identyczny, czyli wszystko działa. Elektronika nie zdążyła się jeszcze zalać....
  Co istotne zanim użyłem izopropanolu, wykorzystałem płyn Barva (chociaż on radził sobie znacznie słabiej niż ten pierwszy).
  Co do urwania płytki, to polemizowałbym. Ruszając nią na boki i lekko podważając, naprawdę trudno ją uszkodzić (próbowałem tego na martwej głowicy z czystej ciekawości i taśma paradoksalnie jest naprawdę mocna). Po tą taśmą znajduje się jakiś rodzaj gąbki i gdy nasiąka on tuszem, to dopóki się go nie wypłucze, to 4f będzie się pojawiał. Co ciekawe nawet samo podniesienie taśmy automatycznie niweluje 4f (gdy taśma nie styka się z tą gąbką) i drukarka normalnie startuje (3/3 przypadki).
  Więc o ile nie doszło do uszkodzenia elektroniki 4f powinien być jak najbardziej odwracalny, ponieważ zasadniczo wynika on z zapchanej głowicy i wylewania się tuszu do niej. Ten dostaje się pod tą płytkę i wypełnią gąbkę na której leży taśma z gołymi elementami i dochodzi do zwarcia.
 • #140
  MaRciNoOs
  Level 26  
  O jakich gąbkach mówisz? Proszę o sprecyzowanie co masz na myśli pisząc elektronika głowicy. Najlepiej jeżeli na konkretnych zdjęciach zaznaczyłbyś cały proces czyszczenia.
  Elektronika głowicy, a chip nad piezo to dwie różne rzeczy. Więc jeżeli piszesz o elektronice głowicy, która jest z enkoderem szerokości kartki to ta na 1000% nie ma wpływuna błąd 4f, a tylko na niej jest gąbka.
 • #141
  Rozer
  Level 9  
  Tak się rozpisałem, że pominąłem istotne szczegóły...
  Oczywiście w przypadku mowy o elektronice i gąbce mam na myśli elementy dyskretne znajdujące się pod blaszką na taśmie, a także gąbkę, na której one leżą.
  W żadnym momencie nie wspominałem o górnej płytce ze słynnym kondensatorem, którego wymiana nic nie daje.
  Niestety mam teraz taki armageddon czasowy, że ledwie znajduję chwilę na odpisane, ale postaram się w przyszłości wrzucić jakieś zdjęcia.

  Prawdopodobnie to ta widoczny na zdjęciu poniżej :
  Brother - error 4F - usuwanie błędu
  Piszę prawdopodobnie, ponieważ podniosłem blaszkę tylko na pewną wysokość i była tam nasączona czarnym tuszem gąbka, które na zdjęciach jest biała. Po jej wyczyszczeniu błąd zniknął.
 • #142
  succub
  Level 12  
  U mnie sprawa się wyjaśniła.
  Mimo różnych błędów winna była i tak głowica.
  Starą rozebrałem, nigdzie nie była mokra ani nie było żadnych uszkodzeń. Próby czyszczenia nic nie dawały.
  Zaryzykowałem i zamówiłem z Chin za 140zł (u nas jej koszt przewyższa cenę drukarki) i po założeniu jak ręką odjął - wszystko działa.
  Także szkoda czasu na domysły.
 • #143
  thogalw
  Level 14  
  Drukarka mimo tych błędów jest dosyć dobrą drukarką i tanią w eksploatacji. Tutaj błąd 4f a w hp zasychające kartridże i co raz trzeba nowe mało używane wyrzucać i kupować drugie i w sumie to taki koszt jak wymiany głowicy w Brother. Ja swoją dcp j125 użytkuję dwa lata. Kupiona używana z przebiegiem 10tys wydruku. Przebieg duży ale kupiłem bo cena niska i jeszcze 7sztuk tuszu gratis. Wydrukowałem z 2tys. stron i jest ok. Jedno zauważyłem, że ważniejsze niż oryginalny tusz itp. jest to, żeby ta drukarka była używana. Mam ją włączoną i sama co raz się czyści ale mimo to jak miesiąc nie drukuję i zrobię wydruk testowy to już 1/3 dysz zatkanych i trzeba z 3 razy robić czyszczenie dysz. Myślę, że jeszcze trochę by postała i błąd już pojawiłby się. Jak ktoś trochę drukuję to nie wiem czy sens bawić się w zamienniki bo lepiej kupić oryginalne tusze w butelkach Brothera i napełniać samemu dużo roboty przy tym niema a cena podobna. Mam za free taka samą z błędem 4f i spróbuje ja ożywić. Z tego co wyczytałem na forum jest kilka przyczyn tego błędu, ale jeśli to początkowe stadium to duże szanse są.
 • #144
  MaRciNoOs
  Level 26  
  Jeżeli chodzi o 4F to rozwiązaniem problemu będzie jedynie wymiana głowicy na drugą. Miałem sporo tych drukarek z tym błędem i sporo walczyłem z 4F albo 48 na wszelkie opisywane na różnych forach sposoby i doszedłem do wniosku że gra nie warta świeczki. Problem powracał za każdym razem. Jak nie po kilku minutach po po dwóch tygodniach. A czas i tak był poświęcony.

  Moderated By rys57:

  Część "reklamową" usunąłem.

 • #145
  Rozer
  Level 9  
  Kilka dni temu, po prawie dwóch latach niemal bezawaryjnej pracy po naprawie 4f, drukarka ostatecznie wyzionęła ducha.

  Tym razem padła na amen pompka, która nomen omen, prawdopodobnie była przyczyną w/w błędu w moim przypadku.
  Problemem okazała się zębatka, na której jest gumowa nakładka z kanalikami.
  Po zdjęciu pokrywy (tej z wężykami) chodziła idealnie płynnie, jednak po ponownym założeniu stawiała ogromny opór, przez co kółko zębate na ramieniu (to, które napędza na przemian tą "przekładnie" lub element pompujący) skakało i wydawało zgrzytanie.
  Pomagał smar i płukanie głowicy przy użyciu ipa (bo przez niesprawność tego układu głowica zasychała i wywalała), jednak teraz pompka już padła permanentnie.

  Próby reanimacji tylko pogorszyły sprawę, więc drukarka poleciała na półkę, posłuży jako dawca elektroniki do projektów.
  Pora przerzucić się na laser.
 • #146
  Optima-md

  Level 13  
  Reasumując nie ma sensu bawić się w naprawę drukarek Brother z błędem 4F. Na 10 drukarek 2 udało się naprawić, pozostałe to uszkodzona elektronika w samej głowicy.
  Brother - error 4F - usuwanie błędu


  W nowych głowicach pojawia się jeszcze jeden problem rozwarstwienie złotej warstwy, do której dostaje się tusz z stacji serwisowej i powoduje uszkodzenie.
 • #147
  dr.master
  Level 38  
  Nie ma skutecznej metody naprawy 4F.
  Nie jest to żadna złośliwość serwisu.
  Nie da się i koniec.
  Głowicę z 4F trzeba wymienić.
 • #148
  MaRciNoOs
  Level 26  
  dbr259 wrote:
  ROZWIĄZANIE PROBLEMU 4F
  Postanowiłem zgłębić wiedzę tajemna :D i rozwiązać problem 4F

  Oto rozwiązanie.

  1. Wyjąć głowicę zd. nr. 1
  Brother - error 4F - usuwanie błędu
  2. Wyjąć płytkę zd. nr. 2
  Brother - error 4F - usuwanie błędu
  3. Wyjąć zasilanie w tusz zd. 3 i 3a
  Brother - error 4F - usuwanie błędu Brother - error 4F - usuwanie błędu
  4. Osuszyć głowicę z tuszu..tusz będzie się sączył spod aluminiowej blaszki zd. nr. 4 !!! NIE WYJMUJ TEJ BLASZKI !!! ja ją wyjąłem oczywiście uszkadzając głowice, abyś mógł zobaczyć kondensatory na których robi się zwarcie zd. nr. 5, a nie na płytce jak to jest gdzieś na forum opisane!!!
  Brother - error 4F - usuwanie błędu
  Brother - error 4F - usuwanie błędu
  5. Wypłukać głowicę w szczególności pod blaszką w roztworze IPA i wody destylowanej 2 do 1. To jest też doby moment na udrożnienie dysz. Solidnie osuszyć szczególnie pod blaszką.
  6. Uszczelnić połączenie pomiędzy głowicą (piezoelektrykiem) zd. nr. 6 a zasilaniem zd. nr. 3 i 3a
  Brother - error 4F - usuwanie błędu

  7. Poskładać i wszystko powinno śmigać.. głowica uratowana. :D

  Pozdrawiam
  Raf

  P.S
  Jest tez bardziej hardcorowa wersja z próbą podniesienia aluminiowej blaszki i oddzielenia jej od tasiemki ale szansa na zniszczenie głowicy wzrasta do 50% lecz daje 100% pewność uszczelnienia tasiemki.
  Bo głównym problemem błędu 4F jest zwarcie na połączeniu tasiemek i kondensatorach pod blaszką, które jest spowodowane przeciekaniem na uszczelniaczu pomiędzy piezo a zasilaniem tuszu. A przeciek jest spowodowany zatkanymi dyszami.

  Podnosimy blaszkę na 1-2mm i wygiętą igłą delikatnie odrywamy tasiemkę ..po oderwaniu oczyścić, osuszyć, zaslikonować tasiemkę, uszczelnić i poskładać... to tak w skrócie :)


  Ciekawy wpis, jednak w ostatnim czasie zadzwoniło do mnie kilku klientów, którzy szukali głowic bo w podobny sposób opisany w tym poście nieodwracalnie uszkodziło swoją głowicę bazując na tego typu postach.
  Wiadome, że każdy robi to na własną odpowiedzialność, jednak jeżeli zdjęcia zawierają mechniacznie uszkodzony/oddzilony układ wykonawczy/chip/mikroprocesor głowicy od piezoelektyków, to nikt mi nie powie, że da się to "poskładać" w całość i będzie działało nadal. Łopatologicznie - jakby oderwać procesor BGA w technologi SMT od płyty głównej, i następnie położyć go w te samo miejsce i twierdzić, że będzie działało, ale niewiadomo ile. Z szacunkiem do poświęconego czasu i trudu, który został włożony w chęć pomocy na "bezpłatną" naprawę, ale opisany sposób jest nieskuteczny i prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia głowicy. Co więcej, niedoświadczeni posiadacze Brotherów jak widzą błąd 48, który świadczy o innej usterce (po przeczytaniu wielu postów w sieci, wg których error 4F = error 48, co jest w wielu przypadkach sprzeczne z prawdą) przystępują do rozbierania głowicy, podważania układu, przez co uszkadzają w pełni sprawną głowicę.
  Możecie mieć mi to za złe...ale?
  Uważam, że temat bardziej wprowadza w błąd niż jest pomocny.
 • #149
  jozek1981
  Level 1  
  Potwierdzam wypowiedź MaRciNoOs po próbie podniesienia blaszki zakończyło się to oderwaniem układu od taśmy i wymiana głowicy na nową. Nie czyscie tak głowic bo skończycie tak jak ja 😬😨😭👹
  Brother - error 4F - usuwanie błędu
  Brother - error 4F - usuwanie błędu
 • #150
  MaRciNoOs
  Level 26  
  jozek1981 wrote:
  Potwierdzam wypowiedź MaRciNoOs po próbie podniesienia blaszki zakończyło się to oderwaniem układu od taśmy i wymiana głowicy na nową. Nie czyscie tak głowic bo skończycie tak jak ja 😬😨😭👹


  Ciekaw jestem ile jeszcze osób ubije głowicę zanim ten temat zostanie przerzucony w odpowiednie miejsce ;) Mi w sumie to "rybka", bo pewnie jakiś % tych poszkodowanych zadzwoni do mnie szukając drugiej głowicy :lol: :D