Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylator -regulacja obrotów

henryk50 29 Jan 2005 19:58 4340 8
    henryk50
    Level 10  
    Mam problem z regulacją obrotów silnika jednofazowego 1,5KW ,
    2900obr/min.Silnik z kondensatorem przy rozruchu. Silnik przy pełnej mocy bardzo hałasuje dlatego chciałbym zmiejszyć obroty.
    Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
    waldekel
    Level 28  
    Słyszałem, że są stosowane regulatory REB.
    Michczar
    Level 21  
    najlepszym wyjsciem bedzie autotransformator musisz dobrac odpowiedniej mocy.za czasow PRL-u byly takie z regulacja od 0 do 240V
    koszt uzywanego ok 100- 160 zl
    jaruśjaruś
    Level 18  
    Jeżeli istnieje kondensator rozruchowy to jest on wyłączany przez (najczęściej) mechaniczny regulator odśrodkowy. W tym przypadku niestety nie można zejść z obrotami poniżej granicy wyłączania wyłącznika gdyż uzwojenie rozruchowe (tym samym kondensator rozruchowy ) może być włączany bezwzględnie na czas rozruchu.
    Jeżeli jednak jest to tzw. kondensator pracy , który przy okazji pełni rolę rozruchowego to pytanie co hałasuje w tym wentylatorze? ciąg powietrza czy sam silnik?
    janto
    Level 23  
    W takim silniku zmieniać obroty można tylko poprzez zmianę częstotliwości (np. falownikiem), i to w niewielkim zakresie ze względu na wyłącznik odśrodkowy (patrz post wyżej).
    henryk50
    Level 10  
    Bardzo dziękuję za podpowiedzi z których skorzystam.
    Marcin8051
    Level 19  
    Ja mam wetylator odśrodkowy i realizuje dwa biegi przez puszczenie go raz w jedną strone raz w drógą. gdy kreci się do tyłu to spada moc dmuchania ale dmucha i to chyba najtańszy sposub na zmiane wydatku takiej dmuchawy . Bo falowniki to podejżewam że mogą kosztować wiecej niż wetylator.
    swoj
    Level 11  
    henryk50 wrote:
    Mam problem z regulacją obrotów silnika jednofazowego 1,5KW ,
    2900obr/min.Silnik z kondensatorem przy rozruchu. Silnik przy pełnej mocy bardzo hałasuje dlatego chciałbym zmiejszyć obroty.
    Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

A może dałoby się znaleźć i usunąć przyczyny tego hałasu?
    Jeżeli są to nadmierne drgania mechaniczne to jedynym skutecznym działaniem jest wyważanie dynamiczne wirnika.
    Zmniejszenie prędkości obrotowej pomoże (tzn. zmniejszy drgania a więc hałas) ale znacznie ograniczy wydatek wentylatora. Może czasem zaszkodzić, gdy z tymi mniejszymi obrotami trafi się w rezonans (mechaniczny), z którego to, przy zmniejszonej mocy napędu, wentylator sam łatwo nie wyjdzie.
    Dorażnie, czasem znaczną poprawę można uzyskać dokręcając śruby - usztywniając posadowienie a jeśli się pogarszy to wręcz przeciwnie należy upodatnić np. stosując wibroizolatory.
    Ale generalnie wyważanie zmniejszy siły i drgania spadną przy każdych obrotach.

Pozdrawiam