Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza "domowej roboty"

BartN4 16 Oct 2012 19:07 3438 20
Tespol
    BartN4
    Level 16  
    Witam,
    Czy warto zrobić stację lutowniczą samemu ? Widziałem kilka naprawdę udanych projektów. Czy taka stacja będzie lepsza niż zabawki typu PT ZD itd. ? Czy bez procesora można osiągnąć dobry efekt ?
    Pozdrawiam
  • Tespol
  • Tespol
    BartN4
    Level 16  
    Co w budowie takiej stacji sprawia największą trudność oprócz wysokiego napięcia ? Napięciem z sieci wolę się samemu nie bawić więc w sprawie zasilania udałbym się do znajomego elektronika.
    SowerOfWind
    Level 17  
    baaniuś wrote:
    w budowie takiej stacji sprawia największą trudność oprócz wysokiego napięcia ? Napięciem z sieci wolę się samemu nie bawić więc w sprawie zasilania udałbym się do znajomego elektronika.
    Jakiego wysokiego napięcia? Po to jest transformator, żeby odseparować się od napięcia 230. Buduj stacje lutowniczą ale z kitu. Jeśli jesteś kiepski manualnie to kup gotową - lepiej na tym wyjdziesz.
    yogi009
    Level 43  
    Osobiście jestem za podejmowanie prób budowy takich urządzeń, podczas tych prac wiedza wykonawcy rośnie błyskawicznie. Poza tym procesor można zaprogramować u kolegi posiadającego programator. Taki projekt to cała gama wyzwań: projektowanie i trawienie płytek, ich obróbka mechaniczna, lutowanie, uruchomienie elektroniki, w końcu wykonanie części mechanicznej (obudowa, itd.). Myślę, że pożyteczna była by obecność kogoś doświadczonego, to przyśpieszy prace i zmniejszy ilość popełnionych błędów.
    SowerOfWind
    Level 17  
    Tak to wszystko prawda. Uczenie się na swoich błędach to najlepsza nauka, ale przy okazji wydasz mnóstwo szmalu ;]
    yogi009
    Level 43  
    Kwestia organizacji. Z nowych rzeczy trzeba kupić rączkę lutowniczą (30zł), transformator może być używany, procesor to 8zł, w sumie pewnie 100-150 zł realnie trzeba liczyć.
    SowerOfWind
    Level 17  
    Kwestia doświadczenia i zaplecza.

yogi009 wrote:
    transformator może być używany
    - nie wiem czy tak łatwo znaleźć w domowych szpargałach 60W trafo z dwoma uzwojeniami wtórnymi. Zawsze tego typu sformułowania mnie rozśmieszają, niektórzy to chyba transformatory i części z drzew zrywają.

yogi009 wrote:
    procesor to 8zł
    - myślę, że należałoby jeszcze wbudować oscyloskop w stacje lutowniczą. W czym jest gorsza stacja analogowa od cyfrowej szczególnie w przypadku amatorskiego zastosowania?

Zaczynając od zera, trzeba kupić laminat, płyn do wytrawiania, cyne, topik, (pożyczyć lutownice?), elementy rc, trafo, "termopare", trochę droższych części elektronicznych, zrobić jakąś obudowe, kupić trochę śrub, jakąś farbę w sprayu, przewód, wtyczka, gniazdo przewodu kolby.

yogi009 wrote:
    w sumie pewnie 100-150 zł realnie trzeba liczyć.
    bez posiadania sporych zapasów czyli tzw. zaplecza ta kwota jest wyjęta z kapelusza, fakt, że potem sporo elementów zostanie, ale nie wiadomo czy i kiedy się je wykorzysta.

Do autora, jeśli chcesz nauczyć się trochę sztuki DIY i elektroniki zacznij od czegoś łatwiejszego. A jeśli chodzi o ten projek zrób jeden z kitów avt.
    yogi009
    Level 43  
    Kolego SowerOfWind, mam proste pytanie:

czy zbudowałeś może własną stację lutowniczą ?

Mnie się to udało i akurat użycie mikrokontrolera tylko brzmi fantastycznie, jego zastosowanie nie jest żadną magią, a inteligentny soft naprawdę potrafi ułatwiać życie. Pierwszą z użytecznych funkcji jest chociażby usypianie grota, co prowadzi do znacznego wydłużenia jego żywota. O precyzji utrzymania ustalonej temperatury nawet nie wspominam. Podczas gromadzenia niezbędnych elementów polowałem na nie dość długo, ale udało mi się np. nabyć odpowiedni toroid za 15zł.

Proponuję zatem raczej skupić się konstruktywnie na pytaniach autora postu.

Do autora: obejrzyj projekt AVT-987. Na forum jest kilka wykonanych egzemplarzy. W swoim projektowałem własny układ ścieżek na płytkach, oryginalny nie pasował do mojej obudowy.
    SowerOfWind
    Level 17  
    yogi009 wrote:
    Pierwszą z użytecznych funkcji jest chociażby usypianie grota
    Kwestia poglądu. Wiele osób uważa w tym ja, że płytka musi być tak przygotwana aby lutować ją niemal na raz. Usypianie grota to jak czujnik parkowania w motocyklu, fajne ale kompletnie niepraktycznie i nieprzydatne. Chociaż w przypadku lutownicy to jeszcze uciążliwe bo jednak trzeba czekać za każdym razem, aż grot się rozgrzeje. Rzeczywiście, kolega przecież lutuje tak wrażliwe elementy, że najdrobniejsze wahania temperatury są zabójcze dla układu. No ale teraz jest moda na to, żeby wszystko miało mikrokontroler, WSZYSTKO.

yogi009 wrote:
    Proponuję zatem raczej skupić się konstruktywnie na pytaniach autora postu.
    Proszę wskazać jedną konstruktywną radę, którą kolega dał autorowi. Poza tymi w stylu: "może być używany, znajdziesz w bucie albo pod choinką" nie zauważyłem.

yogi009 wrote:
    czy zbudowałeś może własną stację lutowniczą ?

Za "kolegi" 100-150zł można kupić bardzo dobrą, jeżeli nie świetną lutownice. Z reguły nie robię niczego co jest nieopłacalne. Chyba, że kolegi czas jest bezwartościowy.

Kity avt jeżeli chodzi o lutownice już wcześniej polecałem więc rada kolegi już nie jest konstruktywna.

yogi009 wrote:
    Mnie się to udało i akurat użycie mikrokontrolera tylko brzmi fantastycznie
    Tak samo jak jego nie użycie...
    yogi009
    Level 43  
    Widzę, że trafiłem na dyskutanta :-) Funkcja usypiania grota jest bardzo ciekawa, obniżenie temperetury o połowę z jednej strony znacznie wydłuża żywotność grota, z drugiej w momencie aktywacji powoduje momentalne nagrzanie się do zadanej temperatury roboczej. Zapewniam, że podczas montażu PCB wydarza się WIELE sytuacji powodujących przerwy w pracy, wtedy właśnie jest to komfortowe rozwiązanie. Odnośnie temperatury lutowania, podczas pracy z elementami przewlekanymi rozrzut temperatury grota w zakresie kilkudziesięciu stopni (jak to zazwyczaj ma miejsce w najprostszych konstrukcjach opartych o op-amp'a) być może jest dopuszczalny, jednak obecnie stosuje się wiele elementów montowanych powierzchniowo, a tu już należałoby nieco zaostrzyć rygor temperaturowy. Wskazana przeze mnie konstrukcja AVT teoretycznie ma precyzję 1 stopnia Celsjusza, biorąc jednak pod uwagę wiele czynników fizycznych możemy przypuszczać, że oscyluje ona w granicach kilku stopni. Pomaga w tym złożony algorytm całkujący. Autor tego postu zapewne sam sobie odpowie na pytanie, czy interesuje go urządzenie mniej, czy bardziej precyzyjne. Być może kupi chińską stację w sklepie za 200-300zł.

Kończąc już udział w tym wątku zauważam jedynie, że nie pochwaliłeś się, czy wykonałeś własnoręcznie jakąkolwiek stację lutowniczą. Moja stoi na stole i za każdym razem kiedy jej używam mam odrobinę satysfakcji patrząc na swój "produkt". Życzę wiele dobrych emocji :-)
    SowerOfWind
    Level 17  
    Dyskusja zaczyna być jałowa więc skończe tym wpisem:

Moja stacja jest za 100zł. Lutuję nią wszystkie elementy, od smd, rcl, po scalaki. Wykonałem już kilka preampów, końcówek mocy, zasilaczy regulowanych i impulsowych i wiele innych mniej ambitnych projektów. Lutowałem też drogimi cyfrowymi stacjami ze wszelkimi bajerami i muszę przyznać, że jedynie stacja hot air była znacząco lepsza, ale to zależy od zastosowania.

yogi009 wrote:
    z drugiej w momencie aktywacji powoduje momentalne nagrzanie się do zadanej temperatury roboczej

Chciałbym poznać kolegi definicje słowa "momentalnie".

yogi009 wrote:
    zauważam jedynie, że nie pochwaliłeś się, czy wykonałeś własnoręcznie jakąkolwiek stację lutowniczą

Odpowiedziałem, proszę czytać uważniej.

Ogólnie już do reszty argumentów nie będę się odnosił, bo są kompletnie niemerytoryczne.

Do autora: Z gąszczu kompletnie nieprzydatnych rad powinien kolega zrozumieć, że budowa stacj lutowniczej od podstaw może być zbyt trudna dla początkującego. Proponuję zacząć od czegoś w stylu zasilacz regulowany, niektóre wzmacniacze też są banalne. Co do samej stacji, jeżeli już koniecznie chcesz to i owo przylutować to kup jeden z kitów AVT z kompletem elementów albo kup gotową lutownice.

Jeszcze jedna sprawa. Ogromna większość konstruktorów stacji wykorzustuję jako obudowę paczkę od zasilacza atx. Ja mam zamiar pójść jeszcze dalej i wykorzystać zasilacz atx do zasilania. Wystarczy wzmocnić linie -12. ATX'a można dostać za groszę, a nawet te z czarnej listy będą długowieczne przy dostarczaniu 50 czy 60W.
    Kolega yogi009 mnie sprowokował i zbuduję tę stacje;]
    BartN4
    Level 16  
    Ogólnie cały temat to dyskusja międy SowerOfWind a yogi009 ;) Stację chciałem wykonać ze względu na to że pieniędzy na stację Xytronica bądź Solomona nie posiadam. Stwierdziłem że zamiast wydawać pieniądze na ZD PT... lepiej samemu coś zbudować. Przynajmniej gdy coś się zepsuje będzie łatwiej to naprawić i nie trzeba od razu płacić tych 150 zł na części tylko można wykonywać ten układ tylko wtedy gdy wpadnie do kieszeni kilka zł. Do pomocy przy budowie stacji mógłbym poprosić znajomego elektronika. Jaka mniej więcej jest różnica między temperaturą grotu a ustawioną temperaturą w stacji bez użycia procesora ? Stacja potrzebna by mi była na razie do montażu elementów przewlekanych ale w przyszłości do smd. Niektóre "drobne" części czyli np. rezystory posiadam. Wiem że wszyscy mówią mi że jeżeli jestem początkujący to z budową takiej stacji sobie nie poradzę ale ja po prostu jestem uparty ;D
    SowerOfWind
    Level 17  
    baaniuś wrote:
    Jaka mniej więcej jest różnica między temperaturą grotu a ustawioną temperaturą w stacji bez użycia procesora ?
    To zależy od paru czynników. Są tutaj na elektrodzie konstrukcje analogowe, które dobrze trzymają temperaturę. Nawet gdyby stacja miała rozrzut 20stopni to nie problem. Widełki temperatury lutowania na ogół są dość szerokie. W praktyce te wahania są pomijalne. Moja stacja za 100zł trzyma temperature naprawdę solidnie. Pozdrawiam.

baaniuś wrote:
    Stację chciałem wykonać ze względu na to że pieniędzy na stację Xytronica bądź Solomona nie posiadam
    Wolałbym za tę kase kupić 2 chińskie...
    BartN4
    Level 16  
    baaniuś wrote:
    Stację chciałem wykonać ze względu na to że pieniędzy na stację Xytronica bądź Solomona nie posiadam
    SowerOfWind wrote:
    Wolałbym za tę kase kupić 2 chińskie...

Dlaczego ? Na Elektrodzie Xytronic jest chwalony, Solomon trochę mniej ale też pojawiają się posty polecające tego producenta. Jaką masz stację ?
    SowerOfWind
    Level 17  
    PT 936 - prawie najtańsza z dostępnych stacji - korzystam z niej od ponad 2 lat, polutowałem setki układów i wylutowałem chyba pare kg cyny. Ma jedną wadę! Nie nadaje się do odlutowywania bo jest za słaba. Da się ale trzeba mieć wprawę ;] Jak kupisz niedrogą stacje to starczy ci na "trzecią rękę", lupę i zapas cyny. Mówiłem sobie - kupuję tą stacje na początek, wtedy nie sądziłem, że będzie tak wdzięczną lutownicą. Naprawdę - może to dzięki wprawie - nie zauważyłem skoku jakościowego między tą stacją a tymi za grubą forsę.

Ja na swój warsztat patrzę tak: lepiej żebym miał dużo sprzętu budżetowego niż żeby mi wszystkiego brakowało. Są pewne pozycje wśród narzędzi, które muszą być w królestwie majsterkowicza. Droga stacja ich nie zastąpi. Chyba, że masz dużo kasy wtedy kupuj od razu "dobre" i solidne rzeczy.

"Dobre" bo to pojącie względne
    BartN4
    Level 16  
    SowerOfWind wrote:
    PT 936 - prawie najtańsza z dostępnych stacji - korzystam z niej od ponad 2 lat,

Boję się kupić takiego chińczyka ponieważ 100 zł to dla mnie duży wydatek a podobno trwałość każdego egzemplarza jest przypadkowa.
    SowerOfWind
    Level 17  
    Masz trochę racji, ostateczny wybór należy do ciebie.
    BartN4
    Level 16  
    No i właśnie o to chodzi. Cały czas się zastanawiam na co przeznaczyć pieniądze.
    SowerOfWind
    Level 17  
    Podpowiadaliśmy Ci kit AVT - to byłby kompromis.