Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brother - error 4F - usuwanie błędu

dbr259 15 Oct 2012 18:56 200202 158
phoenixcontact
 • ROZWIĄZANIE PROBLEMU 4F
  Postanowiłem zgłębić wiedzę tajemna :D i rozwiązać problem 4F

  Oto rozwiązanie.

  1. Wyjąć głowicę zd. nr. 1
  Brother - error 4F - usuwanie błędu
  2. Wyjąć płytkę zd. nr. 2
  Brother - error 4F - usuwanie błędu
  3. Wyjąć zasilanie w tusz zd. 3 i 3a
  Brother - error 4F - usuwanie błędu Brother - error 4F - usuwanie błędu
  4. Osuszyć głowicę z tuszu..tusz będzie się sączył spod aluminiowej blaszki zd. nr. 4 !!! NIE WYJMUJ TEJ BLASZKI !!! ja ją wyjąłem oczywiście uszkadzając głowice, abyś mógł zobaczyć kondensatory na których robi się zwarcie zd. nr. 5, a nie na płytce jak to jest gdzieś na forum opisane!!!
  Brother - error 4F - usuwanie błędu
  Brother - error 4F - usuwanie błędu
  5. Wypłukać głowicę w szczególności pod blaszką w roztworze IPA i wody destylowanej 2 do 1. To jest też doby moment na udrożnienie dysz. Solidnie osuszyć szczególnie pod blaszką.
  6. Uszczelnić połączenie pomiędzy głowicą (piezoelektrykiem) zd. nr. 6 a zasilaniem zd. nr. 3 i 3a
  Brother - error 4F - usuwanie błędu

  7. Poskładać i wszystko powinno śmigać.. głowica uratowana. :D

  Pozdrawiam
  Raf

  P.S
  Jest tez bardziej hardcorowa wersja z próbą podniesienia aluminiowej blaszki i oddzielenia jej od tasiemki ale szansa na zniszczenie głowicy wzrasta do 50% lecz daje 100% pewność uszczelnienia tasiemki.
  Bo głównym problemem błędu 4F jest zwarcie na połączeniu tasiemek i kondensatorach pod blaszką, które jest spowodowane przeciekaniem na uszczelniaczu pomiędzy piezo a zasilaniem tuszu. A przeciek jest spowodowany zatkanymi dyszami.

  Podnosimy blaszkę na 1-2mm i wygiętą igłą delikatnie odrywamy tasiemkę ..po oderwaniu oczyścić, osuszyć, zaslikonować tasiemkę, uszczelnić i poskładać... to tak w skrócie :)
  About Author
  dbr259
  Level 11  
  Offline 
  dbr259 wrote 5 posts with rating 12. Live in city NDM. Been with us since 2007 year.
 • phoenixcontact
 • #2
  ELEKTRONIK2
  Level 11  
  Chciał bym się nie zgodzić z tym, co kolega napisał wyżej, aby oszczędzić innym roboty. To co kolega opisuje jako tusz, jest sylikonem producenta. Mi udało się odczepić blaszkę od taśmy, ale czyszczenie tej taśmy nic nie pomogło. Tą metoda błędu 4F NIE DA SIĘ USUNĄĆ. Na dowód dorzucam fotkę rozebranej głowicy i oddzielonej taśmy. Jak by ktoś chciał zrobić to samo co ja bo np: nie wierzy, to aby głowice wyjąć z prowadnicy, trzeba przesuwając ją ręcznie w takie wycięcia z lewej strony drukarki. Natomiast żeby odkleić taśmę, trzeba blaszkę podgrzać suszarką do włosów około 5 minut (uważać żeby nie przegrzać taśmy).

  Brother - error 4F - usuwanie błędu
 • phoenixcontact
 • #3
  dbr259
  Level 11  
  Owszem znajduje się tam czarny silikon, który jest dosyć niechlujnie zastosowany i czasem przecieka - widać to na moich zdjęciach. Dodam że 3 głowice uratowałem w ten sposób, wiec sam zdecyduj czy chcesz spróbować naprawić, czy wyrzucić drukarke.
 • #4
  ELEKTRONIK2
  Level 11  
  Tak jak kolega napisał - jeśli ktoś chce spróbować, to dopisałem dla chętnych, jak wyjąć głowice, bo chwile się nad tym głowiłem. U mnie czyszczenie taśmy zupełnie nic nie pomogło, po za tym w ogóle nie była brudna, więc błąd 4F może mieć swoje podłoże również w innym miejscu. Czyściłem całą rozebraną głowicę w myjce ultradźwiękowej w roztworze izopropanolu- również bez rezultatu.
 • #5
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Mam ten sam problem z tą drukarką, i chyba u mnie też przyczyną nie jest przeciek tuszu, i zalanie taśmy oraz kondensatorów, jak to opisał kolega dbr259.
  Rozebrałem głowicę, i nie ma tam śladów przeciekającego tuszu. Wszystko jest czyste i suche, natomiast u kolegi dbr259 na zdjęciu wyraźnie widać zalanie tuszem.
  Zdjęcia z mojej głowicy:
  Brother - error 4F - usuwanie błędu
  Brother - error 4F - usuwanie błędu
  dbr259 wrote:
  Uszczelnić połączenie pomiędzy głowicą (piezoelektrykiem) zd. nr. 6 a zasilaniem zd. nr. 3 i 3a
  Kolego masz na myśli połączenie, które zaznaczyłem czerwonym kolorem na zdjęciu? Jeśli tak, to tam na 100% nie było wycieku. Pod blaszką też nie widać zalania tuszem. Wkładałem tam białą bibułę, i nigdzie nie została zabrudzona, co świadczy o braku zalania.
  Kolego dbr259, czy może jednak miałeś w którejś głowicy wyciek pod blaszką, a nie z połączenia wspomnianego wyżej? Jeśli tak, to bez demontażu blaszki się nie obejdzie.
  Kolego wspomniałeś, że twoją metodą, uratowałeś 3 głowice. A możesz napisać, ilu głowicom ten zabieg nie pomógł, jeśli takie były?
  Mimo wszystko wymyję tą głowicę w IPA, i zobaczę co będzie.


  Mycie głowicy nie pomogło.

  Pozdrawiam.
 • #6
  Krakoo
  Level 10  
  dbr259 wrote:
  Solidnie osuszyć szczególnie pod blaszką.
  Jest jakiś patent na to?
  U mnie problem wystąpił w DCP-145C. Po wypłukaniu w IPA i złożeniu wszystkiego wystąpił błąd 48 (czyli złe podłączenie przewodów głowicy), ale tam jest tylko jedna tasiemka i nie da się jej źle podłączyć, więc podejrzewam jakieś zwarcie, bo pewnie nie wysuszyłem dobrze pod blaszką (suszyłem kilka minut suszarką). Problem w tym że tam jest bardzo kiepskie dojście. Może da się jakoś całą głowicę z blaszką wypchnąć do góry nie uszkadzając niczego? Ktoś ma z tym jakieś doświadczenie?
 • #7
  marcel_MG
  Level 2  
  Witam ponieważ widzę, że temat jeszcze w miarę aktualny, raptem z ubiegłego roku, więc się podłącze.

  U mnie sprawa ma się następująco, mam 2 drukarki Brother DCP 130C, jedną nazwijmy A drugą B ;-) w drukarce B, nie wiadomego pochodzenia, którą dostałem jako uszkodzoną były pełne tusze, ale na druku testowym drukowało się tylko na czerwono OK i słabiej na żółto, pozostałe tusze widocznie zaschnięte, oczywiście próby czyszczenia ALL i pojedynczych tuszy nie dawały rezultatów . Natomiast drukarka A moja od nowości 5 lat ma i była używana raczej sporadycznie miała czasem miesięczna przerwę bez prądu, ale ostatnimi czasy przed awarią drukowała OK i była non stop pod prądem, przy ostatnim napełnianiu tuszy zakleiłem jej wskaźniki poziomu tuszu i drukowała aż do spodu wyciągała, wydruki już były blade więc miałem napełniać tusze ale postanowiłem że przełożę te z drukarki B. Tylko przełożyłem. Uruchomiłem drukarkę i pojawił się błąd 4F. Więc zaczęło się sprawdzanie, testowanie, szukanie przyczyny błędu. Co z testów wynika? Otóż to że głowica ca w drukarce A jest jak najbardziej drożna, tzn przy próbach pompowania tuszu na każdym kolorze pojawia się rosa na dyszach, w przypadku druk B rosa pojawia się tylko na czerwonym i żółtym. Podjąłem próbę zamiany głowic. Drukarka A z głowicą drukarki B drukuje tylko na czerwono i żółto, w drukarce B błąd 4F.
  Błąd 4F jest to błąd niewątpliwie głowicy, ale co dokładniej może być jego przyczyną? Bo na pewno nie zaschnięte tusze.
  Chciałbym chociaż z dwóch złożyć jedna drukującą, może ktoś podpowie co można zrobić z nimi w domowych warunkach bez możliwości czyszczenia ultra dźwiękami zresztą co to jest bo ktoś mi to proponował ale nie dawał 100% gwarancji że zadziała.
 • #8
  mihalo
  Level 14  
  Mi kilka dni temu padł model J125. Rok starszy model CW375 działa na tych samych zamiennikach bez zarzutu jak na razie. Drukowanie odbywało się na obu drukarkach bardzo sporadycznie, ale mimo to były od nowości podłączone do sieci. Rozkręciłem, przemyłem płynem IPA i nic nie zdziałałem. Drukarka kalibruje się, karetka ustawia po prawej stronie i po chwili wyskakuje błąd. Głowica drożna, dysze drożne, jestem zawiedziony tą firmą, nawet do końca gwarancji nie wytrzymała.
 • #9
  dbr259
  Level 11  
  W jednym z przypadków była taka historia, że po nocy drukarka drukowała ale tylko pół kartki i znowu błąd 4F rozebrałem i w głowicy pełno tuszu było no i wiadomo jak karetka zaczęła jeździć to się wszystko zalewało a po nocy ściekało i schło... po przeczyszczeniu osuszeniu i uszczelnieniu błąd znikł....jeśli głowica jest sucha to mógł ulec uszkodzeniu kontroler widoczny na zdjęciu 6 taka srebrna kreska na tasiemce głowicy.. i tu już raczej nic się nie zrobi.
 • #10
  Robert1974majster
  Level 11  
  Brother 330c - error 4F - usuwanie błędu polega na przytrzymaniu przycisku stop-exit i włączenie wtyczki zasilania do gniazdka , i wykonaniu ksero zielony przycisk ,potem możemy wyłączyć zasilanie .Moja drukarka drukowała na sucho musiałem udrożnić głowice płynem specjalnym do tego, moczenie głowicy w płynie ok 3 godzin i dolanie udrażniacza do tuszu 4x3ml na kolor, potem czyszczenie do skutku .Drukarka moja odzyskała sprawność, a była skazana na straty.
 • #11
  Adriamatyka
  Level 1  
  Mam ten sam problem, drukarka po wyłączeniu jej na jakiś czas działała normalnie, teraz znowu błąd 4F i nic już na nią nie działa.
  Załączam zdjęcie wnętrza drukarki po podniesieniu przedniej pokrywy. Ma to jakiś związek z błędem 4F?
  Byłabym wdzięczna za rady, bo nie znam się na tym.

  Brother - error 4F - usuwanie błędu
 • #12
  endriuf
  Printers specialist
  To zdjęcie nie ma związku z błędem.
 • #13
  time_travel_0
  Level 10  
  Witajcie!
  Pojawia mi się ten sam błąd, czyli 4F, tylko robi to kiedy mu się podoba.
  Brother drukuje normalnie, skanuje - działa - lecz czasem błąd pojawia się i znika kiedy uruchomię ponownie urządzenie.

  Czyli ze strony technicznej, jaki to może być problem?
 • #14
  gruzlik11
  Level 1  
  Witam.
  Miałem również taki problem (błąd 4f). odważyłem się i rozebrałem głowicę bez odklejania płytki aluminiowej a z braku dostępnych płynów czyszczących zalałem głowicę jakimś tam płynem po goleniu na alkoholu, poczekałem 24 godz, potem jeszcze 5 min. suszarką i wszystko skręciłem. bardzo przydatne przy rozbieraniu były zdjęcia i instrukcje dbr259. po złożeniu drukarki błąd zniknął i sie nie pojawia lecz jest inny problem a mianowicie tusz nie dochodzi do głowicy. Rozebrałem jeszcze raz i przemyłem głowicę delikatnie alkoholem ale zauważyłem że tusz nie dochodzi do tych przeźroczystych pojemników. w czym tkwi problem? czy jest to coś w stylu zapowietrzenia się głowicy i ewentualnie jak taką "awarię" usunąć?
 • #15
  dbr259
  Level 11  
  Zakup w aptece strzykawki 20stki delikatnie cienkim śrubokrętem poszerz dzióbek na końcu strzykawki tak aby z oporem weszła na bagnet w drukarce...napełnij ja tuszem i delikatnie nałóż na bagnet w drukarce oczywiście z odpowiednim kolorem :) ...dociskając strzykawkę wciskaj tłok (zrób to delikatnie ale zdecydowanie) po chwili będziesz miał napełniony przewód z tuszem i tak z każdym kolorem :) ...później oczywiście czyszczenie głowicy :)
 • #16
  parker000
  Level 12  
  Witam podpinam się pod temat moja DCP-159C zaczęło drukować słabo więc drukowałem wydruk testowy i czyszczenie głowic z 4 razy przeprowadziłem, a potem to już błąd 4f moje pytanie czy mógłby ktoś napisać jak wyciągnąć tę głowicę z drukarki, bo chyba bez tego się nie obejdzie proszę o odpowiedź. Dodam że głowica w drukarce za cholerę nie chce się przesunąć. Czy trzeb :cry: a rozkręcić całe urządzenie ? :cry:
 • #17
  konradx
  Level 18  
  kolego dbr259, bzdur to tutaj nie wypisuj. Jeśli głowicę rozbierzesz w sposób opisany przez siebie to na 100% ją uszkadzasz, bo nie dasz rady odkleić radiatora aluminiowego od chipu wykonawczego, nie nadrywając taśmy od samej już głowicy. Jest to element jednorazowy i nie rozbieralny. Tak samo w naprawie głowicy nie pomaga wymiana kondensatora 270uF/35V na jakiś tam 470uF/35V, znajdującego się w torze zasilania chipu sterującego, jak to ktoś opisał w innym temacie. Ten kondensator jest tam po to aby zniwelować tętnienia na zasilaniu głowicy, aby wystrzeliwane krople miały wymaganą ziarnistość - wtajemniczeni wiedzą o co chodzi. Poświęciłem sprawną głowicę - taką na której nie wyskakiwał błąd F4 , ale zaschniętą i przeprowadziłem test, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Otóż zamoczyłem ją w płynie udrażniającym , nie odpinając od przewodów z tuszem. Po udrożnieniu z sukcesem ( przyłożyłem dysze do ręcznika papierowego i elegancko wszystkie kolory puściły tworząc dość równe kolorowe kreski, o czym wcześniej nie było mowy) złożyłem drukarkę w całość i już pojawił się problem błędu f4. Następnie znowu ją rozebrałem i wyczyściłem w płynie IPA i dobrze wysuszyłem - najpierw lekko sprężonym powietrzem a potem ciepłym powietrzem z suszarki. Po złożeniu problem pozostał. Wymieniłem kondensator wspomniany wcześniej i też nic to nie pomogło. Problem tego błędu jest dość prosty i analogiczny do błędu pojawiającego się w drukarkach z dyszami na kardridżach. Jeśli głowica ma już wypaloną elektronikę to ten błąd co jakiś czas będzie się pojawiał. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana na nową sztukę samej głowicy i po problemie.
  Pozdrawiam
 • #18
  Maxior.pl
  Level 12  
  Witam. Dziś wyskoczył mi ten błąd. Drukarka MFC-235C, drukarka często używana tak co drugi dzień. Błąd wystąpił u mnie po odłączeniu zasilania zaraz po zakończonej operacji skanowania (spieszyło mi się). No i nie można drukować. Więc jak dla mnie coś z PCB urządzenia się stało.
  https://obrazki.elektroda.pl/27_1265729176.gif
 • #19
  przemaso27
  Level 1  
  `Witam u mnie tez pojawił sie bład 4F. Wyjąłem głowice wyczyściłem w rx odrywając aluminiową płytke i pozłożeniu pojawił sie błąd 48. Da sie jeszcze to uratować czy dać sobie spokój??
 • #20
  fachuraa
  Level 11  
  Miałem ten sam błąd, próbowałem coś tam czyścić ale nic nie dało. Rzuciłem drukarkę do poczekalni przed złomowaniem. Leżała tak ze 3-4 miechy postanowiłem ostatni raz ją sprawdzić i o dziwo zaczęła pracować niestety głowica zasuszona wielokrotne czyszczenie i już drukowała ale jeszcze nie do końca więc postanowiłem ją wyczyścić "ręcznie", rozkręciłem i wyczyściłem ładnie głowicę. Złożyłem włączam i 4F :cry: drukarka wydrukowała niecałe 3000 więc niewiele.
 • #22
  ja548
  Level 17  
  Ja mam ten sam problem błąd 4F. wyciągałem tylko głowicę bo chciałem ją przeczyścić (głowicy nie rozbierałem) po złożeniu wyświetlił się ten właśnie błąd
 • #24
  MarcinUM
  Level 10  
  Skorzystałem z rad "dbr259". Posiadam urządzenie wielofunkcyjne Brother MFC-235C od 10 lat, jest naprawdę często używane. Wyświetlił się błąd "nie można inic. 4F". W serwisie drukarek powiedzieli mi, że po tylu latach miała prawo paść, że głowica przeznaczona jest na maks 10-20tys. stron i nie opłaci się nic z tym robić. Szkoda mi było wyrzucać, tym bardziej, że kupuje za grosze zamienniki i drukuje ryzę na ok 2tyg. Rozebrałem urządzenie po natrafieniu temat na elektrodzie, z tym, że nie chciałem rozbierać w głowicy dozownika tuszu, po zdemontowaniu tego nie potrafił bym potem to uszczelnić i zamontować bo są "zatapiana na gorąco plastikowe nity". Kupiłem natomiast butelkę IPA, dużą strzykawkę z grubszą i cieniutką igłą w aptece za 2zł i wstrzykiwałem pod ciśnieniem gdzie się dało IPA, po czym całą zdemontowaną głowicę zostawiłem w naczyniu, zanurzoną w IPA na ok. 15min. Odstawiłem całość na kilka godzin w celu osuszenia i żeby cały alkohol odparował. Po zamontowaniu jak narazie wszystko śmiga, puściłem ok. 30 kartek A4 ze zdjęciami, widać trochę centki - wydaje mi się, że nadziałem się na bardzo tandetny tusz zamiennik i głowicę przypchało ale jak podniosę jakość na NORMALNĄ bądź WYSOKĄ jest ok. Kupię tusze ActivJet bądź Dunina (ponoć posiadają w sobie rozpuszczalnik) i myślę, że to przeczyści dobrze głowice. Wielkie dzięki i punkty dla "dbr259".
  Dziękuję i pozdrawiam
 • #25
  dud
  Level 12  
  Potwierdzam że metoda "dbr259" zadziałała u mnie.
  Drukarka DCP-j315W po 2 latach pracy (około 3700 wydrukowanych stron) na zamiennikach, miała ślady tuszu na tasiemce pod blaszką. Po wyczyszczeniu tasiemki błąd 4F znikł.
 • #26
  blastor
  Level 9  
  Gdzie dokładnie wstrzyknąć IPA? Pod srebrną aluminiową blaszkę ?
 • #27
  mati90b
  Level 13  
  Witam, z tego co zrozumiałem mogę zanurzyć w roztworze całą głowicę i wypłukać ?
 • #28
  Renata23
  Level 9  
  Cieszę się, że ten temat nadal jest aktualizowany.
  Mam ten sam problem: Unable to Print 4F, w drukarce Brother DCP 385C. Mam ją trzeci rok, wydrukowałam 1340.

  4F pojawił się 2 mies. temu. Po lekturze elektrody i wyzerowaniu licznika nie zadziałała od razu, dopiero na drugi dzień, wydrukowała 20 stron. Po kilku dniach znów mam 4F. Wyjeżdżałam z domu, więc odłączyłam na dwa tygodnie. Potem znowu ruszyła. I tak na zmianę, częściej mam 4F niż sprawną. Skan działa non stop.

  Czytam wszystko, co piszecie, ale raczej sama nie poradzę sobie w domowych warunkach z reanimacją głowicy.

  Pozdrawiam serdecznie:)
 • #29
  pyszczak6
  Level 2  
  Podziękowania dla dbr259 drukarka uratowana osobiście moczyłem w czystym spirytusie 3h potem suszenie całą noc złożona i odpalona ruszyła za pierwszym razem lecz nie drukowała,,białe kartki" kilkanaście razy czyszczenie i druk testowy aż załapała.