Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia fotowoltaiczna on grid

Seas 15 Paź 2012 19:41 171201 1288
  • #1 15 Paź 2012 19:41
    Seas
    Poziom 21  

Temat jest znany, ale zacząłem się tym interesować poważnie po przeczytaniu ostatniej wersji ustawy OZE i przepisów przejściowych. Ściągnąłem na kompa kilka konfiguratorów systemów fotowoltaicznych on grid, złapałem kontakt z dystrybutorami inwerterów i paneli PV. Zaprojektowałem system 6,5kWp (26 paneli 255 Wp mono i SMA SB5000TL-21) do montazu na dachu mojego domu. A teraz UWAGA koszt całej instalacji zamykam w 28000 złp tj. 4300 złp/kW. To daje zwrot inwestycji w czasie 4,5-5,5 lat w zależności od sposobu rozliczania z PGE.
    Wystąpiłem o warunki przyłączenia go PGE. Nie napiszę że zaczęły się schody, wszystko poszło OK. Wątpliwość budzi tylko jedna sprawa zażyczyli sobie jako zabezpieczenie dodatkowe, zabezpieczenie zerowo-nadnapięciowe z pobieraniem wielkości pomiarowych po stronie SN. Ja nie mam nigdzie SN - sądzę, że to może być pomyłka lub gotowa formatka np. dle elektrowni wiatrowej.
    Czy mógłby ktoś, kto się na tym zna wyjaśnić o co chodzi.
    Dla wszystkich zainteresowanych załączam link do strony, która załącza wszystkie aktualnosci z OZE http://www.reo.pl/tag/ustawa-o-oze
    Czy ktoś może zinterpretować zapis art. 38 projektu ustawy o OZE z 4,10,2012. Czy błędem jest moja interpretacja, że w przypadku jeżeli mam wydane warunki przyłączenia (odbiór) 9kW, a chcę wybudować elektrownie fotowoltaiczną 6,5 kW to omijam cała papierologię i wystarczy opisane w tym artykule zgłoszenie.

0 29
  • ambtechnic
  • #2 28 Maj 2013 14:34
    Seas
    Poziom 21  

Trochę się od tego czasu zmieniło. Okazało sie, że zabezpieczenie zero-nadnapięciowe nie ma zastosowania przy nN. Po prostu PGE miało taka formatkę warunków przyłączenia. Poszedłem dalej i poprowadziłem formalnie sprawę wg. obowiązujących dzisiaj przepisów. Zrobiłem projekt wykonawczy, instrukcję współpracy z siecią - wszystko uzgodnione z PGE. Spotkałem kilka przychylnych mi osób - koszty projektu "0". To była wymiana doświadczeń i wiedzy. Elektrownia jest zmontowana w części elektrycznej i przygotowana konstrukcja montażowa dla paneli na dachu. Teraz są dwa wyjścia: mały trójpak wprowadzi udogodnienia dla prosumentów, tak bym mógł produkować energię do sieci nie licząc na wsparcie taryf gwarantowanych do czasu wejścia w życie dużego trójpaku lub poczekam na ustawę OZE, mam nadzieję, że nie będzie to później niż I połowa 2014r.

1
  • #3 08 Cze 2013 20:36
    jurkuc
    Poziom 26  

Obawiam się, że aktualnie podłączenie instalacji on grid bez zgody operatora sieci elektroenergetycznej stanie się kompletnie nieopłacalne. Nowo montowane liczniki energii np. MT 174 Iskra są przez dostawcę prądu konfigurowane tak, że wskazuje on sumę energii pobranej i oddanej do sieci. Każdorazowo jest to moduł energii w związku z tym za oddaną energię do sieci odbiorca płaci tak jak za pobraną. W przypadku liczników mechanicznych było inaczej, bo one po prostu wolniej się obracały lub wręcz stały w miejscu kiedy produkcja z paneli była większa niż zapotrzebowanie domu. Tak się dzieje na przykład na terenie działania Taurona.

0
  • #4 20 Cze 2013 20:13
    voytalo
    Poziom 25  

Panowie, o czym Wy piszecie? Podłączenie instalacji PV do sieci publicznej bez zgody operatora, nie jest nieopłacalne, ono NIELEGALNE! I podejrzewam, że może być karane tak samo jak kradzież energii elektrycznej. Inwerter sieciowy działa w ten sposób, że synchronizuje się z siecią publiczną, oddajać do niej energię. Niestety, ta energia nie zawsze jest najlepszej jakości (występują wysokie harmoniczne, które są generowane przez tranzystory IGBT). I to może być podstawą do tego, że operator dowali wam karę za "zaśmiecanie" sieci publicznej.

0
  • #5 05 Paź 2013 09:07
    Seas
    Poziom 21  

Kilka nowych wieści. Mikroinstalacja PV gotowa - 6,63kWp. W poniedziałek 7,10 jadę do PGE zgłosić ją do przyłączenia. Zobaczymy czy będą kłopoty. Wpierw chcieli podpis certyfikowanego instalatora, ale po mojej interwencji w MG dep. OZE wycofali się z tego wymogu.
    Załączam dwie fotki - panele na dachu i część elektryczna w garażu.
    Trochę kalkulacji, bo mam już koszty całkowite i wiem jakie będzie pseudo wsparcie z małgo trójpaka. Wnioski należy wyciągnąć samemu.
    Nie prowadzę działalności gospodarczej, instalacja jest czysto prosumencka. Nie korzystałem z dotacji, kredytów - tylko moja gotówka.
    Koszt całkowity 27000 złp tj. 4,07 zł/Wp
    Produkcja roczna PV około 6MWh
    Konsumpcja całkowita gospodarstwa domowego około 3,7MWh
    Zużycie energii z PV na własne potrzeby 2MWh
    Zużycie energii z sieci 1,7Mwh
    Sprzedaż nadwyżki z PV do sieci 4MWh
    Stopa zwrotu:
    Oszczędność z tytułu zużycia energii z PV w gosp. domowym 2000X0,65=1300 złp
    Sprzedaż energii do sieci 4000X0,16=640złp
    Razem 1940 złp - okres zwrotu inwestycji 27000/1940=13,9 lat

Gdyby było rozliczenie bilansowe z PGE to wyglądałoby to lepiej:
    3700X0,62=2294
    2300X0,16=268
    Razem 2662 co daje stopę zwrotu 10 lat

Ciekawe czy macie jakieś uwagi, co zrobić by zużywać na własne potrzeby z PV więcej niż 2MWh, obawiam się, że w ustawie OZE Elektrownia fotowoltaiczna on grid Elektrownia fotowoltaiczna on grid wsparcia nie będzie dla produkcji energii, a tylko dla inwestycji, co mnie już nie interesuje, bo mikroinstalacja jest już na dachu

0
  • #6 05 Paź 2013 10:23
    pv1
    Poziom 15  

Jak chcesz pokryć zużycie własne instalacją fotowoltaiczną powyżej 50% jak ty nawet nie musisz grzać wody bo masz kolektory.Coś mi się wydaje ,że do sieci pójdzie 60% a zużyjesz 40%.

0
  • #7 05 Paź 2013 10:33
    rwxw
    Poziom 22  

Seas napisał:
    Ciekawe czy macie jakieś uwagi, co zrobić by zużywać na własne potrzeby z PV więcej niż 2MWh

Może nie więcej, ale z inną strukturą. Jeśli nie korzystasz z 2 taryf, to może warto się nad nimi zastanowić - tani prąd będziesz miał głównie w nocy (np. 21-7 i 13-15), a drogi będziesz pokrywał ze swojej instalacji pv.

0
  • ambtechnic
  • #8 05 Paź 2013 10:48
    Seas
    Poziom 21  

Oczywiście są to póki co rozważania teoretyczne. Jeżeli chodzi o % to chyba jest małe nieporozumienie. Jeżeli policzymy % wykorzystanie energii z PV na własne potrzeby i na sieć to jest to odpowiednio 33% (2000/6000) i 66% (4000/6000). Natomiast jeżeli policzymy udział PV w zużyciu energii w gospodarstwie domowym to wychodzi 54% (2000/3700).
    By zwiększyć zużycie własne z PV spiąłem najważniejsze odbiorniki w jedną fazę, na której pracuje inwerter i zmienię przyzwyczajenia domowe, tak by korzystać z odbiorników, gdy pracuje PV. Oczywiście nie zawsze się to uda, ale wpływ na to mamy.

Dodano po 7 [minuty]:

Licznik dwutaryfowy jest rozwiązaniem, którego do tej pory nie brałem pod uwagę. Trudno w tej chwili oszacować jaki będzie bilans kosztowy takiego rozwiązania, ale analiza przepływów energii za dłuższy okres powinna dać na to odpowiedż

0
  • #9 05 Paź 2013 11:14
    pv1
    Poziom 15  

Czy jest koniecznością podłączanie odbiorników do jednej fazy na której pracuje inwenter w przypadku instalacji trójfazowej jeżeli inwenter daje 2000Watt na fazie np:L1 a odbiornik podłączony jest do L2 to licznik i tak nie będzie wskazywał poboru prądu z sieci - czy się mylę?

0
  • #10 05 Paź 2013 11:28
    Seas
    Poziom 21  

Nie mam pewności, może nie ma takiej konieczności. Zapytam producenta układu pomiarowego.

0
  • #11 05 Paź 2013 11:38
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Witam ;-)

fajnie to wyszło i w sumie nawet nie tak drogo... co do odbiorników to powinny być wpięte w tą fazę gdzie jest falownik bo licznik sumuje tylko energię poszczególnych faz - wiadomo, że w domu odbiorniki nie są trójfazowe symetryczne ;-)

Jak widać da się podłączyć instalację bez certyfikatu - także nie ma się co poddawać - wystarczy iść do energetyki i porozmawiać - wiem, bo też chodzimy ;-)

I to nie z biurem podawczym a do kierownika/pracownika działu rozwoju sieci/przyłączeń.

0
  • #12 05 Paź 2013 16:29
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Seas napisał:
    Wpierw chcieli podpis certyfikowanego instalatora, ale po mojej interwencji w MG dep. OZE wycofali się z tego wymogu.
    A co dokładnie zrobiłeś? Podziel się skanem pism do i od MG.

0
  • #13 05 Paź 2013 17:13
    Seas
    Poziom 21  

OK, oto zrzut ekranu maila z MG. Trafił on przeze mnie do PGE i kierownik biura rozwoju sieci PGE zmienił swoją instrukcję tj. wycofał się z obowiązku podpisywania się pod zgłoszeniem przez certyfikowanych instalatorów.

0
  • #14 05 Paź 2013 17:42
    putas

Dzięki bardzo. To pewnie znacząco pomoże w "walce" z ZE.

0
  • #15 05 Paź 2013 19:19
    rwxw
    Poziom 22  

Seas napisał:
    Licznik dwutaryfowy jest rozwiązaniem, którego do tej pory nie brałem pod uwagę. Trudno w tej chwili oszacować jaki będzie bilans kosztowy takiego rozwiązania, ale analiza przepływów energii za dłuższy okres powinna dać na to odpowiedż

U mnie struktura zużycia energii jest 55/45 na korzyść taniej taryfy latem. Zimą grzeję prądem, więc struktura się jeszcze poprawia, ale latem bez większego wysiłku osiągam wspomniane 55% taniej i 45% drogiej. Pralka, zmywarka puszczane są w taniej (timery), urządzenia całodobowe (lodówka, internet) przez całą dobę, a reszta chodzi w zależności od potrzeb. Opłacalność przejścia na 2 taryfy jest różna w zależności od rejonu i zakładu, ale czasem przy 70% drogiej wychodzi się na zero. Przy prądzie dziennym z pv będzie jeszcze korzystniej.

0
  • #16 05 Paź 2013 21:44
    Seas
    Poziom 21  

Dzięki za info o strukturze. Sprawdzę jak wygląda to na terenie PGE w moim rejonie i spróbuję skalkulować. Myślę jeszcze o dołożeniu grzałki do wymiennika CWU. Przydałaby się jeszcze jakaś automatyka zapewniająca odłączenie grzałki w przypadku poboru prądu z sieci. CWU mam z gazu i solara. Koszt gazu związany tylko z CWU to około 1000 złp/rok. Jest o co powalczyć.

0
  • #17 05 Paź 2013 22:15
    pv1
    Poziom 15  

Ja mam przekaźnik prądowy za 120 zł na wyjściu z inwertera ustawiony np:na 8A co sprawia ,że grzałka działa gdy na inwerterze jest ponad 1500Watt. Lepiej jednak zastosować grzałkę 3x500Watt i wykorzystywać mniejszą moc inwertera do grzania wody.Dodatkowo polecam używanie kuchenki elektrycznej zamiast gazu jak świeci słonko....

0
  • #18 06 Paź 2013 11:44
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Seas napisał:
    Dzięki za info o strukturze. Sprawdzę jak wygląda to na terenie PGE w moim rejonie i spróbuję skalkulować. Myślę jeszcze o dołożeniu grzałki do wymiennika CWU. Przydałaby się jeszcze jakaś automatyka zapewniająca odłączenie grzałki w przypadku poboru prądu z sieci. CWU mam z gazu i solara. Koszt gazu związany tylko z CWU to około 1000 złp/rok. Jest o co powalczyć.

No niestety raczej się nie opłaca. Dołożenie grzałek itp to koszty.

Tak jak pisałem w którymś poście - koszt 1 kWh z gazu to na ceny z lipca 2013 to około 21 gr. Oddając do sieci dostajesz 16 a nie musisz w nic inwestować ;-)

Jak zaczniesz wykorzystywać prąd to na każdej kWh zyskasz max 5 gr (chyba że wypłacą Ci stawkę ustawową a nie 80%) trzeba policzyć kiedy się zwróci.

Powiedz mi już przyszli Ci wymienić licznik i podpisałeś umowę kompleksową/ na sprzedaż energii?

0
  • #19 06 Paź 2013 12:20
    Seas
    Poziom 21  

Jutro jadę do PGE ze zgłoszeniem, napiszę co osiągnąłem.
    Co do podgrzewania cwu to wygląda to tak:
    Bez solara zużycie gazu jest na poziomie 50 m3 miesięcznie czyli 600 m3/rok
    Z solarem w miesiącach IV-X spada do poziomu 10-25 m3, rocznie wychodzi 400m3
    Koszt odpowiednio 1440 złp/rok i 1020 złp/rok.
    Koszt grzałki na poziomie 150 złp, koszt przekaźnika prądowego 120. Koszt całkowity
    nie więcej niż 300 złp.
    Ograniczając zużycie gazu o 100m3/rok oszczędzam 250 złp. Coś mi się wydaje że warto temat podrążyć dalej.

0
  • #20 06 Paź 2013 12:26
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Powiedz mi tylko jaką moc modułów masz przeznaczoną na grzanie wody - i solara masz na myśli fotowoltaikę czy zwykły solar ?

0
  • #21 06 Paź 2013 12:44
    Seas
    Poziom 21  

Używając słowa solar mam na myśli podgrzewanie wody na zasadzie wymiennika z wężownicą (na zdjęciu dwa panele solarne nad panelami PV). Co do elektrowni to moc oddawana do sieci max 5kW, przy panelach 6,63 kWp. Nie stosuję żadnego podziału mocy na grzanie wody i inne cele. Automatyka ma załączać grzałkę cwu by do sieci szło jak najmniej energii

0
  • #22 06 Paź 2013 13:16
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

No to właśnie o tym mówiłem - że grzanie prądem jest drogie ;-)

i znaczne oszczędności będą ale w przypadku gdy nie możemy grzać innym medium - np. ekogroszek, gaz. Bo w przypadku tych cena za 1 kWh grzania zbliża się do przychodu uzyskanego z oddania energii do sieci ;-)

0
  • #23 07 Paź 2013 16:23
    Seas
    Poziom 21  

Zawiozłem papiery do PGE Dystrybucja. Wzięli bez problemów, prosili o wyrozumiałość, gdyż jestem pierwszym prosumentem na ich terenie. Obiecali w ciągu dwóch tygodni przygotować zaświadczenie, że mikroinstalacja jest gotowa do podłączenia do sieci nN. Z tym zaświadczeniem mam udać się do PGE Obrót i podpisać umowę na kupno i sprzedaż energii. Po podpisaniu umowy mają zainstalować układ pomiarowy i zaczynam produkcję.

0
  • #24 14 Paź 2013 18:28
    Seas
    Poziom 21  

Nie takie to proste jakby się mogło wydawać. To znaczy dla mnie proste, gorzej dla decydentów w PGE. Rozmawiam z facetem z PGE, który ma podpisać zaświadczenie o podłączeniu PV, a on się boi, nie wie co zrobić, nie wie czy wszystko jest OK. Dzwoni po kolegach z innych rejonów, którzy też nie maja pojęcia o małym trójpaku. Wpada na pomysł o pozwoleniu na budowę, o uprawnieniach budowlanych. Mimo, że przedstawiłem mu paragrafy z prawa budowlanego, maile od jego przełożonych wyjaśniające jego wątpliwości, dalej boi się i zwleka z decyzją. Obawiam się, że będzie szukać, aż do skutku. Zobaczymy, daliśmy sobie kilka dni.

0
  • #25 18 Paź 2013 20:51
    Seas
    Poziom 21  

Nowe wieści: Panowie z PGE przyjechali obejrzeć instalację. Pewnie im się spodobała i poprosili mnie do siebie na podpisanie dokumentów. Zobaczymy co dalej. W poniedziałek napiszę co zdziałałem.

0
  • #26 19 Paź 2013 13:52
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

No to fajnie :-) będziesz może pierwszy podłączony na nowych zasadach. Ciekaw jestem jak będzie z rozliczaniem.

0
  • #27 21 Paź 2013 15:47
    Seas
    Poziom 21  

Znów mały krok do przodu. Dostałem dokument: Potwierdzenie możliwości świadczenia usługi dystrybucji i określenie parametrów technicznych dostaw - wytwórcy. Dokument ten również trafił do PGE Obrót. Mają tam przygotować umowy na kupno i sprzedaż energii.

0
  • #28 21 Paź 2013 15:53
    putas

Fajnie.
    Ja 8 października odesłałem do Enei kolejne uzupełnienie i cisza. Ciekawe co teraz wymyślą...

0
  • #29 22 Paź 2013 09:13
    Seas
    Poziom 21  

Dzisiaj skontaktowałem się z PGE Obrót w sprawie umowy. Są w trakcie przygotowywania wzorca umowy dla prosumentów nie prowadzących działalności gospodarczej i może to potrwać tydzień lub dwa. Pozostało mi czekać.

0
  • #30 05 Lis 2013 14:38
    plcsystem
    Poziom 15  

Witam!

Jak to w końcu jest z ceną energii sprzedawanej do "sieci"?
    Wszędzie piszą, że jest to 1,1 lub 1,3 PLN , a ty przyjąłeś przy wyliczeniach 0,16 ?

P.S. Gratuluję ładnej instalacji :).

0