Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sasmsung SyncMaster 920NW - jak nazwać tą usterkę matrycy + podświetlenie gaśnie

sirkubax 16 Paź 2012 08:56 2988 4
  • #1 16 Paź 2012 08:56
    sirkubax
    Poziom 12  

Hej,

Chciałem z 2 monitorów (swojego i kupionego) złożyć 1 sprawny.
    Niestety chińczyki pokombinowały, i ekrany różnią się nieznacznie.
    Jednym słowem nie idzie nic wprost poprzekładać.

W monitorze 1 kończą żywota świetlówki (na 99%).
    W monitorze 2 - sytuacja taka jak na zdjęciu.

Sasmsung SyncMaster 920NW - jak nazwać tą usterkę matrycy + podświetlenie gaśnie

Jak to nazwać - szukać.

Trafiłem swojego czasu, przez przypadek, na opis naprawy, gdzie ktoś miał trafiony kondensator smd, i wystarczyła wymiana, ale nie moge teraz na to trafić.

Jeśli macie jakiś pomysł, jak to naprawić, albo świetlówki za pare zł w Poznaniu, to z chęcią przyjmę.
    Na chwilę obecną sprzedaję te monitory, bo mam do nich awersję, ale jak by się znalazły części to powalczę.

Dodano po 1 [minuty]:

Tak jak napisałem, obecnie sprzedaje monitory, załączam link i opis bo szczegółowo wyjaśnia co działo się z monitorami (no i może ktoś uzna że warto kupić)
    Poznań

Link usunięty. 3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym). [RR]

0 4
  • Pomocny post
    #2 16 Paź 2012 09:45
    Daiske
    Poziom 15  

Cześć,

nie łatwiej było kupić świetlówkę na allegro? ja ostatnio kupiłem za 16 zł + wysyłka może 6-8 zł. Ale skoro już masz "dawce" to po prostu zamień świetlówkę.

0
  • #3 16 Paź 2012 11:35
    sirkubax
    Poziom 12  

Wlasnie z "dawcą" nie wyszło - obudowy świetlówek miały różne rozmiary (grubości).
    Czy myślisz, że mogę wyjąć świetlówkę z obudowy, z gómowego uchwytu, i przełozyć?
    Trochę bałem się tego robić, bo kiedyś miałem w ręce taką świetlówkę i pękła w drobny mak (rozbierałem stary monitor dla zabawy).
    Jak bym to wyjał z tych gumek, prawdopodobnie bede musiał kable rozlutować dodatkowo.

Ale w sumie dzięki za motywacje - może kupie sobie jeszcze świetlówki i się pobawie, choć cały czas kwestia jak je montować.
    Jak Twoje wyglądały? miały mocowanie, czy trzeba było je w te gumki wciskać?

------------------
    Ok, znalazłem na aukcji ciekawe opisy wumiany swietlówke
    http://www.laptoprepair101.com/laptop/2007/12/09/replace-laptop-backlight-ccfl-lamp/
    Ale nadal boję się, że przy wyciąganiu ich z rynienek się uszkodzą.
    Czy u Ciebie wychodziły lekko, czy z problemami?

Co do gumek mocujących, zakładając że uda mi się wyjąć świetlówkę.
    U mnie są 2 świetlówki w rynience, Czy powinny wychodzić jakoś "na bok" gumki, czy też trzeba ją naciąć lub zsunąć (rozlutować kabelek).

Dodano po 15 [minuty]:

Wkleję tu opis z aukcji od świetlówke.
    Szkoda że go teraz widzę, zaoszczędziłbym sporo czasu

Moderowany przez Dzimi:

Po co Kolega wkleja opisy aukcji , poradniki, skoro można je bez trudu znaleźć? Skasowałem niepotrzebne "wklejki"

0
  • #4 16 Paź 2012 13:55
    grubas
    Poziom 40  

Ja wymieniam dużo świetlówek w monitorach i nigdy nie miałem problemu.
    Kupuję tylko na odpowiednią długość.
    Żadnych dodatkowych akcesorii do naprawy nie ma bo są nie potrzebne.
    Czasem się zdarza, że świetlówka pęknie ale jest to wkalkulowane w wymianę.

0
  • #5 23 Paź 2012 21:54
    sirkubax
    Poziom 12  

Hej,

Dla potomnych.

Wymieniłem świetlówki (przełożyłem z jednego monitora do drugiego), jak sugerował kolega, choć nie pomogło w całości, to monitor działa, ale o tym po kolei.

Po pierwsze - czytałem różnych wątkach porady, i były sugestie, aby sprawdzić świetlówki i kable, przeoczyłem to, ale teraz przy wymianie świetlówek zauważyłem, że jeden z kabli był wyłamany/nadłamany

Nie wiem jak koledzy wyciągają świetlówki z gumowych uchwytów, ja wyciąłem ostrym nożykiem, bo nie znalazłem lepszego rozwiązania

Dlaczego napisałem, że prawie naprawiłem?
    No cóż, monitor działa.
    Jednak, podczas składania pojawił się ten sam objaw.
    Po włożeniu panelu podświetlającego wraz z świetlówkami do metalowej obudowy, podświetlenie gasło po paru sekundach.
    I to pomimo użycia świetlówek i inwertera z drugiego monitora, w którym wcześniej działały (tam była uszkodzona matryca).
    Nie wiem, czy to problem z przebiciami, czy coś więcej. Może ktoś ma doświadczenie.
    Ostatecznie zaryzykowałem i złożyłem monitor bez tylniej płyty.
    Jest mały luz na obudowie, i przebija podświetlenie z tyłu monitora, ale nic co by przeszkadzało w pracy.

Mam wrażenie, że na szarym tle, widać drobne falowanie podświetlenia, tak jak by coś było nie tak z częstotliwością, da się to zobaczyć robiąc zdjęcie telefonem. Ale to też mi nie przeszkadza.

To w skrócie tyle.
    Nie zamykam jeszcze tematu, bo nadal nie wiem, jak nazwać uszkodzenie elektroniki matrycy, i jak je naprawić (tak jak pisałem, trafiłem kiedyś na wątek, gdzie ktoś miał uszkodzony drobny kondensator smd w elektronice matrycy).
    No i z chęcią dowiedziałbym się co może być przyczyną "zwarcia" jak założę stalową obudowę.

0