Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylator -regulacja obrotów

henryk50 29 Jan 2005 19:58 4499 8
 • #1
  henryk50
  Level 10  
  Mam problem z regulacją obrotów silnika jednofazowego 1,5KW ,
  2900obr/min.Silnik z kondensatorem przy rozruchu. Silnik przy pełnej mocy bardzo hałasuje dlatego chciałbym zmiejszyć obroty.
  Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
 • #2
  waldekel
  Level 28  
  Słyszałem, że są stosowane regulatory REB.
 • #3
  Michczar
  Level 21  
  najlepszym wyjsciem bedzie autotransformator musisz dobrac odpowiedniej mocy.za czasow PRL-u byly takie z regulacja od 0 do 240V
  koszt uzywanego ok 100- 160 zl
 • #4
  jaruśjaruś
  Level 18  
  Jeżeli istnieje kondensator rozruchowy to jest on wyłączany przez (najczęściej) mechaniczny regulator odśrodkowy. W tym przypadku niestety nie można zejść z obrotami poniżej granicy wyłączania wyłącznika gdyż uzwojenie rozruchowe (tym samym kondensator rozruchowy ) może być włączany bezwzględnie na czas rozruchu.
  Jeżeli jednak jest to tzw. kondensator pracy , który przy okazji pełni rolę rozruchowego to pytanie co hałasuje w tym wentylatorze? ciąg powietrza czy sam silnik?
 • #5
  janto
  Level 24  
  W takim silniku zmieniać obroty można tylko poprzez zmianę częstotliwości (np. falownikiem), i to w niewielkim zakresie ze względu na wyłącznik odśrodkowy (patrz post wyżej).
 • #6
  henryk50
  Level 10  
  Bardzo dziękuję za podpowiedzi z których skorzystam.
 • #7
  Marcin8051
  Level 19  
  Ja mam wetylator odśrodkowy i realizuje dwa biegi przez puszczenie go raz w jedną strone raz w drógą. gdy kreci się do tyłu to spada moc dmuchania ale dmucha i to chyba najtańszy sposub na zmiane wydatku takiej dmuchawy . Bo falowniki to podejżewam że mogą kosztować wiecej niż wetylator.
 • #8
  swoj
  Level 11  
  henryk50 wrote:
  Mam problem z regulacją obrotów silnika jednofazowego 1,5KW ,
  2900obr/min.Silnik z kondensatorem przy rozruchu. Silnik przy pełnej mocy bardzo hałasuje dlatego chciałbym zmiejszyć obroty.
  Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.


  A może dałoby się znaleźć i usunąć przyczyny tego hałasu?
  Jeżeli są to nadmierne drgania mechaniczne to jedynym skutecznym działaniem jest wyważanie dynamiczne wirnika.
  Zmniejszenie prędkości obrotowej pomoże (tzn. zmniejszy drgania a więc hałas) ale znacznie ograniczy wydatek wentylatora. Może czasem zaszkodzić, gdy z tymi mniejszymi obrotami trafi się w rezonans (mechaniczny), z którego to, przy zmniejszonej mocy napędu, wentylator sam łatwo nie wyjdzie.
  Dorażnie, czasem znaczną poprawę można uzyskać dokręcając śruby - usztywniając posadowienie a jeśli się pogarszy to wręcz przeciwnie należy upodatnić np. stosując wibroizolatory.
  Ale generalnie wyważanie zmniejszy siły i drgania spadną przy każdych obrotach.

  Pozdrawiam