Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia fotowoltaiczna on grid

Seas 25 Paź 2015 08:25 183732 1332
    umcus
    Poziom 15  
    Tylko zapewne są to tzw. resztówki z PROW 2007-2013, które już się skończyły. W programie PROW 2014-2020 na chwilę obecną nie ma nic na temat OZE. Będą za to środki z RPO 2014-2020. Z tym, że nabory jeszcze się nie rozpoczęły, przy czym większość naborów nie odbędzie się wcześniej jak w 2016 roku, nie wiem czy będą we wszystkich województwach, niekoniecznie będą tak wysokie dofinansowania, etc.

Z ciekawostek dla mieszkańców Warszawy słyszałem o dotacji 40% ze środków budżetu miasta, maksymalnie 15 tys zł.
  • Relpol przekaźniki
    Seas
    Poziom 22  
    Ta forma dofinanasowania jest mało dostępnna, ale są ludzie, którzy wybudowali instalacje z dużą dotacją i wtedy net-met czy fit nie ma znaczenia. Po prostu trzeba korzystać.
    adam_hybrid86
    Poziom 8  
    Czytając kilka tematów, postów i informacji na portalach OZE, Policzyłem proste założenia instalacji na potrzeby własne.

Cała Analiza przedstawia ile mamy fizycznie pieniędzy w portfelu w kolejnych latach. Czyli Opłacone rachunki za prąd w obydwu wariantach itd itd.

*Przyjęte założenia*

1. Taryfa G11 2015rok-
    -cena energii 0,314zł brutto/1kWh
    -cena dystrybucji 0,281 zł brutto/1kWh
    razem 0,595 zł brutto/1kWh

W kolejnych latach wzrost cen:
    cena energii +1%
    cena dystrybucji +2%

2. Zgodnie z średnią dla gospodarstw domowych i instalacji nie przewymiarowanych zużycie własne 35% a odprowadzenie do sieci 65%, produkcji z instalacji PV.

2". Przyjęto degradację paneli na poziomie 0,8% rocznie. panele Poli.

3. Przeprowadzenie symulacji w dwóch wariantach:
    - Wariant I - 18 tys przeznaczone na montaż mikro instalacji i pokrywaniu rachunków za prąd

przykład wyliczeń po 1 roku:

2800kWh (produkcja z PV)*35%(zużycie na potrzeby własne) = 980kWh
    2800kWh (produkcja z PV)*65%(wprowadzenie do sieci i odebrane o innej porze) = 1820kWh

Oszczędność:
    2800kWh* 0,595zł/1khW = 1666zł

Rozliczenie z PGE:
    (wprowadzenie do sieci i odebrane o innej porze) = 1820kWh*0,281 zł brutto/1kWh = -511,42 zł

Zysk:
    1666zł-511,42= 1154,58zł

Odrobienie wkładu własnego w mikroinstalację po 1 roku:
    -18000zł + 1154,58zł = -16845,42zł

W kolejnych latach Zysk wzrasta pomimo degradacji paneli 0,8% rocznie i konieczności dokupowania energii z PGE - po drugim roku dokupić trzeba 23 kWh itd.

- Wariant II - 18 tys przeznaczone na rachunki za prąd - pozostały kapitał po zapłaceniu rachunków leży na koncie oszczędnościowym o oprocentowaniu odpowiednio:
    po 1 roku - 2,0%
    po 2 roku - 2,0%
    po 3 roku - 2,5%
    po 4 roku - 2,5%
    po 5 roku - 3,0%
    po 6 roku - 3,0%
    po 7 roku - 3,5%
    po 8 roku - 3,5%
    po 9 roku - 4%

przykład wyliczeń po 1 roku:
    Rachunki za prąd 1 roku 2800kWh* 0,595zł/1khW = 1666zł

odsetki z 18000zł:
    18000*2% *0,81 (podatek) = 291,60 zł

18000zł + 291,60 zł - 1666zł = 16625,60 zł

Wykresy.

Wnioski.
    1. Na wykresach przedstawiono ile mamy fizycznie gotówki w gospodarstwie domowym. W wariancie 18 tys. przeznaczono na inwestycję w mikr oinstalację. W wariancie II kapitał przeznaczono na rachunek oszczędnościowy pomniejszany co roku o waloryzowanych kwotę rachunków za prąd i lekkim uzupełnianiem odsetek.

2. Pieniądze na koncie oszczędnościowym skończą się po 12 latach. Zabraknie wtedy 408,14zł na rachunek za prąd wynoszący po co rocznych wzrostach cen energii i przesyłu 1858,70zł. W tym czasie w Warinacie I będziemy jeszcze -3723zł na minusie.

3. Po 13 roku ilość pieniędzy w obu wariantach będzie na podobnym poziomie około -2250zł.

4. Mikro instalacja z wariantu I od 15 roku zaczyna przynosić dochody. W tym samym czasie w wariancie II na koncie mamy -6322,53zł. Pytanie czy to moment na wymianę FALOWNIKA? jeśli tak to i w wariancie I mamy 4000-6000zł na minusie.

5. Tylko taryfy FIT wprowadzone za KAŻDĄ kWh wprowadzoną do sieci pozwolą na zakup energii +przesyłu o innej porze. Wtedy 0,613gr(po opodatkowaniu) przeznaczymy na zakup kWh za 0,60-0,65gr od ZE. Przez 3 pierwsze lata będziemy nawet lekko na plusie na - więcej dostaniemy za sprzedaż niż zakup tej samej ilości energii. Drugie rozwiązanie to abstrakcja w naszym prawie czyli wprowadzanie pełnego net-meteringu. W obu przypadkach zwrot Inwestycji to 10lat, czyli w czasie gwarancji paneli oraz gwarancji niektórych falowników.

6. Instalacja na potrzeby własne dobrana do zużycia, mimo że jest zgodna z intencją OZE nie jest ekonomiczna bez wprowadzenia obowiązku odkupowania FIT bez względu na bilansowanie.
    umcus
    Poziom 15  
    Co do punktu 6, to jest bardzo subiektywne odczucie. Znam osoby, które powiedziały, że jeśli inwestycja nie domknie się w 3-5 latach, to jest bez sensu. Problem w tym, że tylko skorzystanie z dofinansowania rzędu 80% daje taką możliwość - a wtedy tak jak napisał Seas - nie ma znaczenia, czy jest FiT czy nie. Po prostu trzeba brać w ciemno jeśli mamy taką opcję.
    adam_hybrid86
    Poziom 8  
    Podszedłem do tematu jak przeciętny kowalski. Czyli mam wolne 18 tys. na koncie i co z nimi zrobić. Wiem, że okresy te można skracać np. przez wybudowanie instalacji samemu (zrobimy to za około 14-15 tys). Tak samo podgrzewać CWU itd itd.

Jednak chciałem przedstawić sytuację która powinna być zgodna z intencją twórców naszej ustawy o OZE i podobnym systemie niemieckim. Czyli bycie samowystarczalnym. U nas jednak ta samowystarczalność pojawi się po 15 latach z bilansowaniem i po 10 przy pełnym FIT. Dla mnie nawet te 10lat by było akceptowalne. Założenia które poczyniłem też są bliższe większości Kowalskich czyli Uzysk roczny na poziomie 2800kWh z instalacji 3kW.

Podczas liczenia okresu zwrotu inwestycji , Można sobie pozakładać różne rzeczy aby mieć lepsze samopoczucie czyli np. wyższe roczne uzyski, szybciej narastającą cenę energii i dystrybucji od ZE tak aby instalacja w EXcelu i na wykresie zwracała się szybciej - ale czy tak będzie w rzeczywistości ? Ja przyjąłem warunki w moim odczuciu najbardziej zbliżone do ogółu gospodarstw domowych
    marcinbbb
    Poziom 23  
    Pozwolę sobie oprzeć inną argumentację na podstawie net mertingu czyli ile oddałem przez pół roku odbieram. Bo tak rozumiem ustawę.
    W lato na koniec września do dyspozycji mam 1000kWh, Więc od października zapalam termowentylator o mocy 2kW i grzeje chałupę ( mogę kupić pompę ciepła P/P ale to dodatkowe koszty) Skoro zgromadziłem 1000kWh /2kWh( jeśli chodzi 1h ) mamy 500h pracy urządzenia. 500h / 24h = 20 dni pracy non stop. A jeśli pochodzi 5h dziennie 100 dni.
    100 dni przeliczając na ekogroszek spalając 10kg/doba = 1t eko. Z grzania prądem termowentylatorem i tak jestem 800 PLN do przodu.
    Uprzedzając pytanie cwu w lato nie grzeję też grzałką ni kotłem mam 7.2m2 solarów które od kwietnia/maja do października grzeją cwu + wypluwają nadmiar w co pralni. Więc z instalacji 3,3kW oddam w sieć przynajmniej 1800kWh.
    adam_hybrid86
    Poziom 8  
    1. Wg. ustawy i interpretacji ministerstwa rozliczenia 6 miesięczne obejmują okres styczeń -czerwiec oraz lipiec-grudzień. Więc na koniec września możesz nie mieć 1000kWh bo będzie to nowy okres liczony od lipca.

2. ile oddałeś tyle pobierzesz przez pół roku ale............ tylko prądu. Za 1000kWh zapłacisz dystrybucję, czyli ok 0,28zł/kWh
    marcinbbb
    Poziom 23  
    luty - maj panele najchłodniejsze niech nałapią 1000kWh więc nawet mogę to w grudniu odebrać grzejąc tynel foliowy jeśli mam ochotę tak czy nie.
    Robiąc taką instalację myślę o tym że moje zużycie prądu znacząco wzrośnie, np. podlewanie nie 6h dziennie a 12h dziennie. Woda ze studni głębinowej, a pompa prąd bierze - więcej podleje i więcej zbiorę. Więc woda za frajer prąd za frajer... Niech się woda leje dzień i noc ;)
  • Relpol przekaźniki
    prose
    Poziom 33  
    adam_hybrid86 napisał:
    Robiąc taką instalację myślę o tym że moje zużycie prądu znacząco wzrośnie,
    U mnie wzrosło jeszcze raz tyle po założeniu paneli Pv.
    Seas
    Poziom 22  
    Dla przeciwwagi. Przed pv zuzywałem okolo 3 MWh/rok. Instalacja pv nie spowodowala wzrostu konsumpcji energii bezpośrednio. Porównianie cen gazu i energii odsprzedawanej do sieci spowodowało, że taniej jest grzać cwu energią z pv (koszt 131 zł/MWh) niż gazem (koszt 210 zł/MWh). W przyszłym roku sytuacja trochę się zmieni. Sprzedaż nadwyżki do sieci za około 175 zł/MWh, a cena gazu pewnie spadnie do poziomu 190 zł/MWh. Róznica się zmniejsza. Te dane dotyczą rozliczeń nie fitowców. Choć tak naprawdę są to grosze.
    PV_Albert
    Poziom 20  
    Seas napisał:
    taniej jest grzać cwu energią z pv (koszt 131 zł/MWh)

Zależy jak to liczyć. Ogólnie wiadome jest że ogrzewanie cwu prądem z pv to "barbarzyństwo". Lepiej sprzedać ten MWh za okolo 600zł, a wodę ogrzać z bardziej sprawnego źródła.
    Właśnie skończyłem wątek (350 stron) Kolektor słoneczny za 1500 zł. Całkiem dobrze sie to czyta i jeśli ktoś chce robić doktorat z hydrauliki to warto tam zajrzeć.
    Dwa tygodnie....
    Wyceniam, że obecnie (temat był założony w 2006r.) na bazie kupionego, profesjonalnego polskiego kolektora 2m2 i reszty własnymi siłami, sprawny system złożę za 1000-1200zł.
    Pomijając aspekt ekologiczny, dzięki temu jest możliwe przyśpieszenie zwrotu z inwestycji w pv.
    Seas
    Poziom 22  
    Dobre - skąd kolega wziąl 600 zł/MWh za nadwyżkę bez fit? Może coś przeoczyłem?
    PV_Albert
    Poziom 20  
    Z FiT właśnie. Zmniejszając zapotrzebowanie własne uzyskujemy efekt "przewymiarowania" co pozwoli na FiT. Może się mylę, ale zawsze warto zmniejszyć swoje zapotrzebowanie skoro możemy sprzedawać.
    Ja też pakuje ponad 1MWh w bojler i postanowiłem to zmienić.
    marcinbbb
    Poziom 23  
    Ja tylko w tym roku w bojler ( bufor 2 płaszczowy ) wpakowałem ponad 4MWh.
    Zużywając na to obok zielonych słupków są takie mniejsze pomarańczowe to koszty prądu. Które pobrała pompka do instalacji solarnej. W sumie od początku uruchomienia solarów wrzesień 2013r nałapały ponad 8MWh na cwu + co. Zużywając energii elektrycznej za 67.18kWh.
    Seas
    Poziom 22  
    Z pełnym szacunkiem dla wszystkich - czytajmy ze zrozumieniem. Na tym forum zdecydowaną większość stanowią starzy prosumenci, którzy nie będą rozliczani w FiT, chyba że rozbudują instalacje w 2016r. Jest oczywiste, że sprzedaż energii w ramach fit po 0,533 zł/kWh jest korzystniejsza niż grzanie cwu z PV. 1m3 odpowiada 10 kWh energii, czyli mamy odpowiednio 5,33 zł i 2,2 zł za gaz. Wcześniej napisałem, że teraz (mały trójpak) prosument dostaje 0,11 zł/kWh po podatku i to właśnie "barbarzyństwem" jest nie podgrzewanie cwu energią z pv. Co do sprawności to akurat grzałki elektryczne posiadają prawie 100% sprawność i nie mają póki co konkurencji. Uprzedzam, że sprawność pieców kondensacyjnych na poziomie 106% jest tylko zabiegiem marketingowym - perpetum mobile jeszcze nie wynaleziono. Te 106% liczone jest jako stosunek sprawności pieca kondensacyjnego do pieca bez kondensacji X100%. Czyli jeżeli piec kondensacyjny ma sprawność 90% a piec bez kondensacji 85% to marketingowcy zachwalają piece kondensacyjne ze sprawnością 105%. 90/85X100%=106%
    sionia
    Poziom 9  
    Witam,
    Jestem po podpisaniu umowy w BOŚ w ramach prosumenta to podsyłam garść danych jak koszty wyglądają w praktyce:
    1. instalacja 5 KW na panelach Q-CELLS (20x250W) oraz inwerterze Fronius (3 fazy) koszt 36 300 zł brutto, na budynku gospodarczym (VAT 23 %),
    2. Kredyt po odliczeniu dotacji (40%): 21800 zł (kredyt na 5 lat),
    3. Koszt kredytu prowizja + odsetki: 1200 zł,
    4. Podatek od dotacji (36000-21800)*18% = 2500 zł,
    5. Razem całkowity koszt instalacji przy kredycie na piec lat 25500 zł czyli wychodzi 5300 zł za 1 kW,
    6. Miesięczna rata kredytu 383zl, plus do zapłaty 2500 podatku w pit 2016.

Od roku przesiadłem się na taryfę G12 PGE (taryfa dzienna - TD i nocna - TN),
    projekcja oszczędności na podstawie rachunków za poprzednie 12 miesięcy:

1. Po sezonie grzewczym (CO Węgiel) w TN w godzinach 5:20-6:00 oraz 15:30-17:00 oraz w TD 19:40-20:00 grzeje elektrycznie grzałka 2 KW, bojler 140L, CWU i to jedyne pobory mocy nad którymi czuwam, reszta poboru jak się komuś w domu podoba to włącza (pralka, komp, zmywarka telewizor + 2 lodówki itd). Przy okazji ciekawostka dla tych co się wahają nad zmianą taryfy, po zmianie taryfy z g11 na g12 oszczędność w ciągu 1 roku wyniosła 500 zł przy zużyciu większym o 500 KW

2. Analiza oszczędności dla net netmeteringu (FiT odpada ze względu na prosumenta) znajduje się w załączniku excel

a teraz trochę moich przemyśleń i wniosków:
    celem jest instalacja PV której koszty spłaty miałby być neutralne dla budżetu domowego czyli zamiast płacić elektrowni spłacam kredyt
    w początkowych założeniach kredyt miał być na 10 lat (jest na pięć gdyż firma która robiła mi projekt nie miała większych zabezpieczeń i BOS w jej przypadku daje tylko na piec lat, aczkolwiek tutaj nie wnikałem czy BOS nie robi mnie w balona, bo ostatecznie rata w w wys 383 zł na 5 lat jest do zaakceptowania)
    jak widać w excelu przy założeniu ze produkuje rocznie 5000 KW (instalacja centralnie na PN i 35 % - budynek gospodarczy postawiłem specjalnie pod instalacje PV)
    i przy zużyciu 4500 KW oraz przy założeniu ze polowa poboru mocy w TD i TN zastąpiona będzie przez instalacje PV (polowa kosztów dystrybucji)
    oszczędności wynoszą około 2000 zł rocznie co daje stopę zwrotu niecałe 13 lat (w rezerwie mam jeszcze 500 KW rocznie)
    i tutaj mam zagwózdkę bo jak rok temu robiłem mniej szczegółową analizę to stopa zwrotu wyszła mi 10 lat przy 10 letnim kredycie czyli neutralnie
    obecnie bardziej szczegółowa wycena daje 13 lat przy 5 letnim kredycie
    oczywiście wycena opiera się na cenach na dziś
    gdyby przyjąć wzrost cen z lat 2001-2012 około 100% (załącznik foto)
    to upraszczając, zwrot kosztów instalacji zmniejszyłby by się o połowę do około 6,5 lat a to już przyjemny horyzont czasowy
    niestety (na nieszczęście :) dla posiadaczy PV) ceny w ostatnich latach wyhamowały i stoją w miejscu
    a nawet w hurcie energia spadła o jakieś 20 % (z 200 zł na 160 za MW)
    w związku z tym szacowanie ze wzrost cen skróci czas zwrotu nie jest takie oczywiste, aczkolwiek zakładam wzrost a nie spadki cen
    generalnie uważam ze przy cenie 5300 za 1KW opłaca się wchodzić w prosumenta przy założeniu net netmeteringu (mamy raty, nie musimy mieć gotówki) niż barować się indywidualnie taniej (zakładam około 4500 zł za KW panela dla takiego samego zestawu) ale trzeba wyłożyć gotówkę
    i jeszcze czas zwrotu dla FiT
    5000*0,65*18%= 2700 zł rocznie
    36000/2700=13,3
    przy FiT nie korzystamy z dotacji
    czas zwrotu 13,3 lata czyli tyle samo
    tyle tylko ze przy netmeteringu mamy w zanadrzu wzrost cen który może skrócić czas zwrotu

uwaga: koszt instalacji na budynku mieszkalnym obłożony byłby 8% VAT czyli około 5500 zł taniej

dodam jeszcze że w ramach prosumenta BOŚ wymaga ubezpieczenia instalacji PV koszt w moim przypadku 134 zł rocznie Hestia

pytanie do posiadaczy instalacji PV on-grid czy po podłączeniu do sieci dochodzą jakieś opłaty stałe do ZE

P.S.
    analizujcie, komentujcie bo mam jeszcze 8 dni aby zrezygnować z kredytu bez kosztów :)
    Seas
    Poziom 22  
    Ciekawy materiał, ale analiza wymaga kilku uwag. Cena instalacji 7400 zł/kWp jest wysoka, nawet biorąc pod uwagę wymagania "Prosumenta". Firmy budując instalacje ze wsparciem "Prosumenta" korzystaja z okazji i zawyżają ceny. Oczywiście koszt instalacji w ramach "Prosumenta" jest większy z tytułu ubezpieczenia, instalacji odgromowej, dodatkowych, czasami dublujących się zabezpieczeń, komunikacji on line i samych wymagań co do firm. Jednak mam w dyspozycji oferty na instalacje 5 kWp i to znanych firm (FreeVolt, Solsum) na dobrych elementach, przy własnym finansowaniu i to przed negocjacjami, gdzie kWp jest poniżej 6000 zł. Inne mniej znane firmy proponują (panele mono, inwerter 1-fazowy) poniżej 5500 z/kWp. Fakt mamy tu jeszcze różnicę w VAT 8 lub 23%
    Analiza nie bierze pod uwagę zużycia własnego. Przy zużyciu własnym prosument ma największe oszczędności, gdyż oszczędza na niepobieraniu energii z sieci. Oszczędności te nie są opodatkowane i podążają za zmianami cen energii i dystrybucji. Przy tak dobrej orientacji i braku zacienienia paneli można spokojnie przyjąć, w przypadku paneli mono, produkcję roczną na poziomie 1,1 MWh/kWp. Przy dobrze dobranej instalacji tj. przewymiarowaniu około 10-15% zacierają się różnice między net-meteringiem i FiT, gdyż fit stanowi niewielką nadwyżkę. Wtedy zasadnicze znaczenie ma cena instalacji, ale jak pisałem wcześniej, nie można przyjąć takiej samej ceny dla instalacji budowanej ze wsparciem i bez.
    Na koniec radzę koledze przeanalizować taryfę G12W. Dochodzi dodatkowo II taryfa w weekendy i inne dni wole od pracy w tygodniu.
    marcinbbb
    Poziom 23  
    Wstaw do budynku gospodarczego ogrzewanie, bieżącą wodę i łóżko. I nie masz budynku gospodarczego tylko domek letniskowy ( mieszkalny ) i masz Vat 8% ale na prosumencie może ten przekręt nie przejść.
    sionia
    Poziom 9  
    Seas napisał:
    (...) Jednak mam w dyspozycji oferty na instalacje 5 kWp i to znanych firm (FreeVolt, Solsum) na dobrych elementach, przy własnym finansowaniu i to przed negocjacjami, gdzie kWp jest poniżej 6000 zł. Inne mniej znane firmy proponują (panele mono, inwerter 1-fazowy) poniżej 5500 z/kWp. Fakt mamy tu jeszcze różnicę w VAT 8 lub 23%

no ale mi cena po dotacji wyszła 5300 za KW przy 23 % VAT.
    plusem jest to że płatność rozkładam na raty (kredyt) nie muszę mieć gotówki
    porównujmy takie same zestawy (panele poli i inwerter 3 fazowy)
    inaczej porównania nie mają sensu

Analiza nie bierze pod uwagę zużycia własnego. Przy zużyciu własnym prosument ma największe oszczędności, gdyż oszczędza na niepobieraniu energii z sieci.

Analiza bierze zużycie własne na poziomie 50 % w taryfie nocnej i dziennej przyjrzyj się excelowi

(...)

Na koniec radzę koledze przeanalizować taryfę G12W. Dochodzi dodatkowo II taryfa w weekendy i inne dni wole od pracy w tygodniu.

to jak najbardziej do przeanalizowania

Seas
    Poziom 22  
    Zgoda, zuzycie własne jest trochę zakamuflowane na czerwonym polu i przeoczyłem. Wg. mnie cena jest trochę za wysoka, spróbuj ponegocjować. Rzeczywiscie vat 23% podraża inwestycje o 15% w stosunku do standardu. Dla pocieszenia :-) dodam, że moja instalacja kosztowała 4000 zł/kWp na sma sb 5000 TL i yingli solar 255 mono panda. Moja robocizna i ceny z 2012r. Rzeczywiście finansowanie kredytem i dotacją jest doskonałym rozwiązaniem, gdy nie dysponujesz środkami własnymi i w przypadku zbilansowanych mikroinstalacji (fit pomijalny przy priorytecie net-met przed fit) jest per saldo rozwiązaniem tańszym. Przy przewymiarowanych instalacjach, gdy fit ma zdecydowanie większe znaczenie " Prosument" nie wchodzi w rachubę. Zaczynają sie również podchody do interpretacji MG w sprawie rozliczania net-met przed fit. W każdym razie powodzenia
    Pioter-
    Poziom 11  
    Więc po wielu podpisanych papierach zaczynam wprowadzać do sieci. Umowa zupełnie osobna na sprzedawanie nadwyżek natomiast na zakup pozostaje bez zmian. Rozliczenia jak w przypadku zakupu czyli co dwa miesiące. Licznik sam zlicza i przesyła dane do PGE. Swoją drogą ciekawostka taka że PGE będzie zwalniało inkasentów i w każdym gospodarstwie będą automatyczne liczniki przesyłające dane do licznika w sekcji transformatora a z niego wysyłane do PGE. Będzie od razu wiadomo kto ciągnie prąd na lewo:-)
    Seas
    Poziom 22  
    Trochę nowych wieści w sprawie umów na linii prosument PGE. PGE Dystrybucja twierdzi, że nie będzie zmieniać i wprowadzać aneksów do umów juz podpisanych. PGE Obrót jeszcze nie zdexydował czy bedą aneksy, czy nowe umowy. W każdym razie chcą stworzyć uniwersalne umowy dla starych i nowych prosumentów potwierdzające net-met jako priorytet w rozliczeniu. Dopiero nadwyżka, będzie rozliczna dla starych i nie fitowców, jako 100% ceny energii na rynku konkurencyjnym, dla fitowcow nadwyzka w stwakach taryf.
    sionia
    Poziom 9  
    Pioter- napisał:
    Więc po wielu podpisanych papierach zaczynam wprowadzać do sieci. Umowa zupełnie osobna na sprzedawanie nadwyżek natomiast na zakup pozostaje bez zmian. Rozliczenia jak w przypadku zakupu czyli co dwa miesiące. Licznik sam zlicza i przesyła dane do PGE. Swoją drogą ciekawostka taka że PGE będzie zwalniało inkasentów i w każdym gospodarstwie będą automatyczne liczniki przesyłające dane do licznika w sekcji transformatora a z niego wysyłane do PGE. Będzie od razu wiadomo kto ciągnie prąd na lewo:-)

Dlaczego wziąłeś okres rozliczania dwa miesiące. Biorąc pod uwagę netmetering oraz miesięczną produkcję energii z PV to najlepiej ustalić okres rozliczania na co najmniej 6 miesięcy (styczeń-czerwiec - lipiec grudzień) lub cały rok. Wtedy miesiące letnie zbilansujesz z zimowymi, wychodzi najlepiej ekonomicznie.
    Dodam tylko, że z informacji z PGE najdłuższy okres rozliczania dla pobranej energii to 12 miesięcy.
    Seas
    Poziom 22  
    Od nowego roku rozliczenie prosumentów w ramach net-met będzie odbywało się w okresach półrocznych. Nie zmienia to faktu, ze odbiorcy końcowi będą otrzymywać faktury z prognozami w periodach dwumiesięcznych. Po otrzymaniu prognoz na okres półroczny, bedzie trzeba określić koszty energii, którą bedziemy pobierać z uwzględnieniem net-met. By nie mieć nadpłaty należy skontaktować się z BOK operatora i zmienić prognozy.
    sionia
    Poziom 9  
    Seas napisał:
    Nie zmienia to faktu, ze odbiorcy końcowi będą otrzymywać faktury z prognozami w periodach dwumiesięcznych .

chodzi mi o to że można zmienić period 2 miesięczny na sześciomiesięczny
    Seas
    Poziom 22  
    Ewentualne nadwyżki po net-met (fit lub 100%) będą rozliczane oddzielnie .

Dodano po 9 [minuty]:

Te periody dwumisięczne są prognozami, których celem jest zminimalizowanie nadpłaty lub niedopłaty i jest to korzystne dla obu stron. Czy mozna prognozę dwumiesięczną zastąpic półroczną. Nie wiem, należy zapytac operatora, ale nie sądzę. Jakieś metody rozliczeń zostaną wypracowane. Z jednej strony mamy dystrybucję i OSD nic nie bedzie chciał zmienić, bo ustawa OZE nic nie zmieniła w tym temacie. Z drugie strony jest obrót. Tu może okazać się, że per saldo obrot zapłaci nam za energię, bo zbilansujemy pobraną i będziemy mieć nadwyżkę. Dystrybucja i Obrot to dwie rózne firmy, a faktutę mamy jedną
    Koczi23
    Poziom 12  
    Ja w PGE miałem prognozy półroczne wkurzało mnie to :-D i zmianiłem na rozliczanie co miesiąć :-D,przed nowym rokiem coraz wiecej pytań sie w głowie tworzy jak bedzie i jak korzystniej ,co zmienić itp
    Seas
    Poziom 22  
    Zrobiłem przymiarki. Zużywam w okresie półrocznym 300 kWh energii w taryfie I i 500 w II. Instalacja wprowadza do sieci w tym okresie 2500 kWh. Można więc przyjąć, że zapłacę tylko za dystrybucję i opłaty stałe. Obliczę więc koszt energii do zapłacenia. Opłaty stałe 14,58X6=87,48, 300X0,322=96,60 i 500X0,057=28,5. Razem 212,58 zl. Taką kwotę za pół roku chcę mieć na fakturach z PGE. Odzielną kwestią jest sprzedaż nadwyżki. Te kwoty w 2015 roku nie znajdują sie na fakturach. Jest to oddzielne rozliczenie z PGE Obrót. Podobnie będzie w 2016. Nadwyżka za pół roku to 1700 kWh po 0,17 = 289 zł.
    synology1
    Poziom 15  
    Koczi23 napisał:
    Ja w PGE miałem prognozy półroczne wkurzało mnie to :-D i zmianiłem na rozliczanie co miesiąć :-D,przed nowym rokiem coraz wiecej pytań sie w głowie tworzy jak bedzie i jak korzystniej ,co zmienić itp

Też mam miesięczne,w moim przypadku planuje dodatkowo rozbudowę o 3kW chętnie bym zrobił to teraz ale myślę że po nowym roku będzie korzystniej.W związku z tym na bieżąco śledzę temat na elektrodzie.Nie ukrywam że instalację rozbudowy chcę wykonać sam bo jestem w stanie to zrobić i mam już wszystko przygotowone ale przeraża mnie papierologia odnośnie zgłoszenia.Obecnie posiadam uprawnienia SEP D,E,Pomiary brakuje mi tylko uprawnień do montażu fotowoltaiki Certyfikatu bo chyba przy zgłoszeniu będzie potrzebny.
    Koczi23
    Poziom 12  
    synology1 napisał:
    Koczi23 napisał:

Też mam miesięczne,w moim przypadku planuje dodatkowo rozbudowę o 3kW chętnie bym zrobił to teraz ale myślę że po nowym roku będzie korzystniej.W związku z tym na bieżąco śledzę temat na elektrodzie.Nie ukrywam że instalację rozbudowy chcę wykonać sam bo jestem w stanie to zrobić i mam już wszystko przygotowone ale przeraża mnie papierologia odnośnie zgłoszenia.Obecnie posiadam uprawnienia SEP D,E,Pomiary brakuje mi tylko uprawnień do montażu fotowoltaiki Certyfikatu bo chyba przy zgłoszeniu będzie potrzebny.

Ja dokładam teraz 3,6kW miałem 2,3kW i chyba nie czekam do nowego roku ze zgłoszeniem .W sumie wszystko mam juz praktycznie skompletowane dokumenty ,wypełnione wnioski i w nastepnym tygodniu chyba rusze do PGE.Mysle zyby zmienić jeszcze przed zgłoszeniem taryfe na G12W.