Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik elektroniczny MOSFET P/N / SSR? I>50A

Karol966 19 Paź 2012 11:04 14985 37
    Karol966
    Poziom 30  
    A czy przypadkiem nie da się dostosować mojego schematu tak aby zadziałał w opisywanej aplikacji? Zamiast używać bootstrapa dołożyć przetwornicę (np taką małą, izolowaną 12/12DC). Zostawić driver IR2101 (lub użyć IRS2186 bo ma znacznie większy prąd co przy tych pojemnościach bramek łączonych równolegle tranzystorów może się bardzo przydać).
    Zdaje się ktoś, coś takiego próbował już zrobić na elektrodzie:

• Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    nsvinc
    Poziom 35  
    Ja nawijam wszelkie trafa do prototypów sam ;] A do produkcji to albo zamawiam w Ferysterze, albo też nawijam sam...

Nie spotkałem sie z gotowym transformatorkiem 'do kupienia w sklepie' - byc moze wspomniany Feryster będzie takowe miał.

Najwiekszy problem to funkcja izolacji bezpieczenstwa - to automatycznie narzuca minimalne gabaryty rdzenia/karkasu, izolacji drutu no i odstepu miedzy koncówkami uzwojeń....

Fakt, też na początku myslalem o pasywnym wyłączeniu, ale przy bieżącej pojemności bramek, rozwiązanie definitywnie odpada i aktywne zamykanie tranzystorów jest konieczne.

Dodano po 3 [minuty]:

Oczywiście że będzie działać, to nie podlega dyskusji...

Myslalem, ze chcesz uzyc nieizolowanej przetwornicy boost ktora bedzie tylko dostarczac VB odpowiednio wieksze niz Vd górnych tranzystorów, gdy są włączone. Takie rozwiązanie tez by dzialalo, ale ma sporo wad...
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Karol966
    Poziom 30  
    Dla pewności zamieszczam update własnego schematu.

Czy teraz jest poprawnie?
    1) IR2101 wymienie na IR2184 (znacznie większy prąd http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/ir2184.pdf ).
    2) Przetwornica to 1W http://www.tme.eu/pl/details/dc1s-1212s/przetworniki-dcdc/aimtec/am1s-1212sz/#
    3) Jaką, małą przetworciczkę DC/DC polecacie do zasilania 12V (z 36V z opcją HV na minimum 50V)?
    4) Co z tym powolnym ładowaniem kondensatorów za pomocą PWM? Może powinienem dodatkowo na źródłach MOSFETów dołożyć dławiki (np takie od płyt ATX)?
    Przycisk (stacyjka) włączona jest tam gdzie jest SW na schemacie (między VB+ a SWon) uP po włączeniu zasilania miałby generować sygnał PWM o czasie trwania np 0.5 - 2s z rosnącym wypełnieniem po czym na stałe włączyć klucze Q1/Q2. Później mógłby przejść w tryb uśpienia.
  • Pomocny post
    nsvinc
    Poziom 35  
    1) Tak
    2) Tak (jesli faktycznie istnieje galwaniczna izolacja miedzy PRI a SEC)
    3) Moge polecić LT3502A - wręcz cały moduł już na płytce (mam takowe) - o wymiarach 10x10mm, 0.5A...
    Z opcją HV już gorzej, aczkolwiek Linear czy TI maja w ofercie takie przetwornice. Ich znaczącą wadą jest dostępność i cena. Monolityczne switchery na 'wysokie' napiecie sa z definicji dosyc drogie.
    4) O co chodzi z 'powolnym ladowaniem kondensatorow'? Nie dostawiaj na źródłach MOSów żadnych dodatkowych indukcyjności! Jej powinno być w układzie jak najmniej...
    Ten softstart wydaje się być bez sensu, choć teoretycznie można spróbować. Tranzystory w impulsie wytrzymają kilkukrotnie większy prąd, niż ten podany dla pracy ciągłej (caly czas przewodzi)...
    Karol966
    Poziom 30  
    No to już jest jasna sprawa mojego włącznika zasilania.
    1) Powróciłem do koncepcji włącznika dla dwóch kanałów oddzielnie.
    2) Driver mosfetów N kanałowych na High Side będzie IRS21853 http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irs21853spbf.pdf
    3) Tranzystory to gigantyczne, o rewelacyjnych parametrach, wielkie (D2PAK-7) SMD 75V, 2,1Ω (2,6Ω max) 240A IRFS3107 http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irfs3107-7ppbf.pdf Po 2 sztuki równolegle na kanał (w sensie driver/ silnik BLDC)
    4) Do zasilania układu bootstrapa użyję zwykłej, 0.5 - 1W przetwornicy izolowanej 12VDC/ 12VDC
    5) Dokładam pomiar prądu płunącego przez cały układ (pobieranego z akumulatorów) na wg mnie rewelacyjnym czujniku do pomiaru stosunkowo ogromnych prądów ACS758xCB wersja na 150-200A (kwestia późniejszego wyboru).
    6) Całym włącznikiem będzie sterował SMT32F103 w obudowie 64p. Będzie on włączał/ wyłączał dany klucz po otrzymaniu informacji od reszty układu, wysyłał informacje o aktualnym poborze całkowitego prądu oraz stanie napięcia po magistrali CAN do głównego DSP oraz będzie wyłączał zasilanie driverów jeżeli pobór prądu będzie większy niż ustawiony za pomocą PR przez czas dłuższy niż ustawiony PR. Ponadto pozostawiam opcję soft startu zrealizowanego na PWM'ie jako opcja.
    7) Płytka 2 warstwowa, miedz 70um, dużo przelotek, miejsca na cynę, ścieżki prądowe o szerokości 12mm (bez większości soldermaski do pocynowania/ wzmocnienia).

Macie jakieś zastrzeżenia zanim wykonam ten włącznik? :)
    CosteC
    Poziom 28  
    Nie wiem jak dalece profesjonalnie do tego podchodzisz, ale 70u miedzi to nie za wiele.
    jeśli temperatura otoczenia to 55'C (bardzo delikatnie dla automotive), prąd to 50A, potrzeba 50mm długości ścieżki, a temperatura ścieżki może dojść do 85'C to musisz mieć ścieżki 17mm szerokości. (0.88mOhm)
    Cynowanie nie daje wiele, ani jak chodzi o rozpraszanie ciepła, ani spadki rezystancji.

Policzone bardzo zgubnie w oparciu o IPC-2221.

Robienie połączeń do PCB przy 50A jest zajęciem ciekawym, nie używałem ale zawsze chciałem:
    http://www.we-online.com/web/en/index.php/dow...nload_center/kataloge/Power_Elemente_2012.pdf

Osobiście polecam dolutować do PCB drut miedziany 1mm^2 lub 2.5mm^2 Niebo lepsze niż cynowanie, przelotki i inna chała. Profesjonalnie używa się płytek miedzianych łączonych do elementów lub miedzi 103um i dolutowanych szyn miedzianych.
    Karol966
    Poziom 30  
    Witam

Fajne te złącza, gdzie je można dostać? W TME chyba takich nie znalazłem a raczej dokładnie szukałem.
    Z drutami miedzianymi to oczywiście wiem, przy tak grubych ścieżkach zapewne upakuję tam nawet 2x 2,5mm^2.
    PS. Chcę to wykonać na tyle profesjonalnie na ile będę potrafił. Chwilowo mały przestój w pracy ale niedługo zamówię płytki i części ;)
    CosteC
    Poziom 28  
    na TME świat się nie kończy. Wurth sprzedaje detalicznie wysyłkowo, firmom na pewno.
    Ciekawy jestem tej technologii wciskanej - tych złącz się nie lutuje! Można nabić na miedziane płytki, można na laminat, są dokładne instrukcje. W każdym razie daj znać jak to działa.