Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia fotowoltaiczna on grid

Seas 07 Sty 2014 17:38 175026 1296
  • #151 07 Sty 2014 17:38
    vodiczka
    Poziom 43  

Seas napisał:
    A nie można jej tak napisać, by wszystko było jasne i bez interpretacji.

Nie można, bo gdyby wszystkie ustawy było jasne to 50% urzędników i nieco mniej radców prawnych trafiłoby na bezrobocie :D

• Metal Work Pneumatic
  • #152 25 Sty 2014 15:11
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Koledzy, minęły ponad 4 miesiące obowiązywania ustawy, a wiele ZE nadal nie wie co i jak z tym zrobić.
    W Enei gość wprost mi powiedział, że celowo przeciągają procedurę przyjęcia zgłoszenia, żeby maksymalnie zyskać na czasie. W tym czasie może coś wymyślą.

• Metal Work Pneumatic
  • #153 30 Sty 2014 19:10
    kriss032
    Poziom 20  

UFF po długich mękach wczoraj podpisałem umowę sprzedaży energii w RWE cena 0,20 zł to jest cena do końca marca 2014 po tej dacie ma być podwyżka

Z ceną energii jest tak cena 1,3 zł to cena składowa U mnie 0,20 zł płaci ZE reszta czyli 1,1 zeta to dotacjo unijna sprzedaż zielonych certyfikatów itp. Tylko że tej drugiej połowy na razie niema obiecali inie dali czyli zostaje 0,20

Co wy tu płaczecie gdyby właściciel sklepu kupował towar po 0,20 gr. i sprzedawał do po 0,20 gr poszedłby z torbami żeby coś zarobić stosuje marżę np: 20 % i to nie zawsze bo na mięso marża jest wyższa a na owocu i warzywku to już 100 % bo to towar nietrwały są duże ubytki drobne sklepy z artykułami przemysłowymi mają marze od 50% w górę Sklep ponosi jeszcze koszty utrzymania na które musi zarobić z marży

Podobnie jest w ZE też mają marże przecież ponoszą koszty utrzymania sieci w gotowości naprawy po wichurze wymiana spalonego transformatora, zapłata pracownikom muszą z zysku budować nowe sieci przyłącze i inne, innym producentom np: elektrowni też nie płacą po 60 gr tylko mniej Istnieje tam dział przesył i straty samej energii w kablach, wystarczy popatrzeć na rachunek przesyłowa stał zmienna i inne Każda firma chce zarobić ZE to nieświęty mikołaj

• #154 30 Sty 2014 21:19
    rwxw
    Poziom 22  

kriss032 napisał:
    Z ceną energii jest tak cena 1,3 zł to ... obiecali inie dali czyli zostaje 0,20

I nie dadzą. Gdyby dali, to namnożyło by się spryciarzy pompujących przedłużaczem prąd z gniazdka do swoich instalacji oze.
    Gratuluję zwycięstwa w RWE.

• #156 30 Cze 2014 15:30
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Przejrzałem na razie pobieżnie, i wygląda ciekawie - zużycie własne nie jest bardzo wysokie, ale oszczędności są zauważalne.

Jak wyliczona stawka za kWh oszczędzone na gazie ? Bo z tego co mi wiadomo to koszt uzyskania 1 kWh ciepła z gazu to około 20-22 grosze brutto - ale mogę się mylić.

p.s tutaj jest porównanie kosztów: Link

• #157 30 Cze 2014 15:49
    Seas
    Poziom 22  

Oszczednosc na gazie wyliczam metoda porownawcza czyli porownuje srednia zuzycia gazu z odpowiednich poprzednich miesiecy z miesiacem biezacym. Metoda przyblizona, ale prosta. Co do zuzycia wlasnego to wg mnie bez magazynu energii wynik jest super. Mysle, ze rocznie zuzyje ponad 30% produkcji pv na wlasne potrzeby

• #158 30 Cze 2014 18:18
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Aha czyli w ten sposób. Dodając prosty licznik orno w szeregu tam na grzałkę miałbyś dokładną ilość energii i wtedy realne oszczędności.

Wyniki z PVGIS ciut chyba masz zaniżone w excelu (climate-saf pokazuje niby tak):

Fixed system: inclination=25°, orientation=30°
    Month
    Jan 161
    Feb 246
    Mar 561
    Apr 755
    May 866
    Jun 839
    Jul 807
    Aug 781
    Sep 572
    Oct 396
    Nov 191
    Dec 138

Total for year 6310

Widać, że uzyski masz bardzo dobre także wszystko gra jak trzeba a nawet lepiej niż trzeba ;-)

• #159 30 Cze 2014 22:06
    Seas
    Poziom 22  

Wyliczenie oszczędności dla gazu jest przyblizone i dla moich potrzeb wystarczajace. Co do produkcji rocznej to dla instalacji wolnostojącej jest 6300 kWh. W moim przypadku z montazem na dachu jest okolo 6000.

• #160 01 Lip 2014 11:57
    Thew_666
    Poziom 20  

Seas napisał:
    Witam po dłuższej przerwie. Zgodnie z obietnicą załączam rozliczenie pracy mojej mikroinstalacji po pełnym półrocznym okresie pracy. Komentarze mile widziane.

Coś nie otwiera xls

• #161 01 Lip 2014 12:07
    Seas
    Poziom 22  

Nie wiele mogę pomóc - jest to MS Excel 97-2003. Jak się zorientowałem po kontaktach inni użytkownicy nie maja problemu.

• #163 01 Lip 2014 13:21
    Seas
    Poziom 22  

W nowszej wersji z rozszerzeniem xlsx na elektrodzie nie mozna dodawać załaczników więc celowo zapisałem pli w wersji poprzedniej. Jesteś jedyna osobą, która ma problem z officem 97-2003.

• #164 17 Lip 2014 10:44
    Seas
    Poziom 22  

Zainstalowałem licznik orno do pomiaru energii zużytej przez grzałkę CWU. Czy mogę liczyć na wskazówki jak teraz dokładnie rozliczyć oszczędności prąd vs gaz?

• #165 17 Lip 2014 11:55
    982177
    Użytkownik usunął konto  
  • #167 17 Lip 2014 12:29
    usmarinecoventry
    Poziom 15  

Melduje się. Co chciałbyś wiedzieć Seas?

• #168 17 Lip 2014 13:02
    Seas
    Poziom 22  

Dzięki za kontakt. Przejrzyj plik ROZLICZENIE PV załączony kilka postów wyżej. Nie używam kontrolera mocy zwrotnej, ale jestem praktycznie non stop w domu i załączam odbiorniki w najbardziej korzystnych dla pv warunkach. Najlepszy miesiąc pod względem udziału pv w poborze energii przez gospodarstwo to czerwiec (75%). Obawiam się, że średnio w roku pobiorę z pv około 2MWh, co przy produkcji pv około 6 MWh stanowi 33%, reszta 4 MWh pójdzie w sieć. Szukam bezinwestycyjnego sposobu na lepsze wykorzystanie energii z pv. Zainteresowały mnie Twoje osiągnięcia - przy 5 kWp - 84%. U mnie przy 6,63 kWp ledwie 75%. Może masz swoje metody, które mógłbyś udostępnić.

• #169 17 Lip 2014 13:32
    usmarinecoventry
    Poziom 15  

Nie są to metody jakieś tajne. Wszystkie żarówki wymienione na LED, sprzęt kupowałem energooszczędny + duża akcja uświadamiająca moją kochaną drugą połówkę + wattrouter. Moja przewagą jest to że cała CWU jest robiona wyłączenie z PV. Watrouter steruje grzałką już od 120W nadwyżki energii. Średnio w bojler idzie 7-8kWh dziennie. Mam ekogroszek, który kosztowo wyglądał podobnie jak grzanie bojlera elektrycznie. W jednym roku paliłem, w drugim grzałem grzałką, a w tym tylko grzałką z własnego PV. przeliczając historycznie, wyliczyłem, że na CWU zużywałem 160zł, czy to w formie ekogroszku, czy też energii z ZE. Ta ilość energii przekierowana na grzałkę (średnio 230-250kWh) Twój bilans procentowy znacznie by podniósł. Sezon grzewczy zakończyłem pod koniec kwietnia, od maja nie tknąłem pieca. Zużycie prądu na własne potrzeby to ok 350kWh, czyli tyle nie kupiłem od ZE. Do tego dochodzi dochód od ZE, w tym przypadku każdy miesiąc jest inny. Podsumowując, tak jak ktoś napisał powyżej, PV jest głównie dla osób które nie mają dostępu do mediów innych niż energia elektryczna. Sumując oszczędności od kwietnia do dnia dzisiejszego zwróciło mi się 1378 zł. Liczę na to, że piec odpalę dopiero w październiku, a to tego czasu CWU tylko z PV. 86,77% energii zużytej pochodzi z mojego PV, a 48,04% produkcji z PV udało mi się wykorzystać na moje potrzeby. Te wartości zmienią się wraz nastaniem kolejnych pór roku. Ciekaw jestem ogólnego wyniku w kwietniu 2015. Moim skromnym zdaniem w rozrachunku rocznym obecna wartość prawie 87% zmniejszy się do 65-70%, a 48% wzrośnie do 60%. Nadal w pełni nie wykorzystuje potencjału wattroutera, gdyż mam podłączona tylko jedna grzałkę, zamiast dwóch (jednak mój bojler nie przewiduje dwóch grzałek, a wymiana to bezsensowny koszt), wole te 2 kW puścic na klimę, którą w końcu kiedyś kupię i ustawię jako urządzenie relay, czyli jak jest nadwyżka z PV np 1000W przez 10 sekund, załącz klimatyzację. To zwiększy wykorzystanie energii na własne potrzeby, a klimę i tak kupie i tak kupię, więc jej nie będę wliczał jako koszt PV. Nie bawię się w zbiorniki buforowe, myślałem o wspomaganiu CO, ale to już dla mnie za wysokie progi. Nie mam wiedzy ani umiejętności aby to założyć. Obecna instalacja 5kW zostanie wkrótce powiększona o kolejne 5,4kWp i może na tym poprzestanę :P

• #170 17 Lip 2014 14:06
    Seas
    Poziom 22  

Czyli reasumując CWU podgrzewasz pv (koszt 0,145 zł za 1 kWh). W sytuacji, kiedy są słabe warunki podgrzewasz wodę prądem z sieci za 0,60 zł. W moim przypadku podgrzewam wodę solarem, grzałką i gazem. Solar i grzałka są sezonowe. Gdyby nie było tych urządzeń tylko sam gaz to zużycie miesięczne gazu wynosi 50 m3 czyli około 110 zł/mies. Ciekawe jaki byłby koszt podgrzewania cwu tylko energią z sieci. Zakładając pobór 10 kWh dziennie będzie to 180 zł/ miesiąc. Może okazać się, że w przypadku net meteringu ilościowego ( bez dystrybucji) koszty spadną do 80 zł. Liczę to bez pv. Stosując pv i kontroler mocy oszczędności mogą być duże. Pytanie czy zakup kontrolera mocy zwróci się w miarę szybko. Możesz przybliżyć mi Twój wattrouter - jakieś parametry, koszt, gdzie można to kupić itp.

• #171 17 Lip 2014 14:18
    usmarinecoventry
    Poziom 15  

Seas napisał:
    Czyli reasumując CWU podgrzewasz pv (koszt 0,145 zł za 1 kWh). W sytuacji, kiedy są słabe warunki podgrzewasz wodę prądem z sieci za 0,60 zł.

Z ZE nie dobrałem ani ćwierć kWh na CWU od końca kwietnia, oczywiście wattrouter daje taką możliwość, posiada bowiem funkcję planowania, np pomiędzy 4-6 rano wtłocz do bojlera 2 kWh po 1kWh/h albo 5-6 wtłocz 2kW z pełną mocą. To jest bardzo dobre dla pomp ciepła z buforem i taryfą nocną.

Dodano po 6 [minuty]:

Gdybym miał liczyć tylko zwrot wattroutera to wyjdzie mi 10 miesięcy pracy, czyli dwa sezony.

• #172 22 Lip 2014 09:25
    Leon444
    Poziom 18  

Mam pytanie, bo wpadł mi do głowy pewien pomysł, mam wykonaną instalację i czekam już tylko na licznik i wpadł mi do głowy pewien pomysł, panele mam rozsiane po całej działce że w sumie mam je ulokowane w trzech sekcjach (11 paneli następnie 4 panele oraz 2 panele) nie dało się inaczej bo mam tak dom i garażu ustawiony do słońca i wpadł mi pewien pomysł do głowy.
    Jeden duży inwerter (który już mam) obsługiwał by te 11 paneli i pomyślałem nad dwoma małymi (chińskimi) inwerterami na pozostałych dwóch fazach...
    I teraz moje pytanie bo zgłaszałem instalację jako jednofazową, mogę tak zrobić czy ZE będzie mnie "nie lubił" za coś takiego??

• #173 22 Lip 2014 20:05
    usmarinecoventry
    Poziom 15  

Leon444 napisał:

Jeden duży inwerter (który już mam) obsługiwał by te 11 paneli i pomyślałem nad dwoma małymi (chińskimi) inwerterami na pozostałych dwóch fazach...
    I teraz moje pytanie bo zgłaszałem instalację jako jednofazową, mogę tak zrobić czy ZE będzie mnie "nie lubił" za coś takiego??

Moim skromnym zdaniem zgłosiłeś instalacje jednofazową z określonymi urządzeniami i ilością paneli. Ile odprowadzisz nadwyżki dla ZE nie ma to znaczenia. Z punktu widzenia inwertery chińskie nie zostały zgłoszone i zaakceptowane, tak że są passe. Możesz ryzykować...tylko po co skoro masz zgłoszone wszystko co trzeba.

• #174 30 Lip 2014 11:43
    m4tix00
    Poziom 9  

Witam,
    Zakładając, że inwerter ma maksymalnie na wyjściu AC 10 kW i podłączymy panele o łacnej mocy 12 kW DC to jest możliwość uzyskania na wyjściu ponad 10 kW AC?
    Takie dziwne pytanie mnie dręczy i nie mogę znaleźć odpowiedzi.

• #175 30 Lip 2014 11:49
    usmarinecoventry
    Poziom 15  

m4tix00 napisał:
    Witam,
    Zakładając, że inwerter ma maksymalnie na wyjściu AC 10 kW i podłączymy panele o łacnej mocy 12 kW DC to jest możliwość uzyskania na wyjściu ponad 10 kW AC?
    Takie dziwne pytanie mnie dręczy i nie mogę znaleźć odpowiedzi.

Myślę że na nurtujące Cie pytanie odpowie Ci karta katalogowa danego inwertera. Jeśli jest napisane że max output = 10kW, a max input 12kWp, to ok. To napisałem JA- laik w pewnym sensie:).

• #176 30 Lip 2014 11:53
    m4tix00
    Poziom 9  

W karcie katalogowej pisze ze moc nominalna 10 kW czyli mogę uzyskać z 12 kW instalacji DC, 12 kW na wyjściu?

• #177 30 Lip 2014 12:02
    usmarinecoventry
    Poziom 15  

m4tix00 napisał:
    W karcie katalogowej pisze ze moc nominalna 10 kW czyli mogę uzyskać z 12 kW instalacji DC, 12 kW na wyjściu?

Nominalna to nie znaczy maksymalna.
    Jaki max output po stronie AC i max input po stronie DC?
    Ja mam inwerter o mocy nominalnej 4,3kW, ale na max to 5,1kW po stronie DC, czyli tyle mogę podłączyć paneli, natomiast AC to znamionowa to 4000W, a max 4400.
    Czyli nominalna PV4300DC generuje 4000AC
    max 5100W DC generuje 4400W AC.
    Chociaż ja mam podłączone 4,94kWp DC do tego inwertera to osiągnąłem 4890W na AC. Także...specyfikacja swoje, życie swoje. Najważniejsze to nie przekraczać max V i A przewidzianych specyfikacją.

• #178 30 Lip 2014 12:03
    982177
    Użytkownik usunął konto  
  • #179 05 Wrz 2014 08:55
    szymusiak33
    Poziom 2  

pozdrawiam kolege usmarinecoventry prosilbym o kontakt na pris jestem w podobnej sytuacji jak pan i bardzo chetnie bym z panem nawiazal kontakt co do watroutera
    mam 10kw fotowoltanike bufor 1000l z 2x wezownica 200l bojler cwu w srodku bufora i 4 grzalki w buforze p0 2000w i tu potrzebuje sterownika grzalek

instalacja on grid z falownikiem steca 10000

potrzebuje tak sterowac nadprodukcja zeby jak jest to ma wlanczac grzalki jak nie ma produkcji to ma ja wylanczac mam na oku watrouter jak sie u pana sprawuje prosze o kontakt 781496494

• #180 05 Wrz 2014 10:04
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

A ja mam inwerter SMC6000 (max 7kW DC i 6 kW AC)
    Teraz mam podłączone 4,8kW.
    Za kilka dni dokładam kolejne 2,5kW
    W sumie będzie 7,3kW - czyli też lekkie przewymiarowanie. Ale w sumie jak często panele pracują na 100%? Raz im za ciepło - moc spada, innym razem jak mają zimno - to kąt słońca im nie odpowiada.

W planach kolejne 2,5kW paneli. To wtedy już następny inwerter lub wymiana obecnego na jakiś 10kW...

A kto wie co dalej, przyłącze mam 16kW, więc można poszaleć.
    A moc przyłącza też można przecież tanio zwiększyć ;-)

Szukaj w 5mln produktów