Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SyncMaster 2243LNX - Czasami świecą świetlówki czasami nie

Trudo 16 Paź 2012 10:11 1251 7
  • #1 16 Paź 2012 10:11
    Trudo
    Poziom 6  

Witam
    Mam taki problem, posiadam monitor SyncMaster 2243LNX, od jakiegoś czasu zaczęły się z nim trzaski. Po włączeniu świeci podświetlenie a czasami nie świeci.
    Jak się mu przywali w tył obudowy to czasami się włączy. Wymieniłem mu dwa kondensatory 25V chyba po 440uF, już nie pamiętam, były wybrzuszone u góry.

Ciekawy objaw jest taki, że po włączeniu piszczy...pisk słychać z okolicy małego trafo, kiedy załącza obraz pisk staje się bardziej zjadliwy.

Proszę o poradę co tam mogło paść ... jestem oblatany z dziedziny elektroniki...w zasadzie byłem 20 lat temu :) Dużo się zmieniło, więc proszę się za bardzo ze mnie nie naśmiewać :)

Czekam na odpowiedzi.
    Dziękuję

0 7
  • #2 16 Paź 2012 15:05
    dr.master
    Poziom 36  

Na dzień dobry wszystkie elektrolity do wymiany, nie tylko te, które już zdążyły eksplodować. Zobaczysz wtedy trzy pisk ustanie.

0
  • #3 22 Paź 2012 21:56
    Trudo
    Poziom 6  

Wymieniłem elektrolity, wszystkie nawet, nic to nie dało. Piski nadal są, co ciekawe, zmierzyłem napięcie na stykach gdzie powinno być 13.0 V i jest 16,2. Po odłączeniu drugiej płytki na której jest wejście video, pisk ustaje i napięcie spada do 13.0 V. Przy odłączonej płytce niestety lampy się nie włączają.
    Na drugiej płytce jeden z tranzystorów nagrzewa się jak dziki wąż. Ma temperaturę powyżej 40C - zmierzone pirometrem.
    Brak mi pomysłów co tam padło....

-1
  • #4 23 Paź 2012 13:23
    dr.master
    Poziom 36  

Przyczyny należy szukać więc w logice.

0
  • #5 23 Paź 2012 15:45
    ogryz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Co ma logika do podświetlenia? Podświetlenie będzie świeciło nawet bez matrycy.

Inwerter dokładnie przelutować, można też podstawić lampy.

0
  • #6 24 Paź 2012 10:55
    Trudo
    Poziom 6  

Dziękuję za odpowiedzi,lecz co oznacza inwerter przelutować ??
    czy mam także podłączyć inne świetlówki ?

0
  • #7 24 Paź 2012 15:18
    ogryz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Poprawić luty w układzie inwertera, czyli układzie zasilającym lampy. Jeśli ma kolega inne świetlówki, to również można je podłączyć na próbę i obserwować zachowanie.

0
  • #8 24 Paź 2012 22:35
    Trudo
    Poziom 6  

Świetlówek innych niestety nie posiadam. A czy napięcie 16V na stykach gdzie powinno być 13.0 V nie jest niepokojące ? Ponadto zauważyłem ,że na styku On/OFF jest 2,42 V - z tego co wyczytałem powinno być 5V.
    Świetlówki są chyba zasilane napięciem 600V, a z tego co pomierzyłem na wyjściach małych trafo, nie ma niestety takiego napięcia...
    Ciekawe co zaobserwowałem..to że przy załączaniu monitora, na chwilę te świetlówki potrafią delikatnie jeden raz błysnąć.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo