Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiej firmy szczotki węglowe

elektro-pol 16 Paź 2012 18:52 8067 18
  • #1 16 Paź 2012 18:52
    elektro-pol
    Poziom 12  

Witam
    Chciałbym się was poradzić jaka firma produkuje najlepsze szczotki węglowe do elektronarzędzi. Chciałem wymieć w mieszadle elektrycznym Dedra 1200w i nie wiem jakiej firmy były by dobre żeby trochę pochodziło a nie jak to wcześniej było z tymi za 10zł jeden dzień na budowie. Mam jeszcze pytanie czy oprócz wyczyszczenia rowków wirnika i przetarcia go drobnym papierem ściernym to psikacie jeszcze jakimś środkiem typu ,,kontakt, WD40" czy czymś takim.
    Z góry dzięki za odpowiedz

0 18
  • #2 16 Paź 2012 22:56
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Jeśli padły Ci szczotki po jednym dniu to na 90% uszkodzony jest wirnik.Wklej zdjęcia komutatora to zobaczymy co jest grane.

0
  • #3 17 Paź 2012 00:19
    Aleksander_01
    Poziom 39  

elektro-pol napisał:
    Witam
    . Mam jeszcze pytanie czy oprócz wyczyszczenia rowków wirnika i przetarcia go drobnym papierem ściernym to psikacie jeszcze jakimś środkiem typu ,,kontakt, WD40" czy czymś takim.

Po pierwsze nigdy nie używaj do komutatora papieru ściernego (było 136353 razy na elektrodzie), po drugie kontakt między szczotką a komutatorem musi być czysty (żadnych olejów, ulepszaczy itp).
    Czy oryginalne szczotki w tym silniku były węglowe ?

0
  • #4 17 Paź 2012 09:02
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Aleksander_01 napisał:
    elektro-pol napisał:
    Witam
    . Mam jeszcze pytanie czy oprócz wyczyszczenia rowków wirnika i przetarcia go drobnym papierem ściernym to psikacie jeszcze jakimś środkiem typu ,,kontakt, WD40" czy czymś takim.

Po pierwsze nigdy nie używaj do komutatora papieru ściernego (było 136353 razy na elektrodzie), po drugie kontakt między szczotką a komutatorem musi być czysty (żadnych olejów, ulepszaczy itp).
    Czy oryginalne szczotki w tym silniku były węglowe ?

Można używać papier ścierny ale tylko na maszynie ( tokarka) a nie w rękach.

0
  • #5 17 Paź 2012 17:41
    elektro-pol
    Poziom 12  

Przepraszam bo źle to ujołem. Nie tarłem po komutatorze tylko był wkręcowy w tokarke i objołem go papierem tak aby równo przybrać po całości. Wirnik sprawdziłem miernikiem i wszędzie są przejścia.

Dodano po 7 [minuty]:

Jakiej firmy szczotki węglowe Jakiej firmy szczotki węglowe

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Film z działania:
    czyżby zwarcie w wirniku powodowało takie iskrzenie i grzanie się szczotek?

0
  • #6 17 Paź 2012 19:42
    jacur
    Poziom 32  

elektro-pol napisał:
    czyżby zwarcie w wirniku powodowało takie iskrzenie i grzanie się szczotek?

Ten komutator trzeba przetoczyć lub przeszlifować bo jest wyjedzony przez szczotki.

0
  • #7 17 Paź 2012 19:56
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Ten komutator to ruina. Nawet jak ktoś należycie go przetoczy, może być problem z dotarciem szczotek by poprawić komutację. Nieumiejętne docieranie szczotek doprowadzi do wtórnego powypalania (wyjedzenia przez szczotki) komutatora. Na zdjęciach widać próbę szlifowania ale kolega chyba nie wie jak szlifowanie prawidłowo przeprowadzić by zakończyć papierem 1200-tką. Można eksperymentować, ale od razu radzę szukać kompletu nowe szczotki i wirnik.

0
  • #8 17 Paź 2012 20:17
    elektro-pol
    Poziom 12  

Na koniec skończyłem papierem 2000. Może kolega 15kVmaciej nagra filmik jak prowidłowo szlifuje komutator i dociera szczotki?

0
  • #9 17 Paź 2012 20:47
    15kVmaciej
    Poziom 35  

elektro-pol napisał:
    Na koniec skończyłem papierem 2000

:lol:
    Nie chodzi o rok produkcji papieru, lecz o ilość ziaren ściernych na powierzchni jednego centymetra kwadratowego.
    Pokaż mi wpierw zdjęcie tego papieru o ziarnistości 2000, może nawet klatę sobie wydepiluję :D :D O tym, co zrobiłeś z komutatorem, zdjęcie pokazuje wystarczająco wyraźnie.

0
  • #10 17 Paź 2012 20:54
    elektro-pol
    Poziom 12  

Czekam teraz na twoje zdjęcia z wydepilowaną klatą.

0
  • #11 17 Paź 2012 21:06
    jacur
    Poziom 32  

15kVmaciej napisał:
    Ten komutator to ruina. Nawet jak ktoś należycie go przetoczy, może być problem z dotarciem szczotek by poprawić komutację.

Dobry tokarz sobie poradzi. Ale lepiej jest komutator przeszlifować na szlifierce do wałków, mniejsza szansa na wyłamanie segmentów komutatora.

0
  • #12 17 Paź 2012 21:46
    15kVmaciej
    Poziom 35  

elektro-pol napisał:
    Czekam teraz na twoje zdjęcia z wydepilowaną klatą.

Miej litość, napisałem może.. :D
    Pokornie odszczekuję że nie ma papierów o ziarnie mniejszym od 1200.
    Ale nie odwołam tego że powyżej 1200 lepsze są pasty a komutator żeby teraz wyprostować potrzebujesz tokarza i skórka nie warta wyprawki. Pozwolę sobie jutro zamieścić parę zdjęć, ale nie licz na wydepilowaną klatę tylko na komutatory :D

0
  • #13 17 Paź 2012 22:49
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Co wy chcecie od tego komutatora, jak się go dotrze to może chodzić a chodzić.
    On jest zużyty w 15% albo i nie, jak nie ma przerwy i nie jest podniesiona lamela to go nie ruszać bo po toczeniu trzeba go jeszcze przefrezować a nie każdy to potrafi żeby nie powyrywać działek.
    Trzeba sprawdzić go na zwarcie i przerwę metoda prądowa ale ja po filmie obstawiam stojan.

Dodano po 2 [minuty]:

I czy mi się zdaje czy iskrzy tylko jedna szczotka??

0
  • #14 18 Paź 2012 19:06
    elektro-pol
    Poziom 12  

Druga szczotka też iskrzy tylko na filmie tego nie widać.

0
  • #15 18 Paź 2012 21:21
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Witam! Udało mi się znaleźć motorek z porysowanym komutatorem. Nawet iskrzy.

Ale nawet teraz widać różnicę jakości powierzchni bocznej komutatorów.
    Jakiej firmy szczotki węglowe Myślę że w sobotę w warunkach bardzo prymitywnych posługując się wyłącznie papierami 200, 400, 600, 800, 1000, 1200, kawałkiem szczytówki wędki z włókna szklanego oraz małym klockiem bukowym lub z podobnego drewna, uda mi się uruchomić ten motorek bez iskrzenia i z wyraźną poprawą stanu powierzchni. Chodzi o to, by powierzchnia boczna komutatora była jak najbardziej gładka i równa, a szczotki starannie dopasowane i ustawione symetrycznie względem przekroju osiowego komutatora :)

0
  • #16 22 Paź 2012 21:22
    elektro-pol
    Poziom 12  

Kolego byłbym wdzięczny jakbyś podczas tej naprawy zrobił kilka fotek lub filmik. A najbardziej interesuje mnie co robisz z tym włóknem i klockiem

0
  • #17 22 Paź 2012 22:01
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Klocek nie był potrzebny, do szlifowania wystarczyły dwa papiery, ok 6-ćsetki i tysiąca. Ale na mokro, a nie jak pokazałeś na wymiętym, zatartym papierze. Weekend był zbyt obłożony dodatkowymi zajęciami by dokończyć 'wyzwanie' :wink: . Ze szczytówki wędki zawsze robię pędzelek do czyszczenia styków itp, itd. Motorek jest zbyt mocny by teraz znowu kijem od szczoty go trzymać, jedną ręką włączać kamerę, drugą zasilanie. :D Postaram się jutro dopełnić sprawę, :wink: Jakiej firmy szczotki węglowe
    PS Szlifowałem bez wyjmowania ze stojana, wyjąłem tylko szczotki

0
  • #18 23 Paź 2012 21:04
    15kVmaciej
    Poziom 35  

A teraz parę podpowiedzi jak wyrównać komutator chałupniczo. :D
    Jak pisałem, wyjmowanie wirnika ze stojana jest niepotrzebne. Wystarczy wyjąć szczotki. Potrzebne są paski równo przyciętych, nie pomiętych papierów o szerokości około 20% większej od szerokości szczotek. W twoim przypadku może być też potrzebna na początek stara szczotka lub przycięty z miękkiego drewna jej zamiennik , którym wykorzystując prowadnicę szczotki, dociśniesz pasek papieru nr 200 z siłą jaką mniej więcej wywierałby półkilowy ciężarek.
    Jakiej firmy szczotki węglowe Komutator musi być zwilżony paroma kroplami wody. I kręcisz wirnikiem w jednym kierunku aż uzyskasz równomierne zmatowienie. Jeśli potrafisz kontrolować docisk papieru do komutatora, będziesz w stanie zniwelować tak zwane "bicie" . Co jakiś czas powinieneś osuszyć komutator i sprawdzić, czy powierznia komutatora jest już równomiernie zmatowiona tym papierem. Jeśli tak, możesz przejść na papier ok 300-400 i szybszą metodę polegającą na objęciu komutatora paskiem lekko zwilżonym.
    Jakiej firmy szczotki węglowe Jakiej firmy szczotki węglowe Jakiej firmy szczotki węglowe Dosłownie kilkanaście obrotów powinno wystarczyć by po oczyszczeniu zmienić papier na 800, a później na 1200 i praktycznie powinno wystarczyć.
    Jakiej firmy szczotki węglowe Jeśli będą widoczne rysy z papierów niższych gradacji niż przedostatnia, powinieneś powtórzyć operację a nie próbować wygładzać tym co ostatnio zakładałeś.
    Jak nie masz nowych szczotek, zamontuj stare, pomiędzy komutator a szczotkę wsuń papier no 200 i przeciągaj go (ten zabieg robi się na sucho!) , ale zgodnie z kierunkiem obrotów wirnika. Mam nadzieję że te parę zdań i zdjęć pomoże ci "wyprostować" twój komutator :D

0
  • #19 05 Kwi 2014 17:12
    szapok
    Poziom 9  

A jeśli chodzi o same szczotki, zgodnie z pierwtnym tematem, to można je kupić lub dorobić tu:

Link

Pozdrawiam. :)

0