Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia fotowoltaiczna on grid

Seas 07 Paź 2016 10:08 186684 1332
    garfi78
    Poziom 10  
    kriss032 napisał:
    W RWE Fakturę rozliczeniową dostaje co pół roku. Po bilansie energia pobrana zerowa, zostaje do zapłaty dystrybucja, co kwartał wystawiają fakturę z prognozą. Chyba po to by nie mieć zaległości za dystrybucje i inne przypadki awarie PV, brak słońca, większy pobór energii

Jesteś pewny? w mojej podpisanej umowie z Enea doszukałem się zapisu że jestem zwolniony z opłat za dystrybucję tego co pobiorę z tego co wcześniej oddałem do sieci. Dystrybucję płacę tylko za to co pobieram z sieci ponad wyprowadzoną po rozliczeniu upust.
    Wiem że to inny operator, ale aż taka samowolka by była w interpretacji ustawy.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    kriss032
    Poziom 20  
    Tak to inny operator to rozliczenie za pierwsze półrocze 2016 r za dystrybucje energii pobranej płacę więcej jak cena energii pobranej, energia czynna 1696 kWh po 0,27662 po zbilansowaniu 0 zł zł dystrybucja 1696 kWh = 634,57 zł
    Umowy od drugiego półrocza 2016 r jeszcze nie dostałem
  • IGE-XAOIGE-XAO
    N_Jacek
    Poziom 9  
    Otrzymałem umowę z ENEA - mam wpisany 12 miesięczny okres rozliczeniowy, taryfa G11 (zgodnie z moją deklaracją). Umowa zawiera załącznik: "Odrębne zasady rozliczeń dotyczące Klientów będących Prosumentami". Zapisy zgodne z ustawą:
    1. rozliczenie ilości energii 1 do 0,8 (oddana vs. pobrana instalacja < 10kW)
    2. brak opłat zmiennych za dystrybucję za rozliczoną energię
    3. zasady obowiązują przez 15 lat

Zatem powinno wyglądać to tak:
    energia pobrana - energia oddana * 0,8 = ilość energii będącą podstawą opłat (za energię czynną oraz dystrybucyjną zmienną)
    garfi78
    Poziom 10  
    Umowa wygląda na OK tak ja u mnie, ale dalej nie wiadomo jak będą wyglądać płatności i od kiedy można wykorzystywać tą energię oddana do sieci.
    Na infolinii jedna pani mówi tak, drugi pan tak, a rzeczywistość w moim przypadku pokazała jeszcze coś innego. Wczoraj nie wytrzymałem i napisałem pismo że otrzymuję sprzeczne informacje z infolinii i chcę na piśmie wyjaśnienie: co ile miesięcy będą faktury? co na nich będzie? czy ta energia wprowadzana teraz do sieci będzie rozliczona na koniec grudnia? itp.
    Ciekaw jestem po jakim czasie odpowiedzą, czy w ogóle?
    N_Jacek
    Poziom 9  
    Rozliczenie powinno nastąpić od stanów z 1 lipca. Te odczyty powinny zostać przyjęte jako stan początkowy energia oddana oraz stan początkowy energia pobrana. Przy kolejnym odczycie dokonuje się obliczenia ilości energii oddanej i pobranej i dokonuje pomniejszenia ilościowego energii pobranej o 0,8* energia oddana. W przypadku nadwyżki ta powinna przejść na kolejny okres rozliczeniowy (ulega "przepadkowi" po 365 dniach).

Tak to widzę ;)
    chrobry25
    Poziom 14  
    I tak też mnie poinformowano na infolinii PGE. Zresztą wydaje się to logiczne i wg. mnie wynika to bezpośrednio z zapisu w umowie.
    kuba101vip
    Poziom 13  
    Witam
    Koledzy mam 5 paneli po 235w i inwerter 1000w max 1300w
    Widzę ze jest spory zapas na inwenterze i chciałbym dokupić jeszcze jeden panel.
    Czy to musi być identyczny czy zbliżony do parametrów tych co mam?
    proszę o pomoc
    marcinbbb
    Poziom 24  
    Powinno się łączyć tylko takie same panele .
    piotrekpp11
    Poziom 13  
    Mogą byc o zbliżonych parametrach ja tak mam i działa wszystko prawidłowo.
    kuba101vip
    Poziom 13  
    Tylko mam problem z dostępem do 235wat wszędzie w sprzedaży już tylko mają powyżej 250wat
    kriss032
    Poziom 20  
    Możesz dokupić panel powyżej 235 wat, przy połączeniu szeregowym panele 235 wat będą najsłabszym ogniwem i panel 250 wat da tylko 235 wat. Napięcie dodatkowego panelu nie ma znaczenia, ważne jest tylko, byś nie przekroczył w tym obwodzie napięcia maksymalnego falownika. Przy połączeniu równoległym panele łączymy przez diody Panel 235 wat da 235 wat, panel 250 wat da 250 wat, razem 485 wat. Sam mam składankę różnych paneli po remanencie w garażu połączonych równolegle, bo falownik ma napięcie max 40V.
    kuba101vip
    Poziom 13  
    Dziękuje bardzo za pomoc.
    Mój falownik ma zakres napięcia 70-450 wolt, a nominalna praca to 180V.
    Teraz mam przy 5 panelach średnio 150V, dlatego myślę, że jak dołożę jeszcze jeden panel to będzie ok i akurat będzie pracować na nominalnym napięciu 180V
    Czyli co, mogę kupić 250 wat?
    prose
    Poziom 33  
    Zamontuj tak jak kolega @kriss032 pisał i będzie dobrze.
    kriss032
    Poziom 20  
    Zamontuj nawet możesz trochę więcej. U mnie oprócz instalacji 5 kWp chodził na panelach 1 kWp rok czasu falownik 500 waty firmy Steca w tym roku dołożyłem chińską podróbkę Steca też 500 waty spiętą równolegle działa i jakoś się nie pogryzło.
    Taki falownik wczoraj zamontowałem to Chińczyk 300W ma tak jak oryginał wyjście monitoringu na serwer www, kosztuje tylko 66 dolców Elektrownia fotowoltaiczna on grid
    kriss032
    Poziom 20  
    Jest to Chińska podróbka bez loga ma papiery Chińskie zgodne z UE można go kupić drożej na Allegro
    Seas
    Poziom 22  
    Bardzo kiepski październik ledwie 300 kWh z 6,63 kWp. W 2014 i 2015 było grubo ponad 500 kWh. Szykuje się najgorszy rok z ostatnich trzech.
    marcinbbb
    Poziom 24  
    Bardzo kiepski październik to był u mnie... z 3,3kWp na monokryształach z 4- busbar 114,4kWh.
    Choć patrząc z drugiej strony od połowy lutego (kiedy mnie podłączyli ) uzbierało się 3000,4kWh więc do zaplanowanych 3,3MWh niewiele brakuje.
    synology1
    Poziom 16  
    Tak faktycznie kiepski miesiąc mam jeszcze z opustu do odebrania 840 kWh za październik wyszła mi produkcja 295 kWh u mnie usytuowanie paneli to 2kWh na południe oraz 6 kW na południowy zachód całość instalacji 8kW.
    Seas
    Poziom 22  
    marcinbbb napisał:
    uzbierało się 3000,4kWh więc do zaplanowanych 3,3MWh niewiele brakuje

1MWh z 1 kWp to mało ambitne, szczególnie na mono. Pisząc o najgorszym roku z trzech ostatnich, produkcja z 1 kWp wyniesie minimum 1 MWh. W 2015 było 1,1 MWh mimo A +30 i S 25.
    marcinbbb
    Poziom 24  
    @Seas przez 8,5 miesiąca 3MWh z 3,3kWp to chyba całkiem niezły wynik? Podkreślam że 16.02.2016r zamontowali mi licznik 2 kierunkowy.
    Elektrownia fotowoltaiczna on grid
    Seas
    Poziom 22  
    Standardowo przyjmuje się, że 1 kWp powinien wyprodukować 1 MWh rocznie. Oczywiście u Ciebie wszystko zmierza w tym kierunku nawet w tak kiepskim roku jak 2016. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że przy dobrych panelach i optymalnej orientacji i bez zacienienia można liczyć na znacznie więcej. Jak pisałem wcześniej moja instalacja 6,63 kWp nie jest optymalnie zorientowana (A+30 i S 23) a produkuje znacznie więcej niż 1 MWh z 1 kWp: 2014 - 6,9 MWh, 2015 - 7,2, 2016 6,8, aż strach pomyśleć co działoby się, gdyby A był 0, a S 30. Można by spokojnie dodać 10%.
    marcinbbb
    Poziom 24  
    U mnie niestety podobnie instalacja skierowana na około 200o pd-zach. a i sam kąt instalacji to tylko 23o.
    kriss032
    Poziom 20  
    Kierunek południowy ma znaczenie ale nie tak wielki jak cienie, powalczcie z cieniami, u mnie są 3 stringi string nr 1 nr 2 wolno stojący na gruncie wysokość ok. 3-4 metry na ziemią jest bez cieni, string nr 3 przy ścianie budynku - latem gdy słońce jest wysoko i stoi nad lub za budynkiem jest na nim cień od ściany budynku. w stringu nr 2 , 3 w tym samym czasie cienia nie ma. String nr 1 obrotowy w pionie ręczny na korbę, po różnych próbach zmieniam kąt dwa razy do roku na jesieni i na wiosnę.
    Swego czasu stał maszt średnica rura 2 cale odciągi z cienkiej linki stalowej. Maszt ten rzucał cień na string nr 2, zlikwidowałem go i nastąpiła poprawa wydajności Nawet odciągi rzucały cień, sznurki od prania też rzucały cienie.
    Moc instalacji 5 kWp Produkcja do końca października 2016r 5171,6kWh

String nr 1 Elektrownia fotowoltaiczna on grid Elektrownia fotowoltaiczna on grid
    Seas
    Poziom 22  
    No i mamy 2017. Najgorszy rok pod względem produkcji PV z ostatnich trzech lat. Pobranie energii w ramach opustu udało się zbilansować prawie na ZERO (+1kWh). Oszczędności za II połowę 2016 - 1133 zł. Kiepsko. I połowa 2017 powinna być lepsza. Co nas czeka w 2017. Wzrost opłat stałych - opłata OZE 4,55 zł/MWh brutto. Do rozliczenia bierze się energię pobraną przed rozliczeniem opustu, czyli w moim przypadku 3MWh tj. około 14 zł rocznie. Opłata przejściowa wzrost z 3,87 do 8 zł brutto - wzrost kosztów o 49,56 zł. Razem wzrost opłat, na które prosument nie ma wpływu - 64 zł.
    Załączam tabelę z rozliczeniem produkcji i zysków. Dla wytrwałych mój uniwersalny plik.
    prose
    Poziom 33  
    Seas napisał:
    Najgorszy rok pod względem produkcji PV z ostatnich trzech lat.
    U mnie z 5,1 kWp nie wielka różnica prawie to samo co w poprzednich latach region Legnica.
    Seas
    Poziom 22  
    Na Lubelszczyźnie wahania dość znaczne 2014-6864 kWh, 2015-7215 kWh, 2016-6774 kWh.
    wataszka
    Poziom 10  
    Witam.
    Podlasie też bez rewelacji w minionym roku. W moim przypadku produkcja nieco poniżej 1 MWh rocznie z 1 kWp . Podwyżka opłat jak zauważył @Seas nie napawa optymizmem. Mimo wszystko pozdrowienia i życzenia słonecznych dni w Nowym Roku 2017 dla wszystkich pionierów nikomu niepotrzebnej zielonej energii :).
    Seas
    Poziom 22  
    Tradycyjnie po kolejnym półroczu informacje nt. mojej instalacji.
    Produkcja 3595 kWh, zużycie własne 1165 kWh - 32,4%, wprowadzenie do sieci - 2430 kWh
    Pobór z sieci 1465 kWh - całość rozliczona w opuście. Nadwyżka do odebrania w następnym okresie - 479 kWh.
    Oprócz bieżących potrzeb energią elektryczną podgrzewałem CWU i sporadycznie CO.
    Poniżej dwa pliki. Pierwszy rozliczenie opustu, zużycia własnego i zysk finansowy. Drugi - plik wszystkowiedzący o mojej instalacji. Dla wytrwałych miłej lektury.
    Lisciasty
    Poziom 20  
    Witam, zacząłem produkcję niedawno, 5kWp podpięte do Enei. Powiedzcie jaka teraz taryfa jest najbardziej optymalna dla prosumentów? Mam G12W w tej chwili, z uwagi na pompę ciepła i hordę dzieci (kupa prania wieczorami i/lub w dni wolne). Zostawić tą taryfę czy kombinować coś? I przy okazji, działacie coś w kwestii bilansowania międzyfazowego? Bo wątek o bilansowaniu jakiś niemrawy.