Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia fotowoltaiczna on grid

Seas 22 Mar 2016 17:12 176202 1302
  • #1111 22 Mar 2016 17:12
    marcin_rs
    Poziom 9  

Ery już nie ma, sprzedała się gigantom zagranicznym :)

Liczniki energii elektrycznej zamontowane mam w taki sposób, jak zamieszczono to na stronie pvmonitor.pl
    http://pvmonitor.pl/images/pomiar_poboru_LK2_0.jpg
    jeden z liczników mierzy, pobór prądu całkowity w domu, drugi licznik mierzy produkcje prądu. Pomiary te są wiarygodne.

Ilość zużytej energii z własnej produkcji, oraz oddanej do sieci jest wyliczana, niestety wyliczenia mijają się dość znacznie ze stanem faktycznym.

Chciałbym mieć dostęp do następujących danych, obarczonych minimalnym błędem pomiarowym:

- ilość zużywanej energii w domu
    - ilość zużywanej energii pobieranej z zakładu energetycznego
    - ile energii własnej produkcji wykorzystuje
    - oraz ile energii oddaję do sieci energetycznej

W najbliższym czasie będę chciał się "podłączyć" do Waszego projektu pvmonitor.pl
    Lan kontroler nie będzie potrzebny, impulsy z liczników prądu, zlicza mi sterownik PLC a wysłanie danych, do pvmonitor.pl w wymaganym formacie raczej nie będzie problemem.

• Sklep HeluKabel
  • #1112 22 Mar 2016 17:30
    marcinbbb
    Poziom 22  

marcin_rs napisał:

Chciałbym wiedzieć z niewielkim błędem:

- ile energii zuzywam w domu
    - ile energii zuzywam z ze
    - ile energii wykorzystuje wyprodukowanej
    - i ile energii idzie w siec

ile energii zuzywam w domu? Indeks 1.8.1 ( w przypadku G11)
    ile energii zuzywam z ze? Tu jeszcze dochodzi bilansowanie więc jak chcesz to policzyć?
    ile energii wykorzystuje wyprodukowanej? 1.8.1 - nawias (Różnica energii wyprodukowanej na inwerterze i indeksu 2.8.0 w przypadku G11.)
    ile energii idzie w siec? Indeks 2.8.0 w przypadku G11

Mam nadzieje że się nigdzie nie walnąłem.

• Sklep HeluKabel
  • #1113 22 Mar 2016 17:43
    marcin_rs
    Poziom 9  

Tak licznik jest przed płotem :( ...w brudnej skrzynce z pajakami :P a chciałbym mieć live np na tablecie

Myślę np tak:

Bilans = pobór całkowity w domu - (energia wyprodukowana - en. wysłana)

Dlatego myślę nad licznikiem 2 kier. chyba że jestem w błędzie?

• #1114 22 Mar 2016 17:55
    marcinbbb
    Poziom 22  

To możesz kupić zestaw monitoringu i wsadzić go do tej skrzynki z pająkami :)
    Licznik też możesz kupić np. taki ......... ma opcję bycia dwukierunkowym. Jednak co Ci z tego wyjdzie zapewne niewiele, bo z tego licznika znów musisz lan kontrolerem wysyłać dane aby je oglądać na tablecie. W sumie obraz z zestaw monitoringu też można oglądać na tablecie :)

Link usunąłem.
    3.1.18. Publikowania informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    Moderator ; Krzysztof Reszka

• #1115 24 Mar 2016 16:06
    marcin_rs
    Poziom 9  

...PAFAL 16EC3 troszkę duże rozwiązanie, bardziej myślałem nad czymś z tego:

Algodue UEM80-4D
    Eastron SDM630

ma to ktoś?
    sprawdza się?

• #1116 02 Kwi 2016 16:59
    Seas
    Poziom 22  

Pierwszy kwartał za nami. Trudno rozliczyć instalację w net-met w połowie okresu rozliczeniowego, ale na podstawie I kwartału można wyciągnąć wnioski na przyszłość.
    Instalacja wyprodukowała w I kwartale - 954 kWh
    Zużycie własne 447 kWh - 47%
    Wprowadziłem do sieci - 507 kWh (I tar. - 215, II tar. - 292)
    Pobrałem z sieci - 816 kWh (I tar. - 184, II tar. - 632, w tym podgrzewanie CWU w II - 314 kWh)
    Na razie bilans w ramach net-met jest +31 kWh dla I tar. i -340 kWh dla II.
    W II kwartale wprowadzę duże ilości energii do sieci i będę optymalizować na czuja bilans w II taryfie. W I taryfie niewiele mogę zrobić, gdyż ograniczam pobór z sieci do minimum i maksymalizuje pobór z PV w czasie I taryfy (między innymi wattrouter sterujący grzałką CWU w godzinach I taryfy).
    Roczny net-met pozwoli na dokładne bilansowanie energii w II taryfie. Mając w październiku pojęcie o nadwyżce w II taryfie, można spokojnie grzać grzałką CWU i ewentualnie dogrzewać elektrycznie dom w okresie przedzimowym.

Dodano po 3 [minuty]:

Chyba że nowelizacja załatwi na amen dwutaryfowych net-meteringowców. Wtedy będziemy szukać innych rozwiązań

• #1117 06 Kwi 2016 11:27
    gazela_fm
    Poziom 6  

Witam od miesiąca mam aktywna instalacje fotowoltaiczna on grid o mocy 7 kW. Po miesiącu na liczniku falownika Fronius Symo 7.0-3-M mam wyprodukowane 500 kWh natomiast na liczniku zakładu energetycznego (Enea) energii oddanej jest 330 kWh czyli jest 170 kWh różnicy. Stad moje pytanie skąd ta różnica i czy to normalne ?

• #1119 06 Kwi 2016 11:42
    Seas
    Poziom 22  

Czy licznik Enei jest zainstalowany przy inwerterze?. Jeżeli tak, to mierzą te same wielkości i któryś źle mierzy. Jeżeli licznik Enei zainstalowany jest w granicy i mierzy energię pobraną i wprowadzoną to wszystko jest OK. Energię stanowiącą róznicę tj. 170 kWh zużyleś na potrzeby własne. Tyle energii pobrałeś bezpośrednio z PV, a nie z sieci.

• #1120 06 Kwi 2016 11:49
    gazela_fm
    Poziom 6  

Licznik jest w granicy i mierzy energie pobrana której jest w tej chwili okolo 550 kWh i oddana której jest okolu 330 kWh.

• #1121 06 Kwi 2016 11:56
    Seas
    Poziom 22  

Czyli jest ok, róznica to zużycie własne. Dla jasnosci, energia wyporodukowana przez pv jest zużywana na bieżąco porzez dom, a nadwyżka trafia do sieci. Czyli produkcja pv 550, wprowadzenie do sieci 330, więc zużycie własne 220, co stanowi 40%. Nieźle, ale warto pomysleć by wiecej zużywać na potrzeby własne.

• #1122 06 Kwi 2016 12:07
    gazela_fm
    Poziom 6  

Czyli jeśli dobrze rozumiem na liczniku Enei indeks energii pobranej (około 550kWh) to jest wartość która Enea pobrała z mojej instalacji a indeks energii oddanej (okolo 330 kWh) to nadwyżka która "poszła" w siec ? Sorry za takie pytanie ale jestem w tym temacie kompletnie zielony ;)

• #1124 06 Kwi 2016 12:46
    Seas
    Poziom 22  

Na liczniku Enei korzystasz z dwóch rejestrów 1.8.0 - energia pobrana z sieci i z rejestru 2.8.0 - energia wprowadzona do sieci. Trzecim odczytem jest odczyt z inwertera - energia wyprodukowana w pv.

• #1125 06 Kwi 2016 12:52
    gazela_fm
    Poziom 6  

Dzięki za wyjaśnienie tylko skąd różnica w energii wyprodukowanej 500 kWh (odczyt z inwertera) a oddanej 330 kWh (licznik Enei) ?

• #1126 06 Kwi 2016 12:55
    Seas
    Poziom 22  

Tę róznicę zużyleś na wlasne potrzeby z pominięciem Enei. To jest Twoj najwiekszy zysk. Ideałem byloby, gdybyś nie pobral od Enei ani jednej kWh i nie oddałbyś ani jednej kWh:-)

• #1127 06 Kwi 2016 13:05
    synology1
    Poziom 15  

Mam prośbę możecie napisać wzór aby wyliczyć różnice procentowa pomiędzy poborem a produkcją ):

• #1128 06 Kwi 2016 13:21
    Seas
    Poziom 22  

Trochę nie rozumiem pytania, ale napiszę kilka wzorów:-)

Samowystarczalność ( udzial energii z pv w calkowitym zużyciu energii przez dom) =
    (Ilość energii zużyta przez dom z PV/całkowite zużycie energii przez dom)X100%

Zużycie własne = (ilość energii z PV zużyta przez dom/calkowita ilość energii wyprodukowana przez PV)X100%

Czy o to chodziło?

• #1129 06 Kwi 2016 15:56
    synology1
    Poziom 15  

Seas napisał:
    Czyli produkcja pv 550, wprowadzenie do sieci 330, więc zużycie własne 220, co stanowi 40%. Nieźle, ale warto pomysleć by wiecej zużywać na potrzeby własne.

Chodziło mi jak obliczyć różnicę % pomiędzy poborem a produkcją w tym wypadku wyszło 40 % odejmujemy te dwie liczby a potem mnożymy aby poznać wynik procentowy ? 550-330:330 X = ? %
    Zrobiłem sobie w excelu formułkę i zastanawiam sie czy dobrze to licze

• #1130 06 Kwi 2016 17:28
    Seas
    Poziom 22  

Trochę to skomplikowałeś :D
    =(A4-B4)/A4*100
    To jest formuła na zużycie własne

=(A4-B4)/B4*100 to w uproszczeniu Twoja formuła i nie wiem co oznacza.

• #1131 06 Kwi 2016 17:32
    synology1
    Poziom 15  

Seas napisał:
    Trochę to skomplikowałeś :D
    =(A4-B4)/A4*100
    To jest formuła na zużycie własne

=(A4-B4)/B4*100 to w uproszczeniu Twoja formuła i nie wiem co oznacza.

Dziękuj z poprawkę ,już czaje gdzie robiłem błąd teraz jest ok pozdrawiam ):

• #1132 12 Kwi 2016 22:31
    tomaszziolkowski
    Poziom 2  

Mam pytanie do wszystkich prosumentów podłączonych na obszarze działania Energii. Zgłosiłem swoją instalację do Operatora po 1 stycznia br. Po dwóch miesiącach otrzymałem wzór umowy, którą odesłałem po wypełnieniu swoich danych i na tym kontakt się urwał. Próbowałem kontaktować się drogą e-mail i telefonicznie , bez odzewu i kontaktu - nikt nie odpisuje, ani nie odbiera telefonu. Czy taka praktyka dotyczy innych klientów Energii ?

• #1134 12 Kwi 2016 23:19
    marcinbbb
    Poziom 22  

Aby otrzymać wzór umowy trzeba mieć certyfikat podłączenia do sieci Energa, a zanim podpiszemy umowę sprzedażową muszą wymienić licznik dwukierunkowy ze zdalnym odczytem - więc widzę spore nieścisłości w zeznaniach O ile Enegii = Energa.

• #1135 13 Kwi 2016 10:25
    tomaszziolkowski
    Poziom 2  

Certyfikat przesłałem, licznik mam zmieniony, jedynie nie mam podpisanej umowy na sprzedaż energii. Czy inni klienci też tak mają, czy też to jednostkowy przypadek?

• #1137 13 Kwi 2016 11:18
    amalino
    Poziom 12  

Od miesiąca czekam na certyfikat. Gdziekolwiek się dzwoni nikt nic nie wie...

• #1138 13 Kwi 2016 11:24
    N_Jacek
    Poziom 9  

Czy ENEA wymaga dla instalacji PV przygotowania miejsca pod dodatkowy licznik mierzący produkcję brutto?

• #1139 13 Kwi 2016 11:31
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Kiedyś wymagali, a teraz wg ustnego info z zeszłego tygodnia taki licznik z MID mam sobie zamontować sam, na swój koszt. Czekam na umowę, to będę wiedział co dalej.

• #1140 13 Kwi 2016 15:00
    pklawit
    Poziom 13  

Jeszcze we wrześniu 2015 ENEA wymagała przygotowania miejsca na drugi licznik - liczący bezpośrednio ile wyprodukował inwerter.
    Raz mi nawet z tego powodu cofnęli zgłoszenie - że na schemacie nie było tego drugiego licznika.

Jak jest teraz, to nie wiem. 2 tygodnie temu zakończyłem formalności związane z rozbudową. Schemat dałem z dwoma licznikami i żadnych uwag do niego nie było.
    Ale może dlatego, że już wisi ten drugi licznik, to nie kazali go zdejmować czy kupować samemu.

Pozdrawiam,
    Piotr