Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Model sygnalizacji świetlnej

wojtekmax 15 Paź 2012 21:45 1902 4
  • #1 15 Paź 2012 21:45
    wojtekmax
    Poziom 1  

Witam, mam chce zrobić z kolegą model sygnalizacji świetlnej. Jest to projekt na technikę. światła są na jednej ulicy (nie na skrzyżowaniu). Czyli między światłami jest tylko przejście dla pieszych. Proszę o pomoc tylko jak najprościej. POZIOM GIMNAZJUM. Przeglądałem tematy na forum ale wszystkie dotyczą skrzyżowań.

0 4
  • #2 15 Paź 2012 21:48
    excray
    Poziom 39  

Kiedyś takie projekty robiło się na pamięciach EEPROM z odpowiednim wsadem + licznik i generator . Ewentualnie takie proste można zrobić też na rejestrach przesuwnych tudzież licznik + dekoder "1 z iluśtam", ale w dzisiejszych czasach chyba najlepiej zrobić to na mikroprocesorze.

0
  • #3 15 Paź 2012 22:08
    Samuraj
    Poziom 35  

Dobry projekt jako wstęp do nauki programowania. Zakup jakiś ATMega i programator i masz pole do popisu.

0
  • #4 16 Paź 2012 00:08
    yogi009
    Poziom 42  

Zrób prosty model na NE555 i 4017, do takiego modelu nie ma potrzeby wkładać mikrokontrolerów, a jak słyszałem ma być to prosty układ. Tu masz jakiś przykład, trzeba inaczej podłączyć przewód od "żółtego" światła:

http://clarkson-uk.com/555-timer/projects/t-lights.html

0
  • #5 16 Paź 2012 03:02
    luke666
    Poziom 33  

Taki układ zapewni sterowanie sygnalizacją dla samochodów, dodatkowo między jednymi a drugimi światłami jest synchronizacja - z czasem nie dojdzie do sytuacji, gdzie będzie się świeciło zielone światło do różnych kierunków jazdy. W analogiczny sposób można zrobić sygnalizację dla ruchu pieszych i ją również zsynchronizować.
    Jako generator może posłużyć NE555.
    Pytanie, czy umiecie się posługiwać lutownicą, coś zlutować na płytce uniwersalnej?

Model sygnalizacji świetlnej

0