Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia fotowoltaiczna on grid

Seas 20 Oct 2014 10:33 195789 1334
Optex
 • #211
  putas
  Renewable energy sources specialist
  Bardzo budujący jest par. 5.
  W najgorszym przypadku zrobią instalację za 21 miesięcy.
  Teraz wycenili na 8.000/kWp.
  Na tyle podpisujesz umowę i jeśli oni załatwią dotację i zamontują to będzie znaczyło, że wywiązali się z umowy.
  A za półtora roku ceny6 rynkowe będą oscylowały np. w okolicy 4.000/kWp (bo PV szybko i mocna tanieje) - no ale Ty będziesz miał podpisaną ważną wiążącą Cię umowę na 8.000/kWp.
  Interes życia, bo oni załatwią dofinansowanie 40% (minus podatek) i kredyt na 1% - no ale wszystko liczone od kwoty 8.000/kWp...
 • Optex
 • #213
  putas
  Renewable energy sources specialist
  I pamiętaj, jeśli sam masz wiedzę i trochę umiejętności, lub znajomych którzy to mają to ZAWSZE sam zrobisz taniej niż na takich warunkach jak opisujesz - nawet uwzględniając dotację. Lub chociaż przez firmę, która nie winduje cen pod dotację, a zaproponuje normalne i rozsądne ceny.
  Wabikiem może być tani kredyt, ale w połączeniu z resztą kosztów to wcale nie jest tak pięknie.
  A zastanawialiście się dlaczego duże wiatraki w Polsce kosztują powiedzmy 2 bańki, a za granicą to samo wyjdzie poniżej bańki?
  Ktoś kiedyś w prost mi odpowiedział, że lepiej się liczy dotację od 2.000.000 niż od 1.000.000 - i tu cała tajemnica drogiego sprzętu w Polsce.
  W Polsce żyjemy, w Polsce...
 • #214
  usmarinecoventry
  Level 16  
  Powiem tak, dzięki temu forum poznałem kilka życzliwych osób które pomagają takim osoba jak ja. Zero wiedzy o elektryczności, fizyce itp. Jeśli masz dom o normalnym spadzie, jesteś w stanie załatwić sobie dwa rusztowania, linę, uprząż, 2 os do pomocy przy panelach, jesteś 300-500zł/kWp na montażu do przodu. Do tego sprzęt kupujesz taki, aby spełniał normy danego ZE, a nie wyśrubowane od Prosumenta. Tu Ci doradzimy jakie papiery trzeba mieć. Ja mogę pomóc z Energa, inni pewnie z PGE itd. Jeśli swoja robocizna to jesteś w stanie zejść poniżej 3500 za kWp. Sprawa staje sie banalna, gdy masz wystarczająco dużo miejsca na gruncie, wtedy kupujesz gotowe stelaże, obciążasz bloczkami fundamentowymi, kable, panele i już.
 • Optex
 • #215
  User removed account
  User removed account  
 • #216
  usmarinecoventry
  Level 16  
  Jak nie masz kasy na całość, to kup normalny falownik powiedzmy 5-6kW z 2-3 MPPT,2kWp paneli i mieścisz się w 10.000zł, przy rozbudowie za rok/dwa kupujesz już tylko panele i elementy montażowe.
  Policzmy,
  instalacja 7,5kWp = 60tys
  dotacja = 24000
  podatek = 4320.
  odsetki ok 2-3 tys
  czyli do spłaty masz cirka 43000 (w tym podatek), czyli koszt kWp = 5730zł
  Nikt nie wspomina że kwota 24000 powiększa Twój przychód, czyli po przekroczeniu 86000brutto wskakujesz w wyższy próg podatkowy !!! Mnie ratowało tylko to, że rozliczam się wspólnie z żoną i od maja była na bezrobociu.

  5730 lub max 3500, tylko że przy pierwszym musisz spełnić szereg wymagań, przy drugim własny montaż i zero problemów.
  Przy instalacji rzędu 7,5 kWp = 16725zł.
  Jeszcze pytanko, skąd wielkość instalacji 7,5kWp?
  Ile rocznie zużywasz energii? 5-7000 kWh ?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Dodam, że kolega który udziela się tu często zestawy pod klucz wycenia od 5200/kWp. NA TĄ CHWILĘ. To pokazuje jak będą kosić kasę na Prosumencie.
 • #217
  Darek.S
  Level 33  
  Darek.S wrote:
  Z grubsza moje zużycie to 6000kWh rocznie. Ale planuję grzałkę do zasobnika i kto wie czy nie klimatyzację, którą można by w sezonie grzewczym ( naturalnie w słoneczne dni wykorzystać na maxa do dogrzewania. W lecie wprost przeciwnie ale jak są upały to i energii będzie więcej.
 • #218
  usmarinecoventry
  Level 16  
  Ja do września miałem tylko 5kWp i spokojnie w lecie starczało na CWU tylko z nadwyżek z PV. Sporo odprzedałem do ZE. Klimatyzacja zainstalowana, załączana wiadomo, gdy gorąco. Od 26 marca do teraz pobrałem 490kWh z ZE, a wyprodukowałem ponad 4300kWh. Klimatyzacji nie używam do grzania salonu z tego względu że jest to ciepło "ulotne". Wole te kWh puścić przez PC i w podłogówkę, dłużej oddaje ciepło. Nadal CWU mam tylko z nadwyżek z PV. Jedna grzałka w zasobniku nie wystarczy, przy 7,5kWp musisz mieć przynajmniej 6kW grzałek no i urządzenie które to załączy odpowiednio.
 • #219
  Darek.S
  Level 33  
  usmarinecoventry wrote:
  Klimatyzacji nie używam do grzania salonu z tego względu że jest to ciepło "ulotne". Wole te kWh puścić przez PC i w podłogówkę, dłużej oddaje ciepło. Nadal CWU mam tylko z nadwyżek z PV. Jedna grzałka w zasobniku nie wystarczy, przy 7,5kWp musisz mieć przynajmniej 6kW grzałek no i urządzenie które to załączy odpowiednio.

  PC nie mam i raczej już miał nie będę. Do mojego zasobnika (Galmet) mogę maksymalnie wrzucić 3kW co da czas podgrzewania wody do 60stopni około 3h. I tak bym musiał sprawdzić, czy instalacja do kotłowni ma odpowiednie przekroje. W najgorszym razie mam 1,5mm2 a to może być maławo.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Pieca i tak bym nie wyłączał bo w razie draki dogrzeje w 15min. Za to prądem grzałbym do 60 a może 70 stopni podczas gdy piecem grzeję do 50-ciu i styka. Poprzedni zasobnik był ciut mniejszy i grzałem do 60-ciu.
  No i należałoby zrobić odpowiednią automatykę. Jaki falownik do tego by się nadawał. SMA ma opcjonalnie RS 245, ale ta cena. szef firmy która mogłaby to zrobić w Prosumencie jest skłonny wybrać sprzęt innej firmy. Tylko jaki... Cigsy ?:lol:
 • #220
  usmarinecoventry
  Level 16  
  Jakie masz wejście? 5/4" do Galmeta, jeśli tak to można nawet wcisnąć 3x2000W, tylko że odcięcie energii poprzez czujnik temperatury zewnętrzny. Nie masz żadnej kryzy rewizyjnej u dołu? Jeśli tak to zawsze można wspawać w nią mufę i dołożyć grzałek. Ile litrów zasobnik?
  Ja korzystam z Wattroutera i jestem mega zadowolony, jest to rozwiązanie gotowe. Chłopaki robią Strażnica Mocy we własnym zakresie, może będzie wersja "dla ludu" :)
  Jak słyszę że jest skłonny.....to mnie normalnie...trzęsie. Nie wiem jaka sprawność ma SMA, pewnie coś 96%, ja mam Dunfosa i jest 94% bo transformatorowy, ale różnicy między nimi nie ma...no cena...to tak. Różnica 2% na sprawności jest nie do odczucia.
 • #222
  usmarinecoventry
  Level 16  
  140l to nie poszalejesz :) ja mam 120 i na maxa grzany połyka max 8kWh, a średnio 4-5kWh. To 140l nie wiele więcej. Niestety mam tam grzałkę tylko 2000W i czasami jest tak że rano ładnie przez 2 godziny potem kicha, a grzałka odbierze tylko 2kW, a reszta w sieć. Dlatego ważny jest odbiór nawet chwilowej produkcji 4-6kW. Znajdź i sprawdź tabliczkę znamionową, dany typ w google i zobacz co to za gwint.
 • #223
  Darek.S
  Level 33  
  Adamt27 wrote:


  Odnośnie paneli to może takie załącznik polskiego producenta .

  Otwieram pdf-a i widzę logo słonika i nazwe Bruk Bet. A dokładnie Solar Bruk Bet. Toż ja z Bruk betu mam bloczki do murków w ogrodzeniu :D . Pojęcia nie miałem, że odłam/udziałowiec firmy robi solary. I to jak widzę monokrystaliczne. A propo to które w końcu są niby lepsze??
 • #224
  prose
  Level 35  
  Tych polskich bym nie polecał dużo jest na alle olx uszkodzonych .
 • #225
  tobbit
  Level 19  
  Byłby ktoś tak miły i wskazał gdzie w Prosumencie jest wymóg instalacji odgromowej?
  Czy nie wystarczy np. samo uziemienie konstrukcji na której są panele, do tego na każdym z rogów instalacji byłby drut ocynkowany wystający około 0,5m w górę, wraz z zamontowaniem w rozdzielnicy zabezpieczeń przepięciowych po stronie DC? Czy instalacja odgromowa wymagana jest też na drugiej połaci dachu gdzie nie ma paneli?
 • #226
  prose
  Level 35  
  Niema wymogu instalacji odgromowej, to jest w twoim interśie żeby piorun nie uszkodził instalacji.
 • #227
  tobbit
  Level 19  
  Grzebię po stronie nfosigw.gov.pl, i tam w "Wymagania techniczne dla instalacji" ku mojemu zaskoczeniu znalazłem informacje taką:

  Elektrownia fotowoltaiczna on grid

  Punkt 2 ostatnia pozycja.
  Czyli jednak niestety odgórnie wymagają odgromówki i przepięciówki.

  Czy licznik który umożliwia gromadzenie i lokalną prezentację danych mam zakupić z dotacji? Czy ZE go dostarcza? I czy istnieje taki na rynku, który spełnia te wymagania?

  Dodano po 3 [minuty]:

  prose wiem, że to w moim interesie leży ;) Tylko czy jest sens by chronić cały dach, gdy raczej są u mnie małe szanse na trafienie pioruna? Dom w dolinie, wokół drzewa wyższe od domu, około 1km od domu na dużym wzniesieniu jest hala o konstrukcji metalowej, która ściąga wszystkie pioruny.
 • #228
  usmarinecoventry
  Level 16  
  Wymóg to wymóg, pisałem o tych wymaganiach technicznych. Nie spełnisz, to nie przystąpisz do Prosumenta. Jeśli ktoś chce, może te instalacje wrzucić do kosztów kwalifikowanych, ale zwrot z inwestycji znacznie oddala się w czasie. Szukałem na szybko kiedyś licznika który spełnia te wymogi - nie znalazłem. On nie jest dostarczany przez ZE, to leży po Twojej stronie. Zapomniałeś dodać instalacje przeciwpożarową, tylko nikt nie definiuje co to ma być, wiadro wody, gaśnica 1kg czy może spryskiwacze w szafce bezpiecznikowej.
 • #229
  prose
  Level 35  
  tobbit wrote:
  Czy licznik który umożliwia gromadzenie i lokalną prezentację danych mam zakupić z dotacji? Czy ZE go dostarcza?
  tobbit wrote:
  prose wiem, że to w moim interesie leży Tylko czy jest sens by chronić cały dach, gdy raczej są u mnie małe szanse na trafienie pioruna? Dom w dolinie, wokół drzewa wyższe od domu, około 1km od domu na dużym wzniesieniu jest hala o konstrukcji metalowej, która ściąga wszystkie pioruny.
  Dlatego ja nie instalowałem instalacji odgromowej bo u mnie jest podobnie budynek gospodarczy jest nisko położony .

  Dodano po 1 [minuty]:

  A w pobliżu przebiega linia wysokiego napięcia.
 • #230
  tobbit
  Level 19  
  A gdy inwerter umożliwia gromadzenie danych i lokalną ich prezentację? Czy nawet wtedy trzeba ten licznik? Instalacje u naszego sąsiada z zachodu jakoś nie mają liczników dodatkowych tylko wszystko działa na tych wbudowanych w inwertery. I jest lokalna prezentacja danych i przesyłanie danych przez sieć.
  Tylko jak zwykle w Polsce muszą utrudniać wszystko...
 • #231
  prose
  Level 35  
  Nowe inwertery dają możliwość gromadzenia danych na kartach SD.
 • #233
  pv1
  Level 15  
  Jeżeli projekt instalacji będzie robił projektant to on ustali z lokalnym operatorem jaki układ pomiarowy zastosować. Liczniki energii powinny być jednej firmy by uprościć komunikację i przesyłanie danych i może się okazać ,że koszt licznika za inwerterem to ponad 2000 zł.Ale czy nie ma w ustawie napisane, że koszt układu pomiarowego ponosi operator?Moja instalacja oparta o zgłoszenie nie posiada licznika za inwerterem(PGE).Dzwoniłem i pytałem i nie muszę na chwilę obecną informować o wytworzonej energii w mikroinstalacji.(widzą tylko to co puszczam do sieci).Pewnie jak zwykle wszystko to jest niedoprecyzowane i zależy od operatora sieci.
 • #234
  usmarinecoventry
  Level 16  
  Mylicie pojęcia. Licznik dwukierunkowy do zliczania energii pobranej i oddanej do sieci dostarczany jest przez operatora dystrybucji, za niego zgodnie z ustawą nie płacicie nic. To jest własność ZE. Oni sobie zliczają ile powstało energii, bo muszą takie informacje przekazać sumarycznie do URE co kwartał czy co rok-nieistotne.
  Prosument nakłada obowiązek dołożenia licznika zgodnego z normą który będzie wysyłał i gromadził dane. Wgląd w produkcje będzie miał NFOŚIGW lub WFOŚIGW, aby również wykazać jaki to wspaniały program. To że inwerter zbiera i ewentualnie może wysyłać dane, to nie jest istotne z punktu widzenia programu Prosument. Możesz przekierować wyniki z inwertera na pvmonitor.pl i tyle. Dlatego cały czas mówię, że instalacje z Prosumenta będą kosztować 8zł/W lub więcej, uzależnione to będzie czy ktoś ma już pozostałe instalacje (odgromowa itp) czy też nie.

  Dodano po 45 [minuty]:

  Tak na dokładkę, kto jeszcze ma nadzieje na Prosumenta.
  dot. m.in licznika

  EN 61724
  -
  Monitorowanie
  parametrów pracy systemu fotowoltaicznego

  wskazówki dotyczące pomiarów, wymiany danych i ich analizy.
  Wiąże się to z koniecznością obowiązkowej instalacji urządzenia monitorującego natężenie promieniowania słonecznego, temperaturę otoczenia, temperaturę modułów PV
  oraz parametry elektryczne pracy systemu PV.

  Takie urządzenia potwierdzone normą istnieją? Jeśli tak, to nie sądzę żeby kosztowały mniej niż 2-3tys.
 • #235
  putas
  Renewable energy sources specialist
  Czyli mamy przykład na kolejne chore wymagania, które mają tylko skutecznie odstraszyć ludzi od programu PROSUMENT.
  Bo po jakiego grzyba dali taki wymóg?
  Przecież wystarczyło by przeliczyć moc instalacji * przeciętne nasłonecznienie i wynik byłby w perspektywie 15 lat spłaty kredytu dość dokładny.
  Poza tym przecież tu nie chodzi o kilkaset kWh w perspektywie tulu lat pracy instalacji.
  Konsekwencją takich wymyślanek pewnie będzie wymóg montowania "ciepłomierza" przy instalowanej PC - finansowanej też z tego programu. A to już koszt 1,5-3 tysiaków. A z automatyczną transmisją danych do nich - aż strach się pytać, bo pewnie niewiele mnij niż PC.

  Ciekawe kiedy teraz przy wymianie na nowoczesny, dofinansowany piec na groszek zażądają odczytów ze ślimaka, który podaje groszek na palenisko???
 • #236
  usmarinecoventry
  Level 16  
  Cudownie jest wiedzieć, że zrobiło się dobry ruch. Pisałem, namawiałem, skorzystajcie z akcji w BOŚ, dają 40% dofinansowania bez zbędnych pytań, efekt ekologiczny osiągnięty w momencie zakończenia montażu. Kredyt na 4 lata, oprocentowanie jeśli dobrze pamiętam 4,5%, prowizja 1,4%, odsetek na 4 lata to chyba 1200zł tylko. Spłaciłem już w całości i mam już z głowy. Program był na PV, PC, piec gazowy, rekuperację bez żadnych chorych wymagań i norm.
  Co do ekogroszku Putas, to jeszcze trzeba będzie badać, czy dobrej jakości węgiel załadowałeś,a jak nie to kara :P
 • #238
  putas
  Renewable energy sources specialist
  Jak się zaraziłeś OZE to nic już nie będzie proste ;-).
  Świat już zawsze będzie wyglądał inaczej...
 • #239
  Seas
  Level 22  
  Wydaje się,że temat wymaga podsumowania. Jak pewnie koledzy obserwują ustawa OZE najwcześniej może wejdzie w życie w 2016 roku i dopiero wtedy wyjaśni się najważniejsza rzecz dla prosumentów - rodzaj net-meteringu. Teraz obowiązuje Mały Trójpak zgodnie, z którym by przyłączyć prosumencką mikroinstalację do sieci należy dokonać zgłoszenia do właściwego ZE. Druki i informacje na stronach www ZE. Zakład Energetyczny w okresie 30 dni ma obowiązek podłaczyć instalacje do sieci, jeżeli nie będzie żadnych formalnych przeszkód. ZE na własny koszt instaluje licznik dwukierunkowy.
  Co do samej budowy mikroinstalacji to są dwie podstawowe drogi.
  1. Wygodna - zamówić gotową instalacje w specjalistycznej firmie np. u kolegi z forum - czysty zysk. Firma wszystko zaprojektuje, wykona i zgłosi go ZE, czując się odpowiedzialna za wykonaną pracę. Koszt całkiem nie duży 5200 zł za kWp. Ważne - firma jest gwarantem.
  2. Zrób to sam (to moja droga) - sam zaprojektowałem, sam zamontowałem, sam zgłosiłem (znajomy elektryk podpisał papiery) - koszt w cenach z 2013 - 4000 zł kWp.
  Jako jeden z pierwszych prosumentów po wejściu w życie Małego Trójpaku przestrzegam wszystkich zapaleńców - jeżeli liczycie na szybki zwrot inwestycji to na dzień dzisiejszy nie ma szans. W zależności od metody budowy jest to 13-15 lat. Jeżeli będzie net-metering może uda się zejść poniżej 10. Co do finansowania to preferuję własną kieszeń. Wymagania dla mikroinstalacji stawiane przez ZE są dużo niższe niż stawiane przez Prosumenta. Dla ZE wystarczy praktycznie zastosować właściwe zabezpieczenia (podstawowe i dodatkowe) i zamontować dopuszczony w UE sprzęt. Prosument stawia dodatkowe wymagania, które podrażają inwestycję. Ktoś wcześniej na forum napisał, że lepiej trzymać pieniądze w banku niż wydawać na PV. Idąc tą drogą rozumowania powinniśmy mieszkać w jaskiniach i trzymać pieniądze na lokatach. A tak poważnie zbudowanie mikroinstalacji PV własnymi rękami (od projektu do podłączenia) to wielka frajda dla umysłu i ciała - warto spróbować
 • #240
  putas
  Renewable energy sources specialist
  Seas wrote:
  ... zbudowanie mikroinstalacji PV własnymi rękami (od projektu do podłączenia) to wielka frajda dla umysłu i ciała - warto spróbować

  Wiem, że wiele osób, tu na forum, na początku swojej drogi wiedziało tylko, że nie wolno lizać kabli, bo kopnie.
  A po pewnym czasie sami zbudowali działające instalacje, a nawet po części układy elektroniczne pomocne w pracy instalacji PV.
  I to jest chyba najważniejsze, że wspólnie dyskutujemy, doradzamy sobie i wzajemnie uczymy się.
  I jak widać ruchy "na górze", która boi się prosumentów jak diabeł święconej wody - podnosimy świadomość o OZE i nie tylko....
  Tak trzymać, bo albo oni nas, albo my ich. Nieprędko będzie nam z nimi po drodze, a szkoda.