Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kodowany nadajnik-odbiornik podczerwieni...

16 Paź 2012 10:18 1155 1
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie. Mam następującą sprawę.Postanowiłem usprawnić jeden element w naszej firmie. Posiadamy okolo 120 czujników firmy OMRON.
  Są to czujniki które wykrywaja obiekt znajdujący sie przed nim. Z jednej strony jest nadajnik a z drugiej odblask odbijający wiązke z nadajnika.
  Problem z tym jest następujący, prawie codziennie po nocnym czyszczeniu wymieniamy około 10 sztuk czujników ponieważ są zaparowane od wewnątrz i zaczynają wariować. Wysyłają dziwne sygnały i diabli wszystko biorą.
  Firma instalująca wszystko zastosowała niestety złe rozwiązanie. Codzienne szukanie który własnie zwariował zajmuje czasem naprawde sporo czsau a produkcja nie moze sobie na to pozwolić. Robią sie ogromne zatory i wszystko sie spowalnia.
  Wymiana każdego z czujnika to koszt prawie 80 funtów. Także proszę sobie wyobrazić dzienne straty z tego powodu.
  Mój pomysł opiera sie na nadajniku podczerwieni z jednej strony i odbiorniku z drugiej(taki scalony w trzy nóżkowej obudowie)zasięg maksymalnie 1,5 -2m.
  Od wielu dni próbowałem napisac program na ATMEGA8, ale niestety bardziej wychodzi mi programowanie PLC niż AVR - jakiś odporny jestem na tą wiedzę.
  Dlatego, że jestem na tą wiedzę odporny postanowiłem o to zapytać, poprośić szanownych kolegów o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy.
  Chciałbym zaproponować komuś bardziej doświadczonemu napisanie programu w assemblerze( dlatego, że moge go pożniej przeanalizować- nie znam c).
  Chciałbym rownież miec możliwość dołączenia do portów mini przełączników aby zmienić wysyłany kod tak aby kazdy nadajnik był indywidualny- żeby sie nie zakłócały.
  Zainteresowanych kolegów wraz kosztorysem prosze o kontakt na: info(malpa)hull.com.pl- lub na nr tel 00447835395839. Wystarczy sms a oddzwonie. Dziekuje i pozdrawiam.
 • Poziom 43  
  Radził bym przemyśleć założenia, masz problem z odpornością na warunki środowiskowe, a chcesz go rozwiązać programowo?
  Nie wiem z jakimi czujnikami pracujesz, ale zazwyczaj takie czujniki są dosyć solidnie wykonane, zazwyczaj są też dosyć szczelne, w amatorskim wykonaniu to będzie największy problem, a nie program. Co powoduje że zapanowują? Czy mają jakieś wyjątkowo ciężkie warunki pracy? Jak to się ma klasy szczelności (IP) którą podaje producent? Albo nie są przeznaczone do takiej pracy, albo masz prawo do reklamacji. Co z innymi typami i producentami czujników?

  Budując własną konstrukcję, ty będziesz za nią odpowiedzialny, żeby się udało ,musiał byś zagwarantować bezbłędność układu i programu od pierwszego uruchomienia, bo raczej nikt nie będzie zadowolony, że linia stoi bo ty coś poprawiasz.

  Zastosowanie DIP-switch'a do konfiguracji bardzo utrudni uszczelnienie obudowy,

  Za program w asemblerze wyjdzie ci drożej, bo programiście zajmie to kilkukrotnie więcej czasu, ale płacisz za to że nie musisz się uczyć C.

  Kodowanie nie załatwia sprawy bo jeśli jeden odbiornik odbierze jednocześnie dwa nadajniki to na wyjściu nie uzyskasz ani jednego kodu ani drugiego, tylko ich sumę logiczną.

  Najprostszy sposób żeby się nie zakłócały to dać układy optyczne (fabryczne czujniki mają gotowe) możesz też budować osłony.

  Scalone odbiorniki IR do sprzętu konsumenckiego mogą nie spełniać wymagań przemysłowych (np. zakres temperatur pracy).