Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV do filmów i gier min. 50" matowy (plazma lub LED)

16 Paź 2012 20:22 3426 15
  • Poziom 11  
    Witam

TV będzie podłączony do komputera i będę na nim oglądał filmy Full HD oraz grał w gry. Do niczego więcej nie będzie używany, więc takie rzeczy jak 3D, Smart TV, Wi-Fi, LAN, bogactwo złącz, systemie DLNA, skype itd. nie jest mi kompletnie potrzebne, bo i tak z tego nie będę korzystał, a tylko będą podbijać cenę. Nie patrzę również na to ile będzie pobierał prądu, ponieważ nie będę za dużo z niego korzystał (tylko nowe filmy i raz po raz jakaś gra).

Co istotne, to chciałbym matową matrycę. Nie lubię na czarnych obrazach oglądać siebie w TV.
    Ceny nie podaje, ponieważ ma być adekwatna do jakości obrazu. Im mniej tym lepiej, poniżej 3000zł byłoby super. Nie mam zamiaru płacić 1000zł więcej za TV na którym różnice w obrazie będę musiał zobaczyć ustawiając te TV obok siebie, bo jak w dwóch innych pomieszczeniach to nie do zaobserwowania.
    TV będę oglądał z odległości 2.50 więc w grę wchodzi wielkość minimum 50" i maksymalnie 55".
  • sprzedawca - konsultant
    1. Przy tej odległości skalowanie ma ogromne znacznie
    2. Słabe skalowanie spowoduje że będziesz widział szumy , dropy, smużenie na ekranie i nawet jakbyś zapłacił 1000 zł za 650" to i tak nie będziesz zadowolony , bo przy słabym bitrate jakość będzie słaba lub fatalna.
    3.Na Twoje potrzeby odpowiedzią będzie LG 50PM 670.
    Ale pamiętaj że kupujesz głównie cenę.

4. Z uwagi na granie i input lag ja sięgałbym po :
    Panasonic 47E5
    http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/83407-...-otwarty-cokolwiek-robimy-robimy-z-pasja.html
    Philips 46PFL 5507
    http://www.hdtv.com.pl/forum/philips/83377-ph...est-otwarty-ten-model-powinien-byc-hitem.html
    Toshiba 46TL838
    http://www.hdtv.com.pl/forum/toshiba/78017-tv...ie-cenowej-przyniesie-wiele-radosci-test.html
    Sharp 46 le 730
  • Poziom 11  
    Nie do końca rozumiem Twoją wypowiedź mam tutaj głównie na myśli "nawet jakbyś zapłacił 1000 zł za 650" to i tak nie będziesz zadowolony", ale co mogę dodać, to filmy jakie będą na nim odtwarzane będą Full HD o pojemności ok. 10 GB (mkv). W przypadku gier input lag wystarczy jak nie będzie przesadnie duży, małe smużenie również nie będzie mi przeszkadzać (długi czas grałem na monitorze z czasem reakcji matrycy 25ms).

Miałbym pytanko:
    Czy LG 50PM 670 ma matową matrycę?

TV podane do grania nie spełniają najważniejszej kwestii, czyli rozmiary 50", więc odpadają nawet jak by były nie wiem jak super. Znaleźć te same modele ale z większym ekranem nie mogę.
    Przeanalizowałem raz jeszcze i zostałbym z Philipsem z tych proponowanych.
  • Poziom 11  
    Zainteresował mnie ten Philips. Szkoda, że nie ma nic pośrodku 46", a 55" ale chyba zacznę brać pod uwagę TV od 46" w górę. Przysunę najwyżej bliżej kanapę lub stolik. 1" to 5cm żeby te same doznania były, czyli 4" mniej to 20cm trzeba być bliżej.

Dla potwierdzenia spytam, modele TV które podałeś mi w pierwszym poście mają one na 100% matową matrycę?
    Panasonic 47E5
    Philips 46PFL 5507
    Toshiba 46TL838
    Sharp 46 le 730

Pytam ponieważ jak bym brał coś z błyszczącym ekranem to wybór na 99% padł by na plazmę Panasonic TX P50G30E.
    Sharp, Toshiba
  • Poziom 11  
    Tak skrótowo odpisujesz, że ciężko się połapać o co chodzi.
    Wnioskuje, że Sharp i Toshiba mają błyszczące matryce. Jeśli się mylę, to mnie popraw.

Kontaktowałem się z różnymi producentami i dowiedziałem się, że:
    - Philipsem, wszystkie TV mają matowe matryce
    - Panasonic, wszystkie TV mają pół-matowe matryce
    - LG, wszystkie TV mają pół-matowe matryce
    - Toshiba przy 46" w górę wszystkie TV mają bardziej błyszczące niż matowe matryce (tak to określił konsultant).
    - Samsung, wszystkie TV mają błyszczące matryce
    - Sharp jeszcze nie odpowiedział na maila
    Philips ma różne matryce.- błyszczące , półmat i mat
    Panasonic ma różne matryce- błyszczące, półmat, mat
    Sharp ma więcej matowych ale ma też błyszczące.
    Toshiba ma różne.
    Zdjęcia masz w testach
    http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic-f50.html
  • Poziom 11  
    Niestety informacje podawane przez producentów mają się ni jak do rzeczywistości.
    Odwiedziłem dzisiaj kilka dużych sklepów, oglądałem wszystkie wspomniane TV i żaden TV nie ma matowej matrycy.
    Wszystkie TV jakie są do kupienia teraz na rynku mają matrycę błyszczące jak szkło lub pół-matowe. Pół-matowi o wiele bliżej do błyszczącego, niż matowego. Mocno odbija światło. Na każdym TV przy ciemnych scenach widzimy siebie w TV. Najśmieszniej wygląda to w 3D, gdzie wydaje się jak byśmy również w tej scenie byli umieszczeni haha.

Tylko w jednym sklepie miałem możliwość porównania jakości obrazu na 7 najbardziej popularnych TV (między innymi na Panasonic 47E5, Philips 46PFL 5507), bo był puszczony na nie sygnał z Blu-Ray bardzo dobrej jakości. Niestety wszystkie TV na maksymalnych ustawieniach, z po włączanymi wszystkimi cudami w jakie wyposażył je producent i brak możliwości tego wyłączenia, ponieważ jak to określił sprzedawca, to ustawienia sklepowe.
    W tym zestawieniu Philips 46PFL 5507 podobał mi się najbardziej i był to naprawdę ładny obraz, aczkolwiek nie wiadomo jak to będzie wyglądać w domu jak się ustawi wszystko do warunków domowych i wyłączy wodotryski.

Dziwi mnie fakt, że obecnie na rynku są tylko telewizory z matrycami, które nadają się do oglądania w bardzo ciemnych pomieszczeniach. Co z tego, że mają minimalnie lepsze kolory z taką matrycą, jak tylko pojawi się na ekranie coś ciemnego, to widzimy odbicie pomieszczenia. Chyba, że sytuacja wygląda tak jak z monitorami, a mianowicie, że w sklepach to co oferują to marketowy szajs i żeby mieć fajny TV z całkowicie matową matrycą, trzeba poszukać w internecie.

Czy ktoś zna TV z całkowicie matową matrycą?
  • Poziom 11  
    Nie ma w tym TV matowej matrycy. Owszem jest określana jako matowa, ale to jest pół-mat taki jak w wielu innych telewizorach.
    Tutaj można to sobie zobaczyć na zdjęciach:
    http://www.hdtv.com.pl/forum/sharp/65908-shar...e830-test-otwarty-pierwszy-test-na-rynku.html
    Obawiam się, że tylko w starych TV jeszcze z podświetleniem CCFL można było spotykać matowe matryce. Teraz producenci, żeby wciskać nam kit, że LED jest taki super, robię matrycę błyszczące, bo lepsza jest czerń i trochę lepsze kolory, zwłaszcza jak w sklepie ustawią bardzo mocne podświetlenie, które w warunkach domowych wręcz wypaliło by nam oczy.
    To jest matowa matryca.
  • Poziom 11  
    Zobacz sobie na zdjęcia w linku co Ci podałem. Wszystko co jest przed TV się w nim odbija. Przedmioty nie są wyraźne, ponieważ to jest pół-mat. W matowej matrycy nic się kompletnie nie odbija. Mam monitor i stary TV w domu to wiem.

Philips 46PFL 5507 Zamówiony. Skoro nie ma TV z całkowicie matową matrycą tak jak w monitorach, to przecież nikt ich mi nie stworzy.
    Dzięki za pomoc, to był jeden z TV proponowanych przez Ciebie w 1 poście :)
    napisz proszę swoje uwagi .
  • Poziom 11  
    Jestem po kalibracji TV i kilku seansach, więc mogę się wypowiedzieć na jego temat.

Ekran jest półmatowy i tak jak w sklepie wszystko się w nim odbijało, tak samo jest w domu. Całe szczęście mam TV ustawiony tyłem do okna, a ściana naprzeciw niego jest jednolita i nie ma źródeł światła, więc kompletnie odbicia mi nie przeszkadzają. W przypadku kiedy na ekran będzie padało światło z przodu lub z boku, albo naprzeciwko będą znajdować się jakieś źródła światła, będzie to wszystko się odbijać na ekranie na czarnych scenach. Oczywiście jest dużo lepiej niż na typowo błyszczącej matrycy, ale nadal przeszkadza.

Jeśli chodzi o obraz to bez kalibracji jest on beznadziejny. Nienaturalny, przekłamany, sztuczny na wszystkich trybach obrazu. Dziwie się jak producenci mogli tak to wszystko poustawiać. W sklepie na specjalnych klipach może robi to wrażenia, ale w domu kompletna porażka. Całe szczęście wszystkie wodotryski, zwłaszcza Pixel Plus HD można wyłączyć. Resztę można tak ustawić, że naprawdę po tych zabiegach obraz robi niesamowite wrażenie. Duże zaskoczenie jeśli chodzi o czerń, bo jest naprawdę bardzo ciemna. Nawet przy zgaszonym świetle, na pełnym czarnym obrazie robi wrażenie. Owszem świeci, ale bardzo słabo. Biel również jest tak jak być powinna, a nie żółta jak na plazmach Panasonica, które miałem przyjemność oglądać w sklepie. Bardzo martwiłem się o równomierność podświetlenia. W moim egzemplarzu jest bardzo dobrze, ale nie idealnie. Po zgaszeniu światła i włączeniu całego ekranu na czarno i po przyzwyczajeniu wzroku do tych warunków idzie dostrzec minimalne zmiany w obrazie. Nie są to krawędzie, a środek ekranu. W normalnym użytkowaniu nie do zaobserwowania. Bardzo duży minus niestety jeśli chodzi o gradienty. Co tu dużo mówić, wypadają bardzo słabo i do jakichkolwiek zastosowań graficznych się nie nadaje ten TV, ale przecież nie do tego został stworzony. Odzwierciedlenie barw porównując do monitora CRT jest poprawne. Ogromny plus należy się temu TV za smużenie, a w zasadzie za jego brak. 400Hz robi swoje. Nie ma mowy, żeby na tym TV przeszkadzało jakiekolwiek smużenie. Do gier będzie ten TV po prostu świetny. To tyle jeśli chodzi o obraz z komputera.

Mogę jeszcze wypowiedzieć się na temat cyfrowej telewizji naziemnej, bo ją również przetestowałem. Podobna sytuacja jak powyżej. Po wyłączeniu wszystkich wodotrysków, które psują obraz lub nic pozytywnego do niego nie wnoszą i odpowiednim ustawieniu obraz jest naprawdę bardzo dobry. Pierwszy raz widziałem, żeby TV tak świetnie skalował materiał w jakości SD. Spodziewałem się katastrofy na 46", a tu bardzo duże pozytywne zaskoczenie. Momentami aż trudno uwierzyć, że to tylko obraz SD.

Dużo się mówi o lipnym, zacinającym się menu tego TV. Ja mam zaktualizowany firmware do najnowszej wersji i żadnych problemów z menu nie miałem. Do najszybszych nie należy i z pewnymi efektami się zacina, ale nie przymula tak, żeby to irytowało.

3D bardzo fajne, lecz szkoda, że obraz nie można mieć takiej jakości jak w 2D. Mam tutaj na myśli odzwierciedlenie kolorów. Na pewno nie da się ukryć, że odczuwa się skutki migotania, ale bólu oczu to nie powoduje.

Nic więcej w TV nie testowałem i testować nie zamierzam, więc nie wiem jak reszta rzeczy wypada. Do tych zastosowań do których ja go używam to szczerze mogę polecić. Za cenę 2990zł 46" z przesyłką, 2x okularami 3D, poborem prądu 55W uważam za świetny zakup.
    Dzięki za opis. Większość zdecydowana jest zadowolona i pamiętać trzeba że to określona klasa cenowa.