Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia słoneczna 1,4kW i przeróbka bojlera.

irekgat 19 Sie 2013 14:50 38862 81
  • #31 19 Sie 2013 14:50
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

pees1908 napisał:

Czy jest możliwe skonstruowanie systemu do podgrzewania wody opierając się tylko o panele PV + przetwornica/inverter + grzałka AC (z termostatem)?

Można, ale poco dawać przetwornica/inverter? Szkoda strat.
    Najłatwiej panele + grzałka i jak trzeba to prosty termostat. Minimalizujemy straty i koszty.

Dodano po 5 [minuty]:

irekgat napisał:
    ... ale grzałce wszystko jedno jakim napięciem ją zasilisz AC czy DC, to jest drut oporowy. Do grzałki podłączyłem termostat...

Grzałce jest to obojętne, ale dla termostatu to często bardzo istotne.
    Czy masz termostat elektroniczny czy mechaniczny (na bimetalu).
    Przy większych napięciach i prądach DC to bardzo ważne.

• #32 19 Sie 2013 19:52
    irekgat
    Poziom 11  

Termostat mam na bimetalu. Steruje on przekaźnikiem próżniowym.

• #33 19 Sie 2013 21:54
    putas

irekgat napisał:

Fakt, na początku pisałeś, moje przeoczenie.
    Ja mam termostat też na bimetelu, steruje on przekaźnikiem przełączającym grzałki w jednym lub drugim zbiorniku. Jak element wykonawczy mocny MOSFET.

• #34 26 Sie 2013 20:00
    gucioguci
    Poziom 12  

putas napisał:
    irekgat napisał:

Fakt, na początku pisałeś, moje przeoczenie.
    Ja mam termostat też na bimetelu, steruje on przekaźnikiem przełączającym grzałki w jednym lub drugim zbiorniku. Jak element wykonawczy mocny MOSFET.

Witam wszystkich. Kolego putas możesz schemacik układu wykonawczego wrzucić , jaki to MOSFET tam siedzi. Pozdrawiam

• #35 26 Sie 2013 20:37
    putas

gucioguci napisał:
    Kolego putas możesz schemacik układu wykonawczego wrzucić , jaki to MOSFET tam siedzi. Pozdrawiam

Coś w rodzaju schematu, uproszczony bez przełączania grzałek w 2 zbiornikach.
    Co do tranzystora, to zależy na jakim napięciu i prądzie to ma chodzić.
    Zastosowany u mnie tranzystor
    http://www.tme.eu/pl/details/irfps37n50apbf/tranzystory-z-kanalem-n-tht/vishay/
    Na nim chodzi grzałka łącznie 3,4kW.

Poprawiłem plik, przez pomyłkę wstawiłem nie to co miało być.

• #36 26 Sie 2013 23:58
    gucioguci
    Poziom 12  

Witam, 8 paneli 24v 230 w , połaczone szeregowo. Grzałka 230v o mocy narazie 500w dalej jakaś kaskada. Plus ładowanie akumulatorów 2x12v.

• #37 27 Sie 2013 08:38
    putas

gucioguci napisał:
    Witam, 8 paneli 24v 230 w , połaczone szeregowo. Grzałka 230v o mocy narazie 500w dalej jakaś kaskada. Plus ładowanie akumulatorów 2x12v.

Ale czy to nie będzie za małe napięcie do grzałki na 230V?
    Poza tym zamiast kaskady lepiej PWM. Wiem, bo to przerabiałem i kaskada nie jest zbyt dobra.

• #38 27 Sie 2013 10:05
    gucioguci
    Poziom 12  

Czy przypadkiem niechodzi ci oto ze w kaskadzie robią się duże skoki napięcia , a jak by podzielić na wiecej mniej watowych grzałek np.5 to powinno być ok mam zamiar zrobić to na lankontrolerze

• #39 27 Sie 2013 10:13
    putas

Tak, chodzi mi o skoki napięcia. Poza tym w zbiorniku raczej masz ograniczoną ilość miejsc pod grzałki.
    Ja też walczyłem na LK, ale szybko przeszedłem na PWM na Atmedze, bo wszystko ładnie płynnie działa i napięcie jest dość stabilne. Przy kaskadzie tego nie uzyskasz - wiem bo sprawdzałem.
    W LK w najnowszym nieoficjalnym sofcie jest poprawiony PWM, ale u mnie nie zdał egzaminu bo była za wysoka częstotliwość i w kablach generowało się blisko 1000V (to nie pomyłka 1kV).

PS. A cenowo układ z PWM wyjdzie chyba taniej, bo jedna końcówka mocy do grzałki, a przy kaskadzie 5 końcówek mocy.

• #40 19 Wrz 2013 06:18
    majkel7
    Poziom 2  

Witam kolegów.
    Zamontowałem tzw uproszczoną instalację fotowoltaiczną do ogrzewania CWU, o mocy 1kW (10 paneli amorficznych po 100W) ,grzałka 2x500W..
    Konstrukcję wraz z montazęm wykonałem samodzielnie, konstrukcja na ziemi na rurach pcv zalewanych betonem( jakby kto pytał stoi na rurach:)..
    Instalację elektryczną wykonałęm zgodnie z zaleceniem ,plus do plusa , minus do minusa, do układu pomiarowego wpiąłem amperomierz, wskazówka ani drgnie ,zresztą wody nie grzeje.
    W związku z powyższym mam pytanie.. gdzie popełniłem błąd ?? czy mam poczekać na słoneczne dni.

Za udzielone odpowiedzi z góry dziękuję.. Pozdrawiam

• #41 19 Wrz 2013 08:47
    putas

Jakie konkretnie masz panele? 24V czy 75V?
    Grzałki na jakie napięcie?

• #42 19 Wrz 2013 09:12
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

majkel7 napisał:
    Witam kolegów.
    Zamontowałem tzw uproszczoną instalację fotowoltaiczną do ogrzewania CWU, o mocy 1kW (10 paneli amorficznych po 100W) ,grzałka 2x500W..
    Konstrukcję wraz z montazęm wykonałem samodzielnie, konstrukcja na ziemi na rurach pcv zalewanych betonem( jakby kto pytał stoi na rurach:)..
    Instalację elektryczną wykonałęm zgodnie z zaleceniem ,plus do plusa , minus do minusa, do układu pomiarowego wpiąłem amperomierz, wskazówka ani drgnie ,zresztą wody nie grzeje.
    W związku z powyższym mam pytanie.. gdzie popełniłem błąd ?? czy mam poczekać na słoneczne dni.

Za udzielone odpowiedzi z góry dziękuję.. Pozdrawiam

Kolego plus do plusa ale na modułach? masz wtyczki MC4 na końcach i w sumie to jest jedna opcja na podłączenie ;-) ale to raczej plus do minusa.. + do -... i tak dalej ;-)

• #43 19 Wrz 2013 09:21
    putas

CzystyZYSK napisał:
    Kolego plus do plusa ale na modułach? masz wtyczki MC4 na końcach i w sumie to jest jedna opcja na podłączenie ;-) ale to raczej plus do minusa.. + do -... i tak dalej ;-)

Niekoniecznie. Jak robił wszystko sam to może mieć podłączone wszystkie panele równolegle. Są przecież odpowiednie złączki do tego. Poza tym wtyczki można obcięć i podłączyć "po swojemu" w miarę potrzeb - ja tak mam częściowo zrobione.
    On musi konkretnie odpowiedzieć, żebyśmy mogli konkretnie doradzić...

• #44 20 Wrz 2013 06:14
    majkel7
    Poziom 2  

Witam.
    Panele Sun-Gen. Model SG-HN100GG.. Napięcie przy mocy max 70,4V.
    Połączenie równoległe złącza MC4(bez obcinania). Grzałka2x500W mostek na 1KW..
    Uruchomiłem dwa dni temu zakładam,że z chwilą pojawienia się słońca wszystko zadziała.
    Całość inwestycji około 3,5 tys.

• #45 20 Wrz 2013 07:54
    putas

A grzałki na 230V?

• #48 20 Wrz 2013 17:54
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Pytanie o ile ta informacja była prawdziwa ;-) jeżeli są 2-3 letnie i mają moc znamionowa - tzn nawet te 3-5% mniejszą ze względu na wiek to są tańsze o połowę ponad i można po prostu kupić więcej. Widzę, że zeszło 100 sztuk, ale jaka jest jakość sam nie wiem.

• #49 21 Wrz 2013 10:13
    boguslawz
    Poziom 10  

Ja mam podlaczone rownolegle 5 szt. baterii po 100W kazda. Przewodami fi 6mm2 po kominie na strychu do bojlera. Grzalka wykonana na zamowienie o mocy 500W dla napiecia 70V. W planie bylo zrobienie sterowania, ale po tegorocznych doswiadczeniach (upalne, bezdeszczowe lato 2013r) wychodzi na to, ze obecna moc 0,5KW nie jest w stanie doprowadzic do wrzenia 80 litrowego bojlera.

Tak to wyglada na gotowo - czysto i nie szpeci dachu.

Baterie zamontowane na dachu przed podlaczeniem przewodow elektrycznych.

Przewody biegnace po kominie na strychu, mocowane na specjalny klej.

Lutowane laczenie przewodow i koszulki termokurczliwe.

Gniazdko elektryczne tylko do grzalki.

• #50 21 Wrz 2013 11:01
    Audytor
    Poziom 10  

Ciekawe czy do wiosny ta oferta dotrzyma, bo wtedy zamierzam kupić. Na razie grzeję wodę przez wymiennik CO.

• #51 21 Wrz 2013 12:08
    Thew_666
    Poziom 20  

boguslawz napisał:
    Ja mam podlaczone rownolegle 5 szt. baterii po 100W kazda. Przewodami fi 6mm2 po kominie na strychu do bojlera. Grzalka wykonana na zamowienie o mocy 500W dla napiecia 70V. W planie bylo zrobienie sterowania, ale po tegorocznych doswiadczeniach (upalne, bezdeszczowe lato 2013r) wychodzi na to, ze obecna moc 0,5KW nie jest w stanie doprowadzic do wrzenia 80 litrowego bojlera.

Tak to wyglada na gotowo - czysto i nie szpeci dachu.

Baterie zamontowane na dachu przed podlaczeniem przewodow elektrycznych.

Przewody biegnace po kominie na strychu, mocowane na specjalny klej.

Lutowane laczenie przewodow i koszulki termokurczliwe.

Gniazdko elektryczne tylko do grzalki.

Gniazdko z ostrzeżeniem mega mi się podoba !
    /wiesz gdzie można takie dostać ;)
    Przydało by się i u mnie takie

• #52 21 Wrz 2013 16:10
    Audytor
    Poziom 10  

A jaki jest najlepszy kąt, tak żeby grzać w okresie kwiecień - październik?

• #53 21 Wrz 2013 17:17
    vodiczka
    Poziom 42  

A zimą nie chcesz grzać? Wiosna-lato-jesień to jakieś 45-50 stopni. całoroczne 70-75

• #54 21 Wrz 2013 21:37
    Audytor
    Poziom 10  

W zimie grzeje mi wymiennik CO.

• #55 22 Wrz 2013 09:42
    vodiczka
    Poziom 42  

Ale w słoneczny mroźny dzień panele obniżą Ci koszty grzania a tak stoją całą niewykorzystane i amortyzują się o wiele dłużej.

• #56 22 Wrz 2013 10:01
    lukaz
    Poziom 13  

Ja bym montował na max 30 stopni by mieć dobre uzyski kwiecień - wrzesień , w październiku słonce jest już dość nisko i już się w piecu rozpala , psuło by podniesienie wyżej paneli moc dzienną w lato .
    Zrobiłem sobie taką tabelkę dla mojej lokalizacji by ustawiać odpowiedni kąt dla danego miesiąca
    STYCZEŃ 71
    LUTY 59 - 61
    MARZEC 35 - 40
    KWIECIEŃ 22 - 32
    MAJ 8 - 20
    CZERWIEC 0 - 13
    LIPIEC 6 - 12
    SIERPIEŃ 14 - 28
    WRZESIEŃ 30 - 44
    PAZDZIERNIK 55 - 57
    LISTOPAD 65 - 71
    GRUDZIEŃ 73

• #57 22 Wrz 2013 12:37
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Kat na okres kwiecien-pazdziernik miedzy 25 a 30 stopni.

Kolego co do tej instalacji to moduly bardzo blisko dachu beda mialy gorsza wentylacje. Co prawda a-Si maja dosyc niskie wspolczynniki ale to jednak zawsze kilka procent. Klemy sa na sruby bezposrednio do dachu i nie ma szyny alu?

• #58 22 Wrz 2013 13:23
    vodiczka
    Poziom 42  

lukaz napisał:
    CZERWIEC 0 - 13

Dlaczego zero? Czy słońce na terenie Polski kiedykolwiek góruje w zenicie? Policz kolego pod jakimi kątami padają promienie słoneczne w południe np. w najkrótszy dzień roku oraz podczas zrównania dnia z nocą i popraw swoją tabelkę.
    CzystyZYSK napisał:
    Kat na okres kwiecien-pazdziernik miedzy 25 a 30 stopni.

jak wyżej, 25-30 stopni ma sens pomiędzy 15 czerwca a 5 lipca (w przybliżeniu)

• #59 22 Wrz 2013 14:02
    lukaz
    Poziom 13  

Vodiczka masz rację , widocznie zaokrągliłem do 0 – wartości są orientacyjne i aż tak nieistotne poza tym wyliczenia robiłem dla kolektorów które nie są tak wrażliwe na kąt padania słońca.
    I tak mam ustawione minimalnie od ok. 14 stopni do 78 bo tak wykonałem konstrukcję

• #60 22 Wrz 2013 14:26
    vodiczka
    Poziom 42  

lukaz napisał:
    Vodiczka masz rację , widocznie zaokrągliłem do 0

Co zaokrągliłeś; 14 do 0 ?
    Kąt padania promieni słonecznych w Warszawie (52° 15' N) waha się od 14° 15' w grudniu do 61°15' w czerwcu. W lecie obszary północnej Polski mają dzień o ponad godzinę dłuższy niż tereny Polski południowej. W zimie natomiast dzień nad morzem jest krótszy niż dzień w Polsce południowej. /za Geo Geo/
    lukaz napisał:
    I tak mam ustawione minimalnie od ok. 14 stopni do 78 bo tak wykonałem konstrukcję

Jeżeli konstrukcja regulowana to lepiej od 30 do 85. Skoro jak napisałeś kolektory są niezbyt wrażliwe na zmianę kąta padania to może być jak zrobiłeś.
    Błąd tkwi nie w zaokrągleniu liczb tylko w stwierdzeniu Czystego ZYSKu i Twoim że kąt nie powinien być większy niż 30 stopni a on powinien być nie mniejszy niż 30 stopni.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME